Besiciye bir darbe daha.

Et ve Süt Kurumu, 60 bin baş kesimlik ithal sığır alımı yapacak

Et ve Süt Kurumu(ESK), 60 bin baş kesimlik ithal sığır alımı
yapacak.
ESK'nın internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, Gıda Tarım ve
Hayvancılık Bakanlığı tarafından canlı kesimlik sığır ithalatına izin
verilen ülkelerden, 60.000 baş kesimlik sığır alımı yapılacak.
İhalede son teklif verme tarihi 16 Mart saat 14:30 olarak belirlendi.

https://www.esk.gov.tr/tr/13380/Yeni-60-Bin-Bas-Kesimlik-Sigir-Alimi-Yapilacaktir

Doğuda 60 bin hayvan toplayamazlar yok.
parayı kazanan batıya göç ediyor.
yada kahvede oturuyor.
60 bin hayvan verebilecek varmı.
versin.
öyle mehter Çaldırmayla olmuyor.
burada Doğu ülkelerine(suriye,Irak,iran) İHRACAT için et lazım.
sucuk,kavurma ve karkas.

sizin çözüm güzel..
ver mehteri.
ver mehteri.
ne olsa ağızda ezber olmuş bir laffff.
ver mehteri.
herhalde son bir yılda en güzel yapabildiğimiz ve tek maharetimiz buuuuu.
VER MEHTERİ.

• Beğen
Tepkiler: Ali Rıza ÇİÇEK
yada kahvede oturuyor.
versin.
sucuk,kavurma ve karkas.

sizin çözüm güzel..
ver mehteri.
ver mehteri.
ver mehteri.
VER MEHTERİ.

sayın tuyluoğlu doğudan almıyor zaten yurtdışından gelecek ithal diyor.

yada kahvede oturuyor.
versin.
sucuk,kavurma ve karkas.

sizin çözüm güzel..
ver mehteri.
ver mehteri.
ver mehteri.
VER MEHTERİ.

ne mehteri ben mehter felan demedim niye atarlandın bana anlamadım. Suriyenin et yiyecek sucuk yiyecek halimi var ırakta öyle irana gelince zaten adamlar kapalı ekonomi kendi kendine yetmeye çalışyor.

ne mehteri ben mehter felan demedim niye atarlandın bana anlamadım. Suriyenin et yiyecek sucuk yiyecek halimi var ırakta öyle irana gelince zaten adamlar kapalı ekonomi kendi kendine yetmeye çalışyor.
atarlandım neyse can sıkkın :(
hacı ben doğudan alacak diye anlamadım.
ithal olacağını biliyorum.
ithal etmesin nereden alsın diyorum.
hayvanın yeri Doğu e buradada yok diyorum.
Irak suriye,iran yiyecek halimi var diyorsun.
sen buraları bilirmisin.
burada afgan,Iraklı,Özbek,suriyeli ve özellikle iranlılar ticaret için geldiği yerdir.
buradan özellikle zeytinyağı ve tatlı çikolata,bisküvi,plastik ürünler alırlar.
EBK kurumunun önünde uzun sıralar oluşur.
kasapta 42 tl et.
EBK ise 29 tl.
Alan alana.
talep var üretim yok.

sana mehter diyen sensin diye bir yazı yazdımmı... ??? haberim yok
olsaydı "alıntı"ile derdim ..

ben sosyal medyadan bahsettim.
yaw nereyi açarsan aç.
her kahve köşesinde oturup,
bu millete en küçük bir yararı olmayan adam bile bellemiş.
"ver mehteri"
diyecenki bunlara...
yaw arkadaş sen eleştiri yapiyorsun yap..
iyide aha bu millete ne gibi faydan var..
elinden hangi maharet geliyor.
beynin hangi Mühendisliğe yatkın.
sen üretmeden,,
çalışmadan,,
düşünmeden,,
icat edip geliştirmeden,,
ne diz çökmüş havlıyorsun.. (haşa sizden)
önce gözlerdeki at gözlükleri çıkarılacak..
sonra gidip aynaya bakacaz..
biz kimiz..
ne yapıpta neyi eleştiriyoruz.
Uçak bile biraz eğri indiren pilota;
"laaaa oğlum o elemi indirilir,şerefsiz"
diyecek kadar bilgili akıllı ve usta milletiz.
aslında hepimiz kendimizi tanıyor..
nerde ne kadar neyiz biliyoruz.

Allah Türk milletine;
ilelebet sabır ve zafer ihsan etsin.

Tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülkeyken, neden bu duruma düştük. Köylü gerçekten iyi para kazanıyordu da buna rağmen mi üretimi bıraktı...
ben desteklerin milleti bu duruma düşürdüğünü saniyorum.
bir dana 500 tl destek.
bir tohumluk 500 tl destek.
al destek ver destek..
millet alıştı.
destej lafını duymadığı işi artık yapmıyor.

demiyoruzki;;,
ne desteği ürünüm para etsin..
girdi maliyetleri düşsün..
zevkle ve şevkle azimle daha çok çalışalım.

bir laf vardı ..
affınıza sığınarak söyliyim.

bilmem neyini sallasan, bilmem neye değiyor(anlayan,anladı)

şimdi sallasan desteğe değiyor.
yaw çek desteği.
Aracıları sil çıkar aradan.
Üretim ve pazarlama ağı kur.
kooperatifleşmeyi mecburi kıl.
koop başkanları devletin devamlı müfettişi altinda gözetim altında olsun.
alt yapıyı oluştur.
Bölgesel ve talep doğrultusunda tarım ve hayvancılık yaptır.
bu işin uzmanı böyle yapan hollanda.
ama bizde;
Adam daha ekmeden korkuyorki kime satacam.
alıcı gelip tarlada malı öldürüyor.
ben patatesi 6 ay bakıp masraf edip,850 krş'a veriyorum;
aracı tarladan şehire geliyor üzerine 650 krş ekliyor benim 6 ayda parçalandıgım kadar parayı,afedersiniz koyvere vere kazanıyor;
işte her üretici bir kooperatife bağlı olsa;
kimse gelip malını sömüremez.
girdi maliyetleri toptan olduğu için yüzde 50'ye kadar düşer..
bizim tarım kooperatifleri sırf köylüye biniyor..
bizim ziraat odaları bizim sırtimızdan inmiyor..
Afedersiniz edecem diyen sıraya giriyor.
bizde bu kafa oldukça..
bendede yazacak çok kelam olur.
bahtımız bari bu sene açık olsun. :(

ben desteklerin milleti bu duruma düşürdüğünü saniyorum.
bir dana 500 tl destek.
bir tohumluk 500 tl destek.
al destek ver destek..
millet alıştı.
destej lafını duymadığı işi artık yapmıyor.

demiyoruzki;;,
ne desteği ürünüm para etsin..
girdi maliyetleri düşsün..
zevkle ve şevkle azimle daha çok çalışalım.

bir laf vardı ..
affınıza sığınarak söyliyim.

bilmem neyini sallasan, bilmem neye değiyor(anlayan,anladı)

şimdi sallasan desteğe değiyor.
yaw çek desteği.
Aracıları sil çıkar aradan.
Üretim ve pazarlama ağı kur.
kooperatifleşmeyi mecburi kıl.
koop başkanları devletin devamlı müfettişi altinda gözetim altında olsun.
alt yapıyı oluştur.
Bölgesel ve talep doğrultusunda tarım ve hayvancılık yaptır.
bu işin uzmanı böyle yapan hollanda.
ama bizde;
Adam daha ekmeden korkuyorki kime satacam.
alıcı gelip tarlada malı öldürüyor.
ben patatesi 6 ay bakıp masraf edip,850 krş'a veriyorum;
aracı tarladan şehire geliyor üzerine 650 krş ekliyor benim 6 ayda parçalandıgım kadar parayı,afedersiniz koyvere vere kazanıyor;
işte her üretici bir kooperatife bağlı olsa;
kimse gelip malını sömüremez.
girdi maliyetleri toptan olduğu için yüzde 50'ye kadar düşer..
bizim tarım kooperatifleri sırf köylüye biniyor..
bizim ziraat odaları bizim sırtimızdan inmiyor..
Afedersiniz edecem diyen sıraya giriyor.
bizde bu kafa oldukça..
bendede yazacak çok kelam olur.
bahtımız bari bu sene açık olsun. :(

Ben bu mantığa katılmıyorum. Eğer destekler bu hale getirdiyse Avrupa ve ABD çiftçileri sürekli destekleniyor orada tarım ve hayvancılığın batması gerekirdi. Biraz farklı düşünene eleştiriye açık olamamaktan kaynaklanıyor sorunlarımız. Eğer bir insan kendi gibi düşünmeyene saygı duymazsa (şuan Türkiyede olduğu gibi) ilerleme sağlayamayız. Birde körü körüne sevmek varki Allah esirgesin adam sana tapıyorsa eğer ağzınada ...... yarabbi şükür diyecek.

Besi işi artık iyice karmaşaya düştü. Kimi Pazar’dan 5000 e mal alır. Kimi ithal alır ayni mali 3500e. Satarken de genelde 11. Yada 12. Aya denk geliyor bir spekülasyon ve kesim fiyatları dibi görür el elde bas başta.
Ben mesela aralık ayında kesim yaptırdım ve maalesef destekleme alamadım. Ordan da bir darbe yedik

Dogrulari yazmissin Tuyluoglu, gelecek cevap buyuk ihtimal su olur, " kooperatif kursak devlet hibe verir mi ? "
Herkes hibe pesinde, 10 koyun alip kendi ev ihtiyaci icin beslemeyen 300 koyun pesinde degil mi ? Hani devlet dese herkese veririm, ipotek istemez herkes alacak.

Kooperatif kurmak, girdileri ucuzlatip, teknolojiyi kullanip uretmek, birlikte pazarlayip para kazanmak icin kooperatif sart, baska yol yok.

Söylediklerinizin çoğunda haklisiniz.Ama en büyük sıkıntımız; istikrarsızlık. Çünkü bugün bağladığımız ham dana en az 8 ay sonra kesime geliyor ve 8 ay sonrasını bu ülkede kestirebilmek imkansız. Çünkü bizim politikalarımız malesef gecelik.. Şu da var girdiler çok yüksek. Mazot mazot mazot....

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Ben bu mantığa katılmıyorum. Eğer destekler bu hale getirdiyse Avrupa ve ABD çiftçileri sürekli destekleniyor orada tarım ve hayvancılığın batması gerekirdi. Biraz farklı düşünene eleştiriye açık olamamaktan kaynaklanıyor sorunlarımız. Eğer bir insan kendi gibi düşünmeyene saygı duymazsa (şuan Türkiyede olduğu gibi) ilerleme sağlayamayız. Birde körü körüne sevmek varki Allah esirgesin adam sana tapıyorsa eğer ağzınada ...... yarabbi şükür diyecek.
olaya yine siyasi bakıyorsun.
bundan kurtulmak lazım.
siyasi çözümü; senle,ben ancak sandıkta kullanırız.
burada kanatlanıp uçsakta boşşş.
burada bizim yapmamız gereken;
sorunun çözümüne yönelik pratik çözümler sunmak ve burada bilgi peşinde koşan insanları örgütlenmeye sevk etmek.
mesela siyaset içerikli veya hararete teşvik edici konuları burada paylaşmak yerine(ki o haberleri zaten her sosyal medya sayfasında görüyoruz,haberimiz var ).
insanlara hiç bilmedikleri,akıllarına gelmeyen,sende olan ve onda olmayan bilgi konuları paylaşmak en verimli davranıştır.
ben şunu bir kez daha özellikle belirteyim;
asla bu hükümetin tarım politikasını SEVMEDİM.
her zamanda eleştiririm.
ama burada kalkıp bunu kötü bir ortam yaratarak her yıl görüştüğümüz gardaş dediğim insanları dara sokarak yapmam yapamam.
gider diğer medya organlarında bağırırım.
burası bizim evimiz.
bu ortamda chp,akp,mhp'li can kardeşlerim var.
hepsi benim başımın üstündedir.
burayı onlara nezih bir ortam olarak yönetmek benim ve yönetimin boynunun borcudur.

buranın dışında politikaları eleştirebildiğimin küçük bir örneği.
https://www.facebook.com/umut.ozkan.758737/posts/2043465649202729

Son düzenleme:
Söylediklerinizin çoğunda haklisiniz.Ama en büyük sıkıntımız; istikrarsızlık. Çünkü bugün bağladığımız ham dana en az 8 ay sonra kesime geliyor ve 8 ay sonrasını bu ülkede kestirebilmek imkansız. Çünkü bizim politikalarımız malesef gecelik.. Şu da var girdiler çok yüksek. Mazot mazot mazot....

23 subattan itibaren mazotun yarısını biz ödeyeceğiz diye açıklama yapılmıştı.

Eğer bizim onda bir toprak bütünlüğüne sahip ülkeler bizden kat be kat fazla ihracat yapıyorsa ve bizden daha ferahsa sistem sıkıntılı demektir

Eğer bizim onda bir toprak bütünlüğüne sahip ülkeler bizden kat be kat fazla ihracat yapıyorsa ve bizden daha ferahsa sistem sıkıntılı demektir

Fatih gardaşım hemşerim kalbim şuna kanaat getirdi biz çiftçilerin ağzına çatır çatır ...... haklılar vallahide billahide nasılsa siyaset yapmayın diye birbirimizi ikaz ederek devam ettiriyoruz bu düzeni. Düzen memnunda düzü.. farkında değil. Ne deyim.

Sen yönetilensin arkadaş seni yöneten kişi senin nasıl yaşayacağını nasıl ve ne kadar kazanacağını belirliyorsa seninde buna itiraz etme hakkın eleştirme hakkın vardır bu nasıl bir siyaset olabilir. Ben çiftçiyim siyaset benim neyime ben bana girene bakıyorum. Geçen yine yazdım buraya 2014 te 85 kuruştan vermişim buğdayı bu yıl tam üç yıl sonra 80 kuruşa vermişim. Cüzdanımdan fiç çıktı petrol fişi 2017 mayısında 4,17 kuruşa almışım mazotu şimdi 5,14 ten aldım neyin siyasetini yapacağım. Siyaset yapacak olsam gelirde burada yazarmıyım. Hiçmi ağzımızı açmayalım arkadaş yav her şeyi kabul ederek bakalım mı yav lal mı olalım hiçmi komuşmayalım arkadaş bende bunu anlamadım yav.

Fatih gardaşım hemşerim kalbim şuna kanaat getirdi biz çiftçilerin ağzına çatır çatır ...... haklılar vallahide billahide nasılsa siyaset yapmayın diye birbirimizi ikaz ederek devam ettiriyoruz bu düzeni. Düzen memnunda düzü.. farkında değil. Ne deyim.

Bu işin siyasetle çözüleceğine inanıyormusunuz gerçekten şahsi düşüncem kim gelirse gelsin hep küp doldurmaya meyilli biz çiftçi olarak önce kendimize bakmalıyız köyde 200 traktör var 400 römork var bu köyün işini 20 traktör yapsa 50 römork yapsa geriye kalan 150 traktör 350 römorktan gelen gelirle sulama kanalları dev silolar sulama ekipmanları alınsa o köyün devlete ihtiyacı kalırmı kalmaz isterse muz cumhuriyeti olsun alımı iskontolu satımı zamlı satar dimdik ayakta kalır

Bu işin siyasetle çözüleceğine inanıyormusunuz gerçekten şahsi düşüncem kim gelirse gelsin hep küp doldurmaya meyilli biz çiftçi olarak önce kendimize bakmalıyız köyde 200 traktör var 400 römork var bu köyün işini 20 traktör yapsa 50 römork yapsa geriye kalan 150 traktör 350 römorktan gelen gelirle sulama kanalları dev silolar sulama ekipmanları alınsa o köyün devlete ihtiyacı kalırmı kalmaz isterse muz cumhuriyeti olsun alımı iskontolu satımı zamlı satar dimdik ayakta kalır

yav işte yaptığımız siyaset değil yav ağzımıza kadar dolmuşuz içimizi dökmeye ihtiyacımız var ne siyaseti yahu siyaset yapsam giderim bir partinin teşkilatına doya doya yaparım ama siyaset benim hayatta yapamayacağım bir şey.