BİYOGAZ...

Ynt: BİYOGAZ...

Cok Pahali bir yatirim bence...Bereket Tv de, Almanyada bir 75 kw lik kapasiteli bir Biogaz Tesisinin yaklasik 600 bin euro maaliyetini oldugunu söyledi.. Türkiyede ayni sistemi 200 bin euroya yapilia bilecegini söylediler.. yani 400-500 bin Tl... Peki 75 Kwlik bir Tesisin günlük getirisi Nedir.. ?

teşekkürler çok mühim bir konuyu tekrar hatırlattınız.
inşllh, yakın zamanda sayısı artar bu tesislerin,
çin gibi ülkeler çok ilkel ve kurulum masrafı hemen hiç olan üreteçlerde yıllardır yakıtını bedavaya getiriyordu.
başta almanya olmak üzere gelişmiş ülkeler geleceğin yakıtları arasında önemli yere sahip biogazı fehmedip,
işin içine teknolojiyide katarak önemli gelişmeler sağlayıp, bir standarda bağladılar.
5-10 yıl öncesine kadar bi çoğumuzun cesaret edemediği, hangi malzemeden hangi ölçüde üreteç olacağına kafa yorarken,
şimdi iyice netlleşti, kapasitesi, boyutları,üreteçte kullanılacak malzemeler..............
diyelimki, küçük bir işletmemiz var 10-20 büyükbaş hayvanımız var.
kuracağımız; örneğin 10 tonluk bir üretecin. kurulum maliyeti.3-5 bin lirayı geçmeyeceği gibi.
ürettiğimiz gaz sayesinde ısınma, veya elektrik enerjisine çevirebiliriz. bi kaç yılda kendini amorti edecektir.
veya büyük bir işletmemiz var, 200 büyükbaş. bu çapta işletme inşaatı (sağım odası filan hepsi içinde)bir - birbuçuk milyona maloluyor.
eğer sermayemiz yoksa, birkaç yıl işletip elde ettiğimiz karla,üreteci sonradanda ilave edebiliriz..
milyonluk sağımhane kurup;artan saman ,yem maliyetine rağmen kar edilebiliyorsa.
500 bin harcayıp üreteç kurarak; hayvanlardan çıkan günlük gübreyi kullanarak düşük maliyete enerji satabiliriz.ayrıca fermente olmuş (üreteçten gazı alındıktan sonra çıkan gübre) tarlamız için birinci sınıf organik gübredir...
kaldıkı almanyada ahır gübresiyle yetinmeyip, kapasiteyi artırarak,mısır slajıyla dahi besleme yapıyorlar,
mısır slajının tartışılmaz bir maliyeti var.
slajla beslenen üreteçte dahi kar ediliyorda neden ahırımızdan çıkan bedava hayvan gübresiyle gaz çıkarıp kar etmeyelim...
en azından enerji satma işine girmesek dahi,mutlaka işletmemizin kapastesine göre küçük bir üreteç kurup, kendi harcadığımız enerjiyi üretmemiz gerekir.
aslında çok önemli ve enine boyuna konuşabilecek bir konu...

bereket. link=topic=61515.msg682729#msg682729 date=1357763192' Alıntı:
teşekkürler çok mühim bir konuyu tekrar hatırlattınız.
inşllh, yakın zamanda sayısı artar bu tesislerin,
çin gibi ülkeler çok ilkel ve kurulum masrafı hemen hiç olan üreteçlerde yıllardır yakıtını bedavaya getiriyordu.
başta almanya olmak üzere gelişmiş ülkeler geleceğin yakıtları arasında önemli yere sahip biogazı fehmedip,
işin içine teknolojiyide katarak önemli gelişmeler sağlayıp, bir standarda bağladılar.
5-10 yıl öncesine kadar bi çoğumuzun cesaret edemediği, hangi malzemeden hangi ölçüde üreteç olacağına kafa yorarken,
şimdi iyice netlleşti, kapasitesi, boyutları,üreteçte kullanılacak malzemeler..............
diyelimki, küçük bir işletmemiz var 10-20 büyükbaş hayvanımız var.
kuracağımız; örneğin 10 tonluk bir üretecin. kurulum maliyeti.3-5 bin lirayı geçmeyeceği gibi.
ürettiğimiz gaz sayesinde ısınma, veya elektrik enerjisine çevirebiliriz. bi kaç yılda kendini amorti edecektir.
veya büyük bir işletmemiz var, 200 büyükbaş. bu çapta işletme inşaatı (sağım odası filan hepsi içinde)bir - birbuçuk milyona maloluyor.
eğer sermayemiz yoksa, birkaç yıl işletip elde ettiğimiz karla,üreteci sonradanda ilave edebiliriz..
milyonluk sağımhane kurup;artan saman ,yem maliyetine rağmen kar edilebiliyorsa.
500 bin harcayıp üreteç kurarak; hayvanlardan çıkan günlük gübreyi kullanarak düşük maliyete enerji satabiliriz.ayrıca fermente olmuş (üreteçten gazı alındıktan sonra çıkan gübre) tarlamız için birinci sınıf organik gübredir...
kaldıkı almanyada ahır gübresiyle yetinmeyip, kapasiteyi artırarak,mısır slajıyla dahi besleme yapıyorlar,
mısır slajının tartışılmaz bir maliyeti var.
slajla beslenen üreteçte dahi kar ediliyorda neden ahırımızdan çıkan bedava hayvan gübresiyle gaz çıkarıp kar etmeyelim...
en azından enerji satma işine girmesek dahi,mutlaka işletmemizin kapastesine göre küçük bir üreteç kurup, kendi harcadığımız enerjiyi üretmemiz gerekir.
aslında çok önemli ve enine boyuna konuşabilecek bir konu...

Aynen katılıyorum...

Çinde we Hindistan ' da insanlar ewlerindeki TUWALETLEri bağlayarak we mutfak atıkları ile üreteçleri (reaktör) besleyerek gaz elde ediyorlar...

Reaktörün çapına göre KOJENARASYON ünitesi de eklenerek elektrik üretilebilir...

1-2 ineği olanları saymıyorum bile...Bildiğiniz petrol varilinden bile ew tipi yapılabiliyor.

Biyogaz üretimine göre temel olarak;

1-Ew Tipi
2-Çiftlik Tipi
3-Köy Tipi
4-Endüstriyel Tipe

ayrılıyorlar.

Hedef 1-2 olması gerek 3-4 büyük yatırım KOJENARASYON olmadan olmaz...

bir yakınımız ( makina mühendisi ) bu sistemi büyük işletmelere kuruyor ..işletmeler kendi enerjilerini karşıladıkları gibi dışarıyada enerji satıyorlarmış..artık siz düşünün avantajlarını ve yapacağı kaarı

Yakıt problemine Karadeniz usulü çözüm

Kendi gazını kendi üretti! Bakın nasıl yaptı?

Samsun’da yaşayan Sinan Erdoğan isimli vatandaş, yetiştirdiği hayvanların gübresini değerlendirmek amacıyla ilkel şartlarda kurduğu tesiste biyogaz üretti ve adını da ‘Möögaz’ verdi.

Evinde beslediği 6 büyükbaş havanın gübresini değerlendirerek, evinin bahçesine kurduğu biyogaz deposu ile elde ettiği metan gazını bir düzenekle evine bağlayan ve çıkan gaza ‘Möögaz’ ismini koyan 24 yaşındaki Sinan Erdoğan, evinin şimdilik 30 dakikalık gaz tüketimini karşıladığını ve yeni yaptığı düzenekle günlük gaz ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Galeri için tıklayınız...

Samsun’un Çarşamba ilçesine bağlı Beylerce köyünde oturan ve 2009 yılında Ordu Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümü mezunu olan Sinan Erdoğan, “Hayvansal atıklardan metan gazı üretiyorum. Bu projeyi 1.5 yıl önce internette tesadüfen gördüm. Oradan yola çıkarak ufak bir portatif oluşturdum. Oda günlük 25-30 dakika gaz çıkartacak şeklinde üretim yapıyor. Tüp ihtiyacını karşılamaya yeterli olmadığı için de sistemi büyütmeye karar verdim. Yeni yapmış olduğum sistemle günlük gaz ihtiyacımı karşılayabilecek” dedi.

Gazın kendilerine ait olan 6 büyükbaş hayvanlardan sağladığını belirten Erdoğan, “Onlardan elde ettiğimizin atıkların yüzde 50 suyla karıştırıp sisteme ilave ediyoruz. Sistemde 36 derecelik bir ısı ve karıştırmayla birlikte 40 günlük fermantasyon süreci sonrası her attığımız sıvı, gaz olarak dışarı çıkıyor ve depoluyoruz. Bunu da direkt olarak ocaklara bağlayıp kullanıyoruz. Çevremde yapılmış irili ufaklı bunun gibi projeler var. Ama Çarşamba ilçesinde böyle bir projeyi ilk ben yapıyorum. Yaptığımız sistem hayvan atıklarının bertaraf edilmesini sağlıyor. Yani çevreye veya doğaya yayılan sera gazlarını kontrollü bir şekilde hem gaz elde edip hem de toprağa yüzde 100 organik gübre elde etmiş oluyoruz” diye konuştu.

http://www.haberturk.com/yasam/haber/818126-yakit-problemine-karadeniz-usulu-cozum

Şimdi ömür boyu mutfak gazınızı, elektriğinizi, ısıtma, soğutma ihtiyacınızı giderecek bu tarz bir sistem kaç para olmalı?
Artı ürettiği fazla elektriği dewlet garantisi altında şebekeye satacak

Arkadaşlar ben yıllardır bu konu hakkında araştırma yapıyorum. Vaktim oldukça yazarım buraya da. Elimdeki kaynakların çoğu eski bilgisayarımda kaldı o da açılmıyor :(

Hermiyas kendi elektriğini üretecek bir biyogaz şebekesi kurulumu çok pahalı, en az 1000 başlık bir tesis için düşünülebilir. Diğer türlü 5 hayvan ile ısınma ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Seraların ısıtılması vs. için kullanılabilir.

biyogaz-biyodizel-güneş enerjisinden elekirik üretimi

bu üç konu bence ciddi şekilde ihmal edildi ülkemizde özellikel bizler yani çiftçiler için olmazsa olmaz bu üç konu
fakat pek bir atılım yapıp gerçekleşmesini saglayabilen olmadı sanırım

ben daha önce biraz araştırmıştım
güneş nerjisinden elektirik üretim sistemleri hazır oalrak buluanbiliyor 7-8bin euro kuruulum maliyeti(ev tipi)
ve bir vin elektirik ihtiyacını rahatlıkla karşılayıp fazla üretimi şebekeye satabiliyoruz tabi sisitemin kurulacagı yerdeki yyıl içindeki güneşli gün sayısı çok önemli

biyo dizelde yine hazır sistemler vardı birkaç yıl önce araştırmıştım ortalama 1000 dekar arazi işleyen bir çiftçinin mazot ihtiyacını karşılayacak sistemin kurulumu 30-40bin lira civarı bir para tutuyordu fakat bunun bazı sıkıntıları var satış yapılması vs vs yasak tı ve şikaeyt edilip mühürlenme riski vardı
ayrıca kurulum maliyeti yanlış degilsem çok az arazi işleyen yan mazot tüketimi az olan kişielr için pekde getirisi olan karlı birşey degildi (hammadde işçilik ve kurulum maliyeti ve sistemin kendini amorti etme süresi vsvs)

biyo gazdada tahminimce hayvancılık la ugraşan kişilerin kurabilecegi hazır sistemler vardır

Arkadaşlar bende 90 lardan beri biyogaz araştırması yapıyorum.Herkes şöle olur böyle olur diyor ama bir örnek alacağımız yapılmış aile tipi bir proje yok.Eğer forum da inşaat veya makine mühendisi girişimci bir arkadaş varsa veya çevresinde böyle bir tesis olan yakışıklı bir üyemiz varsa bizi görsel ve bilgi olarak aydınlatırsa en iyi böyle anlarız. ok-*-s ok-*-s

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=61515.msg920988#msg920988 date=1411401001' Alıntı:
Arkadaşlar bende 90 lardan beri biyogaz araştırması yapıyorum.Herkes şöle olur böyle olur diyor ama bir örnek alacağımız yapılmış aile tipi bir proje yok.Eğer forum da inşaat veya makine mühendisi girişimci bir arkadaş varsa veya çevresinde böyle bir tesis olan yakışıklı bir üyemiz varsa bizi görsel ve bilgi olarak aydınlatırsa en iyi böyle anlarız. ok-*-s ok-*-s

Seni mi kıracağız :p

5 İnekle Bedava Enerji (Ege Üni. Güneş Enerjisi Enstitüsü Pilot Projesi)

Heh işte adamlar 5 inekle yapmış :D

http://www.soleaenerji.com/

Bu sitede kuruyorlar. 20-30 metreküplük projelere bakmanızı öneririm. Maliyet konusunda bir şey yazmamışlar ama arayıp sorabilirsiniz.

Ama elektrik üretimi vs. için bayağı bir maliyet gerekecektir, bu büyüklükte bir sistem anca ısınma için kullanılabilir. Varsa LPG ' li araçlarda LPG ile karıştırılarak kullanılabilir.

Biyogazın direkt olarak araçlarda kullanılması önerilmemekle beraber, Valtra ve Steyr biyogaz ile çalışan traktör üretti. Türkiye ' de yok, yalnız olsa da bayağı bir pahalı olurdu muhakkak :(

Valtra:

[en] - Valtra T133 SCR Dual Fuel walk around

Steyr:

Steyr biogas tractor - Steyr 4135 Profi