Buğdayda Potasyum Nitratmı, Potasyum Sülfatmı, Potasyum Magnezyum

SA Arkadaşlar.
Potasyum kaçınılmaz ve atılması elzem bir ürün fakat potasyumun yanında potasyumun etkisine yardımcı olacak ve aşağıda bilgilerini vermiş olduğum ürünlerden tarlaya son kez girildiğinde hangisini önerirsiniz.

Fiyatları 25kg 200tl-300tl 100lt/150-200gr

POTASYUM NıTRAT (%46 POATSYUM, %10 AZOT, %10 NİTRAT AZOTU)
Yüksek oranda potasyum içerir. Dane ve meyvelerin iri, dolgun ve sert; renklerinin canlı olmasını sağlar. Ürünün gıda değerini (şeker, protein, aroma maddeleri, vitaminler) artırır. Meyve dökümünü en aza indirir.

POTASYUM SÜLFAT (%51 POTASYUM, %16-24 KÜKÜRT)
En yüksek potasyum ve kükürt içeriğine sahip gübredir. Özellikle gelişmesini tamamlamamış bitkilerin hızlı olgunlaşmasını sağlamak için ideal bir besindir. Bileşimindeki kükürt hem bitkinin kükürt ihtiyacını karşılar, hem de yüksek toprak pH'ını düşürücü etki gösterir.
Sebzeler ve meyve ağaçlarında tomurcuk ve çiçek oluşumunu, meyve bağlama ve meyve kalitesini (şekerler, proteinler, vitaminler, organik asitler, aroma maddeleri vs.) artırır. Olumsuz yetişme koşullarına ve hastalıklara karşı bitkiye direnç kazandırır. Ürünün iri, dolgun, sert ve renginin canlı olmasını sağlar. Daldan düşen meyve sayısını en aza indirir.

POTASMAG (%25 POTASYUM, %10 MAGNEZYUM)
Yüksek oranda potasyum ve magnezyum içerir. Meyve büyüme döneminde yüksek potasyum ihtiyacı olan bitkiler için ideal bir gübredir. Sebzeler ve meyve ağaçlarında tomurcuk ve çiçek oluşumu, meyve bağlama ve meyve kalitesini artırır. Fotosentezi ve protein üretimini teşvik eder, özümlenen maddelerin topraklardan meyvelere taşınmasını hızlandırır. Generatif dönemde de yaprak ve özümleme faaliyetlerinin devamlılığını teşvik ederek ürünün iri, dolgun, sert ve renginin canlı olmasını sağlar, daldan düşen meyve sayısını en aza indirir.

AYRICA; 16-8-24+ME NPK YAPRAK GÜBRESİ
AZOT 16 - AMONYUM AZOTU 5 - ÜRE AZOTU 11 - NİTRAT AZOTU 8 - PO 24 - KO FE ZN MN 0,05 CU 0,001

• Beğen
Tepkiler: Cafer58
Yapraktan amonyumlu azot vermek toksisit etki yapar..
İki yıl önce komşumuz aldı getirdi npk
Uyardım ama satan arkadaşa benden fazla güvendi..
Birazda Dozu aşınca yapraklarda yanık oluştu
Sigortacı çağrıldı filan ama yermi
Amman merdiven altı üretim ve ziraatçi tavsiyelerine dikkat ..
Ne kullanacaksanız önceden iyice araştırın..
Son olarak bende arpa ve buğday da potasyum (yapraktan) kullanmak istiyorum. Ancak öncesinde tecrübem olmadığı için bende bilgi almak istiyorum ve konuyu takipteyim

• Beğen
Tepkiler: Çaylak
Yapraktan amonyumlu azot vermek toksisit etki yapar..
İki yıl önce komşumuz aldı getirdi npk
Uyardım ama satan arkadaşa benden fazla güvendi..
Birazda Dozu aşınca yapraklarda yanık oluştu
Sigortacı çağrıldı filan ama yermi
Amman merdiven altı üretim ve ziraatçi tavsiyelerine dikkat ..
Ne kullanacaksanız önceden iyice araştırın..
Son olarak bende arpa ve buğday da potasyum (yapraktan) kullanmak istiyorum. Ancak öncesinde tecrübem olmadığı için bende bilgi almak istiyorum ve konuyu takipteyim
Geçen sene potasyum + zn fe bor karışımlı toz yaprak gübresi kullandım ve olumsuzluk görmedim.
Şişirici Gübre Elfer K 5 Lt (%30 Sıvı Potasyum) çok övüldüğü için birinci pas ilacında kullandım. İkinci pas ilacında da kullanmak istiyorum lakin fayda maliyet hususu var. Maliyet kaçınılmaz olduğu için ve yeterli destek vermediğinde yeteri ürün alamayacağımız için belirttiğim ürünleri (potas+magnezyum+sülfat+nitrat) denemek istedim ve bu kapsamda tecrübelerden yararlanmak istedim.
Ürünleri satan arkadaş ise;
-Sapa kalkma döneminden süt olum dönemine kadar potasyum nitrat(13.0.46);
-Sapa kalkma döneminden itibaren ise, İgsaş (16.8.24) veya Gübretaş bestline (15.8.23) uygulama yapılmasını tavsiye etti...

Potasyumlu şişirici yaprak gübresinin ne gibi bir faydasını gördünüz..
Mesela atıldıktan sonra gözle görünür değişiklik oldumu tarlanızda
Uyguladığım diğer faktörler (dap, çinko sülfat, magnezyum sülfat, yaprak gübresi) buğdayı diğer tarlalara göre her daim yeşil ve canlı gösterdiğinden ve potasyum uygulamasından sonra hasada kadar tarlaya giremediğimden bir şey diyemem. Lakin tüm uygulamaları değerlendirdiğimde diğer yıllara göre verimde da/50-70kğ fark gördüm. 40da üzerinden siz değerlendirin.

sapa kalkmadan önce potasyum nitrat karıştırsam sıkıntı olur mu
Uyguladığım diğer faktörler (dap, çinko sülfat, magnezyum sülfat, yaprak gübresi) buğdayı diğer tarlalara göre her daim yeşil ve canlı gösterdiğinden ve potasyum uygulamasından sonra hasada kadar tarlaya giremediğimden bir şey diyemem. Lakin tüm uygulamaları değerlendirdiğimde diğer yıllara göre verimde da/50-70kğ fark gördüm. 40da üzerinden siz değerlendirin.