Buğday gübre atma zamanı (tavsiyelerinize ihtiyacım var)

Hepinize iyi akşamlar . Doğma büyüme istanbulda yaşadıktan sonra samsuna memleketime taşındım . Bu sene çiftçiliği hobi gibi öğrenmek amaçlı yapıp seneye daha büyük alanlarda biraz daha profesyonel yapmak istiyorum . Uzun lafın kısası son dakika kararıyla aralıkta(burda ekim zamanı Aralık) 10-15 senedir sürülmemiş tarlamıza buğday ektim. Burda yaşayan insanlar bizim tarlalarımız verimsiz diyor soğuk bir memleket . 15-20 kilo tohum atıyorlar ben 0 sertifikalı tohum alıp dönümüne 30kg attım . Taban gübresi 20-20 kullanıyorlar en fazla atan 20 kg ben 20-20 yide 30 kg kullandım . Toplam 10 dönüm yer ektim aralıkta 1 hafta sonra bir kar yağdo martın sonuna geldik anca kalkıyor :) Burda insanlar üst gübreyi tek sefer atıyor 20kg atıyor, ben forumda yazılanları okuyarak 2 sefer atmaya karar verdim dönümüne 40 kg 26 lık aldım ve 20/20 kg iki sefer atmayı düşünüyorum . Gelelim sorumuza , bugun tarlaya gittim yarısının karı duruyor yarısı erimiş . Yarın tamamen kalkar tahminim . Havalar anca ısındı 3-4 gün oluyor cumartesi son güneşli gün cumartesiden sonra 10 gün yağmur gösteriyor . Cumartesi günü ilk gübreyi atmalı mıyım ne tavsiye edersiniz ? Burdakiler şimdi gübre atılmaz en az 1 ay sonra tek sefer at şimdi atarsan otları çoşturursun diyorlar . 4 ay sonra tarlaya ilk gidişim buğdayı ilk görüşüm resimlerini aşşağıya ekliyorum . Kar kalkan yerler daha dün ve bugün kalktığı için buğdaylar hala yatık yeni yeni kalkıyor . Dönümüne 200kg buğday alırsan öper başına koy diyorlar burda yazılanları okudukça şaşırıyorum 😅Tavsiyeleriniz benim için önemli , teşekkürler şimdiden . Yer Samsun Ladik

Resimler ve ekler

• 9AD83506-5AFC-4DCD-85A7-2DDA0DDE3DDE.jpeg
    9AD83506-5AFC-4DCD-85A7-2DDA0DDE3DDE.jpeg
    285.8 KB · Görüntüleme: 183
  • 2D7CB732-42B1-47BC-9D7D-8DBA6E85AEFB.jpeg
    2D7CB732-42B1-47BC-9D7D-8DBA6E85AEFB.jpeg
    253 KB · Görüntüleme: 195
  • 40A9EE82-B260-4600-878A-9DE17A07B491.png
    40A9EE82-B260-4600-878A-9DE17A07B491.png
    245.3 KB · Görüntüleme: 195
  • 01CA3D12-46E4-4D7F-A50F-9076402100A8.jpeg
    01CA3D12-46E4-4D7F-A50F-9076402100A8.jpeg
    354.3 KB · Görüntüleme: 178
  • F1CFBCC7-3CEF-4EE7-81A5-EF4443F91D92.jpeg
    F1CFBCC7-3CEF-4EE7-81A5-EF4443F91D92.jpeg
    392.2 KB · Görüntüleme: 169
  • 39D9B1E5-E380-4D16-8C55-DF600E616DE3.jpeg
    39D9B1E5-E380-4D16-8C55-DF600E616DE3.jpeg
    422.8 KB · Görüntüleme: 168
  • B4D3693B-022E-45EE-885B-C7789A730413.jpeg
    B4D3693B-022E-45EE-885B-C7789A730413.jpeg
    456.5 KB · Görüntüleme: 159
  • 3AAC0909-F225-4DE3-9A24-6A93E9ABA9D5.jpeg
    3AAC0909-F225-4DE3-9A24-6A93E9ABA9D5.jpeg
    374 KB · Görüntüleme: 159
  • A0AE0D0B-A02C-4ED2-8775-06C1EC8F2E74.jpeg
    A0AE0D0B-A02C-4ED2-8775-06C1EC8F2E74.jpeg
    420.1 KB · Görüntüleme: 157
  • CFE71CEC-247A-4F5F-BAFA-58F7A65DBD9C.jpeg
    CFE71CEC-247A-4F5F-BAFA-58F7A65DBD9C.jpeg
    133.2 KB · Görüntüleme: 156
  • A6D5B2CF-E1A3-45ED-BBE8-0AAF944CE673.jpeg
    A6D5B2CF-E1A3-45ED-BBE8-0AAF944CE673.jpeg
    137.7 KB · Görüntüleme: 176
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Hocam bence acele etmeyin bildiğim kadarıyla nitrat soğuğa pek gelmez. Ayrıca fotoğraflara göre traktörde bir süre girmez gibi duruyor tarlalara. Ayrıca kıraç arazi için 40 kg bahar gübresi fazla eğer sulama imkanınız yoksa. Zaten taban gübresini iyi vermişsiniz. Bölgenizdeki bahar yağışlarını göz önünde bulundurarak sepeceğiniz gübre miktarını belirleyin. Eğer bahar yağışları az oluyorsa fazla sepmenizi önermem.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Yeriniz yayla gibi,bölgenin en yüksek yeri.Yakınında kayak merkezi var.Temmuz ayında bile kısa kolla üşünüyor.
Sertifikalık buğday,cinsine göre 20-22 kg yeterli.Fazlası, gereksiz masraf ve sıklıktan dolayı kardeşlenmede azalma olarak geri döner.Buğday kardeşlenecek yer bulamaz.
Taban gübresi 20 kg yeterliydi.
Üst gübreyi iki kere atmak daha iyi. Toplam 10-12 kg saf azot hesaplayın.Yarısını kardeşlenme başlangıcında, kalanını sapa kalkarken verirsiniz. 40 kg CAN ile tüm azot ihtiyacını karşılarsınız. Bunu ikiye bölerseniz yeterli. Ya da, ilk gübre 20 kg CAN ikinci 10 kg üre ile de aynı miktar yakalanır.20 20 taban gübresidir (NP),azotu var ama fosfor tabana verilmeli dolayısıyla üste verilmese iyi olur.
Ottan korkmayın, gerektiğinde herbisid kullanırsınız, tarlada buğdaydan başka birşey kalmaz.
Buğdaylarınız yeni çıkıyor, gübre için erken, biraz gelişsin, sonra yağmur önü yakalayıp atarsınız.
On dekarı laboratuvar gibi değerlendirip işi öğrenince büyütürsünüz.Temel politika ; gereken malzeme (tohum, gübre, tarım ilacı) yi az çok değil gerektiği kadar ve erken geç değil tam zamanında uygulamak.

Son düzenleme:
Hocam bence acele etmeyin bildiğim kadarıyla nitrat soğuğa pek gelmez. Ayrıca fotoğraflara göre traktörde bir süre girmez gibi duruyor tarlalara. Ayrıca kıraç arazi için 40 kg bahar gübresi fazla eğer sulama imkanınız yoksa. Zaten taban gübresini iyi vermişsiniz. Bölgenizdeki bahar yağışlarını göz önünde bulundurarak sepeceğiniz gübre miktarını belirleyin. Eğer bahar yağışları az oluyorsa fazla sepmenizi önermem.
Su konusunda sıkıntı yapmıyorum . Bölgede bahar yağışları çok fazla . Muhtemelen nisan ayı komple yağışlı geçer Mayıs yarı yarıya . Tarlaya traktör şuan girmez bu durumdan dolayı ilk gübreyi elle atmayı düşünüyorum . Biraz daha aşşağımızdaki yol kenarındaki tarla sahipleri gübreleri atmaya başladı . Tabi herkes elle atıyor tarlalara girilmedğinden . Bizim köydeki insanların çiftçiliği ile aşşağımızdaki tarlalarda veya ilçede çiftçilik yapanların gübreleme şekli vs çok farklı . Tabi aşşağılar bizden daha sıcak 10-15 gün önce gidiyor hep . 2 sefer atmayı düşündüğüm için geç kalır mıyım diye düşünüyorum ama tarla seyrek zannımca yeni kardeşleriyor . Aşağıdaki tarlalardan kar kalkalı 10-15 gün oluyor 10-15 günde seyrek olan tarlalar yemyeşil doldu
Yeriniz yayla gibi,bölgenin en yüksek yeri.Yakınında kayak merkezi var.Temmuz ayında bile kısa kolla üşünüyor.
Sertifikalık buğday,cinsine göre 20-22 kg yeterli.Fazlası, gereksiz masraf ve sıklıktan dolayı kardeşlenmede azalma olarak geri döner.Buğday kardeşlenecek yer bulamaz.
Taban gübresi 20 kg yeterliydi.
Üst gübreyi iki kere atmak daha iyi. Toplam 10-12 kg saf azot hesaplayın.Yarısını kardeşlenme başlangıcında, kalanını sapa kalkarken verirsiniz. 40 kg CAN ile tüm azot ihtiyacını karşılarsınız. Bunu ikiye bölerseniz yeterli. Ya da, ilk gübre 20 kg CAN ikinci 10 kg üre ile de aynı miktar yakalanır.20 20 taban gübresidir (NP),azotu var ama fosfor tabana verilmeli dolayısıyla üste verilmese iyi olur.
Ottan korkmayın, gerektiğinde herbisid kullanırsınız, tarlada buğdaydan başka birşey kalmaz.
Buğdaylarınız yeni çıkıyor, gübre için erken, biraz gelişsin, sonra yağmur önü yakalayıp atarsınız.
On dekarı laboratuvar gibi değerlendirip işi öğrenince büyütürsünüz.Temel politika ; gereken malzeme (tohum, gübre, tarım ilacı) yi az çok değil gerektiği kadar ve erken geç değil tam zamanında uygulamak.
Dediğim gibi bizim köyün çiftçiliği çok farklı aşşağımızdaki tarlalar veya ilçedeki çiftçiler çok farklı . Ben biraz daha ilçedekilere göre ve forumda yazılanlara göre hareket etmeye çalışıyorum . Bizim köydekiler tohumu 15-16 kg taban gübresini 15-20 kg üst gübreyi tek sefer 20 kg atıyor İlaçlama iki sefer dönümüne 200-300 kg alıyoruz diyorlar topraklarımız verimsiz diyorlar . Aşağımızdaki tarlaların tek farkı sıcaklık olarak her aşamada 10 gün önümüzde gidiyorlar . O tarlaların sahibi tohumu 30-35 kg , taban gübresini 30-40 kg üst gübreyi kimisi tek sefer kimisi 2 sefer toplamda 40-50 kg ilaçlamayı 2-3 sefer yapıp dönümüne 600-700-800 kg aldıklarını söylüyorlar . Bunları göz önüne alarak ne kadar verirsen o kadar alırsın mantığını yürütüyorum . Aynı bölgede 200-300 m mesafe olan tarlalar bi kısmı verimli bi kısmı niye verimsiz olsun ki ? 10 gün önce aşşağıdaki tarlaların karı kalktı seyrek olan tarlalar sanırım kardeşlemeyi yaptı hepsi şuan yemyeşil ve adamlar üst gübreyi atıyorlar dün ve bugün . Bende onlara göre gittiğim için atsam mı dedim ama dün tarlaya gittim benim buğdaylar daha seyrek . Hava durumunu atmamın sebebi yarından sonra full yağışlı ve nisan komple böyle gider . Yani ilk gübreyi şimdi atmassam en az 1 ay atamam geç mi kalırım onu düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Merhabalar size tecrübelerimi aktarmak isterim. Zaten aramızda yüz kilometre bile yok Ladik toprağını gördüm hiç de fena olmayan bir toprak var iklim gereği biraz yıkanmış bu nedenle kireç ölçümü yaptırmak faydalı olacaktır.
Öncelikle Ladik toprağı kesinlikle verimsiz değil, iyi bakımla 450-500 kg verim alınabilir.
Burada dikkat edilmesi gereken soğuğa karşı dayanıklı bir çeşit seçmek.
Gönderdiğiniz fotoğraflara bakınca ekimin düzgün olmadığını görüyorum, ektiğiniz tohum miktarı gayet yeterli bence sorun ekim derinliğinde, tırmık ekimi olduğu için derin düşmüş olabilir dikkat edilmesi gerekir.
İkinci husus gübre miktarı, tabana ektiğiniz gübre fazla. Fazla gübre fazla verim demek değildir. Taban için 20 24 kg yeterlidir mümkünse çinkolu gübre kullanılmalıdır verime katkısı olacaktır.
Baharda İlk gübre kardeşlenme ile birlikte dekara (1000 metrekare) 12-15 kg arası verilmelidir. Buğdayın vejetatif gelişimi için makaleler var bakınız. Can aldım demişsiniz can içerisindeki nitratdan dolayı küçük bitkiyi çarpar bu sebeple can gübresini sapa kalkma döneminde atarsanız iyi olur. Sapa kalkma dönemini anlamak için buğdayın boyu 20 cm dolaylarında olmalı. Yine dediğiniz gibi üst gübre en az iki seferde atılmalı. Benim tavsiyem kesinlikle 20 kg gübreyi tek seferde vermeyin yakabilir onun yerine 15 artı 10 kg verin artan gübreyi hava alan nemsiz bir yere stoklayın unutmayın can bozulmaya meyillidir, ıslanır.
Üst gübrenin ilkini verdikten sonra ot ilacı atarsanız içerisine dekara 150 gr çinko sülfat ve 200 gr üre gelecek şekilde yapraktan besleme yapın. Üst gübrenin ikinci kısmını buğdayın boyu dizkapağı altına gelince verin.
Yine unutmadan can yıkanmaya meyilldir aşırı yağış önüne atmayın yağış ne az ne çok olmalı azı çoğu nasıl anlayacağınız derseniz 20 25 mm yeterlidir 40 mm yağış sıkıntı yaratmaya başlar. Arzu ederseniz yapraktan gübreleme ve mikro element verebilirsiniz forumda uygun başlıklar var bakarsınız.
Aklıma gelenler bunlar sorunuz olursa sorun cevaplarım, bereketli ürünler dilerim.

Merhabalar size tecrübelerimi aktarmak isterim. Zaten aramızda yüz kilometre bile yok Ladik toprağını gördüm hiç de fena olmayan bir toprak var iklim gereği biraz yıkanmış bu nedenle kireç ölçümü yaptırmak faydalı olacaktır.
Öncelikle Ladik toprağı kesinlikle verimsiz değil, iyi bakımla 450-500 kg verim alınabilir.
Burada dikkat edilmesi gereken soğuğa karşı dayanıklı bir çeşit seçmek.
Gönderdiğiniz fotoğraflara bakınca ekimin düzgün olmadığını görüyorum, ektiğiniz tohum miktarı gayet yeterli bence sorun ekim derinliğinde, tırmık ekimi olduğu için derin düşmüş olabilir dikkat edilmesi gerekir.
İkinci husus gübre miktarı, tabana ektiğiniz gübre fazla. Fazla gübre fazla verim demek değildir. Taban için 20 24 kg yeterlidir mümkünse çinkolu gübre kullanılmalıdır verime katkısı olacaktır.
Baharda İlk gübre kardeşlenme ile birlikte dekara (1000 metrekare) 12-15 kg arası verilmelidir. Buğdayın vejetatif gelişimi için makaleler var bakınız. Can aldım demişsiniz can içerisindeki nitratdan dolayı küçük bitkiyi çarpar bu sebeple can gübresini sapa kalkma döneminde atarsanız iyi olur. Sapa kalkma dönemini anlamak için buğdayın boyu 20 cm dolaylarında olmalı. Yine dediğiniz gibi üst gübre en az iki seferde atılmalı. Benim tavsiyem kesinlikle 20 kg gübreyi tek seferde vermeyin yakabilir onun yerine 15 artı 10 kg verin artan gübreyi hava alan nemsiz bir yere stoklayın unutmayın can bozulmaya meyillidir, ıslanır.
Üst gübrenin ilkini verdikten sonra ot ilacı atarsanız içerisine dekara 150 gr çinko sülfat ve 200 gr üre gelecek şekilde yapraktan besleme yapın. Üst gübrenin ikinci kısmını buğdayın boyu dizkapağı altına gelince verin.
Yine unutmadan can yıkanmaya meyilldir aşırı yağış önüne atmayın yağış ne az ne çok olmalı azı çoğu nasıl anlayacağınız derseniz 20 25 mm yeterlidir 40 mm yağış sıkıntı yaratmaya başlar. Arzu ederseniz yapraktan gübreleme ve mikro element verebilirsiniz forumda uygun başlıklar var bakarsınız.
Aklıma gelenler bunlar sorunuz olursa sorun cevaplarım, bereketli ürünler dilerim.
Teşekkür ederim bilgilendirmeler için . Ekimin düzgünlüğüne gelince ne kadar yanlış iş yaptığımızı sonradan anladım . Bu sene burdakiler nasıl yapıyorsa o şekilde yapacağım kafasıyla ektim tarlayı , aldım başıma bir büyük . Köyün genel kanısı ne kadar derin sürersen o kadar iyi idi sabanı saldıkta saldık tabana . Sürüldükten sonra kaba taslak bir tırmık geç dediler ki ben fazla uğraştım iyi ki öyle yapmışım biraz daha düzlendi eğer dedikleri gibi kaba taslak bir tırmık geçseydim tahminim buğday en az 15-20 cm derinliğe düşecekti . Tırmıkla biraz oyalanıp 10-12 cm derinliğe ektim gibi geliyor ama sonradan forumdakileri okuyunca genelde 6-8 cm derinliğin yeterli olduğu derine eklenin zararlarını okudum ama iş işten geçti . Yinede tohum ve gübreyi fırfırla attıktan sonra bir daha tırmık geçip yüzeyde kalan buğdaylar için merdane vurdum çokta derinde buğday kaldığını sanmıyorum ama yinede yanlış ve derin ekim oldu bizim burdaki bilgilere göre.

Normalde ilk gübreyi üre alıp ikincisini can alacaktım ama can 10-15 gün önce 200 TL lere düşünce komple 26 lık aldım . Burda okuduklarıma göre ilk gübreyi kardeşlemede ikincisini sapa kalkmada atacaktım . Bu yazdıklarınıza göre kardeşlemede hiç gübre atmayayım mı ? Buğdayı aralıkta ektik sapa kalkmada ilk gübreyi vericek olursam en az 1.5 ay daha var yani tohumu ektikten 5-5.5 ay boyunca hiç gübre verilmemiş olacak taban hariç . Kafam gittikçe karışıyor :)

Teşekkür ederim bilgilendirmeler için . Ekimin düzgünlüğüne gelince ne kadar yanlış iş yaptığımızı sonradan anladım . Bu sene burdakiler nasıl yapıyorsa o şekilde yapacağım kafasıyla ektim tarlayı , aldım başıma bir büyük . Köyün genel kanısı ne kadar derin sürersen o kadar iyi idi sabanı saldıkta saldık tabana . Sürüldükten sonra kaba taslak bir tırmık geç dediler ki ben fazla uğraştım iyi ki öyle yapmışım biraz daha düzlendi eğer dedikleri gibi kaba taslak bir tırmık geçseydim tahminim buğday en az 15-20 cm derinliğe düşecekti . Tırmıkla biraz oyalanıp 10-12 cm derinliğe ektim gibi geliyor ama sonradan forumdakileri okuyunca genelde 6-8 cm derinliğin yeterli olduğu derine eklenin zararlarını okudum ama iş işten geçti . Yinede tohum ve gübreyi fırfırla attıktan sonra bir daha tırmık geçip yüzeyde kalan buğdaylar için merdane vurdum çokta derinde buğday kaldığını sanmıyorum ama yinede yanlış ve derin ekim oldu bizim burdaki bilgilere göre.

Normalde ilk gübreyi üre alıp ikincisini can alacaktım ama can 10-15 gün önce 200 TL lere düşünce komple 26 lık aldım . Burda okuduklarıma göre ilk gübreyi kardeşlemede ikincisini sapa kalkmada atacaktım . Bu yazdıklarınıza göre kardeşlemede hiç gübre atmayayım mı ? Buğdayı aralıkta ektik sapa kalkmada ilk gübreyi vericek olursam en az 1.5 ay daha var yani tohumu ektikten 5-5.5 ay boyunca hiç gübre verilmemiş olacak taban hariç . Kafam gittikçe karışıyor :)
Dediğim gibi iş işten geçmiş. Normalde can verilmese iyi ama 15 - 20 kg arası verebilirsiniz. 5 ay süre uzun bitki aç kalacaktır.

Hepinize iyi akşamlar . Doğma büyüme istanbulda yaşadıktan sonra samsuna memleketime taşındım . Bu sene çiftçiliği hobi gibi öğrenmek amaçlı yapıp seneye daha büyük alanlarda biraz daha profesyonel yapmak istiyorum . Uzun lafın kısası son dakika kararıyla aralıkta(burda ekim zamanı Aralık) 10-15 senedir sürülmemiş tarlamıza buğday ektim. Burda yaşayan insanlar bizim tarlalarımız verimsiz diyor soğuk bir memleket . 15-20 kilo tohum atıyorlar ben 0 sertifikalı tohum alıp dönümüne 30kg attım . Taban gübresi 20-20 kullanıyorlar en fazla atan 20 kg ben 20-20 yide 30 kg kullandım . Toplam 10 dönüm yer ektim aralıkta 1 hafta sonra bir kar yağdo martın sonuna geldik anca kalkıyor :) Burda insanlar üst gübreyi tek sefer atıyor 20kg atıyor, ben forumda yazılanları okuyarak 2 sefer atmaya karar verdim dönümüne 40 kg 26 lık aldım ve 20/20 kg iki sefer atmayı düşünüyorum . Gelelim sorumuza , bugun tarlaya gittim yarısının karı duruyor yarısı erimiş . Yarın tamamen kalkar tahminim . Havalar anca ısındı 3-4 gün oluyor cumartesi son güneşli gün cumartesiden sonra 10 gün yağmur gösteriyor . Cumartesi günü ilk gübreyi atmalı mıyım ne tavsiye edersiniz ? Burdakiler şimdi gübre atılmaz en az 1 ay sonra tek sefer at şimdi atarsan otları çoşturursun diyorlar . 4 ay sonra tarlaya ilk gidişim buğdayı ilk görüşüm resimlerini aşşağıya ekliyorum . Kar kalkan yerler daha dün ve bugün kalktığı için buğdaylar hala yatık yeni yeni kalkıyor . Dönümüne 200kg buğday alırsan öper başına koy diyorlar burda yazılanları okudukça şaşırıyorum 😅Tavsiyeleriniz benim için önemli , teşekkürler şimdiden . Yer Samsun Ladik
Bende bildiklerimi yazayim,üst gubreyi 2 defada uygulayin bizim burda hep tek seferde atarlardi bende trakkulup sayesinde 2 defanin daha verimli oldugunu ögrendim şimdi 2 defa atiyorum,önceden en fazla 400 kg alirdik şimdi 700 civari aliyoruz çok şükür,soğuk yerlerde tohum daha çok atılir don keserse seyrek olur diye 30 kg aşağı tohum atmayin kelle açarkende pas ilacı ile yaprak gübresi yapın.

21 Nisan’da buğdaylarda son durum böyleydi . 5 nisanda ilk üst gübre olarak 15kg 26 lık vermiştim . Bugünlerdede 2.üst olarak 15 kg daha 26 lık verecektim ama bi sıvı gübre firmasının ısrarı üzerine hiç üre atmadığımız için üre yerine bugun 2.üst gübreyi sıvı solucan gübresi attık . Ufak bir parçaya atmadım umarım faydası olur deneyip göreceğiz . Firmanın çiftçi videolarında insanlar her bölgeden hiçbir taban - üst gübresi olmadan sadece sıvı gübreyle ekiyorlar ve buğdaylar ciddi anlamda verimli çıkmış . Eğer bu tarlada atmadığım yerle attığım yerde bariz bir fark görürsem seneye bende risk alarak hiçbir kimyasal gübre kullanmadan çıkan tohumluklarımı tekrar ekmeyi düşünüyorum .

Resimler ve ekler

• 72D4B8A4-516D-4440-840E-41EDA8C2C98F.jpeg
    72D4B8A4-516D-4440-840E-41EDA8C2C98F.jpeg
    227.7 KB · Görüntüleme: 95
  • E4E3F5AF-5793-4B29-A598-0DB40477B53E.jpeg
    E4E3F5AF-5793-4B29-A598-0DB40477B53E.jpeg
    251.6 KB · Görüntüleme: 96
  • AEACAC40-1745-4453-AD16-565DD9AFD400.jpeg
    AEACAC40-1745-4453-AD16-565DD9AFD400.jpeg
    316.8 KB · Görüntüleme: 99
Bunlarda bugun sıvı gübreyi verirken . Tarla 15 senedir sürülmemiş sadece yazları ot biçilen bir tarlaydı bu sene ben sürdüm ektim 22 kasım gibi . Biraz geçe kaldık bölgemizde ekim ayı sonu kasım ayı başı gibi ekiyorlar genelde ama aralık başına kadar ekende oluyor hava durumuna göre🤚🏻

*Bu arada ekim ayında ekilen buğdaylara göre ben kasım sonunda ekmeme rağmen benimkilerde boy biraz daha fazla . İlk çilde geri kalmıştı biraz moral bozukluğu vardı ama havalar düzelip güneş çıkınca 10-15 günde baya toparladı

Resimler ve ekler

• 65857B72-12ED-4DFD-B336-5DEDC9409E59.png
    65857B72-12ED-4DFD-B336-5DEDC9409E59.png
    755.7 KB · Görüntüleme: 74
  • A8929459-4D01-4A31-81B8-27BD776380EF.png
    A8929459-4D01-4A31-81B8-27BD776380EF.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 73
  • 56A405C8-5519-43B2-ADB3-7410875F3694.png
    56A405C8-5519-43B2-ADB3-7410875F3694.png
    786.5 KB · Görüntüleme: 73
  • 641C92BC-E62A-40FD-B1E7-578371523DFD.png
    641C92BC-E62A-40FD-B1E7-578371523DFD.png
    798.6 KB · Görüntüleme: 71
21 Nisan’da buğdaylarda son durum böyleydi . 5 nisanda ilk üst gübre olarak 15kg 26 lık vermiştim . Bugünlerdede 2.üst olarak 15 kg daha 26 lık verecektim ama bi sıvı gübre firmasının ısrarı üzerine hiç üre atmadığımız için üre yerine bugun 2.üst gübreyi sıvı solucan gübresi attık . Ufak bir parçaya atmadım umarım faydası olur deneyip göreceğiz . Firmanın çiftçi videolarında insanlar her bölgeden hiçbir taban - üst gübresi olmadan sadece sıvı gübreyle ekiyorlar ve buğdaylar ciddi anlamda verimli çıkmış . Eğer bu tarlada atmadığım yerle attığım yerde bariz bir fark görürsem seneye bende risk alarak hiçbir kimyasal gübre kullanmadan çıkan tohumluklarımı tekrar ekmeyi düşünüyorum .
Keşke 15kg nitrat atsaydin

Keşke 15kg nitrat atsaydin
Vallahi bölgemizde hiç nitrat kullanan yok . O yüzden hiç düşünmedim ama az çok araştırdığım kadarıyla nitratı çok yağışlı yerlere atmayın diyorlar . Bizim burdada yağışlar çok fazla oluyor belkide insanlar o yüzden tercih etmiyor . 15-20 gün önce herkes 1 sefer üst gübreyi attı ve bitirdi hala gübre ile uğraşan tek benim 😅 Bilmiyorum uygun olur mu ama 2.sefer olarak vereceğim 15kg 26lık canıda buğday 15-20 cm boya geldiğinde 15-20 gün sonra vermeyi düşünüyorum . Şuan herkes ot ilacını atıyor buğdaylara haftayada ben atacağım artık ot ilacını

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bunlarda bugun sıvı gübreyi verirken . Tarla 15 senedir sürülmemiş sadece yazları ot biçilen bir tarlaydı bu sene ben sürdüm ektim 22 kasım gibi . Biraz geçe kaldık bölgemizde ekim ayı sonu kasım ayı başı gibi ekiyorlar genelde ama aralık başına kadar ekende oluyor hava durumuna göre🤚🏻

*Bu arada ekim ayında ekilen buğdaylara göre ben kasım sonunda ekmeme rağmen benimkilerde boy biraz daha fazla . İlk çilde geri kalmıştı biraz moral bozukluğu vardı ama havalar düzelip güneş çıkınca 10-15 günde baya toparladı

Maşallah toparlamış buğday. Moralinizi bozmayın durum güzel.

Maşallah toparlamış buğday. Moralinizi bozmayın durum güzel.
Ekim yaptıktan sonra daha çil çıkmadan kar yağıp nisana kadar kalkmamıştı kar , diğer tarlalar bana göre erken ekim yaptığı için çilin üstüne yağmıştı kar . Nisan başı kar kalkınca benim çiller yeni çıkmış oldu :) Son 10-15 gündür havalar ısınınca bu sefer benim buğdayların boyu diğer tarlaları geçti . Sonu hayırlı bereketli olur inşallah bol araştırma yapıp doğru bir iş yapmaya çalışıyorum

Tarih 5 Mayıs 2022 yaylamıza kar yağdı köydede hava çok soğuk . İki gündür iyi yağış var dolu riskinden korkmuyo değiliz bu sene yaz gelmeyecek :)

Resimler ve ekler

• B48B7253-7A73-4C6F-8F82-865F4B1A6A01.jpeg
    B48B7253-7A73-4C6F-8F82-865F4B1A6A01.jpeg
    337.3 KB · Görüntüleme: 33
  • A2B2AF2D-7740-4414-A525-A1A4AF2E1BD9.jpeg
    A2B2AF2D-7740-4414-A525-A1A4AF2E1BD9.jpeg
    347.1 KB · Görüntüleme: 33
  • C6A0FD92-8D05-45EC-8D80-BB38491D8D56.jpeg
    C6A0FD92-8D05-45EC-8D80-BB38491D8D56.jpeg
    196.2 KB · Görüntüleme: 30
  • 52489863-0F18-4A77-BA33-580A20A18939.jpeg
    52489863-0F18-4A77-BA33-580A20A18939.jpeg
    345.4 KB · Görüntüleme: 32
Ne desem boş gerçi. İnsan yine bildiğini yapar. Yine de söyleyim. Hiç gübre atmadan yok sadece sıvı solucan gübresi ile ürün mürün alamazsın.(!) Sen bilimden şaşma. Piyasada herkes bir ürün çıkartıyor ve para kazanmak için herşeyi söylüyor. Bu yorumun altına bir sürü yazı yazacaklar. Hiç biri umrumda değil. Hiç bir kimyasal (azot fosfor potasyum çinko demir bakır mangan kalsiyum magnezyum vs..) vermeden ürün alamazsın alırsın diyen YALAN söyler. Neyse ...

Ne desem boş gerçi. İnsan yine bildiğini yapar. Yine de söyleyim. Hiç gübre atmadan yok sadece sıvı solucan gübresi ile ürün mürün alamazsın.(!) Sen bilimden şaşma. Piyasada herkes bir ürün çıkartıyor ve para kazanmak için herşeyi söylüyor. Bu yorumun altına bir sürü yazı yazacaklar. Hiç biri umrumda değil. Hiç bir kimyasal (azot fosfor potasyum çinko demir bakır mangan kalsiyum magnezyum vs..) vermeden ürün alamazsın alırsın diyen YALAN söyler. Neyse ...

Ürünün üstünde azot miktarları vs yazıyor , fotoğrafını eklerim buraya . Facebook üzerinden reklamını çok iyi yapıyor firma . Binlerce farklı kişilerden (çiftçilerden) ayrı ayrı çekilmiş videolar var farklı ürünler farklı iller vs . Bilemiyorum. Ufak bir parçaya atmadım demiştim denemelik , diğer kısımlarla bir fark gözükmüyor açıkçası ama muhtemelen ilaç oralarada uçtu çünkü traktörle biraz yandan geçip ufak bir alan bırakmıştım bir fark göremedim orda . Ancak çevremdeki tarlalar ekim sonu kasım başı ekildi ben aralıkta ektim buğdayı o yüzden benim tarlam her aşamada geç gidiyordu bariz fark vardı bu solucan gübresini uyguladıktan ortalama 15 gün içinde buğdaylarımın boyu çevre tarlaları yakaladı hatta geçti , renk çok daha canlandı . Boyları hızlı gelişti ama saplar diğerlerine göre daha ince . Bölgede havalar hala ısınmadı dün sabah lapa lapa kar yağdı bu gübre faydalı mı değil mi bilemiyorum binlerce video var hepsi yalanda olabilir ama denemeden hiçbir zaman kesin sonucu öğrenemeyeceğim …

Son düzenleme:
  • Üzgün
Tepkiler: Stronger

Son durum gidişatı . Her aşamayı buraya yazıp atıyorum kiminize saçma gelebilir ama tecrübelerinizden faydalanıyorum hatamız oluyorsa affola …

Kasım sonu Aralık başı ekim
Dekara atılanlar
Taban 30 kg 20-20
Tohum 30 kg 0 sertifikalı ceyhan99 (sanırım bölgem için yanlış bir tercih olmuş yerimiz yayla gibi soğuk bir memleket. Ceyhan99 daha ılıman bir çeşitmiş.)

5 nisan ilk üst gübre 15 kg can (yağmurdan 1 gün önce)
28 nisan 220ml marmarasol sıvı solucan gübresi (yağmurdan 1 gün önce)
14 Mayıs ot ilacı + vitamin (3 gün yağmur yağmadı buğdayın uçlarında yakın düşen yerlerde yanma oldu )
18 Mayıs 10 kg daha 26 can (yağmurdan 8-10 saat önce )

Solucan gübresi attığımdan 1 hafta ot ilacı atamadım ilacın kutusunda öyle yazıyordu sonra yağıştan tarlaya giremedik 10 gün . Burda iş karıştı . Yoğun bir yağış aldıktan sonra tarlaya gittiğimde hem otlar çoşmuşu hemde buğdaylarda pas hastalığı gibi yaprakta nokta nokta sararmalar ve kökteki yapraklarda sararmalar vardı . Çevre tarlalarda aynı durumdaydı . Forumdakileri okudukça pas hastalığı desemde herkes soğuktan ve yağmurdan havalar ısınınca geçer dedi bölgede pas ilacı atan yok maliyet yükseliyor diye . Elimdeki ot ilacını ve ziraatçinin verdiği yaprak vitaminini atıp ziraat odasının yolunu tuttum . Pas hastalığı dediler yağmur başladığı içim tarlaya giremedim en kalitelisi bayer bunu atarsan dönümüne en az 150 kg fark eder bölgedekiler ot ilacı bile atmadığı için 300 kg yu geçemiyor diyip hem pas ilacı hemde çinko verdi bayeri tek sefer uygulaman yeter dedi hava 2 gündür yağmurlu pazartesiye kadar güneşli gidip salı yine yağmura dönüyor pazarteside pas ilacını ve çinkoyu atıp artık tamamen bırakıyorum başka atacağım birşey kalmıyor sanırım . Köydekiler deli bu ne yapıyor tarladan çıkmıyor diyip duruyor ekerken taban gübresi tohum / baharda tek sefer bi üst gübre verip çoğu işi bitirdi yarısıda bir sefer ot ilacı attı başka uygulama yapan yok bi ben deli gibi gidip geliyorum sürekli umarım bir farkı olurda emekler boşa gitmez :)

Ziraat odasının verdiği ot ilacı ve vitamin bu 300lt su ile karıştırıp attım 10 dönüme

Resimler ve ekler

• 61E2CCE5-2FE5-4240-AAAA-26E50CDE7A17.jpeg
    61E2CCE5-2FE5-4240-AAAA-26E50CDE7A17.jpeg
    120.3 KB · Görüntüleme: 26
  • 1E1E4460-C7FA-4E0D-BA35-2F5D11D02141.jpeg
    1E1E4460-C7FA-4E0D-BA35-2F5D11D02141.jpeg
    133.4 KB · Görüntüleme: 26
  • 9BD00D98-651D-4CFA-9555-E935DAA73720.jpeg
    9BD00D98-651D-4CFA-9555-E935DAA73720.jpeg
    108.3 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
10 günlük uzun bir yağıştan ve soğuk havadan sonra bahsettiğim ufak sarı lekeler bunlar . 14 mayıstaki tarlanın durumu

Resimler ve ekler

• 86F91F3A-EAC6-4280-9CAF-FB5D66FB3A99.jpeg
    86F91F3A-EAC6-4280-9CAF-FB5D66FB3A99.jpeg
    145.4 KB · Görüntüleme: 60
  • FBA7809E-9CFF-444D-94D7-B38E89344650.jpeg
    FBA7809E-9CFF-444D-94D7-B38E89344650.jpeg
    144.7 KB · Görüntüleme: 58
  • CBAA56B2-83D1-425E-920A-C9881CDF419E.jpeg
    CBAA56B2-83D1-425E-920A-C9881CDF419E.jpeg
    252.2 KB · Görüntüleme: 58
  • 71B3F0D8-42AD-476F-B376-B71F89E07C5E.jpeg
    71B3F0D8-42AD-476F-B376-B71F89E07C5E.jpeg