buğday da taban gübresinde 20 20 0 dekı azot formları

bunu topraktan dekara 3 kg atıp 20 kg suyla atmayı dusunuyorum attıktan sonra tırmık çekip 1-2 gün içersınde bugdayımı ekıcem ekımle bırlıkte 22-23 kg cehyan99 çeşidini kullanıcam ekın mıbzerıyle 25-30 kg cıvarı 20-20-0 atmayı dusunuyırum

arkadasım için sorum olucaktı oda bu urunu kullanıcak ama gubreyı savurmayla atıcak aynı gun ıcersınde ılk taban gubresını atıp sonra usutune taralla sıvı gubre atıp ınce tıller veya tırmık cekıp ekebılır mı @Mehmet SAK @Dr.Kimyager teşekkür ederım yanıtlarınız ıcın sevgılerımle....
Bu ürün benim pek içime sinmedi satıcısı veya üreticisi deneyip tavsiye ediyorsa takdir sizin tabiki.Bu tür ürünler etiketine bakıp kullanılıp kullanılmyacağına karar verilmez, verilmemesi lazım.Bu ürünü toprak yüzeyine püskürt diye birisi tavsiye etmediyse ben kullanmazdım.
25-30 kg 20-20-0 kullanmak pek mantıklı değil.Dap kışlık ürünler için en ideal gübredir.20-20-0 çinko ve kükürt içeriği yüzünden düşünülebilir ama fosforca yetersiz bir gübredir.Uğraşırım derseniz 12 kg 20-20-0 10 kg dap harmanlayıp atın veya bulabilirseniz toros gübrenin 20-32-0+SO3+zn de güzel bir formülasyondur.

Çıkış öncesinde dekara 500 gram igsaş k humate denemenizi tavsiye ederim.10 kg paketini igsaş bayisinden 170-180 tl ye alırsınız tahminim.10 kg paketi deneyip tecrübe edin derim.
Ek olarak dekara 500 gramda çinko sülfat ilave ederseniz güzel olur.Dikkat edilecek en önemli husus potasyum humatı suda çözmektir.Suyun içine bırakıp bekleyeceksiniz.Bu bekleme süresinde başka birşey(çinko mangan vs) ilave etmeyin.Aynı kapta minarel gübreleri ilave ediyorlar.Suda çözünmez kullanılamaz hale geliyor.Suda eritirken dikkatli olalım.
HOCAM K HUMAT İLE İLGİLİ ÇOK FAZLA ELEŞTİRİ VAR..HUMİK ASİTTEN K HUMATA ÇEVRİLİRKEN YANMA SONUCU BİR FAYDASININ KALMADIĞI YÖNDE...MARKA OLARAK ONEMLİ DEĞİL TÜMÜ İÇİN KONUŞULUYOR..NE DERSİNİZ...

HOCAM K HUMAT İLE İLGİLİ ÇOK FAZLA ELEŞTİRİ VAR..HUMİK ASİTTEN K HUMATA ÇEVRİLİRKEN YANMA SONUCU BİR FAYDASININ KALMADIĞI YÖNDE...MARKA OLARAK ONEMLİ DEĞİL TÜMÜ İÇİN KONUŞULUYOR..NE DERSİNİZ...
Merhaba,
Doğru biliyorsunuz. Khumat ticari olarak üretilmiş bir ürün. Yani sıvı humik asitin kapladığı yer ile khumatın kapladığı yeri düşünürsek eğer nakliyede vsde avantajlı olduğu görülür. Khumat Sıcaklık kullanarak üretilmekte ve büyük moleküllü yapılar küçülmektedir. Bu da toprakta işlevi zayıflatmaktadır. Sıfırlar demiyorum dikkat edin. En büyük hasar ise leonardit içinde doğal olarak bulunan köklendirici ve büyütücü hormonların da bu ısıl işlemle parçalanmasıdır. Biz firma olarak üretim yaparken 50-60 dereceyi gecmiyoruz örneğin. Sizde kendiniz yapacaksanız gecmeyin bu sıcaklığı. Bu şekilde doğal geleneksel yöntemle üretim yaparsınız. Hem doğal hormonlarda içinde kalmış olur. Firmalarında sıvı humik asit yaparken khumattan yapabildiklerini daha önceki gönderilerde bahsetmiştim. Khumattan yapmak işçilik için avantajlı firmalara. Suya dök karıştır ihtiyaç varsa baz ekle oldu bitti. Endüstriyel ölçekte sıvı humik asiti leonarditten yaparken iyi bir leonardit bul veya birkaç leonardit bul su sıcaklığını ayarla ısıt sogut, baz ekle karıştır beklet çökeni ayır tekrar beklet filtre et başka işlemler uygula vs gibi bir çok aşamaya girdiği için çoğu firma terketti bu yöntemi. Bizim gibi direnen firmalarda hala mevcut bakalım ne kadar sürecek. Firmalar vazgeçsede siz üreticiler leonarditten vazgecmeyin. Kendiniz yapın veya satın alın ama kullanın bir şekilde mutlaka etki göreceksiniz.

Bu ürün benim pek içime sinmedi satıcısı veya üreticisi deneyip tavsiye ediyorsa takdir sizin tabiki.Bu tür ürünler etiketine bakıp kullanılıp kullanılmyacağına karar verilmez, verilmemesi lazım.Bu ürünü toprak yüzeyine püskürt diye birisi tavsiye etmediyse ben kullanmazdım.
25-30 kg 20-20-0 kullanmak pek mantıklı değil.Dap kışlık ürünler için en ideal gübredir.20-20-0 çinko ve kükürt içeriği yüzünden düşünülebilir ama fosforca yetersiz bir gübredir.Uğraşırım derseniz 12 kg 20-20-0 10 kg dap harmanlayıp atın veya bulabilirseniz toros gübrenin 20-32-0+SO3+zn de güzel bir formülasyondur.
acıkcası benımde pek ıcıme sınmedı pekı sızın bı onerınız var mı bugday veya mısır ıcın topraga atabılecegımız humık fulvık asıt güvenılır bır markanın urunu ?

Bende duydum öyle birşeyler ama bana pek inandırıcı gelmedi.Kullanıpta memnun kalan çok kişi gördüm.Birazda işin içinde olmak lazım deneyen olmak lazım galiba.Ayrıca potasyum humatın sprey drying,nitrik asitle çökeltme gibi birkaç üretim yöntemi var sanırsam.O yüzden çiftçinin deneyip görmesi bence en garantili olur.Yapılan birkaç araştırma olumlu yönde etkisi olduğunu söylüyor.

Bende duydum öyle birşeyler ama bana pek inandırıcı gelmedi.Kullanıpta memnun kalan çok kişi gördüm.Birazda işin içinde olmak lazım deneyen olmak lazım galiba.Ayrıca potasyum humatın sprey drying,nitrik asitle çökeltme gibi birkaç üretim yöntemi var sanırsam.O yüzden çiftçinin deneyip görmesi bence en garantili olur.Yapılan birkaç araştırma olumlu yönde etkisi olduğunu söylüyor.
Merhaba,
Khumat yapımı için kullanılan yöntem kömür tozunun çözeltisinin çeşitli yükseltgen maddelerle xanthohumik asit denen daha küçük molekül ağırlıklı yapılara dönüştürülmesi yöntemidir. Bunlara low humic acid yani hafif humik asitler denir. Suda çözünürlükleri ağır humik asite göre kolaydır.
etkisiz degillerdir.ancak ağır humik asit dediğimiz herhangi bir yükseltgenmeye uğramamış sadece leonarditten elde edilen humik asitle topraktaki etkisi farklıdır. Lowhumik asitler topraklardaki ağır metalleri tutamazken ağır humik asitler tutabilirler.Bununla birlikte spray drying yöntemi 200-300 derece sıcaklık kullanılan bir yöntemdir.Sonucta sıcaklık artışı mevcuttur.Nitrikasitle çöktürme değilde nitrik asitle yukarıda da dediğim gibi yükseltgenme yapılmaktadır. Yani yine hafif humik asitler elde edilmektedir. Ardından yine spray drying kullanılmaktadır. Sonuç etkisiz değiller . Fulvik asitle kıyaslarsanız toprakta fulvik asite göre etkilidirler. Ancak evyapımı 😀humik asitle yapıları ve etkileri kesinlikle aynı değildir. Endüstriyel bazı yöntemler yerine geleneksel yöntem diye ısrar etmemizin sebebi budur. Etki görme konusunda özellikle leo menşeli humik asit arayan ve khumat la aynı değil humik asit daha etkili diyen büyük miktarda ekim yapan müşterilerimizinde olduğunu belirtmek isterim. Beklentinizin ne olduğu ile alakalı bir durumdur. Ne kadar işlenirse o kadar yapı değişir. Gıda da bile öyle değilmi? İşlendi diye vitamini azalır sadece ama hala vardır vitamin mesela ama şekeri artar öte yandan gibi.
sonuç khumat eşit değildir . leomenşeli sıvı humik asit. Etkisiz tabiki değildir asla işe yaramaz felan denemez .Tercih meselesidir.
Mesela adidas leomenşeli humik asit ise , adiclas khumattır😀
bütçe neye uygunsa , kullanım kolaylığı neye yetiyorsa tabiki o tercih edilmelidir.
khumatı toz halde kullanacaksanız leonardit veya hayvan gübresi kullanın,
Khumatı sıvı halde kullanacaksanız eğer onun yerine sıvı humik asit kullanın bence.
Tercih sizin

Son düzenleme:
acıkcası benımde pek ıcıme sınmedı pekı sızın bı onerınız var mı bugday veya mısır ıcın topraga atabılecegımız humık fulvık asıt güvenılır bır markanın urunu ?

Bir çiftçinin arazisinden denenmiş olarak şu tavsiyede bulunabilirim.Madem hümik asit kullanmak istiyorsanız en mantıklı kolay şu uygulamayı tavsiye ederim.
Dekara 25-30 kg 20-20-0 düşünüyordunuz.Bu uygulama il maliyetiniz ortalama 70 t oluyor.Bunun yerine dekara 14-15 kg dap+8-10 kg granül hümik asit verin.Son birkaç yıldır önemli miktarda satışı oluyor.20 kg torbası 100 tl civarındadır.Ayrıca bu tip ürünler hümik aside ilave olarak aminoasit ve %15 civarı amonyum azotu içererek güzel bir kardeşlenme ve köklenme sağlar.Birçok bayide bu tip ürünler bulunmaktadır.
Fotoğraf sektör tanrımda alıntıdır.
FB_IMG_1605186985713.jpg

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Bu yıl tam olarak bunu yapmayı düşünüyorum granul boyutunda Leonardit ile 15kg dap denk getirmeyi ddüşünüyordum ancak granul formda Humik asit ilk kez duydum. Nereden temin edebiliriz?
Bir noktaya dikkat çekmek isterim granül leonardit DEĞİL(torbası 10-30 tl) granül hümik asit(azotlu katı organominarel gübre olarak geçer.)
Benim gördüğüm kadarıyla birçok bayide artık yer alıyor.Piyasada çok çeşit markalar var.Sektör tarımın ithal ettiği ürünler olabilir,kullanılabilir.Kullandırdığım bir çiftçi şöyle dedi.Ama ne gübreymiş tarlanın çok az bir kısmına atamamıştım arada devasa fark oldu demişti.Dap gübresiylede çok uyumlu bir gübredir.Firmadan firmaya etikettte beyan edilen içerik değişebilir.Hepsi ithal olduğu için birbirine yakın ürünlerdir.Biraz maliyetli ama yağıışı verim potasnyeli iyi olan yerlerde her çiftçimiizn bir mibzerlik denemesini tavsiye ederim.

Evet hocam aradaki farkı anladım o yüzden nerden temin edebilirim diye sordum. Bugün burdaki bayileri aradım en bilgilisi ilk defa duydum dedi. Ben de ilk defa duydum. Leonardit olarak da faydali olur tohum yatağında yoğun bulunması diye düşündüm ama şu granul Humik asit cok daha mantıklı boyle bir ürün olduğunu bilmiyordum keşke yaygın olsa bölgede bulamadım hafta sonu ekmeyi düşünüyorum. Bakterisi yoğun bir solucan gübresi ile kapladım ekerken de mikoriza mantar ve basilus bakterisi İle kaplayacam. Şu granul Humik asit temin edebilmis olsam tadından yenmezdi. Dap İle muhteşem karışım cidden
Burası ambar ile gönderim yapabilir belki.

• Beğen
Tepkiler: aenema