buda satılık!!!hemde bu paraya bu kılıkla.

Ynt: buda satılık!!!hemde bu paraya bu kılıkla.

768 link=topic=60486.msg660675#msg660675 date=1354955096' Alıntı:
Alacak olan hurdacının yapacağı iş de o zaten. :) 20 liraya hostes koltuğu zor, arkadaşlar orjinalini en son 750 liraya taktırtmıştı. :)

İlana hala gülesim geliyor, iyiki kaportada biraz çizik var falan gibi birşeyler yazmamışlar. :D
abi biz böyleyiz kaporta boyalı deriz ama önden kazalı çıkar :D

orjinalliği gitmiş bunun benım çıkmacılarlar anlaşırım bu dayıyı bi arayımm :D

FEHİM link=topic=60486.msg660643#msg660643 date=1354946051' Alıntı:
ikinci el traktör alınacak daha dogrusu alınmayacak 2 yer varsa biri trakya digeri çukurova
traktörün canını almadan satmaz bu bölgenin insanı
ayrıca işleride daha agır oldugundan daha kısa sürede yıpranıyor traktörler

yavuz 13 arkadaş çokta biliyorsun kendinmi gözünle gördün yoksa kulaktan dolma lafla kalabalık ediyorsun . 2.si trakya da imkanı olan çoğunlula elindeki makinasını sattığında aynı güçteki bir traktör değilde daha güçlü traktörleri tercih ediyor benim fikrim.
Fehim braderim. Bölge olarak genellemen tam olarak durumu açıklamaya yetmez.
Herkezin kendi işine göre kullanımı vardır , adam vardır 100 dekar yer işler hiç bakmaz traktörüne hava filtresini iyi temizlemez , yağını zamanında değiştirmez , bilinçli kullanmaz traktörü az saattedir ama traktörün ömrünü yemiştir alacak adamın 2. elde epeyce masraf etmesini gerektirir çabucak rektifiye ister.
Adam vardır 300 dekar yeri vardır ama traktöre çok iyi bakar , günlük , aylık ve yıllık baımlarını çok iyi yapar , tarlada bilinçli kullanır uygun malzeme kullanır. 2. elde bakarsın makinanın saati yüksektir ama sana uzun zaman ekmek yedirir.
Benim şahsi düşüncem çeltik işi en fazla traktöre zarar verir , hakikaten zor ortamlarda traktörleri limitlerinde kullanıyorlar.
Çeltikten en fazla balya işi traktörü zorlar , tozlu bir ortamda sabahtan akşama kadar aşırı sıcakta çalışır makina. Bu nedenle daha çabuk rektifiye ister. Bu işlerde sadece Trakya ile sınırlı değildir , 2. el traktörde bölge tercihinden ziyade bahsettiğim işlerde çalışıp çalışmadığına ve traktörü alacağım kimsenin nasıl biri olduğuna bakmaya çalışırım , bakımlarını zamanında yapmış mı? nasıl bir kullanım tarzı var bunu anlamaya çalışırım.

FEHİM link=topic=60486.msg660643#msg660643 date=1354946051' Alıntı:
ikinci el traktör alınacak daha dogrusu alınmayacak 2 yer varsa biri trakya digeri çukurova
traktörün canını almadan satmaz bu bölgenin insanı
ayrıca işleride daha agır oldugundan daha kısa sürede yıpranıyor traktörler

yavuz 13 arkadaş çokta biliyorsun kendinmi gözünle gördün yoksa kulaktan dolma lafla kalabalık ediyorsun . 2.si trakya da imkanı olan çoğunlula elindeki makinasını sattığında aynı güçteki bir traktör değilde daha güçlü traktörleri tercih ediyor benim fikrim.

öncelikle uslubun hoş degil onu belirteyim laf kalabalıgı falan yazmışsın ama ben laf olsun diye msj kasmam binlerce msjımda yok bu sitede

bilip bilmeme konusuna gelince ülkemizin en ileri tarımı en zorlu tarımı 1. sırada trakyadır 2. sırada çukurovadır
bunu birçok çiftçi bilir
ilk olarak bunları bilmek lazım
bireysel kullanıcı hataları veya traktörü hor kullanmak veya traktörün bakımını yapmamaktan dolayı ortaya çıkan sorunlar şahıs hatalarıdır ve her şehirde olur ona sözüm yok benim bahsettigim konu farklı
ayrıca bende çukurovalıyım ama çıkıpta burda ikinci el traktörün en temizi eniyisi çukurovada olur çukurova traktörü olsun 5 fazla olsun desem ayıp olmazmı
ayrıca traktör galerilerini veya traktör bayilerini gezersen ençok ikinci el traktörü bu iki bölgede görürsün
bu traktörler çok satılsa çok iyi olsa o galeriler böyle dolu olurmu illaki vardır bir sorun
herkes saglam traktörünü veya 2-3 yıllık kullandıgı traktörünü sıfır km ile ve daha güçlüsüyle degiştiriyorsa çiftçiler boşa açız çiftçilik öldü demesin demek ki var bir çelişki

ufuk yavuz 13 ün yazdıklarına ben biraz üzüldüğüm için o cümleleri yazma gereği duydum. Herkesin malını nereden alacağı kendini ilgilendirir. Mal alınmayacak yerlerin arasında Trakya nın olmasına üzüldüm. Seninde açıklamaların Trakya için sınırlı olduğunu zannetmem bu olaylar Türkiye nin her yerinde olabilir.

FEHİM link=topic=60486.msg660840#msg660840 date=1354981823' Alıntı:
ufuk yavuz 13 ün yazdıklarına ben biraz üzüldüğüm için o cümleleri yazma gereği duydum. Herkesin malını nereden alacağı kendini ilgilendirir. Mal alınmayacak yerlerin arasında Trakya nın olmasına üzüldüm. Seninde açıklamaların Trakya için sınırlı olduğunu zannetmem bu olaylar Türkiye nin her yerinde olabilir.
Aynen her tarafta olabilir , bende yavuz13 ün Trakya ile ilgili dediklerine katılmıyorum.
Herkezin kendi fikrini ifade hakkı var.
Belli merkezlerde insanların gelir düzeyi daha fazla olduğu için traktör sirkülasyonu daha oluyor diyerekte durum açıklanabilir. Tekirdağ Trakyada galerilerin en fazla olduğu yerlerden biri , diğeride Uzunköprü ve Keşan , buralar geçiş güzergahlarında olduğu için Çanakkale ve İstanbul üzerindende Anadolu tarafına çok traktör satıyorlar. Edirne ve Kırklareli biraz daha uzak kalıyor.

yavuz 13 arkadaş benim gibi (eski model traktör kullananlar hariç) bence de o çelişki her zaman var Türkiye nin traktör ihtiyacından çook fazla olduğu bir aşikardır. yani traktörler Türkiye ye çok fazladır. Ama öyle insanlar tanıdım ki ihtiyaçtan değilde Ahmet Mehmet traktör değiştirdi diye 3-4 yaşında ki makinasını verip yenisiyle takas yaptılar. halen de değiştirmeye çalışan çevremde insanlar var.
Neredeyse çevremde eski makina kalmadı 2. eli ne olacak bu makinaların tabiki galerilerde mankenler gibi gerdan burakacaklar.

motorda kepse aparatı var arka cam 1500 lıra kapıları bılmıyorum 6220 eger toz fln almadıysa motoru olmez6000 saatte şanzıman arızasıda kepcede cok yorulmuş olabılır ben 50000 bıne razı olurum

Traktör hacizli işletmenin gibi duruyor bir ikincisi 5600 saatte yazıyor o kesin 7000 lerdedir 55 bin tl çok 33 felan anca gider sanayide 10 bin tl en azından tamire gider.. Motor eğer hayvan yemi ve benzeri uygulamalarda kullanıldıysa çobana teslim edilmiş olması gerekiyor bu şekilde çok normal gibi geliyor bana... Ama ederi 33 bin den fazlası deyil çünkü rektefe şanzuman tamirati kabin tamiratı 10 bini bile geçmezse iyidir... ki çoban kullandıysa yüksek ihtimal yağ değişimide yapmamışlardır arka kaldırmada yüksek ihtimal titreme gibi problemler mevcuttur..