Bilginize İhtiyacım Var Arkadaşlar

Ynt: Bilginize İhtiyacım Var Arkadaşlar

100luk nh demısdın yanılmıyorsam
profıl şase 5lı pulluk 7000
kazayagı 13 lu 3500 cıvarı
gubre serpme 1000 ıla 3500 arası
tırmık alsan 1000
ılac makınası alsan 1500 ıla 8500 arası
romork galıba 8 den asagı olmaz
mıbzer 7000 den başlar
patlatma tıller rotatıl gıbı aletlerı ılk başlayana luks gordugum ıcın yazmadım ıyı tıller 10 bın ıyı bır rotatıl 10 bın
yanlışım varsa duzeltın arkadaşlar

bu tarım bakanı varken 60 bin tl yi başka yere yatır aklın varsa 60 bin degil 600 bin de olsa çifçilikde yetmez topraga demire yatırırsın .

23 yaşında bir kardeşimin hevesini kırmak istemem, sadece yapabilirsen büyük iş yapmış olursun. Bu yazılanları bir kez daha okuyup beklentilerin nelerdir, gözden geçirmeni isterim. Senin motivasyonunu düşürmesin ama bu sitede haklı olarak fazlaca paylaşılan bir atasözü var : Çıraklığını yapmadığın işin ustalığına soyunma... Selam ve Dua ile...

arkadaşım 200 dekar tarlanız varmış kirada onları kiracıdan alıp kendiniz ekseniz daha mantıklı olur bu sene ekipman falan alcanız için pek bi kar edeceğinizi düşünmeyin ama daha sonraki senelerde kar etmeye başlarsınız. Devletin verdiği desteklerde var az çok ordanda masrafınızı karşılarsınız. ilerki senelerde de tarla kiralayıp işleri büyütebilirsin. bende sizin yaşınızdayım babadan dededen çiftçi olduğumuz için çocukluğumdan beri bu işin içindeyim hesabını bildikten sonra çiftçilikte kazanırsınız. Ama tavı bulduğun zaman kaçırmaman lazım mesela tarla sürümünde biz babamla sabah namazı okunmadan 5te kalkıyoruz saat 6 gibi tarlada oluyoruz işe başlıyoruz gecede duruma göre 11de geliyoruz 1de 2de geldiğimizde oluyor ama emeğimizin karşılığınıda alıyoruz. Yaklaşık 1000 dönüm yerimiz var bunun 700 dönüm kadarı bizim geri kalanı kira. 1000 dönümden masrafları düşüp destekleri falan ekleyince bize kalan para 150bin ile 200bin civarı kalıyor.

Çok istiyorsan bir miktar arazi ile başla. Bir zaman sonra şartlar daha da netleşir. Zaman içinde yol alır gidersin. Kötü bir şey yapmıyorsun. İnsanlar başka ülkelerden hiç tanımadıkları yerlere gelip 40-50 dekar araziyle başlıyorlar.

Azmini yitirme, rızkı veren Allah ' tır. Başarılar dilerim. ok-*-s

fth_doğan link=topic=62466.msg698783#msg698783 date=1360232449' Alıntı:
şimdi 1000 dagar yerin gübresi 150.000 mi tutuyor bi yanlışlık olmasın benım hesabıma göre altına atılan ve üstüne atılan toplamı en fazla 30.000tl

30000 tl ye altından kalkabilcen bi iş değil. gübre mazot vs girdileri çok yüksek sattığım mal fiyatı hep aynı, kaldı ki yukarı da hanoğlulu123 arkadaşımın dediği gibi krediye bulaşanların sonu kötü oluyor hep.
açıkçası akıl karı bi iş değil.
sattığın mal para yapsa gözün kapalı gir derim. aksi takdirde duman olursun kardeşim

teşekkür ederim arkadaşlar ama hiç bir seyin kafasını yaşamıyorum sadece kendime bi hedef çizdim ı hedefe doğru araştırmamı yapıp girmeyi düşünüyorum

yaşım 23 ama 15 yaşımdan beri ticaretteyim. Benım yapmak istediklerim bunlar eğerki yapabilirsem şayet Çok güzel olacak Allahın izniyle şimdiden teşekkür ederim arkadaşar

aynı bende senin gibiydim hayallerimide kazanır..:)gerçekte hasat sonu üzülürdüm ama dedim olsun bi daha ki sene..
geldi o sene yok gene yok
sonra bir yıl daha olmadı
birdaha
yok arkadaş yok 8 yıldır geldim aile topraklarına sahip çıktım
geldiğim güne lanet olsun ...yazıktır sana yazık olan paranıda heba etme ...
biz hasatı yılda birkez yapıyoruz
şehirdeki esnaf her akşam BU LAFTAN ANLA...:)
ALLAH SENİN İÇİN HAYIRLI OLANI VERSİN..

fth_doğan link=topic=62466.msg698900#msg698900 date=1360252360' Alıntı:
teşekkür ederim arkadaşlar ama hiç bir seyin kafasını yaşamıyorum sadece kendime bi hedef çizdim ı hedefe doğru araştırmamı yapıp girmeyi düşünüyorum

yaşım 23 ama 15 yaşımdan beri ticaretteyim. Benım yapmak istediklerim bunlar eğerki yapabilirsem şayet Çok güzel olacak Allahın izniyle şimdiden teşekkür ederim arkadaşar

hedefin olması ve ticaret zihniyeti çok güzel ama o dediklerin önceden olabilirdi. en az 20 sene öncesi mesela önceden bi kaç sene pancar ektin mi , tarlanın fiyatı kadar para kazanıyormuşsun kendin yap hesabını bugünün şartları ağırlaştı

inşallah başarabilirsin arkadaşım ama sana tavsiyem dediğim gibi kiradaki 200 dönümü kendin işlemen 1 2 sene sonra 200 300 dönüm kiralayıp o çıkan parayla tarla satın alarak işleri büyütebilirsin çiftçilikte yavaş yavaş büyümek en sağlamı yoksa çok iflas edenlerimiz var.

uzak dur kardeşim benimde yasım 23 ama 12 yasından beri motor üstündeyim hep tarladayım öle kar falan edemedim benden daha büyük abilerim var forumda onlar daha iyi bilir ama onlarda benimle aynı seyi demişler hemen hemen madem tiçaretle ugrasıyomusun devam et işte ne güzel yinede karar sizin tbi

fth_doğan link=topic=62466.msg698923#msg698923 date=1360254442' Alıntı:
arkaşlar peki sizden bir hesap istesem
1000 dagar bi arazı ekmek için ne kadar paza lazım...? ben bu işi yapmadan hesaplıyorum ama yanılma payı var

yozgat bölgesi
ben 1000 dönüm ekiyorum ortalama 100bin lira masrafım oluyor. Sen 1000 dönümü kiralıcaksın ben bazı tarlaları akrabalardan falan kiralıyorum dönümü 60 liradan sende 1000 dönüm kiralık bulabilsen 60binde o yapar senin 2 traktöre ihtiyacın var 1 traktörle zorlanırsın en az 2 traktör ve ekipmanlarda 100bin tutar. ortalamam 250binden fazla paraya ihtiyacın var.

doktorsihirbaz link=topic=62466.msg698926#msg698926 date=1360254861' Alıntı:
ben 1000 dönüm ekiyorum ortalama 100bin lira masrafım oluyor. Sen 1000 dönümü kiralıcaksın ben bazı tarlaları akrabalardan falan kiralıyorum dönümü 60 liradan sende 1000 dönüm kiralık bulabilsen 60binde o yapar senin 2 traktöre ihtiyacın var 1 traktörle zorlanırsın en az 2 traktör ve ekipmanlarda 100bin tutar. ortalamam 250binden fazla paraya ihtiyacın var.

sen ne yaptın yaw 1000 dönümden 1-10 alsan onuda 0,65 dan satsan en fazla 150.000 tl eder 100.000 içeri girer ...!