Buğday gübreleme

dönüme 15 er kilo leonardit ve kükürt uygulaması artı solucan gübresi yapılan yere 15 kg dapın yeterli gelme ihtimali ile hiç hayatında leonardit ve kükürt ve solucan gübresi yememiş toprağa 15 kg dap ın yeterli gelmeyeceği aşikar bir durumdur..bu tür maddeleri kulanıdıktan sonra taban gübresinin bir miktar azaltılması zaten olması gereken bir durumdur ki bu tür ürünlerin kullanılmasının amaçlarından birisi de zaten kimyevi gübreyi azaltmak değil midir. baştan beri soyleseniz sanırım herkes kabullenecektir.ama bu tür maddeleri hayatında hiç görmemiş toprak elbette 15 kg dap ile bu durumda bir buğday yetiştirmez...değil mi hocam..?
15 kg Dap ile yetişir. En başından izah ettiğimi ve edekes yazdığım herşeyi açarak aynı kelimelerle izah ettim. Burda yoprak kireci yüzde 40-60 arasu çıkıyor analizlerde. Leonardit 150 kg önerdim, pahalı deyince çiftçi bari 15 kg at yoksa kükürt ike pH düşmez dedim. Kükürt en az 25 kg önerdim. Üre ve as21 uygulamasını birer hafta 10 gün geç yaptı her iki durumda da altran 3 4 yaprak azot eksikliinden feda edildi. Tavında biçilmedi kalan tane yüzde20 yi geçerken dekardan 650 kg (tahmini) bupday hasadı yapıldı. 1500 ml/m2 yağış yağdı, yağışlar nedeniyle verim düşüklüğü oldu akdenizde bu sene. Ayrıca burası taşlı arazi, ekim ve gübreleme elle ve pullukla yapıldı. Çıkışlar aşırı seyrek ama kardeşlenme güzel. Bitki genetik potansiyelini ortaya çıkardık. Literatürler kıraçta 12 kg dap ile eksilmesini tavsiye eder. Fazka gübre fazla verim demek değildir

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
yorumlarda emegı gecenlere tesekkur ederım özellıkle mehmet ve harun belerede
kendı arazılerımızde elımızden gelenı yapıyoruz leonardıt humık asıt tavuk gubresı vs ama ıcar tarlalarda iş degişior
aynı 18 kg da uguladıgımız dap veust gubrede ıcar arzıler sınıfta kalıyor ben azot degılde fosfordan goruyorum
sorumda bu yonde yaprakran veya sulama suuyla fosfor ugulasak verıme etkısı olurmu olursa hangı zamanda ugulanmalı
bıldıgım kadar hububat bayrak apragı cıkardıgında o senekı verım potansıyelı kadere yazılmıs olacak

15 kg Dap ile yetişir. En başından izah ettiğimi ve edekes yazdığım herşeyi açarak aynı kelimelerle izah ettim. Burda yoprak kireci yüzde 40-60 arasu çıkıyor analizlerde. Leonardit 150 kg önerdim, pahalı deyince çiftçi bari 15 kg at yoksa kükürt ike pH düşmez dedim. Kükürt en az 25 kg önerdim. Üre ve as21 uygulamasını birer hafta 10 gün geç yaptı her iki durumda da altran 3 4 yaprak azot eksikliinden feda edildi. Tavında biçilmedi kalan tane yüzde20 yi geçerken dekardan 650 kg (tahmini) bupday hasadı yapıldı. 1500 ml/m2 yağış yağdı, yağışlar nedeniyle verim düşüklüğü oldu akdenizde bu sene. Ayrıca burası taşlı arazi, ekim ve gübreleme elle ve pullukla yapıldı. Çıkışlar aşırı seyrek ama kardeşlenme güzel. Bitki genetik potansiyelini ortaya çıkardık. Literatürler kıraçta 12 kg dap ile eksilmesini tavsiye eder. Fazka gübre fazla verim demek değildir
BENDE TARLAMDA BİRİKMİŞ 3 PPM CİVARI FOSFOR OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİM VE SİZ DE EĞER 8 İN ALTIDAYSA 20-25 KG LARA ÇIKILIR DEMİŞTİNİZ..KALDI Kİ TABANA HERHANGİ BİR KÜKÜRT HUMİK ASİT VS. UYGULANMAMIŞ VE BİRİKEN FOSFOR 3 CİVARI VE HEDEF VERİM DE 600 IN ÜZERİ İSE TEK BAŞINA DAP GÜBRESİNİN BU DURUMDA EN AZ 20 KG OLMASI GEREKLİDİR SANIRIM..

BENDE TARLAMDA BİRİKMİŞ 3 PPM CİVARI FOSFOR OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİM VE SİZ DE EĞER 8 İN ALTIDAYSA 20-25 KG LARA ÇIKILIR DEMİŞTİNİZ..KALDI Kİ TABANA HERHANGİ BİR KÜKÜRT HUMİK ASİT VS. UYGULANMAMIŞ VE BİRİKEN FOSFOR 3 CİVARI VE HEDEF VERİM DE 600 IN ÜZERİ İSE TEK BAŞINA DAP GÜBRESİNİN BU DURUMDA EN AZ 20 KG OLMASI GEREKLİDİR SANIRIM..
HA HOCAM SON OLARAK ŞUNU SöYLEYEYİM. UYGULAMADA 30 KG DAP İLE 400 KG VERİM DE GÖRDÜM 800 KG VERİM DE...HEM DE KURU TARIM DA..SANIRIM HAVA ŞARTLARI İŞİN YÜZDE 80 İ..O YÜZDEN HER HALÜKARDA 20 KG DAP I DÜŞMEYELİM DERİM ..SONRA HERŞEYİN GERİ DÖNÜŞÜ OLUYOR DA, TABANIN GERİ DÖNÜŞÜ OLMUYOR.....

• Beğen
Su miktarı, kireç ve organik madde pH ya göre atılır ama o sene atılır, her sene değil

• Beğen
dönüme 15 er kilo leonardit ve kükürt uygulaması artı solucan gübresi yapılan yere 15 kg dapın yeterli gelme ihtimali ile hiç hayatında leonardit ve kükürt ve solucan gübresi yememiş toprağa 15 kg dap ın yeterli gelmeyeceği aşikar bir durumdur..bu tür maddeleri kulanıdıktan sonra taban gübresinin bir miktar azaltılması zaten olması gereken bir durumdur ki bu tür ürünlerin kullanılmasının amaçlarından birisi de zaten kimyevi gübreyi azaltmak değil midir. baştan beri soyleseniz sanırım herkes kabullenecektir.ama bu tür maddeleri hayatında hiç görmemiş toprak elbette 15 kg dap ile bu durumda bir buğday yetiştirmez...değil mi hocam..?

Her sene 15 kg dap ile ek verimin artar

• Beğen

Tüm yazıyı ve diger konuları takip ediyorum.
400 500kg verim icin 20kg dap attım.
Ust gubre olarak AS ure ve can planladım.
Önceki yazılarda ve ozelden sordugum yazılarda 7.5 üstü yüksek ph'li topraklarda ilk ust gübre ile kükürt ve/veya kükürtlü gübre kullanımı önerilmekteydi. Bu kapsamda bitkinin ilk ihtiyacı olan azot ve ph'a yönelik olarkta kükürt içerikli AS kullanmayı düşünüyordum simdi ise yıkanmadan ve üsümeden bahsediliyor...
Adana gibi ılıman ve yağışı az olan bölgede bu olaylar nekadar etki eder. Kafam iyice karıştı..😊😊😊

Önceki yazılarda ve ozelden sordugum yazılarda 7.5 üstü yüksek ph'li topraklarda ilk ust gübre ile kükürt ve/veya kükürtlü gübre kullanımı önerilmekteydi. Bu kapsamda bitkinin ilk ihtiyacı olan azot ve ph'a yönelik olarkta kükürt içerikli AS kullanmayı düşünüyordum simdi ise yıkanmadan ve üsümeden bahsediliyor...
Adana gibi ılıman ve yağışı az olan bölgede bu olaylar nekadar etki eder. Kafam iyice karıştı..[emoji4][emoji4][emoji4]
Üst gübre tabir olarak doğru, zamanlama olarak genel yani karşılamıyor. Yağmur şle atılan gübrelemelerde ilk gübre kardeşlenme başlangıcında üre, ikinci gübee sapa kalkma başlangıcında amonyum veya nitrar atılır. Kireç yüzde 10 12 nin altındaysa can26 nitrat içerdiği için tercih edilebilir. Daha yğkske kireçli topraklarda bulabilşyorsan an33 bulamıyırsan as21 atılır.

• Beğen
9 a yakın saf fosfor demişsiniz.. yani her 100 kg a 1 bile değil en fazla 0.9 ...
Fosfor ihtiyacı gibrlemede dikkate alıbcak miktar aşağı yukarı bu kadar. Bupday mikoriza mantar enfeksiyonu yapan ve kökleri topraktan şyi yararlanan bir bitkidir. Daha fazla fosfor ve daha fazla azot, zamanlama ve uygulanan form farklılıkları verimi in yüzde 80 ine etki eder. Yani yeterli ve zamanında olduğunu ve fazlası olmadığını varsayarak, 200 kg ile 1000 kg arası verim değişir

• Beğen
Fosfor ihtiyacı gibrlemede dikkate alıbcak miktar aşağı yukarı bu kadar. Bupday mikoriza mantar enfeksiyonu yapan ve kökleri topraktan şyi yararlanan bir bitkidir. Daha fazla fosfor ve daha fazla azot, zamanlama ve uygulanan form farklılıkları verimi in yüzde 80 ine etki eder. Yani yeterli ve zamanında olduğunu ve fazlası olmadığını varsayarak, 200 kg ile 1000 kg arası verim değişir
hocam bu yazınızı dikkatlice okudum ve bazı yerler dikkatimi çekti..mesela mikoriza mantar ...ve buna göre nerdeyse tabana hiç gübre atmayasım geldi..veya tohumun dibine bıraktığımız mibzerle ekim yanlış bir uygulama gibi duruyor...

• Beğen
Adana gibi ılıman ve yağışı az olan bölgede bu olaylar nekadar etki eder. Kafam iyice karıştı..[emoji4][emoji4][emoji4]
Kardesim ilk gubren her zaman üre olsun bundan sasma digerlerini duruma gore degistirirsin

Kardesim ilk gubren her zaman üre olsun bundan sasma digerlerini duruma gore degistirirsin
evet haklısın geçen yıl ilk gübreyi ben bir kısıma 25 kg üre bir kısma da 15 kg üre attık.çevrede sülfat kullananlardan iyi oldu.ama 25 kullandığım yer 15 e göre çok daha iyi oldu..hatta çok erken atmıştım .kardeşleme başlamadan hemen önce takriben bir hafta 10 gün önce atınca sanki daha iyi oldu..ve asla 15 attığım yer 25 attığım yere ulaşamadı.sonuna kadar oyle gitti sanki iki ayrı tarla gibiydi.....

Hepsini okumadım. Buğdayda potasyumlu ve magnezyumşu gübrelemeye gerek yoktur eğer toprak kum değilse. Yeterli kil varlığında, kendi köklerinin katyon değiiim kapasitesi topraktan 3 kat daha düşük olduğu için artı değerlikli olan katyonlar (NH4, Ca, K Mg Fe Zn Mn Cu Co) eğimli arazide suyun aktığı gibi Köklere akarlar. Ülkemiz toprak mineral yapısında çinko mineral olarak buöunmadığı için çinko gübrelemesi analiz olmadan da yapılabilir. Kardeşlenme başlangıcında 15-18 kg üre, sapa kalkma başlamadan yaprakran tercihen herbisit le birlikte dekara 200 gr üre, 100 gr çinko sülfat (şelat için içine 250 gr aminoasit ve ya 500 ml sıvı soluvan gübresi), sapa kalkma başlangıcında eğer sulu ve ya yağış yeterliyse min 25 kg as21 ( toprak analizinde kireç yüzde 10dan düşükse 20 kg can26 da olur) atılır. Yağış yoksa kıraç ve taban arazide üre den sonra üst gübreleme yapılmaz buna mevsimin gelişine göre gübreleme denir.
Hocam şelatlamak için 250g aminoasit dekar başına mıdır, holder başına mıdır?

Solda 26 nitrat sağda üre uygulaması söylediklerinizin pratikteki kanıtı denilebilir.Ekli dosyayı görüntüle 42637
Bitkiler kökleri ile amonyum ve nitrat formundaki azottan yararlanılar. Toprağa stılan üre, üreaz enzimi ile yavaş yavaş amonyum a, amonyum da nitrosomonas vb bakteriler tarafından nitrat a dönüştürülür. Amonyum toprağa tutunur, nitrat su ile yıkanır. Suya doygun koşullarda, diğer bir deyişle indirgen ortamlarda nitrat denitrifikasyon ile amonyak gazına dönüşerek hem toprak canlılığını öldürür, hemde atmosfere uçarak kaybolur. Buğday az azoy tüketirken(taban+kardeşlenme başlangıcı) çok azot verirseniz, hatta bu azot amonyum veya nitrat olursa bu reaksiyonlar daha hızlı gerçekleşir ve köklere zarar verir. Bu nedenle ilk üst gübre (kardeşlenme başlangıcında, daha erken değil) üre olarak verilir, yavaş uavaş amonyuma ve nitrata dönüşerek tüketilie, tüketilmeywn kıamı sapa kalkmaya kadar bekler, oeda birlikte verilen amonyum ve nitrat formu ile birlikte hızlı tüketilir, sapa kalkmada dekardan günde 250 gr saf N tükerilir. Kardeşlenme başlangıcında üre yerine amonyum ve ya nitrat atılırsa buğdaylar sapsarı kesilir, üre erken atılırsa sapsarı kesilir.
Harun hocam ben cifciyim bu isin okulunu okumadim bu usume dediğiniz olay trakya sartlarinda olmaz herhalde bugün ekimi bitirdim aksam üzeri yagmur basladi birkaç ufak parseli gubresiz tirtikale ektim kumsal zayıf araziler ekmesem ot bile bitmeyecek inşaat kumu araziler bu arazilerde organig madde az olduğu icin cikis sonrasi üre yerine nitrat atacagim hafta bir parsele dekara 50kg nitrat atacagim kisin yikanip kaybolacagini biliyorum fakat bu üşüme olayini görmek icin deneyecegim paylasilan fotodaki nitrat atılan ve üre atılan şahit parsel deki bugdaylara bence ikisinnede 20kg atilmis yagislar ile nitrat atılan parselde yıkanma olmuş nitrat atılan parsele 30gün arayla 20-20 40kg nitrat atilsaydi parsellerin arasinda fark olmazdi iki parseldeki fark bence azot noksanligindan kaynaklaniyor

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Harun hocam ben cifciyim bu isin okulunu okumadim bu usume dediğiniz olay trakya sartlarinda olmaz herhalde bugün ekimi bitirdim aksam üzeri yagmur basladi birkaç ufak parseli gubresiz tirtikale ektim kumsal zayıf araziler ekmesem ot bile bitmeyecek inşaat kumu araziler bu arazilerde organig madde az olduğu icin cikis sonrasi üre yerine nitrat atacagim hafta bir parsele dekara 50kg nitrat atacagim kisin yikanip kaybolacagini biliyorum fakat bu üşüme olayini görmek icin deneyecegim paylasilan fotodaki nitrat atılan ve üre atılan şahit parsel deki bugdaylara bence ikisinnede 20kg atilmis yagislar ile nitrat atılan parselde yıkanma olmuş nitrat atılan parsele 30gün arayla 20-20 40kg nitrat atilsaydi parsellerin arasinda fark olmazdi iki parseldeki fark bence azot noksanligindan kaynaklaniyor
Bende çiftçiyim. Üşüme için toprağın suya doyması lazım. Yıkanma ayrı üşğme ayrıdır. Ekiöde değilökardeşleneme başlangıcında attığınızda olur