Bugday da güpre leme

Şimdi bizim arası aşırı olmasada kumsal ve kireçli toprak 18,20 arası 20.20 çinkolu güpre attım o gecti geri dönüşü degiştirlme şansımız yok ama genelde 10 12 klo üre atyruz demiştmya bunu artırarak veya üre yerine 26 lık yada diğer güpre çeşitlerinden atsam 300 alabilirmiyimki yoksa azot arttırımı verim kaybını yapar kurak giden yıllarda gözönde bulundurursak
Sen can atmicaksin ure yada nitropowerr aticaksin kirecli toprak zaten

Fazla gübre zarardır.Geçen sene 19 kg saf azot düşürdüm tarlalara.Tek seferde 20 kg üre attığım senelerden daha az verim aldım.Nisan ayında 15 kg nitrat ve 50-60 mm yağış düşerse verim patlaması olur.Yoksa su yoksa verimde yok.Fazla gübre kurak ilk baharda yarardan çok zarar yapıyor.Atarkern 18-46 yada 20-20 ile 20-25 kg arası şubatta 15 kg üre nisanda yağış duruma göre 13-15 kg 26 nitrat yada amonyum sülfat yılda iyi olursa zaten düzgün yerlerde 700-800 kg kadar verim yapar.Fazla kasmadan 3 kez gübreleme ile istenilen verim alınır.Herşey iklim yağış rejimi.Geçen sene o gübreleri attığımda nisan ayında 2-3 güzel yağış alsaydık verim patlaması olacaktı.Yağış çok az oldu önceki yıllarda az gübreleme ile daha çok aldığım yıllardan daha az verim aldım.Hem zatan şuan gübre olayı erken daha tohumları ekemedik.Kuraklık var iş sakat.

Fazla gübre zarardır.Geçen sene 19 kg saf azot düşürdüm tarlalara.Tek seferde 20 kg üre attığım senelerden daha az verim aldım.Nisan ayında 15 kg nitrat ve 50-60 mm yağış düşerse verim patlaması olur.Yoksa su yoksa verimde yok.Fazla gübre kurak ilk baharda yarardan çok zarar yapıyor.Atarkern 18-46 yada 20-20 ile 20-25 kg arası şubatta 15 kg üre nisanda yağış duruma göre 13-15 kg 26 nitrat yada amonyum sülfat yılda iyi olursa zaten düzgün yerlerde 700-800 kg kadar verim yapar.Fazla kasmadan 3 kez gübreleme ile istenilen verim alınır.Herşey iklim yağış rejimi.Geçen sene o gübreleri attığımda nisan ayında 2-3 güzel yağış alsaydık verim patlaması olacaktı.Yağış çok az oldu önceki yıllarda az gübreleme ile daha çok aldığım yıllardan daha az verim aldım.Hem zatan şuan gübre olayı erken daha tohumları ekemedik.Kuraklık var iş sakat.
ama bu ekstrem durum balıkesir de 20 yılda 1 yaşanıyordur böyle şeyler

gübre atmadanda olmuyor en az 14 15 kg azot atmamız gerektiğini hissediyorum

26 lıktan sonra sap durduran kullanmaya gerek yok bence 26 lık sapları kalınlaştırıyor boğumlarda kısa oluyor yatmaya karşı daha dirençli oluyor üreye göre önceki sezonlarda iki kere üst üste 26 lık attınızmı bizde sülfat artı 26lık veya nitro power daha verimli

Hiç 26 lık kullanmadık. Zaten ilçemizde bu denli bir buğda bakımı yapan yoktur. Bizim yerimiz kira ve riske atacak durumumuz yok o yüzden herşeyi kuralına göre yapmaya çalışıyoruz. Sap durduran hiç kullanmadım o yüzden biraz korkuyorum. Şişenin üzerinde 125 gram yazıyor dekara ben 90 gram kullanacağım korkumdan tek sorun yatması olur bizde yattı mı bütün hayaller çöp su ve gübrede arazi de sıkıntı yok.
Yerler kara toprak nemi kolay kaybetmiyor. Ben 2. Can gübreyi mart sonundan atıp sulamayı düşünüyorum nisan ayında ondan sonra yatmazsa bir kez daha sularız gerekirse
CAN kalsiyum bakımından zengin olduğu için iki kere atayım garanti olsun derdindeyim birde iklim malum yağar diyoruz yağmuyor can gübresinde azot kaybı yok o yüzden

nisan mayıs toplamı 100 mm olmazsa sıkıntı oluyor bu kadar gübrenin değil mi doğru düşünüyorum
İşde o dedğin yağışları alamıyoruz artık.Eveli martta yağmadı nisanda çok güzel yağışlar oldu geçen sene marrtta az oldu nisanda az mayıs sonu ve hazıran sonuna kadar bol yağış oldu.Yağışlar seneden seneye haziran ayına doğru kayıyor hep..

Arpa ekiyorum ben.Geçte eksek nisan 15 dedimi başak çıkarıyor.Ama bu sene mecburen birazdaha geç ekim olacak.Ay sonu aralık başı gibi yağış gösteriyor eğer değişmezse.Nasip bakalım.
şimdi bir şey sorucam nisan mayısta 100 mm alırsam ekimi 30 kg dap ile yaptım kardeşlenme baş. 8 kg üre kardeşlenme ort. 15 kg üre sapa kalkmada 15 kg as atarsam ve bu dediğim yağışı alırsak 550 600 kg verim alabilir miyim

Hiç 26 lık kullanmadık. Zaten ilçemizde bu denli bir buğda bakımı yapan yoktur. Bizim yerimiz kira ve riske atacak durumumuz yok o yüzden herşeyi kuralına göre yapmaya çalışıyoruz. Sap durduran hiç kullanmadım o yüzden biraz korkuyorum. Şişenin üzerinde 125 gram yazıyor dekara ben 90 gram kullanacağım korkumdan tek sorun yatması olur bizde yattı mı bütün hayaller çöp su ve gübrede arazi de sıkıntı yok.
Yerler kara toprak nemi kolay kaybetmiyor. Ben 2. Can gübreyi mart sonundan atıp sulamayı düşünüyorum nisan ayında ondan sonra yatmazsa bir kez daha sularız gerekirse
CAN kalsiyum bakımından zengin olduğu için iki kere atayım garanti olsun derdindeyim birde iklim malum yağar diyoruz yağmuyor can gübresinde azot kaybı yok o yüzden
Durduranın mantığı sapın yukarı doğru uzamasını engelleyen bir hormon içermesi. Bitki fotosentez yapıp gübreyi de aldığında fazla enerjiyi daha çok köklenme ve sapı kalınlaştırmak için harcıyor. 1000kg üzeri verim hedefi olan sulu tarım yapanlar daha fazla gübre atabilmek için kullanır genelde. Sürekli beslemek ama boya gitmesini de engellemek amacıyla.

700-800kg verim ile yatan bir buğday varsa çeşit tercihini gözden geçirin hocam. Toprakta aşırı nitrat birikimi yoksa ve kuraklık görmüyorsa buğday kök ve yapraktan da hastalık yaşamıyorsa yatmaması gerekir.

Durduranın da tam anlamıyla çalışabilmesi için iki kere kullanılması gerekiyor. Kardeşleme zamanı ve sapa kalkım öncesi. Bence bölgenizde kullanan varsa veya ziraat mühendislerine danışın kullanmadan önce.

Erken dönemde nitrat vermeyin çok büyük hata olur. Bitkinin daha çok üre ve amonyum formunda yavaş yavaş beslenmesi gerekiyor sapa kalkana kadar. Sapa kalkınca kökten alabildiği üre ve amonyum formunda alabildiği azot miktarı az gelir nitratı daha kolay alır son dönemde nitrat atılmasının amacı da budur.

Bitki günlük topraktan 20 gram üre - 50 gram amonyum - 100 gram nitrat tüketebilir gibi düşünün. Sapa kalktığında 100 gram azota ihtiyacı varsa üre ve amonyum azotu alım hızı bi ihtiyacı karşılayamaz o yüzden toprakta nitrata çevrilmiş azot olması gerekir.

Kışın soğuklarda erken dönemde fotosentez miktarı oldukça düşüktür günlük 30 gram azot tüketir gibi düşünün. Bu durumda toprakta nitrat formunda azot bulunursa mikro element alımını kısıtlayan faktörler oluşur. Hastalıklara davetiye çıkartırsınız. Aynı zamanda yağışlarla ve sulama ile topraktaki nitrat da yıkanır. Paranızı boşu boşuna toprağın alt katmanlarına atmış olursunuz.

Gübrelemede asıl soru hangi gübreyi atmak daha iyi olur değil, nasıl bir gübreleme ile bitkinin tüketim miktarına ve çeşidine göre toprakta o tip azotu uzun süre bitkinin alabileceği şekilde bulundurabilirim olmalı. Siz yine sapa kalkana kadar üre ve amonyum sülfattan vazgeçmeyin. Sapa kalkım öncesi Can verirsiniz en faydalı olacağı dönem bu dönem olur.

Durduran kullanmadan önce de bitkinin mikro element eksikliği yaşamamasını sağlayarak sapı kuvvetlendirebilirsiniz. Mantar hastalıklarına karşı da önlem amaçlı kaliteli ilaç kullanımı da önemli. Ben olsam Durdurana son çare olarak bakardım.

şimdi bir şey sorucam nisan mayısta 100 mm alırsam ekimi 30 kg dap ile yaptım kardeşlenme baş. 8 kg üre kardeşlenme ort. 15 kg üre sapa kalkmada 15 kg as atarsam ve bu dediğim yağışı alırsak 550 600 kg verim alabilir miyim
Toprak yapısına bağlı.Kıraç yerse alamassın..Münavebeli suyu tutan gübreyi kaldırabilen bir toprak yapısı varsa rahat alırsın.Tabiki sadece yağışda değil.O kadar yağış olsun gübre at başaklanma zamanında tane dolumda sert esen bir lodos bütün masrafını ziyan eder.Önemli olan başaklanma zamanında rüzgarın poyraz esmesi.İklimi yakalaman lazım yüksek verim için..

Diğer herşeyi doğru yaparsan ekilişten sonra 600kg civarı yağışı da dengeli şekilde alırsan 1000kg verim alınacak gübreleme olur.
Asıl önemli olan diğer herşeyi doğru yapmak, zor kısmı da burası. Azot konusunu kendi içinde bir sonuca ulaştırırsan diğer konuları da öğrenme hevesin var gördüğüm kadarıyla.

15 dap - 10 üre - 15 üre - 15Can/20As , tamam işe çok da karmaşıklaştırma miktarlar aşağı yukarı 3er 5er kg artar azalır yerine mevsimine göre. Bu dediğim gübre 700-800 kg tane için fazlasıyla yeterli. Bunun üzerine biz marmarada çıkmaya korkuyoruz yıllık 700 kg yağış aldığımız halde.

Bu gübreleme işinin en mükemmelini de yapsan işin ancak yarısını yapmış olursun. Fazla azot diye diye yakacaksın ekinleri ondan korkuyorum. 14-15kgı sakın geçme. Baharda da yağış yoksa atma. Son üst gübreni sapa kalkmadan atmaya bak gerisi Allahtan.

Sen dapı da çok atmışın 5.5 kg azot var toprakta. Kardeşlenme sonuna kadar yeter. Kardeşlenme ortasından sonra 15 kg üre at, Sapa kalkmadan önce de 15-20 As at yeter.

Diğer herşeyi doğru yaparsan ekilişten sonra 600kg civarı yağışı da dengeli şekilde alırsan 1000kg verim alınacak gübreleme olur.
Asıl önemli olan diğer herşeyi doğru yapmak, zor kısmı da burası. Azot konusunu kendi içinde bir sonuca ulaştırırsan diğer konuları da öğrenme hevesin var gördüğüm kadarıyla.

15 dap - 10 üre - 15 üre - 15Can/20As , tamam işe çok da karmaşıklaştırma miktarlar aşağı yukarı 3er 5er kg artar azalır yerine mevsimine göre. Bu dediğim gübre 700-800 kg tane için fazlasıyla yeterli. Bunun üzerine biz marmarada çıkmaya korkuyoruz yıllık 700 kg yağış aldığımız halde.

Bu gübreleme işinin en mükemmelini de yapsan işin ancak yarısını yapmış olursun. Fazla azot diye diye yakacaksın ekinleri ondan korkuyorum. 14-15kgı sakın geçme. Baharda da yağış yoksa atma. Son üst gübreni sapa kalkmadan atmaya bak gerisi Allahtan.
yapraktan mı vericem o geri kalanları yapraktan ne vereyim ne tavsiye edersin abi 1 ot ilacı için giricem birde pas ilacı için giricem ne atayım yapraktan

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt