Buğday ve Arpada Septoria Tritici Tehlikesi

Ynt: Buğday ve Arpada Septoria Tritici Tehlikesi

marmara591 link=topic=82743.msg987367#msg987367 date=1427638448' Alıntı:
Kök Boğaz ve pas ilacı Uygulaması yapıcam
Anladığım kadarıyla en iyisi pas ilacı olarak opera max
Kök Boğaz ilacı olarak tocata mu input mu?
Tocata mı Input mu? Tabii ki Input! Sapa kalkım döneminde, yani şu geçiş döneminde Capalo da tercihler arasında olabilir.

Benim tarlamda da benzer potasyum eksikliği ve septorya var. Gecen cuma günü duett super ile ilaçlama yaptim. İlacin yaninda 200 gr/dekar potasyum sulfatta vermiştim. Çok faydasi olmamis gibi. Potasyum nitrat kullanmak daha mi iyi olurdu?

dzc81 link=topic=82743.msg988834#msg988834 date=1427915786' Alıntı:
Benim tarlamda da benzer potasyum eksikliği ve septorya var. Gecen cuma günü duett super ile ilaçlama yaptim. İlacin yaninda 200 gr/dekar potasyum sulfatta vermiştim. Çok faydasi olmamis gibi. Potasyum nitrat kullanmak daha mi iyi olurdu?
1.Potasyum sülfat sarartma yapabilir.Daha çok ayçiçek,pancar vs kullanılır.Hububata potasyum nitrat tercih edilir.
2.Potasyum nitratı dekara 100gr ' ı geçmemek gerekir.

dzc81 link=topic=82743.msg988926#msg988926 date=1427958438' Alıntı:
Fikri olan var mi?

Potasyum nitrat ' ın içerisindeki nitrat azotu, olası azot noksanlıklarına karşı da etki ettiği için sülfatta göre daha faydalı.

Ayrıca fiyatları da aynı iken nitrat kullanmak daha mantıklı.

Dozaj olarak sadece gübreleme yapıyorsam, (yani herhangi bir ilaç ile karışım söz konusu değilse) 400gr/da ' a kadar uygulama yaptım ve hiç bir sorunla karşılaşmadım.

azoxystrobin link=topic=82743.msg988955#msg988955 date=1427966434' Alıntı:
1.Potasyum sülfat sarartma yapabilir.Daha çok ayçiçek,pancar vs kullanılır.Hububata potasyum nitrat tercih edilir.
2.Potasyum nitratı dekara 100gr ' ı geçmemek gerekir.
Tesekkur ederim. Potasyum nitratin yaninda magnezyum sulfat ve çinko sulfatta vermek istiyorum. Magnezyum ve potasyum birbirlerinin etkisini azaltacagi yönünde tablo paylasilmisti daha önce. Sizce ne yapmaliyim? Buğdaylar bayrak yaprak cikarmak üzere.

Resimler ve ekler

• uploadfromtaptalk1427968894616.jpeg
    uploadfromtaptalk1427968894616.jpeg
    36.5 KB · Görüntüleme: 204
  • uploadfromtaptalk1427968894616.jpeg
    uploadfromtaptalk1427968894616.jpeg
    36.5 KB · Görüntüleme: 186

sebazios link=topic=82743.msg988965#msg988965 date=1427968312' Alıntı:
Potasyum nitrat ' ın içerisindeki nitrat azotu, olası azot noksanlıklarına karşı da etki ettiği için sülfatta göre daha faydalı.

Ayrıca fiyatları da aynı iken nitrat kullanmak daha mantıklı.

Dozaj olarak sadece gübreleme yapıyorsam, (yani herhangi bir ilaç ile karışım söz konusu değilse) 400gr/da ' a kadar uygulama yaptım ve hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Sagol Yilmaz. Gecen hafta duett super ile septorya ilaclamasi yaptim. Bu hafta kismet olursa sadece yaprak gübrelemesi yapmak istiyorum. Dünkü durumu bugdayin

Resimler ve ekler

• uploadfromtaptalk1427969147313.jpg
    uploadfromtaptalk1427969147313.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 414
  • uploadfromtaptalk1427969147313.jpg
    uploadfromtaptalk1427969147313.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 225

dzc81 link=topic=82743.msg988968#msg988968 date=1427968612' Alıntı:
Tesekkur ederim. Potasyum nitratin yaninda magnezyum sulfat ve çinko sulfatta vermek istiyorum. Magnezyum ve potasyum birbirlerinin etkisini azaltacagi yönünde tablo paylasilmisti daha önce. Sizce ne yapmaliyim? Buğdaylar bayrak yaprak cikarmak üzere.

Dediğiniz kesme toprakta olur.Alımını engeller, toprağa bağlar.Ancak yapraktan verirseniz, bitki ne verirseniz onu alır.Eksiklik varsa iş görür.

ilaçların etkisi yagışın ve nemim sürmesine bağlıdır.hiç kimse ilacına şukadar gün koruma yapar diyemez. kök ve pas hastalıkları mantarı bir vürüsün nem li ortamdaki üreyişidir.
toprak altında ve toprak üstünde ve tohum ilaçlanması ile bu zararlı hastalık kontrol altına alınması mümkündür.piyada daki fungusit ilaçları pahalı ama kullanmak gerkir. erken dönemde hastalıgın olmadıgı dönemde fotasyum fosfor agırlıklı bir karışımla dekara olan maliyet düşürülebilir.ilacın gübrelerle reaksiyonu çok önemlidir.

bu virüs işi başka yöntemlerle de çözülebilir ama bu iş seneye daha garantili olcaktır.bazı bitkilerde mildiyo veye buna benzer kök hastalıklarında %99 a varan başarı var antraknoz türü virüslerde %100 dür

şuan bugday ve arpalarda kullanılacaktır.
sonuç alınırsa çok düşük maliyetle sorun çözülmüş olacaktır.

bazı ülkeler fosforu fungusit olarak kullnıyorlar ama içeriginde başka özel karışm var mı? bilemiyoruz. ben bu ürünü çok başarılı olarak kullandım.ülkemize getirilmiyor.veya getiren varsa bilmiyoruz.

bu konuda çok boşluk ve bilgisizlik ve ilaç satma var.

biz araştırıyoruz maliyetleri düşürecek gerçekten fayda sağlayacak ürünler var.burada yazmıyoruz açıklayamıyoruz bazı şeyleri bu konuda da da uzmanlarımız çoktur.ama sahada yoktur.

yabancı ot ilacında, hastalık ilaçlarında ve gübrelemede okadar çok boşluk var ki...anlatılamaz düzeyde...çok para harcamadan da bu işlerin oldugu bir gerçektir.

köylü link=topic=82743.msg988975#msg988975 date=1427970818' Alıntı:
ilaçların etkisi yagışın ve nemim sürmesine bağlıdır.hiç kimse ilacına şukadar gün koruma yapar diyemez. kök ve pas hastalıkları mantarı bir vürüsün nem li ortamdaki üreyişidir.
toprak altında ve toprak üstünde ve tohum ilaçlanması ile bu zararlı hastalık kontrol altına alınması mümkündür.piyada daki fungusit ilaçları pahalı ama kullanmak gerkir. erken dönemde hastalıgın olmadıgı dönemde fotasyum fosfor agırlıklı bir karışımla dekara olan maliyet düşürülebilir.ilacın gübrelerle reaksiyonu çok önemlidir.

bu virüs işi başka yöntemlerle de çözülebilir ama bu iş seneye daha garantili olcaktır.bazı bitkilerde mildiyo veye buna benzer kök hastalıklarında %99 a varan başarı var antraknoz türü virüslerde %100 dür

bazı ülkeler fosforu fungusit olarak kullnıyorlar ama içeriginde başka özel karışm var mı? bilemiyoruz. ben bu ürünü çok başarılı olarak kullandım.ülkemize getirilmiyor.veya getiren varsa bilmiyoruz.

Bkz: fosetil alüminyum.. Aliette.. 1991 yılından beri kullanılıyor.
http://www.bayercropscience.com.tr/cs/ProductDetails.aspx?id=224

köylü link=topic=82743.msg988975#msg988975 date=1427970818' Alıntı:

biz araştırıyoruz maliyetleri düşürecek gerçekten fayda sağlayacak ürünler var.burada yazmıyoruz açıklayamıyoruz bazı şeyleri bu konuda da da uzmanlarımız çoktur.ama sahada yoktur.

yabancı ot ilacında, hastalık ilaçlarında ve gübrelemede okadar çok boşluk var ki...anlatılamaz düzeyde...çok para harcamadan da bu işlerin oldugu bir gerçektir.

Bahsettiğiniz ürünün resimleri varsa,paylaşırsanız seviniriz.

Bir firmanın mühendisinin bana yazdığı aktarıyorum...... ::: yeni gelen fosfilombrico diye bi urun var abi 0-30-20 dır içeriği bu dünyada mantar hastalıklarına karşı kullanılıyor ve biz bunu iki yildir satiyoruz

ErmanHoca link=topic=82743.msg988980#msg988980 date=1427972015' Alıntı:
Bir firmanın mühendisinin bana yazdığı aktarıyorum...... ::: yeni gelen fosfilombrico diye bi urun var abi 0-30-20 dır içeriği bu dünyada mantar hastalıklarına karşı kullanılıyor ve biz bunu iki yildir satiyoruz

potasyum fosfatlar; mantari hastalıklara, herbisitlerin etkilerini artırmada kullanılır.

resimlerini paylaşmak isterdim faydalı olurdu ama şaun yok.bunları biz ürün bazında kullandık kanada ve abd öyle içerigi ni ismini belirten degil özel amaçlı geldi. şuan üzerinde çalışılıyor.

firmalar butür ürünleri gübre diye ithal ediyor aslında bir çoguda ne işe yaradıgını bilmiyor.
biz başka bir ürün üzerinde çok az maliyetli %100 etkili olacak bir ürünü kullnıyoruz ama sonuç seneye

ayrıca arkadaş elementlerin iz elementlerin görevleri kullanıldıgı alana göre çalışır.
toprak altınada amacı farklı toprak üstünde amacı farklıdır.

çiftçiçi köylü üretici besici matematik-fizik-kimya ve biyoloji dallarını bilen kişi dir.ama bizde hemen ilaçcıya gübreciye veternere koşan kişi durumundayız.

azoxystrobin link=topic=82743.msg988985#msg988985 date=1427974691' Alıntı:
potasyum fosfatlar; mantari hastalıklara, herbisitlerin etkilerini artırmada kullanılır.

Yanlış mı anladım acaba

- potasyum fosfatlar mantari hastalıkların tadavisinde ve herbisitlerin etkisinin artırılmasında mı kullanılıyor?

yada

- potasyum fosfatlar mantari hastalıkların tedavisinde fungısitlerin etkisinin artırılmasında mı kullanılıyor?

ofas link=topic=82743.msg988990#msg988990 date=1427975782' Alıntı:
Yanlış mı anladım acaba

- potasyum fosfatlar mantari hastalıkların tadavisinde ve herbisitlerin etkisinin artırılmasında mı kullanılıyor?

yada

- potasyum fosfatlar mantari hastalıkların tedavisinde fungısitlerin etkisinin artırılmasında mı kullanılıyor?
Tek başına kullanımda, hastalık gelmeden ve ilk belirtileri görüldüğünde koruyucu ve kısmen tedavi edici özelliği vardır.
İlaçlar ile beraber kullanımında ise bu özelliklerinin yanında ilacın etkisini artırır.Ör: opera max içine 100 gr kullandıgınızda çok kısa sürede etki eder.
Ot ilaçlarında da aynı şekilde, bitki bünyesine çok çabuk nüfuz edebilir.