Bir Kilo Sığır Etinin İklime Verdiği Zarar

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,264
Konum
Bilecik

Brezilya’da bir kilo sığır üretimiyle 1600 km’lik otomobil yolculuğuyla aynı miktarda karbondioksitin açığa çıktığı anlaşıldı. Bu miktar bugüne kadarki hesaplamalardan çok daha fazla.

Bunun nedeniyse Hollandalı ve AvusturyalI bilim insanlarının, hesaplamalarda, hayvanların yetiştirilmesi için gerekli otlakları da dikkate almış olmalarına dayanıyor. Sığırla rın otlatıldığı alanlarda, atmosferdeki sera gazını soğuracak ormanlar yetişmiyor bu da iklime zarar veriyor. Bu açıdan bakıldığında hayvancılığın iklim üzerindeki olumsuz etkisi da¬ha da güçleniyor deniyor International Journal of Life Cycle Assessmentdergisinde. Orta Avrupa’daki sığır üretiminin iklime verdiği zarar Brezilya’dakine göre çok az.

Burada bir kilo sığır etinin iklime verdiği zarar sadece 11 lkm’lik otomobil yolcuğu¬nun verdiği zarar kadar. Bunun nedeni Avrupa’daki sığırların daha çok ahırlarda yetiş-tirilmesi ve büyük meralara gerek duyulma- masına dayanıyor. Bu nedenle de iklime en az zarar veren tavukçuluk da Avrupa’da. Bir kilo tavuk eti üretimiyle bilim insanlarının hesaplamalarına göre 6.4 kiloluk karbondioksit açığa çıkıyor ki, bu da sadece 31 km’lik otomobil yolcuğuna denk geliyor. Fakat bu durum ahırda hayvan yetiştiriciliğinin daha çevreci olduğu anlamına gelmiyor. Endüstriyel hayvancılığın, geleneksel hayvancılığa kıyasla iklime daha az zarar verdiği düşünülebilir.

Fakat tüm sığırlar ahırlarda yetiştirildiği takdirde de yem için daha fazla tarım alanı gerekirdi. Oysa bitkisel gıda ürünleri, hayvansal ürünlere kıyasla çok daha az zarar veriyor. Mesela bir kiloluk tofu üretimiyle 3,8 kilo karbondioksit açığa çıkıyor ki bu da 19km’ likotomobil yolculuğuna denk geliyor. 


Cumhuriyet - Bilim Teknoloji

Ekleme Tarihi
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt