Bu patatesteki sorun ne olabilir ?

Merhaba değerli üyeler.
Geçenlerde evin yakınındaki Kiler marketten aldığım patateslerden bu resimdekilere benzer bir çok yumru çıktı. Sorun tam olarak nedir bilmiyorum ama bir çeşit hastalık olabileceğini düşündüm. İnsan sağlığına zarar verebilecek bir hastalık mıdır acaba bu ? Yumrular dışarıdan gayet sağlam ve sağlıklı görünüyorlar ama kesildiğinde bir çoğunun içinin bu şekilde olduğunu gördük...

Ynt: Bu patatesteki sorun ne olabilir ?

demir45 link=topic=55098.msg586287#msg586287 date=1335552869' Alıntı:
Direk imha et abi sen bunları yenecek yanı yok hatta markete götür diyeceğim ama bizim patatesimiz olduğu ne belli diyebilirler.... :)

Aslında götürmeyi de düşündüm Mahmut. Bunu satmayın, insan sağlığı için zararlı olabilir en azından mağazanızın adı kötü olmasın diye ama dediğin gibi seri numarası falan olan bir şey değil ki patatesin fişini gösterip aha sizin marketten diyeyim. :D O yüzden hiç uğraşmayayım dedim kaldı öyle.

o patatesteki sorun potasyum eksikligidir genelde iri yumrulu patateslerde icinde bosluk meydana getirir ama potasyum eksikligi oldugu zaman kücük patateslerdede görüldügü oluyor patates tazeyken sadece bir bosluktan ibaraet oluyor bu sorun ama birde depoda aylarca muhafaza edildigi zaman direkt ortaya bu tür bir görüntü cıkıyor ..sonuc itibariile o bir hastalık degildir patatesin vitamin eksikliginden kaynaklanan bir sorun ama yenecek hali kalmamıs direk cöpe at yenilerini alda belki patates para eder ))) su an nigde ve nevsehir bölgesinde binlerce ton patates cöpe gitmeyibekliyor 20 kurusa alan yok

yukeritarim link=topic=55098.msg586379#msg586379 date=1335594468' Alıntı:
o patatesteki sorun potasyum eksikligidir genelde iri yumrulu patateslerde icinde bosluk meydana getirir ama potasyum eksikligi oldugu zaman kücük patateslerdede görüldügü oluyor patates tazeyken sadece bir bosluktan ibaraet oluyor bu sorun ama birde depoda aylarca muhafaza edildigi zaman direkt ortaya bu tür bir görüntü cıkıyor ..sonuc itibariile o bir hastalık degildir patatesin vitamin eksikliginden kaynaklanan bir sorun ama yenecek hali kalmamıs direk cöpe at yenilerini alda belki patates para eder ))) su an nigde ve nevsehir bölgesinde binlerce ton patates cöpe gitmeyibekliyor 20 kurusa alan yok
sen nerelisin abi bu yıl patates iyi para edecek diyolar bizim civar koydekiler cok patates ekdi hayırlısı

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. :) Bir 5 kilo daha aldım ama piyasaya bi faydam olmuş mudur bilmem. :D

akcaorenli link=topic=55098.msg586443#msg586443 date=1335623536' Alıntı:
sen nerelisin abi bu yıl patates iyi para edecek diyolar bizim civar koydekiler cok patates ekdi hayırlısı

Her sene öyle olur zaten. Çiftçi para edecek diye bir şeye yönelir herkes onu eker sonra onun fiyatı düşer diğerleri artar. Sonra gelecek yıl o fiyatı artanı ekerler bu kez de onun fiyatı düşer ve bu böyle sürüp gider. :D

ByFreST0N link=topic=55098.msg586444#msg586444 date=1335623797' Alıntı:
Git ve onlardan bu hizmetin karşılığında 1 ton daha patates iste ;D

:D Hiç aklıma gelmemişti bu.

Emin Ünal link=topic=55098.msg586445#msg586445 date=1335624969' Alıntı:
Piyasaya kötü malı iteliyorlar.Bu yüzden fiyat düşüyor.Olan çiftçiye oluyor duva*-*0 kız-*sw

Bunu üretip piyasaya süren de çiftçi Emin. :D

akcaorenli link=topic=55098.msg586443#msg586443 date=1335623536' Alıntı:
Abi hiç patates para edecek diye umutlanma...Eken herkes bu yıl iflasa doğru gidecek.bizim 650 dönüm patates var çok masraflı.Sadece tarla icarlarına 147 milyar verdik.Mazot desen bir haftada 1000 litre bitiyor.Gübreleri,işçi,zehir,tohum masraflarını saymıyorum.Piyasada patates 30 kr.Şuanda söksem 3 ton zor verir.Bu yıl traktör araba elimizde ne varsa hep gidecek..

Emin Ünal link=topic=55098.msg586452#msg586452 date=1335626045' Alıntı:
Abi hiç patates para edecek diye umutlanma...Eken herkes bu yıl iflasa doğru gidecek.bizim 650 dönüm patates var çok masraflı.Sadece tarla icarlarına 147 milyar verdik.Mazot desen bir haftada 1000 litre bitiyor.Gübreleri,işçi,zehir,tohum masraflarını saymıyorum.Piyasada patates 30 kr.Şuanda söksem 3 ton zor verir.Bu yıl traktör araba elimizde ne varsa hep gidecek..

O kadar karamsar olma Emin, elindeki traktörlerin arabanın gitmesi senin çiftçilik hayatının bitmesi demek Allah korusun...

Emin Ünal link=topic=55098.msg586456#msg586456 date=1335626411' Alıntı:
İnşallah dediğin gibi olur abi..

Olur inşallah, o kadar karamsar olmaya gerek yok. Düzelir piyasa da. Biz zamanında 90 liraya kuzu sattık, Allah ' a şükür elimizden bir şeyimiz gitmedi. Sonrasında piyasa da düzeldi. Ne kadar sürer bilmem ama her karanlığın ardından bir aydınlık geliyor. :)

bence potasyum eksikliginden degil . ben patetese potasyum sülfat gübresi atıyorum bazı patetes cesitlerinde (leydi olimpia ve jeli ) kışın depoya koydugumuz pateteslerde içinde buna benzer boşluklar oluşuyor. nedeni geç atılmış gübre veya hormon da olabilir

Abdullahh link=topic=55098.msg586484#msg586484 date=1335633513' Alıntı:
bence potasyum eksikliginden degil . ben patetese potasyum sülfat gübresi atıyorum bazı patetes cesitlerinde (leydi olimpia ve jeli ) kışın depoya koydugumuz pateteslerde içinde buna benzer boşluklar oluşuyor. nedeni geç atılmış gübre veya hormon da olabilir
Bencede potasyum eksikliğinden değil, hasada yakın potasyumla beraber kalsiyum verilseydi patatesin içinde boşluk ve kararma olmazdı yüksek ihtimal.

selta link=topic=55098.msg589350#msg589350 date=1336154542' Alıntı:
Bencede potasyum eksikliğinden değil, hasada yakın potasyumla beraber kalsiyum verilseydi patatesin içinde boşluk ve kararma olmazdı yüksek ihtimal.
))) hem potasyum eksikligi degil diyorsun hem potasyum verilseydi diyorsun sen ne olsun istiyorsun arkadasım)))

yukeritarim link=topic=55098.msg591446#msg591446 date=1336548170' Alıntı:
))) hem potasyum eksikligi degil diyorsun hem potasyum verilseydi diyorsun sen ne olsun istiyorsun arkadasım)))
Arkadaşım biraz dikkatli okusaydın uyy-*s potasyum atılırken yanında kalsiyumunda verilmesi gerektiğini belirttim. Biz patatesi bu şekilde düzeltiyoruz. ok-*-s