besicilikte, ithalatla, fahiş kazançlar mı elde ediliyor

youtube da bir video'da ithalatla getirilen besilik danaların (300 kg) 25 bin liraya mal olduğu ifade ediliyor...
benzer ağırlıkta, danaların, yerli kaynaklardan alınması halinde, maliyetin 55 bin lira olduğu söyleniyor...

aradaki, dana başına fark 30 000 lira,
20 danada 600 000 lira,
30 danada 900 000 lira,
100 danada 3 milyon lira,
1000 danada 30 milyon lira, kazanç söz konusu...
500 000 danada, 15 milyar lira

yerli dana ile besicilik yapanlar, bu konuda ne düşünmüşlerdir?

bu, her zaman yapılan birşey...,
önemli değil, biz de kazanıyoruz, nasılsa...
bunu düzeltmeye, bizim gücümüz yetmez....
bu duruma beslik dana ihtiyacı sebep oluyor...
memleketimiz, bu işten 15 milyar lira kazanıyor...:D
besicilik zor iş, herkes yapamaz...
bu fark, hükümetin besicilere desteği...

Son düzenleme:
Uruguay angusundan vazgeçtiler şimdi film brezilya angusuylamı çevriliyor, branguslar başrolde, filmin devamı belkide değişik versiyon, ama çiftçiye oyun olmasın sakın. 12 milyar dolar nasıl gitti dışarı.

bu adam ne demeye vide o yapıyor, gerçekmi değilmi?

ithalata dayalı modellere devammı

ithal danayı kim alacak bakacak.? sonucuna kim katlanacak? biliyormuyuz filmin sonu nasıl bitecek?

herşey bir yana, ithalat şahanemi, kim doğru kim yalan, piyasa neden karman çorman?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Uruguay angusundan vazgeçtiler şimdi film brezilya angusuylamı çevriliyor, branguslar başrolde, filmin devamı belkide değişik versiyon, ama çiftçiye oyun olmasın sakın. 12 milyar dolar nasıl gitti dışarı.

ithal danayı kim alacak bakacak.? sonucuna kim katlanacak? biliyormuyuz filmin sonu nasıl bitecek?

herşey bir yana, ithalat şahanemi, kim doğru kim yalan, piyasa neden karman çorman?

Durmak yok ki filme devam . Kime ne anlatıyosun bırak herkes uyumaya izlemeye devam etsin.

500 000 baş besilik dana için harcanan, ceviz pardon döviz (dolar)
yaklaşık 600 000 000 dolar (altıyüz milyon dolardır)...
(bir dana=4dolar/kilo x300 kg/baş=1200dolar/baş) (500 000 baş x 1200 dolar/baş=600 milyon dolar)

bu kadar döviz karşılığı lira (600 000 000 dolar x 26= 15 600 000 000 lira) yetiştiriciye destek olarak verilirse, döviz harcanmasına gerek kalmaz...

türkiye kendi besilik danasını, kendisi üretebilir, irade olursa,

ister, sütçü ırklardan (siyah alaca, montofon, filekpi=simental),
ister, melez
ister, etçi ırklardan (anguz, şarole, simental, limozin vb)...

rakamlar, yalan söylemez...

Son düzenleme:
Bu meseleyi ikinci ağızdan ben de duydum. Aynen ilk mesajda yazılanlarda söylendiği gibi.
Fakat burada bir oyun var mı bilmiyorum. Çünkü dışarıdan hayvan getirip besleyen besicilikle uğraşan sıradan bir besici. Hatta köydeki besicilerin bir kısmı.
Önce parasını ödeyip hayvanın gelmesini bekliyorlarmış.
Bir de yerli hayvandan daha iyi kilo alıyormuş bu anguslar. Günde 1.5 kg gibi. Dediğim gibi ikinci ağızdan duydum. Kesin teyitli bilgi değil.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Aynı oyunları yapıyorlar görüntü bu, farklı yerlerden sanki çok iyimiş gibi lanse ediliyor mal getiriliyor, getiren parasını kazanıyor, alan besiye çekiyor masraf ediyor tam yetiştirdi kesime götürecek, işte o zaman dana getirenler bu sefer karkas et geitirir ucuz ucuz, al sana görüntü. hem dana getirir kazanır hem karkas et getirir kazanır.

danayı hangi şartla alırım ben olsam, 2-3 yıl dışardan karkas et ithalatı olmayacağı garantisi verilirse alırım bakarım, o zaman riskim olmaz, yoksa ithal dana ucuz diye almam, işin sonunda piyasa ne olacak bilmiyorsunki, kapıları açıverdilermi karkas eti ucuz getiriverdilermi ne yaparım, besiyede devam edemezsin, mecbur ucuza kestireceksindirki bu işime gelmez. ama ülke yönetiyorum iddiasında olanların ve hem dana getiren hem karkas et getirenlerin işine gelir, bu riski almak ne kadar mantıklı?

Aynı oyunları yapıyorlar görüntü bu, farklı yerlerden sanki çok iyimiş gibi lanse ediliyor mal getiriliyor, getiren parasını kazanıyor, alan besiye çekiyor masraf ediyor tam yetiştirdi kesime götürecek, işte o zaman dana getirenler bu sefer karkas et geitirir ucuz ucuz, al sana görüntü. hem dana getirir kazanır hem karkas et getirir kazanır.

danayı hangi şartla alırım ben olsam, 2-3 yıl dışardan karkas et ithalatı olmayacağı garantisi verilirse alırım bakarım, o zaman riskim olmaz, yoksa ithal dana ucuz diye almam, işin sonunda piyasa ne olacak bilmiyorsunki, kapıları açıverdilermi karkas eti ucuz getiriverdilermi ne yaparım, besiyede devam edemezsin, mecbur ucuza kestireceksindirki bu işime gelmez. ama ülke yönetiyorum iddiasında olanların ve hem dana getiren hem karkas et getirenlerin işine gelir, bu riski almak ne kadar mantıklı, Apktome
I understand you made a comment that criticizes different elements of the game. You are concerned that game makers are producing similar content and making a profit by presenting it in different ways. Also, you think about the impact and risks of beef import on the market. These concerns are understanding and may reflect the complexity of business activities. It's pretty common for manufacturers to produce similar games or optimize their resources. Regarding the import of veal, many factors, policies and economic conditions can affect the risks. In such situations, your personal preferences and business strategies matter. You may consider buying a vehicle in a guaranteed environment, but risks and market uncertainties must be considered. Such decisions should be based on information from assurance organizations or authorities and should be supported by your own business calculations. If you are looking for technology applications for your work or entertainment needs, you can refer to apktome, the leading and free technology and entertainment website.

• Beğen
Yalnız yerli danaya besi yapan bu durumda para kazanamaz bırakması onun karına olur yani bende gördüm ama 4 dolar felan diyorlar Dı birde yerli dananın emsali in 55 bin olduğu da araştırılmaya değer bir konu
karkas (gövde, kemikli et) fiyatına bağlı...
karkas fiyatı, 260, 280 hatta 300 liraolması halinde yerli danalarla besicilik yapanlar da çok paa kazanabilir...
ithal dana ile besicilik yapanlar, danabaşına, 20 000-25 000 lira daha çok kazamış olur.

karkas fiyatının azalması halinde, yerli besiciler az kazanç elder, ya da bu besi mevsimini zararla kapatabilir...

Bir buçuk ton angus dana olur mu, Zaten dişileri canlı 400-500 kg gelip günlük 10-15 litre sütü olabiliyor.
Jersey cinsinin bi denişik çeşidi gibi duruyor.
Hayvanların günlük canlı ağırlık artışı 1 kg kabul edilmelidir.
Çeşit çeşit hayvan bakılıyor, verim hep tepeden görülmek isteniyor.
Damda 10 litre süt veren Angus, 15 litre süt veren Simental , 25 litre süt veren ince bacaklı Holştein inek bulunuyor.Köydeki bakımla bu kadar olabiliyor.

Yok yok, yöneticilerin keyfini getirir piyasadaki ucuz et, hem ithal karkas et, hem içeride üretim olunca, içeriye üretim yapan malını ucuza piyasaya sürmeye çalışır, alıcılar daha düşük fiyat verirse ancak içerideki üreticiden mal alır hale gelir piyasa.

Bakın aynı durum hububat üretcisi içinde geçerli ve yaşanıyor şuan, ekebildiğiniz kadar ekin dediler ekti üretici, evet üretici pahalı gübre yüksek girdi maliyetiyle ekti, ama dışarıdan ucuz hububat aşırı ithal edildi, şimdi yerli üreticiden mal alan yok neden, arz talep dengesi bozuldu,talep yok çünkü talebi karşılayan ithalatçı oldu, fazla mal ithal edildi, yerli üretime talep kalmadı, ucuz satarsa üretici malını alan olursa satabilir.

Rusyadan ukraynadan tarım ürünlerini dünya piyasalarına verdikleri fiyattan yüzde 25 daha ucuza alma anlaşmasi ayçiçegi mısır hepsini etkiliycek, ucuz giren tarım ürünleri ile talep karşılandiğı sürece yerli üretici malını ucuz piyasaya satmak zorunda kalacak, alan olursa.

Diyorumki, karkas et dışarıda çok ucuz olan ülkeler var, şimdi dana alıp besleyen üretici, tam hayvanlar kesime gelince dışarıdan ucuz karkas et getiren olursa noolur, talebi ucuz karkas et karşılarsa, içeride üretici hayvanını ucuza kestirmek zorunda kalır, bu bir bilgisayar oyunu değil, ekmek kavgasıdır, lakin ithalat yapan ekmeğini kazanacak, ülke yönetenler ucuzluk var diye böbürlenecek, peki içeride üretim yapan ne olacak? Bu Cumhuriyet ithalatçılarla yöneticilerin Cumhuriyetimi? Halkın Cumhuriyetimi?
Halk için arz talep dengesi bilerek bozulabilirmi, bu bozulmadan zarar gören ne yapmalı? Üretimi bırakıp Bilgisayar oyunumu oynamalı?

Bir buçuk ton angus dana olur mu, Zaten dişileri canlı 400-500 kg gelip günlük 10-15 litre sütü olabiliyor.
Jersey cinsinin bi denişik çeşidi gibi duruyor.
Hayvanların günlük canlı ağırlık artışı 1 kg kabul edilmelidir.
Çeşit çeşit hayvan bakılıyor, verim hep tepeden görülmek isteniyor.
Damda 10 litre süt veren Angus, 15 litre süt veren Simental , 25 litre süt veren ince bacaklı Holştein inek bulunuyor.Köydeki bakımla bu kadar olabiliyor.
angus buzağılar, sütten kesildikten sonra, büyüme döneminde (180-300 kg), merada, 0,67-0,8kg (1,5-1,8 lb), yemleme ile 0,9 kg (2 lb) ağırlık artışı ile büyür.
300 kg dan sonra, entansif besiye alınır 3-6 ayda, 1,6-1,8 kg günlük ağırlık artışı ile 500-600 kg ağırlıkta kesime gönderilir.
ineklerin pik süt verimi, 10 litre...sağılmaz

İthal getirmeye herkes çabalıyor etrafımda hayvancılık yapmaya çalışan herkes, bu alanda en çok üretici zarar görüyor yerli danaya da talep düşüp fiyat ucuzluyor 200 lira civarı uzun bir süre devam eder artık kesin buna göre hesap etmek lazım. Verimli çalışan ve sermayesi güçlü olan yapar artık

Tüketim ekonomisi modeli uygulanmaya çalışılıyor, uygulanıyorda, lakin tüketilen ürünlere bakınca, ülkedeki halkın tüketim alışkanlıkları tüketim tercihleri önem arzediyor.

Şöyle bakıyoruz, dünyada en çok petrol tüketen ülkeler sıralamasında 21. Sıradayız, en çok çay tüketen ülkeler sıralamasında 1.sıradayız peki kişi başı et tüketiminde ülkeler sıralamasındaki yerimize bakalım sondan 27. Sıradayız, 193 ülke varsa, hesabı siz yapın.

Demekki et üretmek yani besiciliğin gelişmesi diye bişey düşünülemez, öyle ise besicilik yaparak az tüketilen bir üründe yoğunlaşmak mantıklı değil, çünkü tüketimin az olduğu yerde arzın artması yada ete az olan talep karşılanmaya çalışılir üretilen etin miktarı arttıkça piyasaya arzın artmasıyla talep aynı hızda artmayacaĝından zora girmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Bu yüzden tüketim ekonomilerinde halkın geliri önemli, fakat aynı zamanda talep çok önemli , tüketim alışkanlığında yeri olmayan ürün için kağıt üzerinde hesap yapmak çokda sağlıklı değil, üstelik talebi karşılayan ithalat varsa işiniz çok daha zor, çünkü az bir miktar ürün pazara çok fazla arz edilmese dahi, yani az bir miktar arz fazlası dahi piyasayı ciddi etkileyecektir.

Bu yüzden ülkemizde besicilik bir ileri bir geri gitmekten kurtulamıyor, çünkü besicinin arz ettiği ürün az biraz artarsa, yada ithalat olursa, alıcı bu sefer nazlaniyor, hayvanını kestirmekte zorlanıyorsun, kağıt üzerinde hesabın tutmuyor haliyle, eskiler buna evdeki hesap çarşıya uymaz deyivermişler.

Son düzenleme:
İthal getirmeye herkes çabalıyor etrafımda hayvancılık yapmaya çalışan herkes, bu alanda en çok üretici zarar görüyor yerli danaya da talep düşüp fiyat ucuzluyor 200 lira civarı uzun bir süre devam eder artık kesin buna göre hesap etmek lazım. Verimli çalışan ve sermayesi güçlü olan yapar artık
İki yüz lira neyin çözümü olacak.
Hem çiftçilik hem hayvancılık beraber yürür mü.

• Beğen

Koç grubu , tavuk sektörüne girdi ve çıktı,
Kümes işletmeciliğinin nasıl olduğunu bilmeden yorum yapılmış ,
Eskiden tavuk hastalıkları ile mücadele de zordu.
Kümese tavuk koyduk , iki dönem zarar edilse bir yıl boşa çalışma olabiliyordu.
Çok detay konulara burada girmeyelim.
Eskiden kesim fiyatları 11-12 TL iken , 50*4 hayvanlık projeler işleyebiliyordu.
İnek 3 bin TL , damızlık gebe düve , 3600 TL ye alınmıştı.
Umut tacirlerinin sayısında azalma var.

• Beğen
Tepkiler: toztoprak