Bu sartlarda ve bana hayvancilik sektorune girmeyi tavsiye edermisiniz

Selamueleykim arkadaslar. Oncelikle ben kendi capimda hayvancilik yaptigimi belirtmek isterim 10 bas besi danam var ve 12 bas inegim var lakin ben ele altlarini temizlemekten biktim yemlemeydi altlarini temizlemekti sagimdi yapana kadar canim cikiyo desem yeridir ve ben bu isi ya tam hakiyla yapmaya yada hic yapmamaya karar verdim . Benim aylik 3 bin tl gelirim var 445 susuz 50 dunum sulu tarlam var mf 3.105 tirakturum var eyer bu ise girmeyi secsem tamamen yeni bastan baslamis gibi olucak yeni ahirdi yerdi hersey tasinacak elimde bi miktar birikimim var baslangicta 50 basla baslamak istiyorum yanliz besi diyil besiye tuvbe etim et altinda olsa daha besi hayvani beslemem sut hayvanciligi yapmak istiyorum acikcasi yatirimimi hayvanciliga yapsam karli olurmuyum .

Ynt: Bu sartlarda ve bana hayvancilik sektorune girmeyi tavsiye edermisiniz

Hayvancılıktan zarar edenler veya daha doğrusu kar edemeyenler, 'bu işten bıktım, artık baş edemiyorum' diyenlerdir. Zaten onlar kar etseler de zarar ediyorlarmış gibi gelir onlara. Çünkü işlerini sevmiyorlardır ki, hayvancılık tam bir sevgi ve sabır işidir. Yani ben onu gördüm şimdiye kadar. Bu işi sevmiyorsanız, yapamazsınız.
Ama 'ben sistemi oturtursam, bu işi severim ve hakkıyla yaparım' diyorsanız yapın, kar edersiniz inşallah. Hiç bir emek karşılıksız kalmaz.
Fakat o zaman da 'bıktım, sıkıldım' falan gibi psikolojilere girecekseniz bence hiç girmeyin derim bu işe. Size aylık 3 bin lira temiz para getiren işinizle geçinin gitsin. :)

diyarbakırın neresindensin ? meranız varsa küçük baş yap bence diyarbakırda mantıklı olan o.. yeme 6-7 ay para vermessin kazanırsın.. büyükbaştada inek beslersen kendi arazinden yem elde edebilirsen yonca ve slaj inek beslemeni tavsiye ederim ama çok büyük düşünme deim ilk etapta 10-20 en fazla güzel saf ırk dana topla bunları yetiştir inek yap yada hazır gguzel düve bulabilirsen bunları yetiştir temiz 20tane sagılan inegin olsun yeter ..zaten belirli bi miktar gelirinde varmış buda yanında ek olur zamanla dahada buyutursun karlı olursa zarara etmessin inek beslemede ama zaman zaman karın düşer bayagı.. ama 3-5 yılda bir hayvancılık tavan yapar ozaman yükünü tutarsın biz yıllardır besliyoruz ortalama 5-6 yılda bir en az hayvan iyi para eder diger ara yıllarda orta seviyede bazende bugun kü gibi çok düşer.. şuan paran varsa ucuz dana ve düve topla yada yerin varsa gidip köylerden yerli danaları toplayacaksın bedava fiyatına bunlara 2-3 ay bakıp meraya sal yaz sonunda hafifi bi besi yap 2 ay kadar en az 100de 100 bırakır ... ama yerli ırkı beslemek biraz zahmetlidir.. saf ırkında buzagısı danası buyuklerinden pahalı alınca kar edemiyorsun...

3 bin lira iyi para ayda,aşırı bir istek varmış gibi de gözükmüyor.Eğer bıktıysanız bu işten hiç girmeyin daha iyi.Şu piyasa şartlarında adabıyla yapmadıktan sonra para kazanmak çok zor.

valla kardeş ben bu işi yapıyorum ama meçburiyetten yapıyorum başka bir gelirim de yok önceden hayvancılık iyiydi parada kazandırıyordu şimdi işin cılkını çıkardılar bilende girdi bu işe bilmeyende parası olan büyük şirketler bu işe el attı. devlette onlara teşvik veriyor açıkcası ben krediyle ahır yaptırıyorum hepsi geri ödemeli onlar çiflik kuruyor %50si60 şı hibeyle et piyasasının durumu malum sürekli dışardan hayvan geliyor bizim hayvanlarımız elde kaldı dışardan ithal eden şirketler satış piyasasını ele geçirdiler süt piyasasının durumuda malum 3 iniyor 1 çıkıyor besleme maliyetli ne kadar yem ihtiyacını içten karşılasanda yinede maliyetli sadece içten karşılamaklada olmuyor devletin yani hükümetin politikası bence küçük işletmeleri aradan çıkarıp bu sektörü tamamen 3-5 şirketin eline geçmesini sağlamak bak ozaman ne dışardan hayvan gelecek nede et süt piyasasına müdahale edecekler bu gün et pahalı diyorlar ya ozaman tüketiciye paran varsa et ye paran yoksa et yeme kardeşim diyecekler benim gibi küçük işletme sahiplerinede o büyük patronların hayvanlarına bakıçılık yap diyecekler benim anladığım vaziyet o yöne gidiyor valla kardeşim ben sana bu işi ne yap derim nede yapma bu yazdıklarımı okuduktan sonra karar senin Allah çümlemize yardım etsin.

Cagri kardesim et piyasasi gercekten bozuk bunu biliyorum ondan zaten besi daha yapmam isterse et altin olsun yapmam gercekten besiciler zor durumda Allah cumlemize yardim etsin cok tesekur ederim kardesim insallah duzelir piyasa ben devam etsem veya biraksamda.

Abi bence ilk önce bu işi sevmek gerekir.Besi işi iyice bitti.Arazin varmış yem bitkileri ekip dışarıya bağımlılığı azaltabilirsin.Hayvancılık kredileri bu ara durdurulduğu için piyasa iyice durdu.Az çok hayvanların hastalıklarından anlıyorsan senin için daha iyi olur.Çevremde var adam hayvancılık yapıyo daha iğne yapmasını bile bilmiyo.Dediğim gibi yem bitkileri ekersen bu iştende az çok anlarsan hayvanlarına güzel bir ağır yaparsan bu işten para kazanılabilir.Bence bu işte kar işin devamındadır.Allah yardımcın olsun...

Hebun021 link=topic=51085.msg515146#msg515146 date=1326925329' Alıntı:
Selamueleykim arkadaslar. Oncelikle ben kendi capimda hayvancilik yaptigimi belirtmek isterim 10 bas besi danam var ve 12 bas inegim var lakin ben ele altlarini temizlemekten biktim yemlemeydi altlarini temizlemekti sagimdi yapana kadar canim cikiyo desem yeridir ve ben bu isi ya tam hakiyla yapmaya yada hic yapmamaya karar verdim . Benim aylik 3 bin tl gelirim var 445 susuz 50 dunum sulu tarlam var mf 3.105 tirakturum var eyer bu ise girmeyi secsem tamamen yeni bastan baslamis gibi olucak yeni ahirdi yerdi hersey tasinacak elimde bi miktar birikimim var baslangicta 50 basla baslamak istiyorum yanliz besi diyil besiye tuvbe etim et altinda olsa daha besi hayvani beslemem sut hayvanciligi yapmak istiyorum acikcasi yatirimimi hayvanciliga yapsam karli olurmuyum .
AleykumSelam
Bu işten para kazanacağım diyorsan.
Birincisi arazin olacak hayvanlarının kaba yemini mutlaka kendin üreteceksin.hayvanların otlağı mutlaka olacak
İkincisi ahır yatırımını kesinlikle aşırıya kaçmayacaksın diyarbakır gibi bir yerde isen mutlaka açık bakım yapacaksın üstü ve rüzgar yönü kapalı olsun yeter.İhtiyacın bir dam bir yemlik birde sağım makinası
Üçüncüsü hayvanın ne yemesi gerektiğini iyi ayarlayacaksın.Bu konuda ya uzmandan yada iyi bir araştırma yaparak hayvanların neyi ne kadar ne zaman yemesi gerektiğini iyi öğreneceksin.
Dördüncüsü yanlız bu işler olmaz.Mutlaka işgücü desteğin olmalı
Beşincisi ve en önemlisi ürettiğin sütü tek elden alıcıya birşekilde ya işleyerek yada işlenmeden ulaştıracaksın.eğer beşinci maddeyi yapamam diyorsan ilk dört maddenin bir önemi kalmaz.
Ve bu işte biraz sabredeceksin hemen işler rayına girmez.
Bereketli kazançlar hepimize

Bu sartlarda bana hayvancilik sektorune girmeyi tavsiye edermisiniz

Yorumlariniz icin tesekurler arkadaslar. Niyetim yari aciktan deyil kapali padok sistemi boyle yaparsam ahir masrafi cok fazla olucak bununda farkindayim ama uzun vadede daha avantajli olur dusuncesindeyim sizce ahir mutlaka yarim acik mi yoksa kapali padok sistemi mi uygun olur .

bence süt sığırcılığı yap, süt ne kadar ucuz olursa olsun hayvan kedisini ve yavrusunu besler, aylık gelirinde var, sütten kazanmasan bile hersene bir buzağı var 10 günlük buzağı 1500, 2000 liradan gidiyor.