Bir tarlanın veya arsanın güncel piyasa değeri neye göre ve nasıl hesaplanır?

Herkese merhaba misal vermek gerekirse ikinci el araç piyasasında ikinci el bir aracın piyasa fiyatı sıfır araç fiyatlarına göre hesaplanıyor, peki konu taşınmaza gelince x il ve ilçedeki bir arazinin (tarla veya arsa) gerçek piyasa değerini nasıl hesaplıyoruz?
Malum sarı ilan sitesindeki metrekare fiyatlarının ortalamasını mı alıyoruz? Peki ya o ilçede ilan yoksa yani ilan sitesinde arazinin emsali yoksa nasıl değer hesaplıyoruz?

Fiyat tarlanın verimine göre hesaplanır. Örneğin kuru tarım arazisi yıllık verim çarpı 10 yıl ile hesaplanır. Yıllık 500 kg buğday verimi varsa dekara 10 yılda 5 ton buğday yapar değeri o da 25 bin yapar dekarda. Sulu tarım arazisiyse verim 700 -800 kg buğday üzerinden hesaplanabilir.

Fiyat tarlanın verimine göre hesaplanır. Örneğin kuru tarım arazisi yıllık verim çarpı 10 yıl ile hesaplanır. Yıllık 500 kg buğday verimi varsa dekara 10 yılda 5 ton buğday yapar değeri o da 25 bin yapar dekarda. Sulu tarım arazisiyse verim 700 -800 kg buğday üzerinden hesaplanabilir.
Ben tarım işlerine biraz uzak olduğum için tarıma uzak olan kişilerin de anlaması için anlamadığım yerleri soracağım:
1-Kuru tarım arazisi, sulu tarım arazisi nedir? (Kuru tarım sadece toprağa düşen yağmur ile yapılan tarım, sulu tarım da sulama yöntemiyle yapılan tarım galiba)

2-Dekar başına 10 yıllık buğday verimini (500kg ise 10 yılla çarpıyoruz 5000kg=5ton yapıyor) hesaplayıp güncel buğdayın 1 ton fiyatıyla mı çarpıyoruz? (örn: 5 ton çarpı 3250tl =dekar başına değeri 16250tl ), "dekarda 25 bin yapar" demişsiniz ben internette 2022 buğday ton fiyatı yazdım 3250tl çıktı bunu da 5 tonla çarptım 16250tl çıktı, benim hesabım mı yanlış acaba yoksa bulduğum buğday fiyatı mı yanlış?

Bir de bu hesaplama yöntemi Türkiye'nin her yerinde geçerli midir, örneğin buğday tarımı yapılmayan yerlerde de yine buğdaya göre mi hesaplanır? En önemlisi de bir tarlanın yıllık verimini nerden öğreniriz?

Son düzenleme:
Ben tarım işlerine biraz uzak olduğum için tarıma uzak olan kişilerin de anlaması için anlamadığım yerleri soracağım:
1-Kuru tarım arazisi, sulu tarım arazisi nedir? (Kuru tarım sadece toprağa düşen yağmur ile yapılan tarım, sulu tarım da sulama yöntemiyle yapılan tarım galiba)

2-Dekar başına 10 yıllık buğday verimini (500kg ise 10 yılla çarpıyoruz 5000kg=5ton yapıyor) hesaplayıp güncel buğdayın 1 ton fiyatıyla mı çarpıyoruz? (örn: 5 ton çarpı 3250tl =dekar başına değeri 16250tl ), "dekarda 25 bin yapar" demişsiniz ben internette 2022 buğday ton fiyatı yazdım 3250tl çıktı bunu da 5 tonla çarptım 16250tl çıktı, benim hesabım mı yanlış acaba yoksa bulduğum buğday fiyatı mı yanlış?

Bir de bu hesaplama yöntemi Türkiye'nin her yerinde geçerli midir, örneğin buğday tarımı yapılmayan yerlerde de yine buğdaya göre mi hesaplanır? En önemlisi de bir tarlanın yıllık verimini nerden öğreniriz?
güncel bugday fiyati 5 ila 6 tl arası değişiyor

Resimler ve ekler

• Screenshot_2022-04-17-15-33-09-240_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-04-17-15-33-09-240_com.android.chrome.jpg
    76.7 KB · Görüntüleme: 36
Eskiden tarla çiftçiler arasında alınıp satılırdı , o zaman ciftciler tarimsal değerine göre hesaplardi şimdi yatirim aracı oldu malesef
Benim yasadigim kasabada tarlalarin çoğu yatırımcının eline geçti hic tarimsal değeri olmayan yerler yok sanayi bölgesi olacakmış yok denizi görüyormuş diye değer biciliyor cok para ediyor
Çiftciler arasında pek az tarla satılıyor onlarda tarımsal koruma altında
Eğer gelecekte emlak yönünden değerleme ihtimali varsa bunada dikkat etmek gerek

1) Doğru
2) Mantık doğru, hesap hatası var. (Güncel buğday fiyatı 5 bin TL civarında.)
3) Buğday en temel üründür ve Türkiyenin her yerinde yetişir( d.karadenizi hariç)
Yani çoğu yer için verdiğim formülü kullanabilirsiniz.
4) Yıllık verimi o köydeki çiftçiler bilir aşağı yukarı. Muhtara ve azalara sorup öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Ana Yola yakınlık, Köye Yakınlık, Kuyulu olması gibi bir çok etken fiyatı değiştirir.

• Beğen
Tepkiler: sukruaraci1992

1) Doğru
2) Mantık doğru, hesap hatası var. (Güncel buğday fiyatı 5 bin TL civarında.)
3) Buğday en temel üründür ve Türkiyenin her yerinde yetişir( d.karadenizi hariç)
Yani çoğu yer için verdiğim formülü kullanabilirsiniz.
4) Yıllık verimi o köydeki çiftçiler bilir aşağı yukarı. Muhtara ve azalara sorup öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Ana Yola yakınlık, Köye Yakınlık, Kuyulu olması gibi bir çok etken fiyatı değiştirir.
Peki, aklıma takılan son bir şey daha var bunu da yanıtlarsanız memnun olurum:

Hatırlarsanız bana öğrettiğiniz işlemi yaparsak 800kg(sulu tarım buğday verimi)*10(yıl)=8000kg(8ton) 8ton*5000tl(güncel buğday fiyatı)=40000tl(dekar(1000m2) fiyatı) sonucuna ulaşıyoruz.

Bu 40000tl yi 1000'e bölersek de 1m2 fiyatına ulaşıyoruz o da metrekare başına 40tl yapıyor. Bu sarı ilan sitesinde emlak/arsa kısmına gelip imar durumu olarak "tarla"yı seçip filtreleme yaptığımda toplamda 68.989 ilan çıkıyor, tekrar filtreleme yapıp m2 fiyatını 0-40aralığı olarak seçtiğimde 11.976 ilan çıkıyor, filtrelemeyi değiştirip m2 fiyatı olarak 41 ve üzeri girdiğimde 57.006 ilan çıkıyor. 68.989 ilanın yaklaşık yüzde 82'si(yani 57.006 ilan) bizim bu fiyatlandırma matematiğinin üzerinde rakamlara satılıyor, buna akıl sır erdiremedim sorun nerede piyasada mı? (Bu arada bilerek sulu tarım veriminden hesapladım 500kg'dan hesaplasam aradaki fark daha da açılıyor)

Hatırlarsanız bana öğrettiğiniz işlemi yaparsak 800kg(sulu tarım buğday verimi)*10(yıl)=8000kg(8ton) 8ton*5000tl(güncel buğday fiyatı)=40000tl(dekar(1000m2) fiyatı) sonucuna ulaşıyoruz.

Bu 40000tl yi 1000'e bölersek de 1m2 fiyatına ulaşıyoruz o da metrekare başına 40tl yapıyor. Bu sarı ilan sitesinde emlak/arsa kısmına gelip imar durumu olarak "tarla"yı seçip filtreleme yaptığımda toplamda 68.989 ilan çıkıyor, tekrar filtreleme yapıp m2 fiyatını 0-40aralığı olarak seçtiğimde 11.976 ilan çıkıyor, filtrelemeyi değiştirip m2 fiyatı olarak 41 ve üzeri girdiğimde 57.006 ilan çıkıyor. 68.989 ilanın yaklaşık yüzde 82'si(yani 57.006 ilan) bizim bu fiyatlandırma matematiğinin üzerinde rakamlara satılıyor, buna akıl sır erdiremedim sorun nerede piyasada mı? (Bu arada bilerek sulu tarım veriminden hesapladım 500kg'dan hesaplasam aradaki fark daha da açılıyor)
Tarım arazisi = potansiyel hobi bahçesi olarak görülüyor
Tarım arazisi = Yatırım aracı olarak görünüyor

Sonuç olarak fiyatlar gerçek değerinin kat ve kat üzerinde.

• Beğen
Anladım. Yani bu hesap geçerli olmakla birlikte biraz da il ve ilçenin piyasası da önemli galiba.
İl ilçeden ziyade bölgedeki hareketlilik ne yönde önemli olan o sadece tarım yapılan yerlerde zaten internet sitesini düşmeden köy halkı arasında alınır verilir ama yol geçecek köprü yapılacak uçak gelecek gibi söylentiler varsa oranın vay haline .

• Beğen

Normal de 40 bin tl de tarım arazisi için çok fazla ama şöyle söyleyim artık türkiyede çoğu tarla imar ve Sanayi için vb alınıp satılır hale geldi gardaşım

• Beğen