buğdayda ve arpa çeşitlerinde çifçi gözlem ve notları

arkadaşlar bu zamana dek hayatınız boyunca ektiğniz çeşitleri artı ve eksi yönüyle kısa ve öz şekilde yazın başka arkadaşlara referans olsun
siftahı ben yapıyorum
bereketi sizlerden bekliyorum

pehlivan :çifçinin sigortası kurakta olsa en az 300 ve üzeri verim garanti yağışta veri tavan yapar
toprak seçiciliği fazladır proteini düşüktür herkes ektiği için tmo alım yapmadığında değirmencilerin pehlivansa getime dediği çeşit

bayraktar 2000 taşa kayaya kırgı tabir edilen yerlere hiç korkmadan ek
erkenci olduğu için geç dönem bahar yağışları ndan faydalanmaz kuraklığa dayanaklı

karasuna odeska:uç noktada şitdetli kuraklıkve şiddetli soğuğa dayanıklı gübre atmasanda atsanda belli etmeyen nerdesyse gübresis bile verim vercek toprak isteği bakımından da seçici olmayan mütavazi bir okadar da cömert buğday çeşidi

subo(macaristan)orjinli:hangi tarlaya nereye ekersen ek rengini döndürmeyen ve protein değerinini asla düşürmeyen kardeşlenmesi aşırı fazla nekadar seyrek okadar kaliteli buğday
toprak isteği kuvvetli toprak istese de kötü toprakda da aynı kaliteyi çıkarır verimi düşürür

midas :çok güçlü çokdeğişik bir çeşit gübreye onarmal reoksiyon veren tarlanın dölek yerlerinde ektra verim yapan toprak isteği seçici ve nekadar bakım okadar kalite diyen bir çeşit sürekli yeşil canlı durup enson başaklanan çeşit
azotunu az verirsen küser dane hastta aşırı sararır kırmızı değil artık beyaz bir buğday çeşidiniz olmuştur tarla zayıfsa bunu daha çok yapar sürekli yeşil durup geç başaklandığı için süneye ve sama davetiye çıkaran bir çeşit

şimdilik bu kadar ARKAŞLARIN başka çeşitlerle konuyu zenginleştirmesini istiyorum
NOT gözlemler iç anadolu şartların da kuraklığın ve soğuğun en uç yaşandığı kırıkkle keskin ilçesi şarları için dir.........................

Son düzenleme:
konu hiç ilgi görmedi oysa herkes birer tane yazzsa çeşidi tanımayan arkadaşlara iyi bir referans olacaktı
sorumlu medatör arkadaş konuyu kitlesin bende başka bir yerde traktör çekişme videosu açayam daha çok ilgi görür
kilit .. kilit lütfen

Tarım 92 arpa cesidi 20kg/da atarsan iyi fazla attımmı yatar verimi iyidir
Aydan hanim 23kg/da dan az atmayacaksın yoksa seyrek düşer nadas tarlada verimi daha iyidir
K.odeska zaten basli basina bi verim bugdayı sapı çıkmaz boyu kisadır
Eksperya erkencidir arpayla beraber hemen hemen bicilir verimi odeskaya göre düsük ama kurakliga dayaniklidir

• Beğen
Tepkiler: umut71
Bu konuya yazacağım çeşitler ve verimleri asla kimseye referans olmaz. :)
Neden derseniz; bu sene denemek için aldığımız Enola buğday tohumunu, hayrabolu lu arkadaşım hiç duymadım diyor :D Halbu ki; çuvaldaki adres hayrabolu buğday pazarı.

Bana göre; en iyi verim yıla ve yağışa bağlı gibi, birde münavebe çok önemli, en azından kıraçlarda hayvancılık yapanlar macar fiğ ile münavebe yaparsa iyi sonuçlar ortaya çıkar, birde nohut var bu işe uygun.

50 çeşit var hangisini yazayım trakyalı olarak rumeli ekiliyor orta geççi kök boğaz ve pasa orta dayanıklı değerleri çok iyi yatma olayı yok kardeşlemesi zayıf enaz 23 24 kilo atılması gerek

Tarm 92 arpa aniza ekim 25 kg/da tohum 10 kg dap ekim yapıldı uste şubatta 10 kg üre mart sonu ot ilacı nisan başı 20.20.20 npk sulu gübre ve gubretas micro atıldı verim 380,400 kg arası oldu

• Beğen
Tepkiler: cracker
Manava arpa çeşiti şeker pancarı yerine ekildi Ekim da.12 kg. İki defa Ekim yapıldı top. 24 kg da dap 12kg 2x=24 kg toplam ekimden sonra e saat su bahar ayında 50 kg üre ve 3 saat den 2 su verildi verim 900 kg da
Esperya ayçiçeği yerine ekildi da. 25kg tohum 25 dap ve 30 kg üre atıldı toplam 4 su verildi verim 780 kg da.

• Beğen
Tepkiler: kirci02
Manava arpa çeşiti şeker pancarı yerine ekildi Ekim da.12 kg. İki defa Ekim yapıldı top. 24 kg da dap 12kg 2x=24 kg toplam ekimden sonra e saat su bahar ayında 50 kg üre ve 3 saat den 2 su verildi verim 900 kg da
Esperya ayçiçeği yerine ekildi da. 25kg tohum 25 dap ve 30 kg üre atıldı toplam 4 su verildi verim 780 kg da.
Nereye ektiniz manavanin susuzluga dayanikli iyi diyorlar bu konu hakkinda bilginiz var mi