Bugday togumu

ÇİFTÇİNİN GELDİĞİ DURUMA BİR BAKIN BUGÜNE KADAR HEP SERTİFİKALI TOHUM EKTİM LAKİN BU SENE İLK DEFA SELEKTÖRDEN TOHUM ÇIKARTTIM.HERKES BENİM GİBİ YAPTI 3 HAFTADIR SELEKTÖRCÜDE SIRA BEKLEDİM YENİ GELDİ SIRA.

Arkadaslar 3yil once aldigim togum 4.sefere ekilir mi 3yil guzel verim aldim 4.yil verim kaybi olur mu ?
İllaki olur.Suluysa sertfikalida da çok fazla fiyat farkı yoksa değiştirirseniz iyi olur Ülkemizde sertifikalı olarak üretilen buğday,arpa tohumu toplam buğday,arpa tohum ihtiyacının 3 de 1'ni karşılıyor.Yani herkes aynı sene içinde sertifikalı almak isterse ihtiyacı karşılayacak tohum yok.Bu yüzden 3 sene 1 tohum alın deniliyor.Ürettiğimiz miktar ihtiyacın yarısını karşılasaydı 2 senede 1 değiştirin denilecekti.Her sezon atladıkça bir miktar kayıp olur.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci70
Aynı tarlaya ekmedigin sürece sorun olmaz. Tohumuna güveniyorsan kullan. Ama elemesi , ilaçlaması ,firesi , müstahsil farkı , alacağın tohumun fatura farkı falan hesaplayınca sertifikalı da alabilirsin , pek bi fark kalmıyor

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Yok aynı tarlaya ekmiyorum aycicekle mübadele yapıyorum tohumdan çok memnunum 3yildir hiç uzmedi togum firmalarinada pek güvenmiyorum togum cikali 7-8sene olmuş hala birinci ikinci kademe togum yoktur ellerinde diye düşünüyorum