Bu Yıl Hangi Taban Gübresini Kullanıyorsunuz?

PEKİ BUĞDAY İÇİN HER 100 KG VERİMDE 1 FOFSOR MU LAZIM YOKSA 1,5 MU YOKSA 2 Mİ....
Toros fabrika ile görüştüm...
Kükürte sınırlandırma geldiginden 20.32.0. (15so3) üretimden kalkmıs 20.32.0. (5,5so3)+zn (1) üretiyorlarmıs. Ondada talep az oldugundan kısıtlı uretiliyormus.
Fabrikayı arar mail atarsanız sistemden bakarak urunden elinde olan bulundugunuz bolgedeki bayi ismini veriyorlar.
Bu sebeple 8.4 seviyesi ph'lı toprak icin bende ustaların tavsiyesi üzere DAP, AS veya ekstra kükürt ile cinko kullanacagım.

Toros fabrika ile görüştüm...
Kükürte sınırlandırma geldiginden 20.32.0. (15so3) üretimden kalkmıs 20.32.0. (5,5so3)+zn (1) üretiyorlarmıs. Ondada talep az oldugundan kısıtlı uretiliyormus.
Fabrikayı arar mail atarsanız sistemden bakarak urunden elinde olan bulundugunuz bolgedeki bayi ismini veriyorlar.
Bu sebeple 8.4 seviyesi ph'lı toprak icin bende ustaların tavsiyesi üzere DAP, AS veya ekstra kükürt ile cinko kullanacagım.
Kim çıkarmış kükürt kısıtlamasını, Türk tarımınin en büyük sikintilarindan biri yüksek ph, hazır kükürtlü gübre üretilirken kendi fikrimce kükürt oranları arttırılması gerekirken kısıtlama olacak iş mi?

Kim çıkarmış kükürt kısıtlamasını, Türk tarımınin en büyük sikintilarindan biri yüksek ph, hazır kükürtlü gübre üretilirken kendi fikrimce kükürt oranları arttırılması gerekirken kısıtlama olacak iş mi?
ZATEN BU KÜKÜRTLÜ GÜBRELERİN FAYDA ORANI TARTIŞILIR.EĞER GERÇEKTEN PH DÜŞÜRMEK İSTİYORSANIZ KÜKÜRDÜ AYRI OLARAK S FORMUNDA HER YIL DÜZENLİ KULLANMALISINIZ.....

hiç kükürtsüz ürün kullanmakdan iyi en azından.
kükürtlü dediğiniz taban gübrelerinin içeriğinde so3 formunda ne kadar gübre var.diyelimki en fazla 15..bundan faydalanmak için 20.32 .15 kullandık diyelim..diyelimki buğday hedefim 800 kg...ne kadar fosfora ihtiacım var .en az 12 .peki 20.32.15 den ne kadar kullanmalıyım 32*40=12 civarı .yani en az 40 kg kullanmam lazım.peki 18/46 dan 25 kg kullanırsam yine 12 civarı yapar...arada 15 kg civarı fazla gübreye sırf 15 kükürt kazanmak için mi kullanayım.onun yerine 25 kg 18/46 kullanır. s formundaki sıvı veya bentonitli kükürdü toprağa çinko ile birlikte veya buğdaya hümik asit çinko karışımı yaparak kaplama uygularım...

kükürtlü dediğiniz taban gübrelerinin içeriğinde so3 formunda ne kadar gübre var.diyelimki en fazla 15..bundan faydalanmak için 20.32 .15 kullandık diyelim..diyelimki buğday hedefim 800 kg...ne kadar fosfora ihtiacım var .en az 12 .peki 20.32.15 den ne kadar kullanmalıyım 32*40=12 civarı .yani en az 40 kg kullanmam lazım.peki 18/46 dan 25 kg kullanırsam yine 12 civarı yapar...arada 15 kg civarı fazla gübreye sırf 15 kükürt kazanmak için mi kullanayım.onun yerine 25 kg 18/46 kullanır. s formundaki sıvı veya bentonitli kükürdü toprağa çinko ile birlikte veya buğdaya hümik asit çinko karışımı yaparak kaplama uygularım...

TABİ YİNE DE TERCİH MESELESİDİR.KİMİ 20-20 KULLANIR KİMİ 20.32 KİMİ DAP.SAYGI DUYMAK LAZIM.BEN YALNIZCA BİLİMSEL OLARAK AÇIKLAMAYA ÇALIŞTIM...EKSİĞİM VARSA DÜZELTİN LÜTFEN...

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Gübrede buğdayda 18-46 En iyisi.20kg 20-20 kullanılacağına 15 kg 18-46 çok çok iyi.Bence kükürtlü taban gübresinin bitkide alınabilirlik yönünden bir etkisi yok gibi.
Taban gübresinin en büyük amacı bitkiye fosfor vermek.15 kg daptaki fosforu vermek için 34,5 kg 20-20 atmak gerekir.20 kg 20-20 den gelen fosfor yüksek verimler için yetersiz olduğundan dolayı dap in daha iyi olduğunu gözlemlemiş olabilirsiniz.Bitkinin ihtiyacı neyse onu verdiğinizde en iyi gübre o olur.Bir gübrenin iyi olup olmaması duruma göre değişir.20-20 den gelen kükürt bitkiyi beslemeye yeter.Ama bu düzeyde kükürt ph düşürmez.Ayrıca toprakta organik madde oluşumu içinde kükürt lazım.Bu yüzden düşük doz dahi olsa faydası her türlü olur.

Tabi alternatif çok demek istediğim hiç kükürt uygulamayan kükürt ne işe yarar bilmeyen çiftçi dolu.En azından bu gibi Çiftçiler hiç kükürtsüz Gübre kullanmasından iyidir.Ph ı bir nebzede düşürür en azından çoğaltmaz.Fare sidiğinin denize faydası varmış o hesap.

Taban gübrelerinde kullanılan kükürt, genel olarak ph'yı düşürecek yoğunlukta değildir. Sadece suda eridiği sırada bitkinin kök bölgesindeki ph'yı geçici olarak düşürür. Bu sayede bitkinin kök bölgesi yumuşar, toprakta bağlı bulunan mikro ve makro elementler çözülür ve bitkiye yarayışlılığı daha uzun süreli olur.

Yalnız fosforun öyle bir formu var ki asla çözülmez!

• Beğen
Tepkiler: MASAY
Arkadaşlar dekara 30
Kg DAP atalım diyoruz ama beni korkutuyor buğdayı yakarsa veya yatırırsa o yüzden pek emin olamıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz ? Tarla çok kuvvetli değil zayıf yer.

20-20 ister çinkolu olsun ister küküttlü.Buğday için dekara 20 kg atılacak gübre değil.Çok atsan azot bakımından zararlı az atsan fosfor bakımından az.Bence en iyisi 20 kg dekar 18-46 kıraç arazi içinde sulak arazi içinde..

Aslında ekimden önce, Magnezyum Sülfat ve Çinko Sülfat (her ikisi de granül formda var) atıp tırmığı çekmek ve ekime 18/46 ile girmek en doğrusu. Magnezyum sülfatın içeriğinde %25 SO3 (kükürt trioksit) var zaten. Dönüme 3-4 kg magnezyum sülfat, 2-3 kg çinko sülfat vermek yeterli olacaktır. Hem bitkinin tüm ihtiyacı karşılanır, hemde ph düşürülmesine yardımcı olur. Mevsim uygun giderse bu uygulama ile ciddi verim almak mümkündür.
Bahsettiğim gübreler granül formda bulunabildiği için uygun miktarda 18-46 ile karıştırılıp gübre kovası ile uygulanabilir. Bana göre en doğru uygulama bu ama ürettiğimiz ürün ne kadar para edecek? Acaba bir afet olur mu gibi düşüncelerden dolayı bu uygulamayı yapma konusunda çok tereddüt e düşüyoruz. Ben normal şartlarda iyi verim alamadığım kıraç arazilere bu uygulamayı yapacağım, geçtiğimiz yıllarda faydasını gördüm ama taban arazilere 18-46 yı basıp geçmem yeterli oluyor. Pas ilacı döneminde yaprak gübresi atarsam taban araziler zaten 500-600 kg verimi yapıyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi her şey maddiyat. İyi hesap kitap yapıp uygulamak lazım. Ben çinkosülfat ve magnezyum sülfat atıp dönümden 50 kg fazla buğday ve daha fazla sap alabilirsem yaptığım masrafın neredeyse 3 kat fazlasını çıkarmış oluyorum. Ama mevsim tutmazsa yapacak bir şey yok.

• Beğen
Tepkiler: Çaylak
Aslında ekimden önce, Magnezyum Sülfat ve Çinko Sülfat (her ikisi de granül formda var) atıp tırmığı çekmek ve ekime 18/46 ile girmek en doğrusu. Magnezyum sülfatın içeriğinde %25 SO3 (kükürt trioksit) var zaten. Dönüme 3-4 kg magnezyum sülfat, 2-3 kg çinko sülfat vermek yeterli olacaktır. Hem bitkinin tüm ihtiyacı karşılanır, hemde ph düşürülmesine yardımcı olur. Mevsim uygun giderse bu uygulama ile ciddi verim almak mümkündür.
Bahsettiğim gübreler granül formda bulunabildiği için uygun miktarda 18-46 ile karıştırılıp gübre kovası ile uygulanabilir. Bana göre en doğru uygulama bu ama ürettiğimiz ürün ne kadar para edecek? Acaba bir afet olur mu gibi düşüncelerden dolayı bu uygulamayı yapma konusunda çok tereddüt e düşüyoruz. Ben normal şartlarda iyi verim alamadığım kıraç arazilere bu uygulamayı yapacağım, geçtiğimiz yıllarda faydasını gördüm ama taban arazilere 18-46 yı basıp geçmem yeterli oluyor. Pas ilacı döneminde yaprak gübresi atarsam taban araziler zaten 500-600 kg verimi yapıyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi her şey maddiyat. İyi hesap kitap yapıp uygulamak lazım. Ben çinkosülfat ve magnezyum sülfat atıp dönümden 50 kg fazla buğday ve daha fazla sap alabilirsem yaptığım masrafın neredeyse 3 kat fazlasını çıkarmış oluyorum. Ama mevsim tutmazsa yapacak bir şey yok.
PEKİ ÇİNKO SÜLFAT VE MAGNEZYUM SÜLFATI HANGİ MARKA VE KAÇ KG. VE NE KADAR UYGULUYORSUN...MALİYET NE KADAR ARTIYOR...TOPRAK PH INI DÜŞÜRMEDE EN ETKİLİ VE EN HESAPLI YONTEM BUNLAR MIDIR...

PEKİ ÇİNKO SÜLFAT VE MAGNEZYUM SÜLFATI HANGİ MARKA VE KAÇ KG. VE NE KADAR UYGULUYORSUN...MALİYET NE KADAR ARTIYOR...TOPRAK PH INI DÜŞÜRMEDE EN ETKİLİ VE EN HESAPLI YONTEM BUNLAR MIDIR...
Buğday,arpa vs magnezyum sülfat atmaya gerek yok.Granül çinko sülfat atarsanız toprakta eksikse çok faydasını görürsünüz.Bu iki üründe ph düşürmez.Ph düşürmede en etkili kaynak kükürttür.Meb firmasının,gubretașın granül çinko sülfatları var.Tonajlı gübre satışı yapan bayileri dolaşırsanız illaki bulursunuz.Dekara 3 kg kadar verirseniz yeterli olur.

Buğday,arpa vs magnezyum sülfat atmaya gerek yok.Granül çinko sülfat atarsanız toprakta eksikse çok faydasını görürsünüz.Bu iki üründe ph düşürmez.Ph düşürmede en etkili kaynak kükürttür.Meb firmasının,gubretașın granül çinko sülfatları var.Tonajlı gübre satışı yapan bayileri dolaşırsanız illaki bulursunuz.Dekara 3 kg kadar verirseniz yeterli olur.

Hocam amacım bir tartışma başlatmak değil, sadece öğrenmek için soruyorum.

Magnezyum sülfatın içeriğinde Kükürt trioksit (SO3) %25 iken bu gübrenin ph düşürmeye faydası olmayacağını belirtip, ardından ph düşürmek için en etkili kaynak kükürttür demenizde ki mantık nedir? Evet magnezyum sülfatın içeriğindeki kükürtün çok yetersiz olacağını bende biliyorum ama sonuçta azda olsa kükürt vermiş oluyoruz. En azından Ph ın dahada yükselmesini engellemiş oluyoruz.

Ayrıca buğdayda magnezyum sülfat kullanmaya gerek yok demişsiniz. Ben kumsal tarlalarımda ciddi manada fosfor eksikliği olduğunu biliyorum ve bu nedenle tabanda 18-46 kullanıp fosfor eksiğini tamamladığımı düşünüyorum. Peki bu durumda bitkinin kükürt ihtiyacını nasıl karşılayacağım? Bu bitki kükürt olmadan ne kadar verimli olabilecek? Bu durumda yine magnezyum sülfatın kükürt ihtiyacını belirli oranda karşılayacağını düşündüğüm için benim mantığıma uyuyor. Yanlış bir uygulama yapıyorsam lütfen doğrunun ne olacağını birlikte belirleyelim. Çok doğru bitki beslemesi yaptığımı iddia etmiyorum ancak yaptığım uygulamanın bir mantığı olduğunu düşünüyorum. Yaprak gübrelerinin içeriğinin çok yetersiz olduğuna inandığım için gerekli olan bitki besin elementlerini mümkün olduğu kadar topraktan vermeye çalışıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Dün Tarla Bitkileri Profesörü ve Konya Ziraat Mühendisleri Odası başkanı Süleyman Soylu hocayla konuştum. Sorduğum sorular içinde pH nasıl düşürülür sorusuda vardı. Bana 1 senede ph'ın önemli ölçüde düşmeyeceğini pH'ı 8 olan tarlanın 15 sene civarında bunu 7ye indirgeyebileceğini ve toz kükürt önerdiğini söyledi.

Ayrıca besinlerin en hızlıdan en yavaşa topraktaki hareketi şöyleymiş:

Nitrat Azotu > Amonyum Azotu > Üre Azotu > Kürükt > Fosfor ~ Potasyum

Amonyum azotundan sonrakileri damlamada veya yağmurlamada ilk 1 saat çalıştıktan sonra atabileceğimi , Nitratlı gübreyide bitkinin etkili kök derinliğinden fazla sulama yapmamak koşulu ile atabileceğimi söyledi.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı