BUĞDAY EKİM FARKLILIĞI VE SONUÇLARI...

Arkadaşlar merhaba;
Dün itibariyle buğdayımızı (ceyhan) hasat ettik ve geçen sezon 410kğ almışken bu sezon kuraklık ve diğer etkenlerden dolayı 285kğ aldık... Geçen sezon ile bu sezon denenmiş uygulamaların sonuçlarını faydası olabilir diye sizinle paylaşmak istedim...(Tohum solucan gübresi ve çinko ile kaplanmıştır.)
Not:
Buğday fiyatı kğ/2.35TL
Sap fiyatı da/80-100TL

Resimler ve ekler

• BUĞDAY KARŞILAŞTIRMA.PNG
    BUĞDAY KARŞILAŞTIRMA.PNG
    51.2 KB · Görüntüleme: 421
En beğendiğim çiftçi türü sağ komşun yaprakgubresi ve pas a inanmayan. 😀😀🤣
İnanmadıgindan degil. o hic masraf yapmadan ürün alayım diyenlerden. Bugday pas'tan kırıldı gitti, masraf edemem dedi ve ikinci pas ilacını zorla, iknayla attırdık...
Arkadas pas ve zehir atti herkes gibi. Ben yaprak gubresinin atimini belirtmek icin pas'a degindim...
Ama sol komsunun verim durumuda ortada...😉

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: The_Hoca

21 yılında 25 kg diğer yıllar ve komşular 30 kg tohum kullanılmış buğdayda çok değil mi siz 25 ekmişsiniz bu sene gözle görülür bi fark var mıydı 25 le 30 kg ekim arasında
Kardeşlenme olmadığı durumda 22 kg/dk tohum kullanılan tarlanın verimi 450 kg , 27 kg/dk tohum kullanılan tarlanın verimi 530 kg/dk olabiliyor.
930 kg/dk verimdeki tarlada 27 kg/dk tohum kullanılıyor.
Çimlenme kayıpları olursa 30 kg/dk tohum kullanmanın mahsuru olmaz.

Kardeşlenme olmadığı durumda 22 kg/dk tohum kullanılan tarlanın verimi 450 kg , 27 kg/dk tohum kullanılan tarlanın verimi 530 kg/dk olabiliyor.
930 kg/dk verimdeki tarlada 27 kg/dk tohum kullanılıyor.
Çimlenme kayıpları olursa 30 kg/dk tohum kullanmanın mahsuru olmaz.
doğrudur hocam; bu hususta ekim esnasındaki tav tesfiye merdane çekilip çekilmemesi tohumun iri veya küçük yapıda olması ekimden sonraki yağmur zamanı neyle ekildiği önemli merak ettiğim aynı tarla işçilik aynı ekipman aynı kalibrede tohum 22 kg olsa ne olur 30 olsa ne olur sık ekim sonucu rekabet büyümeme iç doldurma gibi gözlem tecrübesi merakımdı

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
doğrudur hocam; bu hususta ekim esnasındaki tav tesfiye merdane çekilip çekilmemesi tohumun iri veya küçük yapıda olması ekimden sonraki yağmur zamanı neyle ekildiği önemli merak ettiğim aynı tarla işçilik aynı ekipman aynı kalibrede tohum 22 kg olsa ne olur 30 olsa ne olur sık ekim sonucu rekabet büyümeme iç doldurma gibi gözlem tecrübesi merakımdı
Gecen sezona göre;
-tohum kg (30-25)
-taban gübresi (dap-20.20) farklı kullanıldı.
Ekim mibzer ile ve sonrasinda her iki sezandada merdane cekildi.
Bu yıl solucan gubresi ile tohum kaplandı, gecen yil ise tabana cinko ve magnezyum sulfat kullanildi.
Bana göre, azaltilmis gubre ve tohum formülü sulak, kaliteli vb toprakta gecerli. Zayıf, kirac vb toprakta bu formül gecersiz gibi...

• Beğen
Tepkiler: umut71