BUĞDAY DA HÜMİKASİT UYGULAMASI HAKKINDA FİKRİ VE BİLGİSİ OLAN VAR MI ?

Bu sene buğday da hümikasit uygulaması yapmak istiyoruz. Bundan önce hiç kullanmadık.

Buğday ekim öncesi holder ile boş araziye mi uygulama yapalım.
Yada buğday ekim sonrası çıkış öncesi mi yoksa çıkış sonrası hemen mi uygulama yapalım ?
Dekara kaç litre uygulamalıyız?
Yada bu konu hakkında başka fikri olan var mı ?
Aynı uygulamaları Ayçiçek tarımı içinde yapmayı düşünüyorum. Bu konu için de fikriniz varsa iletebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Durmushu
Bu sene buğday da hümikasit uygulaması yapmak istiyoruz. Bundan önce hiç kullanmadık.

Yada buğday ekim sonrası çıkış öncesi mi yoksa çıkış sonrası hemen mi uygulama yapalım ?
Aynı uygulamaları Ayçiçek tarımı içinde yapmayı düşünüyorum. Bu konu için de fikriniz varsa iletebilirsiniz.
Toprağım ben daha önceleri hem buğdaya hem ayçiçeğine yaptım..buğdayda hem tohum kaplama hem tarlaya ayçiçekte yalnız tarla ve yapraktan uyguladım..
en yararlı şekli buğdayda tohum kaplamadır..tabi ne ekersen ek tarlaya uygulamanın mutlaka yararı olur..ayçiçekte tohuma tavsiye etmem..toprağa uyguyalabilirsin.ayrıca yapraktan da bitkisel içerikli olanları tavsiye ederim.humik asiti her yıl toprağa uygulamanı tevsiye ederim.ayrıca humik asitin bir üst sınırı yoktur ne kadar uygularsan o kadar karlı..ben dönüme 1-2 litre uygulamalarında pek yarar görmedim.kendi elimde yaptığım humik asiti 15 kg uyguladım çok yararını gördüm.yani dönüme en az 10 litreden aşağısı pek bişey ifade etmiyor.ama firmalar etikenetine 1-2-3 litre diye yazarlar..senin tercihin.....
buğdayda ben bu yıl biraz değişiklik yaptım tohum kaplama olarak humik asit değil de solucan gübresi kullanacam..ayrıca buğdayın kardeşleme evresinde çinko ağırlıklı çinko fosfor amino asit karışımı kaliteli bir ürün kullanacam..solucan gübresini de dönüme 500 gram ayrıca ot ilacı ile birlikte yapraktan vercem..

Bu yıl Ekim oncesi boş araziye holder ile dekara 2 lt gelecek şekilde uyguladım. Üzerine disk tiller cektim. Bakalım sonuçları takip edeceğiz.

Biz 5 yıldır ayçiçek ekim öncesi uygulamaktayız çok faydasını görüyoruz ama biraz maliyetli olduğu için 5kg dekara çok güzel çıkış sağlayıp büyüme oluyor ve ot ilacını erken atıyoruz ayçiçeği hızlı kalkınıyor ayrıca çok güzel lokum gibi bir toprak oluyor, buğdayda aynı şeyler geçerli. Humik asit gerekli elinizden geldiğince topraktan uygulamada 5kg civarında kullanın dekara.

Biz 5 yıldır ayçiçek ekim öncesi uygulamaktayız çok faydasını görüyoruz ama biraz maliyetli olduğu için 5kg dekara çok güzel çıkış sağlayıp büyüme oluyor ve ot ilacını erken atıyoruz ayçiçeği hızlı kalkınıyor ayrıca çok güzel lokum gibi bir toprak oluyor, buğdayda aynı şeyler geçerli. Humik asit gerekli elinizden geldiğince topraktan uygulamada 5kg civarında kullanın dekara.
Hangi marka kullanıyorsunuz hangisinden daha çok yarar gördünüz hocam

[/QUOTE

Merhaba,

Humik asit kullanma tercihiniz çok doğru bir tercih.
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus Humik asitin Leonardit Menşeli olması ve Üretim şeklidir.
Kısaca özetlersek:
Leonardit milyonlarca yıl boyunca oluşan bir ürün olup Çeşitli kalitelerde piyasada bulunmaktadır. Tonu 100 tl ile 4000 tl arasında değişen fiyatlarda satılan Leonarditlerin farklı kalitelerde olması etkiyide değiştirmektedir.
Kullanacagınız Humik Asit için:
1.En önemli kriter Üretim İzinleri olan Ve BAKANLIKtan TESCİLLİ Humik asit kullanılmalı. Neden?
Yukarıda yazdığım gibi çeşitli kalitelerdeki leonarditlerin humik asit içerikleri farklıdır. Bakanlık onaylı tescilli üretim yapan firmalar içerik garantisi verdikleri ve denetlendikleri için İyi kalite Leonardit kullanmak zorundadırlar. Ayrıca içerik yüzdesi garanti edilen ürünlerde yüzde 12 yazıyorsa her bidonda en az yüzde 12 var demektir. Merdiven altı tabir ettiğimiz firmalar sadece ticari kaygılarla ürün içeriğiyle oynayabilir ve siz yüzde 12 humik asit var diye iddia eden firmanın ürününde yüzde 5 humik asit varsa yeterli bir etki göremeyebilirsiniz. hem verdiğiniz para boşa gider hem harcadığınız emek.
2.Tescilli olan Leonardit Menşeli olan ürünler üzerinde SIVI HUMİK ASİT yazar. Bu en önemli kriterlerden diğeridir.
3. Sıvı Organik Gübre sınıfında olup tescilli olup iiçinde Toplam Humik fulvik asit yazan ürünler var . bunlar nedir?
Bu sınıftaki ürünler Leonardit menşeli değildir ve içlerinde humik asit değil fulvik asit vardır. Fulvik asit yapraktan kullanımda etkili olan ancak toprakta düzenleyici etkisi olmayan bir üründür.
Peki nasıl ayıracagım?
Öncelikle sınıfa sonra da pH a bakarak ayırım yapabilirsiniz.
a-) Leonardit menşeli de -Sınıfı- Organik Kaynaklı Dİğer Ürünler- SIVI HUMİK ASİT yazar ve pH=8-13 arasında değişir TOPRAĞA ASIL FAYDASI OLAN ÜRÜN BUDUR.

b) Fulvik asit için sınıfı --bitkisel menşeli sıvı organik gübre yani fulvik asit - pH 4-6 arasında yazılır (yaprak için)

4. Sıvı Humik Asit yapım prosesi de diğer önemli noktadır. Geleneksel yolla üretilen humik asitler yapısındaki humik asiti ve hormonları korur.
5. Sıvı Humik Asit asidik gübrelerle karıştırılmamalıdır. Humik asit yapısı gereği 6 ve aşağı pH larda çökme katılaşma yapmaktadır. Bu da sistemlerinizde tıkanma vs ye neden olabilmektedir. Temiz sistemle kullanım tavsiye edilmektedir. Fulvik asit asidik yada bazik pH da çökmeyen bir üründür. Bitkisel mi leonardit mi diye test yapmak isterseniz bu da size yol gösterecektir.

Kullanım dozlarına gelince dekara 3-4 litre leonardit menşeli sıvı humik asit yeterli olacaktır.

Güzel bir bilgilendirme olmuş ancak Leonarditi koh ile değil basınç teknolojisi ile çözmeye başlayan firmalar da var. Onların phları yüksek olmuyor. Humik asit ve organik maddeye etiketine 30 yazabiliyorlar bu sayede. Dediğiniz gibi merdiven altı üretim yapan firmalardan alıp 5 litre kullanıp gözle görülür bir fark görülemeyebilir ya da kaliteli bir üründen 1-2 litre kullanıp çok fayda görebilenler de var.

Hocam solucan gübresi markası nedir kullanmayı düşündüğünüz? İçerisinde bakteri ve mantar gibi canlılar barındırıyorsa tohum kaplamadan önce karışımın içerisine çay şekeri de koyun 100 kg buğday için 250 gram kadar. Solucan gübresi kalite bir ürün ise içerisindeki mikro-organizmaların üremesine yardımcı olur mama olur mayalanır kısacası. 1 ton buğday için 1-2 kg kadar çinko sülfat da katabilirsiniz tadından yenmez.
Bazı firmaların çimlendirme etkili kaplama ürünleri var veya ekmeden bir gün önce kaplayıp ekebilirim derseniz mikoriza mantar ve bakteri içerikli kaplama ürünleri var, bu şekilde kaplama yapabilirseniz tohumda fungusit kaplamaya ihtiyaç bile kalmaz. Tohumun çimlenme enerjisi acayip derecede artar.
15 kg üzeri dap kullanırsanız ekerken ve humik asit uygularsanız yapraktan fosfora ihtiyacınız da kalmaz bence.

Yüksek basınç ve sıcaklık humik asitin doğal yapısını bozabilen etmenler. Önemli olan içindeki büyük moleküllü humik asitin bozulmamasıdır. Humik asitin yapısı bozulunca moleküller küçülüyor düşük pH larda suda çözünür halde durabiliyor. Fulvik asit örneğin humik asitin parçalanmış hallerinden biri. Fulvik asitler küçük yapılı moleküller olduğu için her pH da suda çözünür halde durabilmekte. Doğal Humik asit düşük pH da suda çözünmez. Bu tür ürünlerde humik asiti ayrı fulvik asiti ayrı analiz ettirdiğimizde durum daha rahat anlaşılır. Zaten sorun Toplam Humik +Fulvik asit şeklinde yazım olması. Bakanlığın istediği bu olunca içinde kimi üründe Yüzde 3 ha yüzde 9 fa olurken kimisinde yüzde 12 ha yüzde 0 fa oluyor.Hatta yüzde 0.5 ha ve Yüzde 12 fa lı bile ürün olabilmekte. etki farkının görülme sebeplerinden biri de budur. İyi kalite leonarditlerde yüzde 70 üstü humik asit aranmkta. Yüzde 30 içerikli bir ürün için leonarditin neminide düşersek en az 500-600 gram leonarditin suda çözünmesi gerekir ki bu kimyasal olarak sadece su ile mümkün değildir. Ancak çözmeden de Leonardit su karışımı yapılabilir. bu tür ürünlere SÜSPANSİYON ürünler denir. yani suda asılı halde bulunan mikronize hale getirilimiş leonardit demektir. Tebeşir tozu su karışımı gibi düşünün. Bunları pHı düşük olur çünkü leonardit çözünmemiş haldedir ve çözünen fulvikasitlerin düşürdüğü pH dan dolayı pH düşüktür. Bunlar özel homojenizatörlerle hazırlanan SÜSPANSİYONLARDIR. Zaten sınıfında da Süspansiyon yazmaktalar. Kötü değiller yanlış anlaşılmasın. Bunlarda etkilidir. Ancak etki süresi biraz daha uzun sürer o kadar. Gayet başarılı ürünlerdir.
diğer etmen toprağın yapısı. özellikle kumsal topraklarda ha etkisi daha çabuk belli olmakta. besin elementleri yıkanıp kolayca gittiği için bu tür topraklarda humik asit ciddi fark oluşturup bu elementleri tutuyor. Yapısı büyük olduğu için kolayca akıp gitmiyor topraktan. Burada büyük yapı küçük yapı önem arzediyor.

Güzel bir bilgilendirme olmuş ancak Leonarditi koh ile değil basınç teknolojisi ile çözmeye başlayan firmalar da var. Onların phları yüksek olmuyor. Humik asit ve organik maddeye etiketine 30 yazabiliyorlar bu sayede. Dediğiniz gibi merdiven altı üretim yapan firmalardan alıp 5 litre kullanıp gözle görülür bir fark görülemeyebilir ya da kaliteli bir üründen 1-2 litre kullanıp çok fayda görebilenler de var.

Hocam solucan gübresi markası nedir kullanmayı düşündüğünüz? İçerisinde bakteri ve mantar gibi canlılar barındırıyorsa tohum kaplamadan önce karışımın içerisine çay şekeri de koyun 100 kg buğday için 250 gram kadar. Solucan gübresi kalite bir ürün ise içerisindeki mikro-organizmaların üremesine yardımcı olur mama olur mayalanır kısacası. 1 ton buğday için 1-2 kg kadar çinko sülfat da katabilirsiniz tadından yenmez.
Bazı firmaların çimlendirme etkili kaplama ürünleri var veya ekmeden bir gün önce kaplayıp ekebilirim derseniz mikoriza mantar ve bakteri içerikli kaplama ürünleri var, bu şekilde kaplama yapabilirseniz tohumda fungusit kaplamaya ihtiyaç bile kalmaz. Tohumun çimlenme enerjisi acayip derecede artar.
15 kg üzeri dap kullanırsanız ekerken ve humik asit uygularsanız yapraktan fosfora ihtiyacınız da kalmaz bence.
ASLINDA ÇİNKO SÜLFATI KOYACAKTIM AMA BAKTERİ MANTAR VE CANLILARA HERHANGİ BİR YAN ETKİ İÇİN HİÇ BİR ŞEKİLDE KAFAMDA SORU İŞARETİ KALMAMASI İÇİN ÇİNKOYU YAPRAKTAN VERMEYE KARAR VERDİM..KULLANACAĞIM SOLUCAN MARKASI DA WORMY

• Beğen
Tepkiler: aenema
Valla hocam bakanlık onayı mekanizması yüzünden bizler de ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Kullanım amacına göre tercih etmeye çalışıyoruz. Benim aradığım humik asit içerisine karıştıracağım mikro elementleri tutması ve killi topraktaki fosforu ve mikro elementleri çözüp alınabilir hale getirmesi.

Bu yıl basınçla çözülmüş 30 organik madde 30 humik asit içeriği olan sıvı bir ürün kullanmayı düşünüyorum bu amaca hizmet etmesi için. Kostik ile çözülmüş olanlarda düşük ph mikro elementleri yoğun olarak karıştıramıyorum ya da humik asiti fazla kullanmak istediğimde atarken tıkanma sıkıntısı yaşıyoruz. Bunu yaşamadan özellikle çinko sülfat ile karıştırabileceğim ve topraktaki fosforu çözebilecek olan humik asit hangisi olmalı ? Sizin öneriniz nedir ?
Tescilli ürün olmasına mutlaka dikkat edin. Humik asit özel bir bileşik.. SÜSPANSİYON olan ürünlerde deneme yapın ancak fazla çinko çözeltiyi asidik yapıp bu süspanse haldeki durumu bozabilir. Buda leonarditi çöktürebilir. Denemek lazım ancak risk. Pulverizatör için yapacak bir şey yok. ayrı ayrı vermek lazım. Karıştırdığınızda tıkanır makina. Ancak damlama için önce temiz sisteme sıvı humik asit verin. humik asit bitince yarım saat kadar sistemi temizleyip sadece su ile sonra çinko vs uygulayın biz bu şekilde uygulama yapıyoruz etki de görüyoruz. Humik asit doğal olduğu için yapıyı bozmadan bu şekilde vermek daha verimli. Leonardit menşeli Sıvı humik asit fosforu toprakta yarayışsız halden kurtaran humik asittir. Fulvik asit bu işi yapmaz. Leonardit menşeli tercih olmalı.

Bu yıl ben de wormy kullanıyorum hocam Harun Dal ile konuştum çinko karıştırabilirsin demişti. Merkez Anadolu Kimyanın Mak-Cover diye bi ürünü çıkıcak onu bekliyorum. Stimax Core ya da Stimax Seeds isimli bir çimlendirici biostumulant var onun içerisine mikoriza mantar ve bakteri karıştırmışlar Megaflunun içerisindeki bakteriler. Bunlarla tohum kaplama yapıcam ben de. Ama mikorizayı 1 gün içerisinde ekmek gerekiyor, ekerken de bir miktar püskürtülebilir. Wormye çay şekeri mutlaka koyun hocam mikro-organizmalar çoğalsın. Hatta yağmur suyu ile sulandırıp çay şekeri karıştırıp bir gece bekletin ılık bir yerde ertesi gün kaplarsınız.
bana da çinko koyabilrsin dedi ama kafan karışıyorsa yapraktan ver demişti..çay şekerini de 100 kg tohuma 500 gram katabilirsin dedi ama çok da şart değil dedi..çay şekerini yapraktan ver demişti.
peki şimdi wormy ile kapladık ardından mikorize mantarını da katarsak biribirini etkiler mi.

*️⃣Dekara 2 ile 5 litre arasında uygulaman faydalı olacaktır.
*️⃣Leonardit menşeili olması gerekiyor.
*️⃣Leonardit menşeili de yazsa içerisine bir miktar leonardit menşeili Humik Fulvik asit koyuyorlar ve gerisini silempe ile tamamlayan firmalar var. Bunlara dikkat etmen gerekli.
*️⃣Kullanılan hammadde kaynağı çok önemli. Her leonarditten Humik Fulvik Asit olmuyor.
*️⃣Piyasada leonardit diye satılan ürünlerin %70 inde kil var.
*️⃣Aldığın Humik Fulvik asidi önce kokusundan, sonra elleri boyamasından sonra kıvamından anlayabilirsin.

Gelelim fantazicilere;
Eğer üretim bandında,
*️⃣ 65 santigrat derece ve üstü sıcaklık varsa öncelikle Fulvik Asitler sonrasında Humik Asitlerin yapısı bozulur.
*️⃣Basınç altında üretim yapılırsa yapı yine bozulma yolunu seçer.

Humik asit ve fulvik asit ayrı maddelerdir. Genel çatı Humik Madde olarak geçer.
Birisi humifikasyon sürecinden geçerek oluşur digeri fulvikasyon sürecinden geçerek oluşur.

Bitkilerden de humik asit fulvik asit elde edilmez. Sadece yapı olarak analizlerde fulvik aside benzeyen yapılar çıkar. Ancak bunlar fulvik asit değildir.

Humik asitte fulvik asitte, Humik maddelerin içinde bulunan ORGANİK ASIT'lerin içinde bulunan 2 maddedir. Hatta bunların yanında ulmik asitte mevcuttur. Ulmik asidi de açığa çıkarmak ayrı bir meseledir. Daha yapısı bilinmeyen bir dünya da organik asitte mevcuttur içlerinde.

Ayrıca iyi kalitede bir humik fulvik asidi fazla dozlarda toprağa atmanı tavsiye etmem. Yakıcılık özelliği vardır.

Örnek olarak piyasada mevcut satılan bir Humik Fulvik asidi ve Humikcan ın farkını fotoğrafta görebilirsin. Ne diyeyim Allah ıslah etsin. [emoji1]
IMG-20201031-WA0001.jpg

Son düzenleme:
Toprağım ben daha önceleri hem buğdaya hem ayçiçeğine yaptım..buğdayda hem tohum kaplama hem tarlaya ayçiçekte yalnız tarla ve yapraktan uyguladım..
en yararlı şekli buğdayda tohum kaplamadır..tabi ne ekersen ek tarlaya uygulamanın mutlaka yararı olur..ayçiçekte tohuma tavsiye etmem..toprağa uyguyalabilirsin.ayrıca yapraktan da bitkisel içerikli olanları tavsiye ederim.humik asiti her yıl toprağa uygulamanı tevsiye ederim.ayrıca humik asitin bir üst sınırı yoktur ne kadar uygularsan o kadar karlı..ben dönüme 1-2 litre uygulamalarında pek yarar görmedim.kendi elimde yaptığım humik asiti 15 kg uyguladım çok yararını gördüm.yani dönüme en az 10 litreden aşağısı pek bişey ifade etmiyor.ama firmalar etikenetine 1-2-3 litre diye yazarlar..senin tercihin.....
buğdayda ben bu yıl biraz değişiklik yaptım tohum kaplama olarak humik asit değil de solucan gübresi kullanacam..ayrıca buğdayın kardeşleme evresinde çinko ağırlıklı çinko fosfor amino asit karışımı kaliteli bir ürün kullanacam..solucan gübresini de dönüme 500 gram ayrıca ot ilacı ile birlikte yapraktan vercem..

Teşekkür ederim hocam Tecrübelerinizi paylaştığınız için

Teşekkür ederim hocam

Merhaba,

Humik asit kullanma tercihiniz çok doğru bir tercih.
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus Humik asitin Leonardit Menşeli olması ve Üretim şeklidir.
Kısaca özetlersek:
Leonardit milyonlarca yıl boyunca oluşan bir ürün olup Çeşitli kalitelerde piyasada bulunmaktadır. Tonu 100 tl ile 4000 tl arasında değişen fiyatlarda satılan Leonarditlerin farklı kalitelerde olması etkiyide değiştirmektedir.
Kullanacagınız Humik Asit için:
1.En önemli kriter Üretim İzinleri olan Ve BAKANLIKtan TESCİLLİ Humik asit kullanılmalı. Neden?
Yukarıda yazdığım gibi çeşitli kalitelerdeki leonarditlerin humik asit içerikleri farklıdır. Bakanlık onaylı tescilli üretim yapan firmalar içerik garantisi verdikleri ve denetlendikleri için İyi kalite Leonardit kullanmak zorundadırlar. Ayrıca içerik yüzdesi garanti edilen ürünlerde yüzde 12 yazıyorsa her bidonda en az yüzde 12 var demektir. Merdiven altı tabir ettiğimiz firmalar sadece ticari kaygılarla ürün içeriğiyle oynayabilir ve siz yüzde 12 humik asit var diye iddia eden firmanın ürününde yüzde 5 humik asit varsa yeterli bir etki göremeyebilirsiniz. hem verdiğiniz para boşa gider hem harcadığınız emek.
2.Tescilli olan Leonardit Menşeli olan ürünler üzerinde SIVI HUMİK ASİT yazar. Bu en önemli kriterlerden diğeridir.
3. Sıvı Organik Gübre sınıfında olup tescilli olup iiçinde Toplam Humik fulvik asit yazan ürünler var . bunlar nedir?
Bu sınıftaki ürünler Leonardit menşeli değildir ve içlerinde humik asit değil fulvik asit vardır. Fulvik asit yapraktan kullanımda etkili olan ancak toprakta düzenleyici etkisi olmayan bir üründür.
Peki nasıl ayıracagım?
Öncelikle sınıfa sonra da pH a bakarak ayırım yapabilirsiniz.
a-) Leonardit menşeli de -Sınıfı- Organik Kaynaklı Dİğer Ürünler- SIVI HUMİK ASİT yazar ve pH=8-13 arasında değişir TOPRAĞA ASIL FAYDASI OLAN ÜRÜN BUDUR.

b) Fulvik asit için sınıfı --bitkisel menşeli sıvı organik gübre yani fulvik asit - pH 4-6 arasında yazılır (yaprak için)

4. Sıvı Humik Asit yapım prosesi de diğer önemli noktadır. Geleneksel yolla üretilen humik asitler yapısındaki humik asiti ve hormonları korur.
5. Sıvı Humik Asit asidik gübrelerle karıştırılmamalıdır. Humik asit yapısı gereği 6 ve aşağı pH larda çökme katılaşma yapmaktadır. Bu da sistemlerinizde tıkanma vs ye neden olabilmektedir. Temiz sistemle kullanım tavsiye edilmektedir. Fulvik asit asidik yada bazik pH da çökmeyen bir üründür. Bitkisel mi leonardit mi diye test yapmak isterseniz bu da size yol gösterecektir.

Kullanım dozlarına gelince dekara 3-4 litre leonardit menşeli sıvı humik asit yeterli olacaktır.

Açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim
Bu sene kendim afşinden Leonardit alarak Humik asit yaptım ama kalitesi ne durumdadır bilemiyorum
Ölçmenin bir yolu var mıdır?

[emoji984]Dekara 2 ile 5 litre arasında uygulaman faydalı olacaktır.
[emoji984]Leonardit menşeili olması gerekiyor.
[emoji984]Leonardit menşeili de yazsa içerisine bir miktar leonardit menşeili Humik Fulvik asit koyuyorlar ve gerisini silempe ile tamamlayan firmalar var. Bunlara dikkat etmen gerekli.
[emoji984]Kullanılan hammadde kaynağı çok önemli. Her leonarditten Humik Fulvik Asit olmuyor.
[emoji984]Piyasada leonardit diye satılan ürünlerin %70 inde kil var.
[emoji984]Aldığın Humik Fulvik asidi önce kokusundan, sonra elleri boyamasından sonra kıvamından anlayabilirsin.

Gelelim fantazicilere;
Eğer üretim bandında,
[emoji984] 65 santigrat derece ve üstü sıcaklık varsa öncelikle Fulvik Asitler sonrasında Humik Asitlerin yapısı bozulur.
[emoji984]Basınç altında üretim yapılırsa yapı yine bozulma yolunu seçer.

Humik asit ve fulvik asit ayrı maddelerdir. Genel çatı Humik Madde olarak geçer.
Birisi humifikasyon sürecinden geçerek oluşur digeri fulvikasyon sürecinden geçerek oluşur.

Bitkilerden de humik asit fulvik asit elde edilmez. Sadece yapı olarak analizlerde fulvik aside benzeyen yapılar çıkar. Ancak bunlar fulvik asit değildir.

Humik asitte fulvik asitte, Humik maddelerin içinde bulunan ORGANİK ASIT'lerin içinde bulunan 2 maddedir. Hatta bunların yanında ulmik asitte mevcuttur. Ulmik asidi de açığa çıkarmak ayrı bir meseledir. Daha yapısı bilinmeyen bir dünya da organik asitte mevcuttur içlerinde.

Ayrıca iyi kalitede bir humik fulvik asidi fazla dozlarda toprağa atmanı tavsiye etmem. Yakıcılık özelliği vardır.

Örnek olarak piyasada mevcut satılan bir Humik Fulvik asidi ve Humikcan ın farkını fotoğrafta görebilirsin. Ne diyeyim Allah ıslah etsin. [emoji1]
Ekli dosyayı görüntüle 53806

Hümikcan üretimi size ait galiba
Fiyat nedir

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim
Bu sene kendim afşinden Leonardit alarak Humik asit yaptım ama kalitesi ne durumdadır bilemiyorum
Ölçmenin bir yolu var mıdır?
Ölçmenin tek yolu analizdir. Humikasit yapımında sonucu etkileyen çok şey var @doganbey1 in de belirttiği gibi sıcaklık mesela en önemli etmenlerdendir. Kullandığınız sıcaklık , kullandığınız koh miktarı karıştırma süresi vs gibi prosesi etkileyen bir çok faktör var. Ancak bu kadar hassas calısmanıza gerek yok sizin için. Yaptıgınız koşulları not edin , analiz yaptırın akredite laba. Cıkan sonuca göre doz ayarlarsınız. Hatta leonardit içindeki fulvik ve humik asidi ayrı ayrı analiz ettirin oradan hem kullandığınız leonarditin içindeki ha ve fa oranını görürsünüz. İyi leonarditlerde ha oranı daha yüksek olmalıdır. Zaten oradan anlarsınız. Leonardit içindeki fa yüksekse topraktan degil yapraktan kullanımı daha dogru olacaktır. En azından doğal fulvik kullanmış olursunuz. Humik asiti kullanma tercihiniz için ayrıca tebrik ederim. Kıymetli bir ürün. Kıymeti anlaşılacak ama geç olacak . Geleneksel yöntemle humik asidi bozmadan üretim yapan pek kalmadı. Genelde toz potasyum humat alıp suda çözüp yapmayı tercih ediyorlar. Potasyum humat yüksek ısıda elde edildiği için yapısı bozulmakta ve etki düşmektedir. Hatta potasyum humat ve bitkisel menşeli fulvik asit karıştırarak yapanlar da mevcut. Bitkisel menşeli fulvik asit olan doğancan beyin de belirttiği gibi işlenmiş bir ürün . Kaynagını ve yapılışını anlatmaya gerek yok bu platformda ancak yapraktan kullanıma müsait bir ürün. Topraktan etkili bir ürün degil sadece organik madde kaynagı olarak düşünülebilir. Güvenilir firmalardan iyi ürünler ile veriminiz artacaktır. Aklınıza takılan sorular olursa her zaman yazın lütfen. Siz kazanın biz de sizi kazanalım.

Ölçmenin tek yolu analizdir. Humikasit yapımında sonucu etkileyen çok şey var @doganbey1 in de belirttiği gibi sıcaklık mesela en önemli etmenlerdendir. Kullandığınız sıcaklık , kullandığınız koh miktarı karıştırma süresi vs gibi prosesi etkileyen bir çok faktör var. Ancak bu kadar hassas calısmanıza gerek yok sizin için. Yaptıgınız koşulları not edin , analiz yaptırın akredite laba. Cıkan sonuca göre doz ayarlarsınız. Hatta leonardit içindeki fulvik ve humik asidi ayrı ayrı analiz ettirin oradan hem kullandığınız leonarditin içindeki ha ve fa oranını görürsünüz. İyi leonarditlerde ha oranı daha yüksek olmalıdır. Zaten oradan anlarsınız. Leonardit içindeki fa yüksekse topraktan degil yapraktan kullanımı daha dogru olacaktır. En azından doğal fulvik kullanmış olursunuz. Humik asiti kullanma tercihiniz için ayrıca tebrik ederim. Kıymetli bir ürün. Kıymeti anlaşılacak ama geç olacak . Geleneksel yöntemle humik asidi bozmadan üretim yapan pek kalmadı. Genelde toz potasyum humat alıp suda çözüp yapmayı tercih ediyorlar. Potasyum humat yüksek ısıda elde edildiği için yapısı bozulmakta ve etki düşmektedir. Hatta potasyum humat ve bitkisel menşeli fulvik asit karıştırarak yapanlar da mevcut. Bitkisel menşeli fulvik asit olan doğancan beyin de belirttiği gibi işlenmiş bir ürün . Kaynagını ve yapılışını anlatmaya gerek yok bu platformda ancak yapraktan kullanıma müsait bir ürün. Topraktan etkili bir ürün degil sadece organik madde kaynagı olarak düşünülebilir. Güvenilir firmalardan iyi ürünler ile veriminiz artacaktır. Aklınıza takılan sorular olursa her zaman yazın lütfen. Siz kazanın biz de sizi kazanalım.

Hocam zengin bilgileriniz ve ilgi alakanız için çok teşekkür ederim. Aklıma takılan şeyler elbette var
Bu ürünü nasıl daha doğrusu hangi lap. da analiz ettirebilirim.?

bu ölçümü yaptırmadan şuan buğday ekimleri yaklaştığı için analize fırsat kalmadan uygulama zorunda kalacağım büyük ihtimal ile O yüzden sizce bugday da tohum kaplama mı? topraga uygulama mı ? yapraktan seyrelterek uygulama önerirsiz ?

Image1604557546.167558.jpg
IMG_0612.JPG