Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Katılım
19.05.2008
Mesajlar
11,874
Konum
EdirneUploaded with ImageShack.us


Arkadaşlar planladığım süt ve besi sığırcılığı işletmemin kaba taslak projesini çizdim. Resimde kapalı halı sahayı andıran yer ahır. Bu tarz istememdeki sebep maliyetin daha az olması ve portatif olması. Betona vereceğim parayı buna verip artan para ile daha başka planlar uygulanabilir diye düşündüm. Bunu tartışmak çok doğru olacaktır fikirlerinizi bekliyorum. Onun altındakide iç planı hemen hemen böyle olsun istiyorum. Yalnız burada şunu da düşünmeden edemedim. Malumunuz gübre sıyırıcıları çok pahalı. Onu ben kendim imal etmeyi düşünüyorum. Birde bu gübre sıyırıcı yerine mazgal tarzı yeni bir gübre toplayıcı yapılmış. Artık avrupa yavaş yavaş gübre sıyırıcı değilde mazgal tarzı kullanıyorlarmış. Acaba hangisi daha mantıklı olur? Gübre sıyırıcısı yapmak ise bence çok zor değil. Arzu eden olursa yazabilirim. Yanında çizdiğim yer ise üstü tenteli yanları ve arkaları da rüzgarın geliş yönüne kapalı şekilde yapılarak garaj düşünüyorum. Arabayı, traktörü, malzemeleri orada bulundurup dışarıda oluşan yıpranmaları en aza indirmek için. Onun yanındaki de samanlık olacak. Her tarafı metal ile kapatılıp korunma sağlanacak. Ahıra, samanlığa ve yem deposuna duman algılayıcı sensör kullanarak olası bir facianın önlenmesini de planlıyorum. Fıskiyeleride tavana monte edilecek. Onun altındaki ise sağımhane. Sağım hane ise balık kılçığı denilen sisteme benzeyecek. Buzağı bakım yeri içinde tekrar çadır sisteminin ufak ebatlarda olanını kurup içinde bakmayı planlıyorum. Ayrı ayrı yerleri olacak. Ecza odasıda kurmayı planlıyorum işe yarayacak ilaçları vs leri burada bulundurarak acil durumlarda kendimin uygulayabilmesi için. Şimdilik bu arkadaşlar. Sadece taslak. Eğer şartlar el verirse bunu gerçekleştirmeyi planlıyorum. Ve sağmal inek sayısını da 50 de sabitlemek istiyorum. Görüşlerinizi, fikirlerinizi bekliyorum.
 
Katılım
15.12.2008
Mesajlar
3,269
Konum
balıkesir
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Çok güzel fikir uygulamak lazım.O zaman daha güzel olur. Yine brandanın ; fiyat /ömür oranına göre tutarı tespiti ile sabit hayvan yatırımın- tutar/ömür oranına göre hangisinin ekenomik olup olmadığı tespit edilebilir.
 
Katılım
06.12.2007
Mesajlar
13,525
Konum
Ankara
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Ben sadece ahır kısmıyla ilgili yorum yapayım diğerleri için elinde fiyat,kullanım ömürünü düşünmeden bişey söylemek yanlış olur.Yalnız seçtiğin ahır tipi genellikle serbest duraklılarda tercih edilen bir sistem değil,birkaç sebebi var.

1)İlk olarak hayvanların hareketini kısıtlayan bir sistem,ayrıca yemliklerle duraklar arasında,bir hayvan yem yerken ötekinin arkasından rahat geçebilmesi,yatmak için manevra yapabilmesi için diğer sisteme göre daha geniş bir yer gerekiyor,daha fazla inşaat maliyeti,sıyırıc eni genişliyor artı bir maliyet daha.

2)sonra şimdi bu yataklıkların arasına mecbur kapı açacaksın,hayvanların gezinti alanına çıkması için.Yukarıda diğer sistemde yataklıklar ortada olduğu
için,kapıyı istediğin yere koyabiliyorsun,bu sayede de binanın boyu uzamıyor.Senin düşündüğün diğerine göre nerden baksan 5-6m uzun bir bina olur.

3)Son olarak da ahırın eni genişliyor.Bunun sebebi de hayvanların duvara bakması.birbirlerine karşılıklı durduklarına göre daha geniş bir yataklık gerekiyor,geniş yataklık hem betondan hem yataklıktan zarar.

Benim de önceden yaptığım araştırmalardan dolayı,işi yapanlar bu şekilde sıkıntılar olduğunu,özellikle hayvanların hareketinde çok sıkıntılı olduğunu söylüyorlar.Diğer sistem dediğim ahır yerleşimi şu:
Şimdi bu 50 başlık.Bunu yaptığını düşün.Eğer ki ileride 100 başa çıkartmak istedin.Hemen simetrisine aynısını yapıyorsun,sana 100 baş oluyor.Veya ben 50de kalmak istiyorum ve çift taraflı olsun tek taraflı olmasın diyosan,25lik yaparsın bir tarafa,diğer tarafa da yine 25lik.25lik iki taraflı yapmanın sana zararı ekstradan 2 sıyırıcı demek.

Sıyırıcı konusuna gelince en verimli sistem sıyırıcıdır.Gerisini boşver.Tek taraflı bir ahırda 2 sıyırıcı kullanacaksın o da 10-12bin lira.Daha ucuz bir sistem zor.

Seçim senin tabi ki.Maksat ahkam kesmek değil yardımcı olmak yanlış anlama.
 
Katılım
19.05.2008
Mesajlar
11,874
Konum
Edirne
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Çağrı teşekkürler. Benim düşündüğüm kapalı halı saha tipi ahıra bu projeyide uygulayabiliriz. Alt taban istenilen her şekilde değiştirilebilir düşünme aşamasında. 25*40 metre(1000 metrekare) boyutlarında bir ahır için düşündüğümüzde 40 metre nin 35 metresini yem yolu olarak düşündüğümüzde rahatlıkla 30 hayvan yem yiyebilir. 5 metre de yem dağıtma yolu olarak düşünürsek 10 m ve 10 m olarak iki tane hayvan barınma alanı çıkar. Bu hayvan 2.5 m eninde yatakları, 2.5 metre eninde de yem yeme yeri yapılırsa sıyırıcı içinde 5 metrelik bir alan kalıyor. Bu nasıldır acaba? Sıyırıcı işi içinde benim tasarladığım bir proje var. Maliyet hesabı yapmadım ama 10 bin den daha az tutacağı kesin :) Onu da paylaşırım bir ara
 
Katılım
06.12.2007
Mesajlar
13,525
Konum
Ankara
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Tabi iç dizayn olarak dediğin doğru senin plana da uyar bu ancak alan çok büyük bahsettiğin gereksiz derecede,bir de 35m yem yolu derken ne demek istedin tam anlamadım ? dediğim gibi bahsettiğin alan çok büyük o kadarlık bir yere ne gerek var doğan 45*15lik bir yer rahatlıkla alır 50 baş,yine tek sıralı dersen 75*15 100 baş,çift sıra dersen max 45*30luk bir alan yeter.Sen paylaştığım projelerin ölçülerine falan detaylı bir bak onlar yetecektir sana.Zaten gittiğin gördüğün yerlerin %90ı aynı bu şekil.Fazla yenilik yapmaya çalışma yani :) sistem olarak bu kabul edilen genel olarak,ama maliyeti düşürmek sana kalmıştır tabi,onu istediğin gibi planlayabilirsin.

Kafa kafaya bakacak şekilde duraklar yapılırsa,en olarak 120cm,boy olarak da 5 m yeterli olur.İki hayvan için bu alan
 
Katılım
19.05.2008
Mesajlar
11,874
Konum
Edirne
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Yem yolu derkene ineklerin yem yeme yeri kilit sistemlerinin uzunluğunu kast ettim. Evet alan olarak büyük ama bunuda şunun için istiyorum. Arkadan doğacaklar için bir alan olur. Bir daha uğraşmamak için. Bu sistem için bir fiyat alacam bakalı ne diyecekler.
 
Katılım
02.06.2008
Mesajlar
2,636
Konum
DENİZLİ
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

plan güzel ama bu olay büyükbaşta biraz zor... senin istediğin şekilde ahır yapılıyor biz denizli fuarında görmüştük ve bilgiler almıştık yalıtımlı filan özel brandalarla kapatılıyordu.... broşür fln varsa elimde paylaşı vereyim...
 
Katılım
19.05.2008
Mesajlar
11,874
Konum
Edirne
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Paylaş bakalım kardeşim. Fiyatlarını falan da sorduysan güzel olur. Da neden zor onu anlamadım. :S
 
Katılım
16.04.2010
Mesajlar
692
Konum
0629
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Tebrikler... konu dediğin işte bu ve benzeri gibi olur...
 
Katılım
19.05.2008
Mesajlar
11,874
Konum
Edirne
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Teşekkür ederim abi. Benim buna benzer daha birçok planım var. Değişik fikirlere açığım neler olabilir? Şunu şöyle yapsan daha ucuz ve maliyeti az olur gibi yorumları düşünceleri bekliyorum saygılar.
 
Katılım
12.04.2010
Mesajlar
84
Konum
Kırşehir
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

ardesim,ahira fazla bir masraf yapmamayi düsünmek bence cok akillica ,ben almanyadayim ve nasipse bende memlekette arazilerimden birine ciftlik kurmayi planliyorum..öncelikle 7 8 sene hayvancilik yaptigimi, üniversitede bu isi kafama koydugumdan cok arastirma yaptigimi söyleyim.
kesinlikle kafama yatan üstü tamamen kapali,toprak zeminde,hayvan basi 10 15 m2 alan olan ,yemlik kilitli,siyiricisiz ve ilk baslangic 100 baslik montofonla yapmayi planliyorum.ikinci hedef 250 basa cikmak.ki meraya dayali oldugundan hem 8 ay disarda hemde yem maliyet
i az diye.
ahir derken sacin m2 si istanbulda 10 lira kd v dahil,yani 2000 m2 catilat 20 bin lra demir ve iscilik haric.
demir ve sac fiyatlarini burdan bak hesapla..http://www.groupenerji.com/
ama kesinlikle yari acik yap bence,üstü tamamen kapali olcak,zemin su görmeyecek,ineklerin üstü su görmeyecek,gübreler yataklik olmus olcak.ayda bir 2 ayda bir tarktörle temizleyecen.mastitis ,tirnak problemi,camur problemi olmayacak maliyet ucuz olcak..
insallah yapma zamani geldiginde paylasimda bulunuruz..sanada kolay gelsink
 
Katılım
01.06.2010
Mesajlar
2,623
Konum
Sivas
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Doganim sende benim gibi ahirla yatip ahirla kalkiyon herhal...10 gündür irili ufakli 24 hayvana bakiyorum. 18x6 metrede su an sagmallar ve düveler var. aralarina girip yemliyorum, yine temizlerken altlarindan ortadaki kanala cekip orda siyirgiyla siyiriyorum, tabi ordada direkler var. Yani tam zulüm. Eski ahirda 3 boga 3 dana var. Onlarin orasi 7 metre, biraz daha kolay...Benim niyetim aslinda kapali durakdi ama arkadasin serbest durakliyi gördükden sonra vazgectim. Adam tek basina 40 mala bakiyor, ve ahirdan cikinca üzerinde o berbat koku olmuyor.))) Plani degistirdim, eger hibeli olursa direk 50 baslik serbest durakli yapacam, tabi ilerde büyütebilecek sekilde. Hibe isi olmazsa yine senin dedigin gibi 1 metre duvarin üstüne portatif izgaralarin üzerine saglam izoleli brandayla yapmayi planliyorum. Ilerde yine istedigimiz materyalleri monte edebiliriz. Siyirgi isini ben düsünmüyorum sahsen. 15 Metre bagli duraklida yemlikler ters yönde olursa temizlik direk ortadan traktörün arkasina takilan bizim gelberi dedigimiz siyirgiyla rahatlikla yapilabilir. Ayrica o traktör ufak islerindede daha az maliyetle is görebilir...Simdilik bunlar hayal tabi. Düvelerle su 17 disi hayvanim var. 3 sene sonra insallah bu sayi 30 sagmala cikar. O zaman istededigim ahiri yapmakda sart olacak. Ihtiyar simdilik sicak bakmiyor, ama yavas yavas alisacak.))) Agustosda geldigimde köklü bi degisiklikle ufak ufak biyerlerden basliycaz artik. Allah utandirmasin...
 
Katılım
11.02.2009
Mesajlar
10,771
Konum
Istanbul
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Hacı Abi Düşüncen Gayet Güzel ok-*-s Ciftçilikle Hayvancılığı Birleştirmek Daha Karlı Ve Mantıklı Bence :)

Sıfırdan Başlayacaksan İlk Başta Küçükbaşla Başlamalısın Bence... Çünkü Acemilikle Büyükbaşları Öldürüp Çok Masraf Çıkarabilirsin ;)

Biz Gecen Yazın Başlayacaktık, sıfırdan... Tarlanın Birine Çoban Evini Ahırını Yemliğini Herseyini Sıfırdan Yapıcaktık... Krediye Bile İzin Gelmişti Ama Dedemle Babam Anlaşamadılar, Olmadı...

Sıfırdan Başlayacağımız İçin Küçükbaş İle Başlayacaktık...
Bu Yüzden 150 Kadar Saanen Keçisi Alıp Biraz Süre Gectikten Sonra Yanına Ufaktan Ufaktan Büyükbaş Bağlamaya Başlayacaktık...
Bi Yem Karma Bide TLA ' nın Önüne FL100 Önyükleyici :8 17 Sene Bizde Çalışmış Bi Abimiz Var Onu Da Hanımıyla Beraber Çardağın Evine Oturtcaktık...

Ama Olmadı İşte...

Bu Konuda Herkesi Desteklerim, Gerçekten Çiftçilikle Hayvancılık Birbirini Tamamlıyor ;) Ve Herkes Yapmalı Bu işi..

Çağrının Verdiği Fotodaki Plan Gayet Güzel ok-*-s Ama Dediğim Gibi Sıfırdab Başlıyosan Küçükbaş İle Başla, Büyükbaşın Hamilesi Olur Doğurmaya Yakın Olanı Olur Yeni Doğuranı Olur.. Onlara Ayrı Ayrı Yem İşi İle Uğraşmak Filan Gerekli... +Dediğim Gibi Bi İnek Ölse 6-7 Milyar, Bi Koyun Ölse 300-400 TL....
 
Katılım
01.02.2010
Mesajlar
5,121
Konum
Aksaray
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Doğancan nedemişler büyükler 'Başlamak bitirmenin yarısıdır' sen planla biryerinden başlamış oldun bu işe İnşallah başlarsın ve kafana göre güzel bir çiflik sahibi olursun.Düşündüğün şekilde çatır çelik yapılı sistemleri yapan firmalar vardı konya fuarında katolokta almıştım çokça ama çocuklar yırttı gitti netten araştır bulursun.
 
Katılım
19.05.2008
Mesajlar
11,874
Konum
Edirne

Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

Aynen abi çok sağolasın. Benim asıl öğrenmek istediğim bu sistem ne kadar dayanıklı olur? Maliyeti nedir? Kullanım ömrü ve maliyeti ile diğer çatıya karşı durumu nasıl olur? Araştırma içersindeyim.
 
Katılım
18.01.2009
Mesajlar
10,733
Konum
Bursa
Ynt: Buda Benim Çizdiğim Ahır Planı :)

düşündüğün yolda başarılar dilerim doğan. düşüncen güzel bencede şimdilik her nekadar çoğu şeyi tamam denilsede hiç belli olmuyor yarın birden fikir değişiveriyyor. misal biz aşağı yukarı 2 senedir kümes yapmaya başlamayı istiyoruz.herşeyi hazır plan proje hepsi. bu yüzden mobilya dükkanlarını satılığa çıkarttık 2 senedir de nasip olmadı valla :) bu iki sene içerisinde hep ek kat üzerinde plan kuruyorduk fakat biraz araştırdım şimdi yapılan bazı kümesler çift katlı bunu geçen hafta memlekete gittiğimde babamada anlattım gösterdim ve 2 senedir planını hemen hemen oldukça iyi tasarladığımız fikir değişti. şuan kısmetse aynı zemin üzerine 2 bina yapıcaz yani 2 katlı bi bina olucak. aynı şey bence hayvancılık içinde olabilir. biz böylellikle 2 kümesi 1 çatı altına toplamış olucAZ hem maliyet azalıcak hem kapladığı alan vs. demek istediğim bu konuyu açman iyi olmuş bakarsın birimiz bişey görür veya aklına bi fikir gelir en azından herkes öğrenmiş olur. inşallah planların hayırkısıyla olur. Allah yolunu açık etsin.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt