Buğday uzmanları buyursun.

amino asit hiç görmedikte denemedikte siz denediniz mi hangi formda bulabiliriz sıvı mı ?
Herbisit ile aminoasit ve iz element atabilirsiniz genelde hububatta 2. Kez tarlaya girilmek istenmemesinden dolayi karistiriliyor. Dogrusu su evet ayri atilsa daha iyi ama karistirilirsa da fayda orani duser. Herbisitin degil bitki beslemenin fayda orani duser. Ben genelde ot ilaci ile deniz yosunu ve amino asit veririm fitotoksite yi minimuma dusurmek icin. Excell prime, isobion gibi amino asitli gubreleri arastirabilirsin. Deniz yosunu atilacaksa kardeslenme bitmis olmali

• Beğen
Tepkiler: sarilar1
Ben ; 5-10 liralık granland toz, ester, çinko,magnezyum, eritilmiş üre , mikro elementler karışımı.
Bunların alayını eritip 800 litrelik Holdere dolduruyorum giriyorum buğdaya. Otlar ölüyor , buğdaylara da faydası oluyor bu karışımın. Hiç denemedim ayrı ayrı atmayı. Belki daha faydalı olur. Ama ikinci kez tarlaya girmeye üşeniyorum işin Aslı.

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Herbisit ile aminoasit ve iz element atabilirsiniz genelde hububatta 2. Kez tarlaya girilmek istenmemesinden dolayi karistiriliyor. Dogrusu su evet ayri atilsa daha iyi ama karistirilirsa da fayda orani duser. Herbisitin degil bitki beslemenin fayda orani duser. Ben genelde ot ilaci ile deniz yosunu ve amino asit veririm fitotoksite yi minimuma dusurmek icin. Excell prime, isobion gibi amino asitli gubreleri arastirabilirsin. Deniz yosunu atilacaksa kardeslenme bitmis olmali

Nerden biliyosun bitki beslemenin fayda oranının düştüğünü.Bunu kanıtlayan bir bilgi varmı?Bunda söylememiz gereken her ot ilacı ila birlikte karışım yapıldğığında ot ilacı yada yaprak gübrelerinin etkisnin azaldığı yada azalmadığı.Ezber söylemler yapıyoruz.

Ben ; 5-10 liralık granland toz, ester, çinko,magnezyum, eritilmiş üre , mikro elementler karışımı.
Bunların alayını eritip 800 litrelik Holdere dolduruyorum giriyorum buğdaya. Otlar ölüyor , buğdaylara da faydası oluyor bu karışımın. Hiç denemedim ayrı ayrı atmayı. Belki daha faydalı olur. Ama ikinci kez tarlaya girmeye üşeniyorum işin Aslı.
Eritilmis ure derken bugdaya 1.gubre olarak verdigimiz ust ure gubresinimi diyorsunuz.biz ureyi hic eriterek kullanmadik o yuzden bize ilacci sulu gubre,humikasit ve ot ilaci verirdi eski duzen atardik.eritilmis ure mi...yoksa sulu gubre mi sizce

Eritilmis ure derken bugdaya 1.gubre olarak verdigimiz ust ure gubresinimi diyorsunuz.biz ureyi hic eriterek kullanmadik o yuzden bize ilacci sulu gubre,humikasit ve ot ilaci verirdi eski duzen atardik.eritilmis ure mi...yoksa sulu gubre mi sizce
Buğdayın azota iyi tepki verir.Sulu gubrelerinde kaliteli ve kalitesiz olanları var.Merdiven altı üretimi diye tabir ettiğimiz bir çok ürün mevcut.Üre,çinko biraz potasyum ve magnezyum bunların yanına aminoasit veya bitkisel hümik asit karışımı yaparsanız maliyeti düşürürsünüz hemde daha fazla faydalanırsınız

• Beğen
Tepkiler: murat 06
Nerden biliyosun bitki beslemenin fayda oranının düştüğünü.Bunu kanıtlayan bir bilgi varmı?Bunda söylememiz gereken her ot ilacı ila birlikte karışım yapıldğığında ot ilacı yada yaprak gübrelerinin etkisnin azaldığı yada azalmadığı.Ezber söylemler yapıyoruz.
Her turlu yabanci ot ilaci kultur bitkisini 2 gun 4 gun veyahut belirli bir sure ile durdurur bunu bilmek icin sadece tarlada ilaclama yapmis olmak yeterlidir. Yani bir makaleye veya labaratuar calismasina gerek yok. Yani diyorum ki sen ester atiyosun kesinlikle arpaya bugdaya fitotoksitesi var. Ve diyorum ki ester ile verdigin beslemenin faydasi kesinlikle azaliyor. Aksini ispat edersen yazima cevap verirsin yoksa bana ezber konusuyosun deme ben kesin konusuyorum bilmedigim hicbir seyi soylemiyorum

Her turlu yabanci ot ilaci kultur bitkisini 2 gun 4 gun veyahut belirli bir sure ile durdurur bunu bilmek icin sadece tarlada ilaclama yapmis olmak yeterlidir. Yani bir makaleye veya labaratuar calismasina gerek yok. Yani diyorum ki sen ester atiyosun kesinlikle arpaya bugdaya fitotoksitesi var. Ve diyorum ki ester ile verdigin beslemenin faydasi kesinlikle azaliyor. Aksini ispat edersen yazima cevap verirsin yoksa bana ezber konusuyosun deme ben kesin konusuyorum bilmedigim hicbir seyi soylemiyorum
Ilaclama ile Aminoasit ve deniz yosunu kullaniyorum ki bitki ot ilacinin durdurma etkisinden minimum surede kurtulsun.

Maşallah ne varsa bilimde var. Çok güzel bilimsel bir ispat oldu.

Ustad bu arkadaş ziraat mühendisi artı ilaç tohum bayisi var ve de kendisi de çiftçilikle uğraşıyor .... geçen yıl ilk kez ayrı attım ilacı ve yaprak beslemeyi stresliydi arpalar bu şekilde 1 hafta Aralık’la uyguladım önce ilaç sonra yaprak besleme olarak baya toparlanmıştı arpalar farklı bir durum olunca farkını gördüm Karısım olarak atınca çok kalemde takviye kullanıyoruz etkisi illaki azalıyordur Vaktin ve arazin uygunsa ayrı diğer türlü karıştırarak atmak daha işimize geliyor açıkcası

• Beğen
Tepkiler: kansucaglar

Bildigin üstüne attığımız üre. Bazen yakar diyorlar , onun icin de yapraktan vermeye müsait olan dusuk biuret li üre ler var. Sulu gubre dediğin çok para tutuyor. Al bir çuval üre , 1 çuval magnezyum , 1 çuval çinko sulfat, çok daha ucuza geliyor

Buğdayın azota iyi tepki verir.Sulu gubrelerinde kaliteli ve kalitesiz olanları var.Merdiven altı üretimi diye tabir ettiğimiz bir çok ürün mevcut.Üre,çinko biraz potasyum ve magnezyum bunların yanına aminoasit veya bitkisel hümik asit karışımı yaparsanız maliyeti düşürürsünüz hemde daha fazla faydalanırsınız
Mehmet şunu aklından çıkarma, bitkisel menşeili humik asit olmaz.

Şimdi arkadaşlar özellikle Doğan Bey kardeşim biz bu ekinlere ot ilacını humik asit ve diğer yaprak gübreleriyle beraber mi atacağız yoksa ot ilacı ayrı, humik asit ve diğer yaprak gübrelerini ayrı mı atacağız?

Şimdi arkadaşlar özellikle Doğan Bey kardeşim biz bu ekinlere ot ilacını humik asit ve diğer yaprak gübreleriyle beraber mi atacağız yoksa ot ilacı ayrı, humik asit ve diğer yaprak gübrelerini ayrı mı atacağız?
Imkaniniz varsa ot ilacini, mantar ilacini bocek ilacini ve yaprak beslemesini ayri atin. Ha imkaniniz yok ise beraber atabilirsiniz. Bugüne kadar bir sıkıntı olmadı. Insallah bir sıkıntı da yaşamayız bundan sonra. Yalnız, Mustafa abim sendeki Humikcan ayri bir ürün. Yapraktan alinabilirligi yuksek bir ürün.

• Beğen
Tepkiler: yesi
tskler cok fayfali bilgiler simdiden almak icin arastirmaya basladim.

Ben ester atmıyorum kardeşim.Yazımdada söyledim.Her ot ilacı için dedim.Sen gidipte ziraatciden 20 lria veripte 1 litre ester terkipli ilaç alırsan her şekilde durudur arpayıda buğdayıda.Ben Yazdığım yazıda ot ilacı atıldığında atılan bitkiyi durdurmazda demedim.Benim sana söylemek istediğim ucuz ilaçlarla karışım yaptığında fitotksite dediğin zehirlenme olayı daha çok oluyor.Benim kullandığım ilaç ile verdiğim yaprak gübrelerinin etkisi azalmıyor diyorum bende.5 SENEDİR AYNI İLACI KULLANIYORUM ezber konuşmuyoruym.Bunları bilmek için illaki ziraat mühendisi olmayada gerek yok.Kendi tarlamı attığım ilacı benden iyi kimse bilemez.

• Beğen
Tepkiler: adymehmet
Mehmet şunu aklından çıkarma, bitkisel menşeili humik asit olmaz.
Biliyorum, bitkisel organik gübrelerde genellikle fülvik asit bulunur.Piyasada hümik asit diye geçtiği için arkadaşa öyle yazdım.Ayrıca hümik ve fulvik asitin daima beraber bulunduğunu unutmayalım.Yanlış anlamazsanız size bir sorum var.Hümikcan nasıl oluyorda yapraktan alınıyor.Bitkisel menșeli bir ürün değil.Galiba leonardit menşeli bir ürün.Hümik asitlerin çapı çok büyüktür ve bitki için yabancı bir maddedir.Bitkinin bu kadar büyük bir molekülü reddetmesi gerekmezmi