BİNGÖL’DE ŞÜPHELİ TAVUK ÖLÜMLERİ

23.04.2009
14,028
24,042
35
Bilecik
BİNGÖL (İHA) - Bingöl merkez Topalan Köyü’nde son 1 hafta içinde 50’ye yakın tavuk telef oldu. Köye giden ekipler, ölü ve canlı kanatlı hayvanlardan numune alarak inceleme başlattı.

Bingöl merkeze 5 kilometre uzaklıkta bulunan Topalan Köyünde ikamet eden Mahmut Karaş isimli vatandaş son 1 hafta içerisinde kendisine ait 20, diğer köylülerle birlikte toplamda 50’nin üzerinde tavuğun telef olduğunu söyledi. Tavuklarla birlikte 3 kedi yavrusunda aniden hastalanarak telef olduğunu belirten Karaş, kuş gribinden şüphelendiklerini ifade etti. Telef olan kanatlı hayvanların kafa kısmında şişkinlik ve ağız kısmında ise salya aktığını belirten Karaş, bu belirtilerle birlikte hayvanların 3-4 saat içerinde telef olduğunu söyledi. Kümes hayvanlarında meydana gelen bu ani ölümlerin kendisini korkuttuğunu belirten Karaş; “Benim ve diğer köylülerin kümes hayvanlarında ani ölümler başladı. Telef olan hayvanları gömüyoruz Ama bu bulaşıcı bir hastalık ise çoluk çocuğumuza bulaşmasından korkuyoruz. Bunun için ilgili kuruma başvurup durumu anlattık. Sağ olsun yetkililerde zaman kaybetmeden köyümüze gelerek ölü ve hasta olan hayvanlardan 2’şer adet numune alıp gittiler. Ancak ölümler devam ediyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. İnşallah kuş gribi hastalığı değildir” ifadelerini kullandı.

NUMUNELER LABORATUVARINA GÖNDERİLDİ

Konu ile ilgili İHA muhabirine bilgi veren Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sedat İldiz, köye inceleme ekibinin gönderildiğini söyledi. Konunun kendisine bildirilmesinin ardından zaman kaybetmeden bahse konu köye inceleme ekibi gönderdiğini ifade eden İldiz, canlı ve ölü kanatlı hayvanlardan alınan numunelerin incelenmek üzere Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü laboratuvarına gönderildiğini belirterek, yapılacak testlerin ardından sonuca göre çalışma yapacaklarını ifade etti.

Ekleme Tarihi
12.07.2012
 

Benzer Konular