Besicilik

Ynt: Besicilik

ziymut link=topic=69290.msg822766#msg822766 date=1389033624' Alıntı:
Arkadaşlar önümzdeki ay hayvanları almaya başlıyorum, çok fazla yorum yapmadınız, bahsettiğim sistem sizce işler mi?

bana göre şuanda piyasa en riskli zamanında. hayvan pahalı yem pahalı. şimdi 1 yaşında dana 2.5 - 3 bin lira. iyi ırk alırsanız. bu hayvana 6 ayda siz bakıcaksınız + yem masrafı binicek bakıcı ilaç vs binicek. peki 6 ay sonrasını kestirebiliyomusunuz ? girdi maliyetleri yükseldi ithalat açılırsa karkas et fiyatları düşücek. siz kestirirken fiyatlar düşerse çok büyük zarar edebilirsiniz.

girdi maliyetleri yükseldiğinden süt para etmediğinden insanlar ineklerini kesime yolluyo. şuanda et kesim bu yüzden düşük ama nisan mayısta yükselmeye baslar et yükselince ithalat seside yükselir. bizim ülkemiz öyle bi hal aldıki yarın ne olucagını kimse hayal bile edemiyor.

para kazanamazsınız demiyorum ama şuanda besilik dana pahalı olduğundan riskli bir dönem. doların yüksek olması ve bu seviyelerden aşağı düşmüycek olması faizlerin artıcagının beklenmesi bunlar ithalatın maliyetli olucagının bi göstergesi. ithal et maliyetli olucagından yapılsa bile önceki döneme göre daha sınırlı yapılıcagını düşünüyorum.

Şöyle bir durum var; beside 1 yaşında hayvan alıp besiye çekmek bence çok mantıksız, kar ı düşük. Benim planımda 3 aylık montofon buzağılar alınacak, 10 aylık olana kadar merada sonra 5 ay besiye çekilecek ardından kesime. Yani 15 aylıkken kesime gidecek, hedef 500 kg canlı ağırlık.

ziymut link=topic=69290.msg823086#msg823086 date=1389111961' Alıntı:
Şöyle bir durum var; beside 1 yaşında hayvan alıp besiye çekmek bence çok mantıksız, kar ı düşük. Benim planımda 3 aylık montofon buzağılar alınacak, 10 aylık olana kadar merada sonra 5 ay besiye çekilecek ardından kesime. Yani 15 aylıkken kesime gidecek, hedef 500 kg canlı ağırlık.

tamam meraya sal ama turkiyede yazın sadece karadeniz ve erzuurm kars tarafında ot oluyor diger ilçelerde doyuramzsın hayvanı mecbur cepten yiecek. ve üzerine 5 ay besi için yogun besi lazım o kadr kısa surede 500 kg canlı agrlık zor gibi eti sıkı olmaz hayvanın gevsek olur et kilo basmaz benim dusncem o yonde tabi daha once yaptıysan bilemem

zelgazelganore link=topic=69290.msg824726#msg824726 date=1389308883' Alıntı:
tamam meraya sal ama turkiyede yazın sadece karadeniz ve erzuurm kars tarafında ot oluyor diger ilçelerde doyuramzsın hayvanı mecbur cepten yiecek. ve üzerine 5 ay besi için yogun besi lazım o kadr kısa surede 500 kg canlı agrlık zor gibi eti sıkı olmaz hayvanın gevsek olur et kilo basmaz benim dusncem o yonde tabi daha once yaptıysan bilemem

Yapay mera hakkında ne düşünüyorsunuz peki.Devlet mera ıslahı gibi teşvikler veriyormuş sanırsam.

Angus cinsi hayvanı bu meralarda beslesek mevsim sorunu yaşar mıyız.Yani ot olmama riski var mı .

Ayrıca Ryegrass diye bir bitki varmış.https://www.youtube.com/watch?v=EN4t1WyZwM0 şu videoda adam bundan bahsediyor.Sadece bu otla bile angusun yetiştirilebileciğini iddia ediyor.

Sizler neler düşünüyorsunuz.

Magna Carta link=topic=69290.msg825423#msg825423 date=1389451662' Alıntı:
Yapay mera hakkında ne düşünüyorsunuz peki.Devlet mera ıslahı gibi teşvikler veriyormuş sanırsam.

Angus cinsi hayvanı bu meralarda beslesek mevsim sorunu yaşar mıyız.Yani ot olmama riski var mı .

Ayrıca Ryegrass diye bir bitki varmış.https://www.youtube.com/watch?v=EN4t1WyZwM0 şu videoda adam bundan bahsediyor.Sadece bu otla bile angusun yetiştirilebileciğini iddia ediyor.

Sizler neler düşünüyorsunuz.

acıkcası pek bilgim yok yapay meralar hakkında demek istedğim su biz ankarada yapıoruz mera cok deil o yuzde 1 ay otlatıp içri alırz onuda mart gibi hayvan aldıysak on un disinde pek otlatma olmaz genelde karadeniz ve erzırum kars civaıında guzel ot olur die biliyorum