Bu Yıl Hangi Taban Gübresini Kullanıyorsunuz?

Hocam amacım bir tartışma başlatmak değil, sadece öğrenmek için soruyorum.

Magnezyum sülfatın içeriğinde Kükürt trioksit (SO3) %25 iken bu gübrenin ph düşürmeye faydası olmayacağını belirtip, ardından ph düşürmek için en etkili kaynak kükürttür demenizde ki mantık nedir? Evet magnezyum sülfatın içeriğindeki kükürtün çok yetersiz olacağını bende biliyorum ama sonuçta azda olsa kükürt vermiş oluyoruz. En azından Ph ın dahada yükselmesini engellemiş oluyoruz.

Ayrıca buğdayda magnezyum sülfat kullanmaya gerek yok demişsiniz. Ben kumsal tarlalarımda ciddi manada fosfor eksikliği olduğunu biliyorum ve bu nedenle tabanda 18-46 kullanıp fosfor eksiğini tamamladığımı düşünüyorum. Peki bu durumda bitkinin kükürt ihtiyacını nasıl karşılayacağım? Bu bitki kükürt olmadan ne kadar verimli olabilecek? Bu durumda yine magnezyum sülfatın kükürt ihtiyacını belirli oranda karşılayacağını düşündüğüm için benim mantığıma uyuyor. Yanlış bir uygulama yapıyorsam lütfen doğrunun ne olacağını birlikte belirleyelim. Çok doğru bitki beslemesi yaptığımı iddia etmiyorum ancak yaptığım uygulamanın bir mantığı olduğunu düşünüyorum. Yaprak gübrelerinin içeriğinin çok yetersiz olduğuna inandığım için gerekli olan bitki besin elementlerini mümkün olduğu kadar topraktan vermeye çalışıyorum.
Tartışma olarak görmeyin bilgi alışverişi olarak görelim daha doğru olur.Magnezyum sülfattan gelen %25SO3 % 10 saf kükürt demektir.Yani dekara 5 kg magnezyum sülfat atarsanız bildiğimiz sarı kükurtten 500 gram vermiş gibi kükürtlü gübreleme yapmış olursunuz.Sizde takdir edersiniz ki bu dozdaki kükürt ph değerine istatistiki olarak etki etmez.Buğdaygiller ortamda az miktardada olsa kil bulunması halinde kalsiyum magnezyum potasyum alım yeteneği yüksektir.Bu yüzden genelleme yaparak magnezyuma gerek yok dedim.Aslında en doğrusu toprak analizine dayanarak yorum yapmaktır.Selçuk üniversitesi ziraat fakültesi toprak bilimi bitki besleme bölümünden bir hocamız şöyle demişti.Saç tellerim kadar toprak analizi yaptım.Daha kükürtün yetersiz olduğu bir analize rastlamadım demişti.Ayrıca bitki stomolarindanda atmosferden H2S absorbe eder.Çinko,bor,mangan gibi özellikle mikro besinlerin yapraktan etkinliği ve ihtiyacı karşılama oranı yüksektir.Meyve ağaçlarında da yapraktan verilen özelikle potasyum ve kalsiyumun kaliteyi,verimi önemli bir ölçüde arttırdığıni görüyoruz.Bu yüzden yaprak gübrelerinin etkisi yok demek doğru olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Dün Tarla Bitkileri Profesörü ve Konya Ziraat Mühendisleri Odası başkanı Süleyman Soylu hocayla konuştum. Sorduğum sorular içinde pH nasıl düşürülür sorusuda vardı. Bana 1 senede ph'ın önemli ölçüde düşmeyeceğini pH'ı 8 olan tarlanın 15 sene civarında bunu 7ye indirgeyebileceğini ve toz kükürt önerdiğini söyledi.

Ayrıca besinlerin en hızlıdan en yavaşa topraktaki hareketi şöyleymiş:

Nitrat Azotu > Amonyum Azotu > Üre Azotu > Kürükt > Fosfor ~ Potasyum

Amonyum azotundan sonrakileri damlamada veya yağmurlamada ilk 1 saat çalıştıktan sonra atabileceğimi , Nitratlı gübreyide bitkinin etkili kök derinliğinden fazla sulama yapmamak koşulu ile atabileceğimi söyledi.
Evet sezon başında vereceğiniz kükürt sezon ortasında ph değerini alta çekmiş olur.Ama ertesi sene tekrardan yükselir.Kalıcı olmaz.

ASLINDA DEVLET ÇİTÇİLERE DÖNÜME 1 TON OLACAK ŞEKİLDE LEONARDİT DAĞITMALI..BUNU 10 YILA KADAR TAMAMLAMALI..HEM PH DÜŞER HEM ORGANİK MADDE ZENGİNLEŞİR HEM DE KİMYEVİ GÜBRE ORANI YARI YARIYA AZALIP İTHALATI AZALTMIŞ OLUR.HEM DE DAHA ORGANİK BESİNLER ORTAYA ÇIKAR.HEM DE DAHA AZ SU KULLANIMI OLUR...HEM DE .....HEM DE.........FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ...BURDA EN BÜYÜK SORUN DÖNÜME 1 TON LEONARDİTİ DEVLET NERDEN TEMİN EDİP NERDEN DAĞITACAK.TARLAYA KİM YAYACAK...ASLINDA EPEY ZOR VE ZAHMETLİ GÖZÜKSE DE SONUNDA FAYDA ORANININ ÇOK FARKLI YERLERDE OLACAĞI VE GERİ DÖNÜŞÜNÜN ZAHMET VE MASRAFINI KAT KAT KARŞILAYACAĞI İÇİN DEĞER DİYE DÜŞÜNMÜYORUM.. BUNU YILLARA YAYIP BİR ŞEKİLDE ÜSTESİNDEN GELİNEBİLİR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM...

Tartışma olarak görmeyin bilgi alışverişi olarak görelim daha doğru olur.Magnezyum sülfattan gelen %25SO3 % 10 saf kükürt demektir.Yani dekara 5 kg magnezyum sülfat atarsanız bildiğimiz sarı kükurtten 500 gram vermiş gibi kükürtlü gübreleme yapmış olursunuz.Sizde takdir edersiniz ki bu dozdaki kükürt ph değerine istatistiki olarak etki etmez.Buğdaygiller ortamda az miktardada olsa kil bulunması halinde kalsiyum magnezyum potasyum alım yeteneği yüksektir.Bu yüzden genelleme yaparak magnezyuma gerek yok dedim.Aslında en doğrusu toprak analizine dayanarak yorum yapmaktır.Selçuk üniversitesi ziraat fakültesi toprak bilimi bitki besleme bölümünden bir hocamız şöyle demişti.Saç tellerim kadar toprak analizi yaptım.Daha kükürtün yetersiz olduğu bir analize rastlamadım demişti.Ayrıca bitki stomolarindanda atmosferden H2S absorbe eder.Çinko,bor,mangan gibi özellikle mikro besinlerin yapraktan etkinliği ve ihtiyacı karşılama oranı yüksektir.Meyve ağaçlarında da yapraktan verilen özelikle potasyum ve kalsiyumun kaliteyi,verimi önemli bir ölçüde arttırdığıni görüyoruz.Bu yüzden yaprak gübrelerinin etkisi yok demek doğru olmaz.

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Sadece hububat ve ayçiçeği tarımı yaptığımız için geniş bir yelpazeden bakmadım, yaprak gübrelerini yetersiz buluyorum dememin sebebi budur. Özellikle meyve üretimi yapan çiftçilerimiz için yaprak gübresi ve yapraktan ilaçlama yapma konusu belirttiğiniz gibi çok önemli.

Müsait bir zamanda daha uzun yazmak isterdim ancak iş yoğunluğundan dolayı fazla zaman ayıramıyorum.

Özetle, mpsaltan isimli üyemizin belirttiği gibi leonardit ile toprak ıslahı imkanı bulabilsek çok iyi olacaktır. Çanakkale bölgesinde leonarditin tonu 300, kaliteli leonarditin tonu 450 TL civarında. Birkaç çiftçi birlik olup ihtiyaç dahilinde temin edilip kullanılabilir. Ayrıca fermente edilmiş hayvan gübresi de organik madde ve toprak ıslahı yapılması konusunda çok faydalı olacaktır. Paylaşılabilecek çok fazla bilgi var ancak çiftçilerin genelinde yeter büyüklükte arazi olmaması, kısıtlı imkanlar, mevcut şartların ağır olması gibi etmenler düşünüldüğünde, çiftçinin en doğruyu uygulaması ne yazık ki mevcut şartlarda mümkün olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
41483

Bu gübreden kullanacaz. Çinko simgesi ZN ama çuvalda ME yaziyor ? ME neyi ifade ediyor.?

Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Sadece hububat ve ayçiçeği tarımı yaptığımız için geniş bir yelpazeden bakmadım, yaprak gübrelerini yetersiz buluyorum dememin sebebi budur. Özellikle meyve üretimi yapan çiftçilerimiz için yaprak gübresi ve yapraktan ilaçlama yapma konusu belirttiğiniz gibi çok önemli.

Müsait bir zamanda daha uzun yazmak isterdim ancak iş yoğunluğundan dolayı fazla zaman ayıramıyorum.

Özetle, mpsaltan isimli üyemizin belirttiği gibi leonardit ile toprak ıslahı imkanı bulabilsek çok iyi olacaktır. Çanakkale bölgesinde leonarditin tonu 300, kaliteli leonarditin tonu 450 TL civarında. Birkaç çiftçi birlik olup ihtiyaç dahilinde temin edilip kullanılabilir. Ayrıca fermente edilmiş hayvan gübresi de organik madde ve toprak ıslahı yapılması konusunda çok faydalı olacaktır. Paylaşılabilecek çok fazla bilgi var ancak çiftçilerin genelinde yeter büyüklükte arazi olmaması, kısıtlı imkanlar, mevcut şartların ağır olması gibi etmenler düşünüldüğünde, çiftçinin en doğruyu uygulaması ne yazık ki mevcut şartlarda mümkün olmuyor.
En güzel organik gübrelerden biriside bitki kökleridir.Nasıl diyeceksiniz.Buğday yetişirken damar ağına benzer kök yapısı oluşturur.Toprağı alt üst etmeden aniza ekim yaptığınızda bu kökler yavaş yavaş bakteriler tarafından parçalanarak toprağa organik madde olarak kazandırılır.Bu sayede toprakta denge oluşur.Bakteriler bitki kökleriyle daha iyi iletişime girerek azot üretir,kök bölgesinde ph düşürür ve minarelleri bünyesine alarak bitkiye ulaştırır.Orman gibi bir denge oluşur yani.Tabi ilk yıllarda bu döngü biraz yavaş olduğu için verim kaybı oluşabilir.Bu bilgiler teoride kalmış değildir.Dünya rekor mısır veriminin yıllardır sürülmemiş araziden alındığıda bunu gösterir.Tabi azaltılmış toprak işleme mazottanda tasarruf sağlayacağı için masraf azaltır.İlerleyen yıllarda beyaz topraklarda bile koyulaşmayı görebilirsiniz.Bu şekilde tarıma ülkemizin alt yapısı daha tam uygun değil.Aşağıdaki resimdeki araziye 15-20 gün once yağış aldı Arazinin sürülmeyen kısmı dediğim gibi kendi ekosistemini kurmuş organik maddesini yükseltip su tutma kapasitesini yükseltmiş olacakki hızlıca çimlenip toprak yuzeyini kaplamış.Diğer resimlerde ise çürüyüp toprağa karışacak köklerin önemini gösterir sanırsam.
IMG_20191003_114825.jpg
images%20(27).jpeg
images%20(28).jpeg
20160709-205942_orig.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 41483

Bu gübreden kullanacaz. Çinko simgesi ZN ama çuvalda ME yaziyor ? ME neyi ifade ediyor.?
Mikro element kısaltılmış hali.Bazı damla sulama yaprak gübrelerindede Te yazar.Buda türkçesi iz element olan ingilizce kelime trace element kısaltmış hâlidir. Verim potansiyeli nedir arazinin.350 kg üstünde ise dap daha makbul olur.

• Beğen
Tepkiler: ayna_vatan
Dün Tarla Bitkileri Profesörü ve Konya Ziraat Mühendisleri Odası başkanı Süleyman Soylu hocayla konuştum. Sorduğum sorular içinde pH nasıl düşürülür sorusuda vardı. Bana 1 senede ph'ın önemli ölçüde düşmeyeceğini pH'ı 8 olan tarlanın 15 sene civarında bunu 7ye indirgeyebileceğini ve toz kükürt önerdiğini söyledi.

Ayrıca besinlerin en hızlıdan en yavaşa topraktaki hareketi şöyleymiş:

Nitrat Azotu > Amonyum Azotu > Üre Azotu > Kürükt > Fosfor ~ Potasyum

Amonyum azotundan sonrakileri damlamada veya yağmurlamada ilk 1 saat çalıştıktan sonra atabileceğimi , Nitratlı gübreyide bitkinin etkili kök derinliğinden fazla sulama yapmamak koşulu ile atabileceğimi söyledi.
Damla ve yağmurlama sulamada nitrat ve amonyum sulfatı sulamanın son 1 saatinde verilmeli, çünkü topraktaki hareketi hızli.
İnternette azot çeşitleri ve etki süreleri ile ilgili arama yaparsan sorhocam sitesinde ayrıntıları da okumani tavsiye ederim.

ZATEN BU KÜKÜRTLÜ GÜBRELERİN FAYDA ORANI TARTIŞILIR.EĞER GERÇEKTEN PH DÜŞÜRMEK İSTİYORSANIZ KÜKÜRDÜ AYRI OLARAK S FORMUNDA HER YIL DÜZENLİ KULLANMALISINIZ.....

S formunda ayrı nasıl kullanılır biraz açarmısınız, 18-46 yı ekimle birlikte kullandıktan sonra kükürt dü nasıl. Ereceğiz yöntemi uygulama şekli miktarı, teşekkür ediyorum şimdiden.