Bir teneke?

Ynt: Bir teneke?

ORION link=topic=81065.msg962667#msg962667 date=1422220435' Alıntı:
Evet tenekeler farklıymış pirizmatik teneke 16 L veya 18 L diye biliyorum silindir şeklinde uzun olanlar 20L

Mustafa ben de şimdi farkettim. Gerçekten tenekeler birbirine çok benzemesine rağmen 16 ve 18 litre olarak iki boymuş. Sorunun kaynağı da bu anlaşılan.

Ben başka bir açıdan yorum yapmak isterim ;D Yeni biçilmiş bir buğday kilesi 33 kğ. gelir. Yarısı 16 kğ.lık yağ tenekesine eşittir. Bu da 16.5 kğ eder. Buğday beklemiş ve tam olarak kurumuşsa oda 16 kğ. gelir ;) Arpaya gelince onunda yeni biçilmişi 25 kğ.dır. yarısı 12.5 kğ. eder. Tam kurumuş ve nemini kaybetmişse 12 kğ. basar. Fenni yem ise peletin kalınlığına ve uzunluğuna göre değişir :eek: Bununda ortasını bulursak 12 kğ.dır. Silaj ise 7-8 kğ. civarı gelir. Ve lakin şurasıda pek önemlidir. Malzemeleri tenekeye doldururken kaba davranıp abanır, bastırır, silkelersen daha fazla alacağı aşikardır. Yani bu konu ucu açık olup....arpa ve buğdaya göre değil... adamına göre değişir. 8) Hayırlı akşamlar.

teneke var tenekecik var
mesela normal yıllarda
biçerci tenekesi bugdayı 17-18 kg alır basa basa doldurdukları için (bugdaylar normal yıllarda % hesabı biçilir)
biizim tenekeler maksimum 15-16 kg alır
boyu ebatı vs ayn oldugu halde
kötü yıllarda 1-2kg düşer bu agırlıklar
ürünün cinsi ebadı kalitesi gibi etmenlerde azda olsa etkiler

konu göreceli oldugu için çıkan sonuçların da göreceli olması gayet normal
uzun lafın kısası dogru cevap herkese göre degişir dogru cevabı bilene bir teneke altın verecegim desen yine dogru cevabı bulamazsın :)
buyüzden bence hassas işlerde direk tartı aleti kullanmak daha matıklı

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
O zaman çıkan sonuç:

- hacim ölçüsü, ağırlık ölçüsü olarak kullanılmamalı
- 2 tip teneke var (16-18 lt) tufaya gelmemek için kaç litrelik teneke kullanıldığı bilinmeli
- Buğdayın kalitesi ağırlığını arttırıyor.
- Kesin sonuç sadece tartılarak bulunur. (en önemlisi de bu)

sebazios link=topic=81065.msg962728#msg962728 date=1422231311' Alıntı:
O zaman çıkan sonuç:

- 2 tip teneke var (16-18 lt) tufaya gelmemek için kaç litrelik teneke kullanıldığı bilinmeli
işte en büyük ödül bu bilgi :D

• Beğen
Tepkiler: dogannn

sebazios link=topic=81065.msg962728#msg962728 date=1422231311' Alıntı:
O zaman çıkan sonuç:

ünideki ölçme degerlendirme dersi aklıma geldi biran
9 yıl önceye yolculuk yaptım :)

• Beğen

FatihEFE link=topic=81065.msg962730#msg962730 date=1422231573' Alıntı:
işte en büyük ödül bu bilgi :D

İçimde kalmasın, bendeki diğer sonuçları da yazayım. 16 litrelik teneke için.

1 teneke buğday: 12.5 kg
1 teneke arpa: 9 kg
1 teneke fabrika yemi: 9-11 kg (ne kadar kaliteliyse o kadar ağır, ayrıca süt yemleri, besi yemlerine göre daha ağır)
1 teneke silaj: 4-6 kg (nem ve kuru maddeye göre değişiyor)

• Beğen

sebazios link=topic=81065.msg962734#msg962734 date=1422231842' Alıntı:

1 teneke fabrika yemi: 9-11 kg (ne kadar kaliteliyse o kadar ağır, ayrıca süt yemleri, besi yemlerine göre daha ağır)

Sayın moderatör bizi cavabı net olmayacak bu mesaj ile dikkatimizi dağıtıp acaba yönetim ile ilgili önemli bir konuyu gözden kaçırmamıza mı sebep oluyor diye şöyle bir baktım. Ama değişen kural, atlanan önemli bir mevzuya rastlayamadım.

Bu algı fırtınası beni paranoyaklaştırıyor mu ne?

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=81065.msg963398#msg963398 date=1422391839' Alıntı:
Sevgili, değerli ve bilgili kardeşim Yılmaz aceba konuyu açma amacına ulaştın mı sonuç nedir ??? ???

Amacımdan öte amaçlarım demek daha doğru olur İshak Abi. Çünkü tek amacım yoktu.

Peki amacım neydi?

Rasyon hazırlarken hemen herkesin kullandığı teneke ve kova gibi ölçeklerin:

1-) standart olmadığını,

2-) ürün cinsine ve kalitesine göre değişen büyük ağırlık sapmalarına neden olabileceğini,

3-) bu sapmaların rasyon kalitesini düşüreceği için hayvanlar için beslenme sorunları ortaya çıkabileceğini,

4-) Bu nedenle kıstas alacağınız ölçeği (kova-teneke vs) en azından belirli periyotlarda tartarak, ortalama değerleri öğrenmemizin çok önemli olduğunu,

başta forum üyeleri olmak üzere hayvancılık yapan tüm ülke çiftçilerine göstermek, durumun hassasiyeti ile ilgili farkındalık yaratmaktı. Amme hizmeti anlayacağın :D

Not: ilk mesajda sadece verilen 4 maddenin de 'yem' olması bunun ip uçuydu aslında.

Amacıma ulaşabildim mi zaman gösterecek. Lakin amaca iyi hizmet eden bir konu açtığımdan eminim.

Çünkü bu başlığı okuyan biri, her üyeden farklı, uzlaşılamayacak derecede çelişkili rakamlar geldiğini görünce doğal olarak soracak:

- acaba bizim tenekeler kaç kilo alıyor?

• Beğen
Biraz komik, birazda düşündürücü bir konuya değinilmiş aslında. Uluslar arası ölçülere geçilmeden önce bir çok ülkeler kendine has ölçü birimleri kullanmaktaydılar. Bu Ticaret adına bazen pratik olurken bazende uyuşmazlıklara ve karışıklıklara da neden olmaktaydı. Bir çok Avrupa ülkesinde de Fit, ayak vb. ölçüler kullanılmaktaydı. Osmanlı da bir tahıl ülkesi olduğu için ölçümlerde değişikti. Ama halen Ülkemiz kırsalında adları biraz değişik olsa da ölçümler eski usule göre yapıldığı yöreler mevcuttur. Mesela Çinik bir tahıl ölçü birimidir. 1 Çinik= 68.56 cm³ Tahıl alır. (şinik de var oda ayrı) tahılın cinsine göre hafif yada ağır gelebilir, Buğdayda ortalama 7Kğ civarında kabul edilmiş ise de günümüz de tarımın gelişmesi, iyi cins buğdayların ekilmesi, bölgeye göre ağırlığı biraz daha artmıştır. 18 Kğ teneke ise 2 Çinik alır. Tenekenin darasını da çıkardığımızda ortalama 8 Kğ ın üzerinde bir ağırlığı var. yani bir 17 Kğ gibi alır. Arpa biraz daha hafif gelir. Meraklısı '' Eski Osmanlı Ölçü Birimleri'' ni ulaşıp inceleyebilirler. Hangi ölçüyü kullanırsanız kullanın Uluslar arası ölçüyü zihninizde güncel tutarak hesabınızı sürdürebilirsiniz.

Faydalı bir konu olmuş. Canlandırılım 😎