Buğday Yetiştiriciliği ve Biyolojik Preparatlarla Kaplama Uygulamaları

Dedik ya arabayı vurdurmak önemli yani bir kere bitkinin kendi mekanizmalarını çalıştırmasını sağlamak önemli olan diye bir çinko uygulamasıyla bakın buğdayda verim , bayrak yapraktaki azot,fosfor,potasyum, mangan,bakır,demir içeriği nasıl artmış. Çinko hücre bölünmesinde önemli olduğu için kardeşlenme zamanı kardeşlenmeyi, tane dolum zamanında da tane hücrelerinin bölünmesini arttırarak hem tane sayısına hem de tane büyüklüğünü etkiler. Aynı zamanda yaprak ayasını genişletir ve yaprağın güneşten faydalanarak fotosentez kapasitesini arttırır. Toprakta var olan ama toprak tahlilinde gözükmeyen çinkonun nasıl bakteri kaplamasıyla hasat sonrası 4 katına çıktığını yukarıda kendi toprak tahlillerimle paylaşmıştım. Bunu faydalı endofitik bakteriler bitkiye sideorofor salgılatarak yaparlar. Sadece çinko için değil, bütün metal elementler için bedavaya yaparlar.

Resimler ve ekler

• Çinkonun buğday verimine etkisi.png
    Çinkonun buğday verimine etkisi.png
    11.4 KB · Görüntüleme: 43
  • Çinkonun buğdayda yaprağın n,p,k içeriğine etkisi.png
    Çinkonun buğdayda yaprağın n,p,k içeriğine etkisi.png
    12.8 KB · Görüntüleme: 44
  • Çinkonun bayrak yapraktaki mikroelement içeriğine etkisi.png
    Çinkonun bayrak yapraktaki mikroelement içeriğine etkisi.png
    15 KB · Görüntüleme: 44
  • Beğen
Tepkiler: baba2600 ve Gaia
şimdi hocam ektiğiniz buğdayın etiketinde kademe ve derecesi yazar o tohumdan çıkan ürünün de derece ve kademesi düşer bu da kalite de ve verimde azalma demektir
Eğer etiketin resmi varsa yollayın verim de ne çıkacağını ve son kademede ise ekilmesinin mantıksız olacağını söyleyebilirim.
3. kademe sertifikalı ekilmiş tohumun hasatından bıraktığımız tohumluk buğdayı 5 sene ektik. 3. sene %16 dolu hasarı varken 550 kg biçtik, 4. sene 710 kg biçtik, 5. sene az tohum ekme stratejim soğuk geçen sezon sebebiyle işe yaramadığı için 580 ve 600 kg biçtik. 4. ve 5. sene hektolitre 81- 80 oldu.

Geç ekildiği için çimlenme sorunu yaşanan tarlalarımızda şu anda holderle çinko kullansak faydası olur.
Dekara 1 kg çinko sülfatı holderle attığımızda 200gr saf çinko vermiş oluyoruz.
Zaten çıkış ve çimlenme sorunları yaşıyoruz, kış sertleşince donmaya bağlı kayıplar da yaşanıyor.
Şu anda 1 doz çinko kullanmak derdimize derman olabilir mi

Geç ekildiği için çimlenme sorunu yaşanan tarlalarımızda şu anda holderle çinko kullansak faydası olur.
Dekara 1 kg çinko sülfatı holderle attığımızda 200gr saf çinko vermiş oluyoruz.
Zaten çıkış ve çimlenme sorunları yaşıyoruz, kış sertleşince donmaya bağlı kayıplar da yaşanıyor.
Şu anda 1 doz çinko kullanmak derdimize derman olabilir mi
Ekilmiş ama çıkmamış tarlaya 1 kg çinko atmanın çimlenmeye faydası olmaz. Çıkana da o dozu atmanızı tavsiye etmem. Hem kesenize hem bitkiye zarar. Google'da hangi elementin fazla veya eksik kullanılmasında ne gibi etkileri olacağını araştırabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Gaia
3. kademe sertifikalı ekilmiş tohumun hasatından bıraktığımız tohumluk buğdayı 5 sene ektik. 3. sene %16 dolu hasarı varken 550 kg biçtik, 4. sene 710 kg biçtik, 5. sene az tohum ekme stratejim soğuk geçen sezon sebebiyle işe yaramadığı için 580 ve 600 kg biçtik. 4. ve 5. sene hektolitre 81- 80 oldu.
Sayın hocam ben tohumculuk sertifikasyon görevinde çalışmış biri olarak Tohumluklarda derece ve kademenin işleyişini anlattım. Şayet bu böyle olmaza
1 Islahçı materyal
2 Elit
3 Orijinal (1-2)
4 Sertifikalı (1-2- (Bazı türlerde 3) )
olarak dizilimi olmazdı.
Böyle bir şey olmasa idi firmalar milyonlarca para harcayıp Arge çalışmaları yapıp ıslahçı ve elit çeşitler üretmeyip aynı tohumu ekerek kullanırlardı.
Sizin tohumda da iklim şartları olsun belki çeşittin derece kademesi sona geldiği için vereceği minimum ve maksimum değerler orada olduğu için o bantta verim vermiş olabilir.

Sayın hocam ben tohumculuk sertifikasyon görevinde çalışmış biri olarak Tohumluklarda derece ve kademenin işleyişini anlattım. Şayet bu böyle olmaza
1 Islahçı materyal
2 Elit
3 Orijinal (1-2)
4 Sertifikalı (1-2- (Bazı türlerde 3) )
olarak dizilimi olmazdı.
Böyle bir şey olmasa idi firmalar milyonlarca para harcayıp Arge çalışmaları yapıp ıslahçı ve elit çeşitler üretmeyip aynı tohumu ekerek kullanırlardı.
Sizin tohumda da iklim şartları olsun belki çeşittin derece kademesi sona geldiği için vereceği minimum ve maksimum değerler orada olduğu için o bantta verim vermiş olabilir.
Sertifikası mı verimi belirler , bakım ve çevre şartları mı? Aynı tarlada ekilmiş farklı kademelerin, aynı gübreleme ile verim farkı ile ilgili bir veriniz var mı?

Sertifikası mı verimi belirler , bakım ve çevre şartları mı? Aynı tarlada ekilmiş farklı kademelerin, aynı gübreleme ile verim farkı ile ilgili bir veriniz var mı?
Sertifika da yazan derece ve kademe o sertifikaya ait bulunan tohumluğun çeşit özelliklerini gerçeğe yakın olarak belirlediği bir kriter skalasıdır. Yani derece kademe yüksek oldukça çeşit özelliklerini ekilince gösterir tabi bu özellikler arasında verim de var .Ve böylece veriminde ne kadar iyi kötü olabileceği çeşit özelliğinden bakılarak anlaşılabilir.
Bakım ve çevre şartlarını optimum düşüyoruz zaten bu tür çalışmalar da her zaman böyle kabul edilir yoksa mantıklı bir sonuç alınmaz.
Hocam tabi ki de çalışmalarımız ve sonuçlarımız var ancak bunları firmalar yanlış anlamayın 3. şahıslara paylaşılmasına izin vermiyor
Önceki mesajımda belirtiğim gibi şayet öyle olmasaydı hiç bir firma ıslahçı ve elit üretmez Sertifikalıdan devam ederdi.

Yani mesajlarınızdan bu sertifikasyona ve sertifikaya inanmadığınızı anlıyorum doğru mu?

• Beğen
Tepkiler: gkhAn
Sertifika da yazan derece ve kademe o sertifikaya ait bulunan tohumluğun çeşit özelliklerini gerçeğe yakın olarak belirlediği bir kriter skalasıdır. Yani derece kademe yüksek oldukça çeşit özelliklerini ekilince gösterir tabi bu özellikler arasında verim de var .Ve böylece veriminde ne kadar iyi kötü olabileceği çeşit özelliğinden bakılarak anlaşılabilir.
Bakım ve çevre şartlarını optimum düşüyoruz zaten bu tür çalışmalar da her zaman böyle kabul edilir yoksa mantıklı bir sonuç alınmaz.
Hocam tabi ki de çalışmalarımız ve sonuçlarımız var ancak bunları firmalar yanlış anlamayın 3. şahıslara paylaşılmasına izin vermiyor
Önceki mesajımda belirtiğim gibi şayet öyle olmasaydı hiç bir firma ıslahçı ve elit üretmez Sertifikalıdan devam ederdi.

Yani mesajlarınızdan bu sertifikasyona ve sertifikaya inanmadığınızı anlıyorum doğru mu?
Bu tabloya göre son kademe tohum ektiğimi düşünüyorum. Bu zamanda tohum üreten bir firmanın sürme,rastıklı tohum çıkarma ihtimalinide sıfır olduğunu varsayıyorum. Olsa da zaten fungusitle kaplıyorlar. Ot tohumu da etkisiz eleman görüyorum tarlamızda zaten onun yüzbin katı tohum vardır. 1 kg içinde farklı tohum adedi 40 ise etkisiz eleman neden 1000 dane ağırlığı 25-55gr arası değişiyor genelde buğday tohumlarında. Şimdi beyaz sertifika ya da mavi ne fark olur. Islah farklı çeşit özelliklerini birleştirmek için yapılır benim bildiğim. Sertifikasyon benim gözümde fazla para kazanmak için kılıf. Sertifikalının da verime etkisi benim tecrübeme göre cılız,kırık tane barındırmaması. Hepsi iri tohum oluyor genelde. En iri tohumlar da en iyi çimlenme kapasitesine sahiptir. Sebebi de çimlenen bitkiye daha fazla ilk besin kaynağı içermesidir. Yeni zelandalı buğday rekortmeni bu yüzden 1000 dane ağırlığı 55 gr olan tohumları ektiğini anlatır. Ben bugün yabancı kaynaklardan da baktım yerli kaynaklardan da sertifikanın verime etkisi konusunda bir çalışma bulamadım. Öyle olsa zaten daha yüksek fiyata beyaz sertifikalı tohum satmak için her türlü reklamı yaparlardı. Daha önce dediğim gibi biçerdöverin farklı tarladan getirdiği başka çesitlerle karışmış buğdaydan tohumluk bırakırsak ve bunlar zıt özellikli erkenci veya geççi ya da uzun bitki boylu,kısa bitki boylu tohumlarsa ekim tarihiniz,sıklık veya gübreleme bu bitkiyi etkiler.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2022-12-05-10-43-08-017.jpeg
    Screenshot_2022-12-05-10-43-08-017.jpeg
    383.7 KB · Görüntüleme: 34

anlattığınıza katılıyorum ama !
orijinal 1 ekip orijinal 2 olarak biçiyoruz da
sertifikasyon için gönderilen tohum numunesin de tip dışı oranı ve safiyeti fazla olduğunda sertifika 1 yada 2 olarak bize geldiğinde sizin teziniz direk çürüyor...

@adurak59 yukarıda benim demek istediğim görseli paylaşmış. Yani sizin orijinal 1 yada 2 dediğiniz tohum sertifika 3 olarak bile gelebilir. Uzun lafın kısası buğday giller kendine döllenen çeşitler siz safiyeti çeşit özelliğini koruduğunuz sürece iyi bakım iyi toprak ile o çeşidi uzun yıllar verimli bir şekilde kullanabilir siniz.

Ben kesinlikle sertifikalı tohuma karşı değilim kesinlikle çok önemli ve gerekli bir şey ama iyi çiftçi yada şöyle söyleyim bilinçli ( donanımlı )çiftçiyi ayırmak gerekir...

Son düzenleme:
anlattığınıza katılıyorum ama !
orijinal 1 ekip orijinal 2 olarak biçiyoruz da
sertifikasyon için gönderilen tohum numunesin de tip dışı oranı ve safiyeti fazla olduğunda sertifika 1 yada 2 olarak bize geldiğinde sizin teziniz direk çürüyor...

@adurak59 yukarıda benim demek istediğim görseli paylaşmış. Yani sizin orijinal 1 yada 2 dediğiniz tohum sertifika 3 olarak bile gelebilir. Uzun lafın kısası buğday giller kendine döllenen çeşitler siz safiyeti çeşit özelliğini koruduğunuz sürece iyi bakım iyi toprak ile o çeşidi uzun yıllar verimli bir şekilde kullanabilir siniz.

Ben kesinlikle sertifikalı tohuma karşı değilim kesinlikle çok önemli ve gerekli bir şey ama iyi çiftçi yada şöyle söyleyim bilinçli ( donanımlı )çiftçiyi ayırmak gerekir...
hocam tezim çürümüyor aksine devam ediyor sertifika derecesini sadece verim belirlemıyor. Yabancı madde Yabancı tohum çimlenme Yüzdesi vb gibi kriterler belirliyor. Tohum ne kadar kendine özgü ve saf ise derece kademe yüksek oluyor.

Bu tabloya göre son kademe tohum ektiğimi düşünüyorum. Bu zamanda tohum üreten bir firmanın sürme,rastıklı tohum çıkarma ihtimalinide sıfır olduğunu varsayıyorum. Olsa da zaten fungusitle kaplıyorlar. Ot tohumu da etkisiz eleman görüyorum tarlamızda zaten onun yüzbin katı tohum vardır. 1 kg içinde farklı tohum adedi 40 ise etkisiz eleman neden 1000 dane ağırlığı 25-55gr arası değişiyor genelde buğday tohumlarında. Şimdi beyaz sertifika ya da mavi ne fark olur. Islah farklı çeşit özelliklerini birleştirmek için yapılır benim bildiğim. Sertifikasyon benim gözümde fazla para kazanmak için kılıf. Sertifikalının da verime etkisi benim tecrübeme göre cılız,kırık tane barındırmaması. Hepsi iri tohum oluyor genelde. En iri tohumlar da en iyi çimlenme kapasitesine sahiptir. Sebebi de çimlenen bitkiye daha fazla ilk besin kaynağı içermesidir. Yeni zelandalı buğday rekortmeni bu yüzden 1000 dane ağırlığı 55 gr olan tohumları ektiğini anlatır. Ben bugün yabancı kaynaklardan da baktım yerli kaynaklardan da sertifikanın verime etkisi konusunda bir çalışma bulamadım. Öyle olsa zaten daha yüksek fiyata beyaz sertifikalı tohum satmak için her türlü reklamı yaparlardı. Daha önce dediğim gibi biçerdöverin farklı tarladan getirdiği başka çesitlerle karışmış buğdaydan tohumluk bırakırsak ve bunlar zıt özellikli erkenci veya geççi ya da uzun bitki boylu,kısa bitki boylu tohumlarsa ekim tarihiniz,sıklık veya gübreleme bu bitkiyi etkiler.
evet bnde onu demek ıstedım siz son kademe ekıyorsunuzdur.
Beyaz sertifika elit ve orjinal de var
Elit zaten satılmaz
orjınal de gerekmedıkçe satılmıyor. Çünküsü ticari kaygı politikası hocam Siz en kalitteli ürünleri verirseniz çifçtli ondan ürettiği tohumu yıllarca kullanabilir.

Yani bnm düşüncelerim bu yönde kalp kırdıysak affola

Karakter sınırına takıldığım için bir kaç noktayı da buraya yazayım.
1) Ekim derinliği homojen çıkış için çok önemli. Derine ekilen buğdaydan başak verecek bir kardeş beklemeyin. Esasında bu ayrı bir strateji olarak değerlendirilebilecek bir konu. Sebebi derine ekilen bir tohum gübreli de ekilse kendini toprak üstüne atacak enerjiyi bulamayabiliyor ve mezokotil denen durum ortaya çıkıyor. Ancak tohuma yapılan ekstra kaplamalar bu mezokotil etkisini ortadan kaldırıyor. Tarlada çekilmiş fotoğraftaki sağdaki iki buğday kendimizin fungusitsiz ,taban gübresiz kaplamalı ekilen buğday. Soldaki üçlü gurup kaplamasız,fungusit kaplamalı ve gübreli ekilen buğday. Gördüğünüz gibi azıcık derine giden buğdaylarda mezokotil oluşmuş.

Ekli dosyayı görüntüle 72346Ekli dosyayı görüntüle 72341
2) Keşke kardeşlenmenin olmadığı bir cins geliştirilse. Bu konuda ben kardeşlenmeyi gereksiz buluyorum. Bence birazcık fazla tohum kullansak ta sağlam , denk başak veren bitkilerimiz olsun. Bu konuda iki stratejim var. Birisi derine ekerek kardeşlenme potansiyelini sıfıra düşürmek. İkincisi de geç ekerek gübreyi baharda sapa kalkmadan itibaren kullanmak. Deneyen varsa tecrübelerini yazarsa memnun kalırım.
3) Kullanacağımız ot ilaçları veya fungisitlerin uygulamasına dikkat edelim. Bitkiye çok yakın kesinlikle atmayalım. En az 40-50 cm yukarıdan uygulayalım. Ben şahsen 3 sene önce rüzgarlı bir havada axiali, komşumuzun da soğanına zarar vermemek adına yakın atarak tüm kardeşleri öldürmüş birisi olarak bunu yazıyorum. Ayrıca ilaçlar varsa ikiden fazla karışım yapmayın. Fungisitlerle birlikte azotlu beslemede yapmayın.
4) Devir para kazanma devri. 1. kalite ve 3. kalite ekmeklik buğday arasında fiyat farkı TMO'da 5 kuruşken verim potansiyeli düşük sert buğdayları ekecem diye de kendinizi kasmayın. İngilizlerin dekara ortalama 1200 kg verimleri yemlik buğdaylarda oluyor.
5) Organik madde bizim toprağımızdaki merkez bankamızın rezervi. Verim potansiyelimiz çoğunlukla ona bağlı. Onu geliştirecek çözümleri düşünmeye başlamak lazım. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.
6) Humik asiti mutlaka her sene 2-3 lt kullanın. En etkili yöntem gübre kullanacaksanız saçtığınız gübrenin üzerine püskürtmek. Böylece organomineralli gübreden tek eksiği organik madde olacaktır. Humik asit kullanmayacaksanız mümkünse organomineralli gübreleri kullanmaya çalışın. Onlarda humik asit var.
Ekli dosyayı görüntüle 72342Ekli dosyayı görüntüle 72344

Kumlu topraklarda humik asitin kök gelişimine etkisi mükemmel. Ekli dosyayı görüntüle 72347Ekli dosyayı görüntüle 72348
7) Yapraktan azotlu besleme yapacaksanız mutlaka azda olsa humik asit katın. Herhangi bir ilaç veya yaprak gübresi kullanacaksanız etkisini arttırmak için tankın içine üre eritip katın. Üre en çabuk alınan gübre formu olup yanındakilerin de alımını arttırır. Bunun sebebi de formülünde CH4N2O karbon olması.
Öncelikle emeğinize sağlık. Genç ve öğrenmeye meraklı herkes için çok faydalı deneyimler. Bende ilk kez kaplama ile ekim yapmak istiyorum fakat bir noktada takıldım. Geçen yıl ekimini yaptığım buğdayı toprağa yeniden ekeceğim düşünüldüğünde humik asit, mikoriza içerikli gübre ve çinko sülfat karışımı ile yapacağım kaplamaya hastalıkları önleme adına fungusit (örneğin bayer-lamardor) eklesem bir zararı olur mu

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Öncelikle emeğinize sağlık. Genç ve öğrenmeye meraklı herkes için çok faydalı deneyimler. Bende ilk kez kaplama ile ekim yapmak istiyorum fakat bir noktada takıldım. Geçen yıl ekimini yaptığım buğdayı toprağa yeniden ekeceğim düşünüldüğünde humik asit, mikoriza içerikli gübre ve çinko sülfat karışımı ile yapacağım kaplamaya hastalıkları önleme adına fungusit (örneğin bayer-lamardor) eklesem bir zararı olur mu
Hocam yukarıda baştan beri okuduklarimdan anladigim,mikoriza mantar kaplaması yapılıyorsa fungusit kullanılması tavsiye edilmiyor.
Hocam bir de bize uygun fiyatlı mikoriza mantar markası önerisi yapsın arkadaşlar...

• Beğen
Tepkiler: SHU
Hocam yukarıda baştan beri okuduklarimdan anladigim,mikoriza mantar kaplaması yapılıyorsa fungusit kullanılması tavsiye edilmiyor.
Hocam bir de bize uygun fiyatlı mikoriza mantar markası önerisi yapsın arkadaşlar...
bende öyle anladım hocam fakat kendi tohumumu ekeceğim için hastalık önlemek adına hiç kaplama yapmazsam bir problem yaşanır mı ondan emin olamadım. Ben shubhodaya diye bir marka buldum mikorize için webden ama ne kadar güvenilirdir veya daha uyguna bulunabilir mi bilemiyorum. Deneyimli arkadaşlar yardımcı olur diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
bende öyle anladım hocam fakat kendi tohumumu ekeceğim için hastalık önlemek adına hiç kaplama yapmazsam bir problem yaşanır mı ondan emin olamadım. Ben shubhodaya diye bir marka buldum mikorize için webden ama ne kadar güvenilirdir veya daha uyguna bulunabilir mi bilemiyorum. Deneyimli arkadaşlar yardımcı olur diye düşünüyorum
Fungisitler etken maddenin ne olduğuna bağlı olarak mikorizal mantarları değişik şekilde etkiliyor. Etkiledikleri konular mikorizal mantarların gelişme hızı-süresi , buna bağlı hif uzunluğu ve spor sayısı. Birçok etken maddenin birçok mikorizal mantarı etkileme düzeyi farklı olabiliyor. Benim şu ana kadar araştırıp bulduğum symborg firmasının resid ürünü. Resid hc toz, resid mg mikrogranül yapıda olanı. İki farklı ticari ürünü var içerik aynı mantar. Patentli bir ürün. Hem gübreli-gübresiz ekimde çok yakın performansı var hem de çoğu fungisitlede beraber kullanılabiliyormuş. Bu sene mikoriza kaynağı olarak kaplamada bunu kullanıcam. Bunun tek istisnası kaplamada aynı anda trikoderma olmamalı. Trikoderma içeren bir ürünle birlikte kullanılmamalıymış.

@adurak59 geçen hafta buğdayımı selektörden geçirirken Rubin 2D/s %2 tebuconazole ile elimde az olduğundan düşük miktar kapladım(1 tona 300 gr.).Mibzer ile ekmeden bir kaç gün önce solucan gübresi ve denizyosunu ile kaplamada sıkıntı olur mu ?Birde indigo tahılı denediniz mi hiç acaba ?

@adurak59 geçen hafta buğdayımı selektörden geçirirken Rubin 2D/s %2 tebuconazole ile elimde az olduğundan düşük miktar kapladım(1 tona 300 gr.).Mibzer ile ekmeden bir kaç gün önce solucan gübresi ve denizyosunu ile kaplamada sıkıntı olur mu ?Birde indigo tahılı denediniz mi hiç acaba ?
Kullandığınız doz düşükmüş. Ekmeden önce kaplama yaparsanız bence sorun olmaz. Solucan gübresini ben bu sene hem kaplamada hem de tarlaya 1 lt/dekar olarak kullandım. Kaplamaya bor da ilave ettim ve sanırım bütün yararlı bakteri ve mikorizayı öldürdüm. Borik asit menşeili bor kesinlikle kullanmayın. Bunu sonradan öğrendim. Yalnız solucan gübresini tarlaya attığım ve atmadığım yerlerde muazzam bir fark oldu. Şöyle ki solucan gübresini tarlanın kuvvetli yerlerine atmadım. Attığım yerlerde hiç kök hastalığı olmadı ama kullanmadığım en kuvvetli yerlerde take all buğdayı mahvetti. Wormy solucan gübresini tavsiye ederim. Memelerde tıkama yapabiliyor eğer memedeki filtreyi çıkartırsanız sorun olmuyor. Marmarasolla fiyat farkı olarak muazzam ucuz. Çok yoğun kıvamlı bir sıvı solucan gübresi. Tarlanın uydu fotoğrafını ekliyorum. Açık yeşil ve sarıya kaçan yerler sıvı solucan gübresinin değmediği ve hasta olan yerler. Koyu yeşiller aynı yerde döndüğüm yerler.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2023-06-08-23-50-13-759.jpeg
    Screenshot_2023-06-08-23-50-13-759.jpeg
    65.1 KB · Görüntüleme: 40
  • Beğen
Tepkiler: cemilAltan ve SHU
Fungisitler etken maddenin ne olduğuna bağlı olarak mikorizal mantarları değişik şekilde etkiliyor. Etkiledikleri konular mikorizal mantarların gelişme hızı-süresi , buna bağlı hif uzunluğu ve spor sayısı. Birçok etken maddenin birçok mikorizal mantarı etkileme düzeyi farklı olabiliyor. Benim şu ana kadar araştırıp bulduğum symborg firmasının resid ürünü. Resid hc toz, resid mg mikrogranül yapıda olanı. İki farklı ticari ürünü var içerik aynı mantar. Patentli bir ürün. Hem gübreli-gübresiz ekimde çok yakın performansı var hem de çoğu fungisitlede beraber kullanılabiliyormuş. Bu sene mikoriza kaynağı olarak kaplamada bunu kullanıcam. Bunun tek istisnası kaplamada aynı anda trikoderma olmamalı. Trikoderma içeren bir ürünle birlikte kullanılmamalıymış.
yararlı bilgiler için teşekkür ederim. Bu sene ilk kez kaplama yapacağım. Tohumu elekten geçirdikten sonra kullanılan fungusitin içeriğine göre humik asit, çinko, solucan gübresi karışımlı kaplama yapmayı düşünüyorum. Gübreli ve gübresiz farklı denemeler yapmaya çalışacağım