Bugdayda kume halinde kurumalar

Herkese Merhabalar
Bugdayda kume kume kurumalar olustu sebebi ne olabilir tecrubeli abi ve arkadaslarimizin yorumlarina ihtiyacimiz var

Resimler ve ekler

• 20230520_160553.jpg
    20230520_160553.jpg
    218.1 KB · Görüntüleme: 191
  • 20230520_160550.jpg
    20230520_160550.jpg
    221.9 KB · Görüntüleme: 192
Herkese Merhabalar
Bugdayda kume kume kurumalar olustu sebebi ne olabilir tecrubeli abi ve arkadaslarimizin yorumlarina ihtiyacimiz var
Bende dolaştım az önce buğdayları o kadar yağmura rağmen kısa kalmış dipleri sarı, zaten iki senedir kuraklık vardı şimdi neden böyle oldu anlamadım. Bu da hastalanmış pas olabilir ilaç zararı da yada tohumda problem. Ama kelle çıkarmış bu saatten sonra yapılabilecek bir şey yok gibi, Allah hayırlısını versin

Aşırı yagıslardan dolayı su birikintisi olmus. Bugdayı su kesmiş.
Tarlaların çukur yerlerine uzun süre sular göllendiğinde bitki hava alamıyor ve kanaatimce topraktaki azot posfor vb. Toprakta yıkanıyor. Bitki havasız kaldıgından yıkamadan dolayı azalan makro ve mikro elementleri yeteri kadar alamadığinda bodur kalıyor.
Bu gibi durumda çukur yerlerdeki suları kanallar acarak derhal tahliye yapmamız gerekir . Ben böyle yerleri extra Azot tahliyesi de yaparak biraz kurtardım.

Aşırı yagıslardan dolayı su birikintisi olmus. Bugdayı su kesmiş.
Tarlaların çukur yerlerine uzun süre sular göllendiğinde bitki hava alamıyor ve kanaatimce topraktaki azot posfor vb. Toprakta yıkanıyor. Bitki havasız kaldıgından yıkamadan dolayı azalan makro ve mikro elementleri yeteri kadar alamadığinda bodur kalıyor.
Bu gibi durumda çukur yerlerdeki suları kanallar acarak derhal tahliye yapmamız gerekir . Ben böyle yerleri extra Azot tahliyesi de yaparak biraz kurtardım.
Değil. Karakök (takeall) bu. Bende de var yer yer. Kayıp yüzde 10 gibi

Karakök hastalığı bunun sebebi, benimde bir parça yerimde var . Kimyasal bir mücadelesi yok . Aşırı yağış ve geçen yıldan kalan bitki artıkları sebebi . Artık olduğu kadar olacak .
Kışın soğuk gitmemesi de bir sebep. Donlar olursa hastalıklar kırılıyor kışın

Karakök hastalığı bunun sebebi, benimde bir parça yerimde var . Kimyasal bir mücadelesi yok . Aşırı yağış ve geçen yıldan kalan bitki artıkları sebebi . Artık olduğu kadar olacak .

Yer daha once arpa yeriydi hasat sonrasi yagis almistik pulluk ile surum yapip kalan saplari devirmistik yagislar sap kalintilari hastaligi tetiklemis

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

İlk bakışta su kesiği gibi ama tarlaya bakıp da resmi büyütünce birde arpa yerine buğday olunca büyük olasılık arpa cüce virüsü kesin gibi duruyor. Tarlaya yılan gibi kesim kesim girerse her yerine arpa cüce virüsü ama top gibi yuvarlak olarak alan alan daire yaparsa t- cool virüsü tek kurtuluşu var içindeki samanı kaldırıp yada bağlatmadan tarlayı yakmak ilacı yol maalesef

Herkese Merhabalar
Merhaba, bölüm bölüm pas oluşmuş buda yüksek nemden kaynaklanır, hava sıcaklığı 25-26 derecenin üstüne çıkarsa ilerlemez. ama düşük kalırsa çoğalabilir dene verdiyse ilaçlamada yapılamaz