Buğday'da ''Prim Desteği'' Bilmecesi

TON BAŞINA 115 LİRALIK PRİM DESTEĞİNİN, MAZOT, GÜBRE VE TOPRAK ANALİZİ GİBİ YAN DESTEKLERİ DE KAPSAYIP KAPSAMADIĞI YÖNÜNDE ÇİFTÇİLERDE KAFA KARIŞIKLIĞINA YOL AÇTIĞI İDDİA EDİLDİ -ADANA ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ İKİNCİ BAŞKANI MUTLU DOĞRU: ' ' BUĞDAYA SAĞLANACAK 115 LİRALIK DESTEĞİ TİGEM ' E SORDUK ANCAK HER HANGİ BİR CEVAP ALAMADIK ' '


ADANA (A.A) - Ömer Sarı - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yıl buğdayda ton başına 115 lira prim desteğinin verileceğinin açıklanmasının ardından çiftçilerde kafa karışıklığı yaşandığı, üretici birlik ve kurumlarına desteğin mazot, gübre ve toprak analizi gibi yan ürünleri de kapsayıp kapsamadığı yönünde soruların geldiği belirtildi.

Adana Çiftçiler Birliği İkinci Başkanı Mutlu Doğru, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 50 lira olan buğday prim desteğinin 115 lira olarak açıklanmasının ardından çiftçiler tarafından adeta soru yağmuruna tutulduklarını bildirdi.

Doğru, söz konusu karışıklığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ' ne (TİGEM) sorduklarını ancak her hangi bir cevap alamadıklarını söyledi.

Soyaya 35 lira verilirken buğdaya ton başı 115 lira verilemeyeceğini, çiftçilere de bunu anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Doğru, şunları kaydetti:

' ' Hububat alım fiyatı açıklanırken buğdaya desteğin 115 liraya çıktığı belirtildi. 2010 yılında buğdaya destek ton başına 50 liraydı. 115 liraya çıktığı belirtildi. Bu konuda resmi bir yazı da almadık. Tahminimiz göre gübre, mazot, toprak analizi gibi yan desteklerle beraber bu fiyat açıklandı. Buğdaya sağlanacak desteği TİGEM ' e sorduk ancak, her hangi bir cevap alamadık. Buğday prim fiyatının 115 liraya çıkabileceğini düşünmüyoruz. Ancak, gelen soruları da cevaplandırmakta güçlük çekiyoruz. Her gün onlarca çiftçi arayıp bu konuda bize sorular yöneltiyor. ' '
Geçen yıl 17,5 milyon ton olan buğday rekoltesinin bu yıl 18,5 milyona çıktığını anlatan Doğru, ' ' Üretici merak ediyor. Bu konudaki karışıklık ortadan kaldırılmalı ' ' dedi.

-ADANA TİCARET BORSASI-

Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan ise kendilerine de, prim desteğinin artıp artmadığı yönünde sorulan geldiğini belirtti.

Geçen yıl 50 lira olan buğday priminin bu yıl aynı kaldığını ileri süren Çalışkan, ' ' Bizim hesaplarımıza göre 115 liralık prim hepsini kapsıyor. 10 lira sertifikalı tohuma veriliyor. Dekar başına mazot desteği 3.75, gübre desteği 4.75 ve toprak analizi desteği de 2,5 lira. Çiftçilere bunları anlatıp, tüm bunlar hesaplandığında toplamda 115 lira olduğunu söylüyoruz ' ' ifadesini kullandı.

Çiftçilerin her geçen gün iyi tarıma yöneldiğini anlatan Çalışkan, ' ' Tarımdaki bütün gelişmeler çiftçilerimizce takip ediliyor. Toprak analizine artık daha çok önem veriliyor. Sertifikalı tohum kullanımına özen gösteriliyor. Çiftçilerimiz kendisini geliştirdikçe Türk tarımı da beraberinde gelişiyor ' ' dedi.
 

Benzer Konular