Buğdaylarımızda son durum

Kasım ayında ekiliyor.Ama kasım sonu ekildi bu.Sahil bölgelerine akdeniz g .doğu anadolu,ege bölgesine uygun.Yuksek kesimleri hariç.Erkenci
Soğu a orta derece dayanımlı.Bu sene sanki soğuk etkiledi -7 olmuştur burada.Ekli dosyayı görüntüle 48722Ekli dosyayı görüntüle 48723Ekli dosyayı görüntüle 48724

Hocam bu ceyhan-99u bizim burda da baya ekmeye başladılar bir kaç yıldır ama dikkat etmemiştim pek. Verimi tane ağırlığı protein-gluten hektolitre vs nasıl değerleri geçen yıl kaça gitti fiyatı ? Detay verebilir misiniz biraz ?

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Hocam bu ceyhan-99u bizim burda da baya ekmeye başladılar bir kaç yıldır ama dikkat etmemiştim pek. Verimi tane ağırlığı protein-gluten hektolitre vs nasıl değerleri geçen yıl kaça gitti fiyatı ? Detay verebilir misiniz biraz ?
Bizim burdada ekiliyor.Soğuklara dayanımı az galiba.Gerçi bu sene dışında nisanda ayaz olmadı bu kadar.Bende ceyhan 99 ekicem seneye sulanabilir alanlara.Çok verimli diyorlar.Pas hastalıklarına karşıda çok dayanıklı.

Bugün buğdaylarımızı dolaştık..Daha önce bölge bölge sarılık bulunan yerler de yağış sonrası herhangi bir sorun kalmamış ancak..Bazı yaprak uçlarında kahverengi ve turuncu renk hakim..Bazıları kuraklık dedi mesela yaprak lekesi diyen de oldu..Ayrıca buğday tamamen başaklarını sorunsuz çıkarmış durumda..

Tp3uxu.jpg

2BYak8.jpg

I5dPAD.jpg

5AvYuP.jpg

geFM4G.jpg

Eg6fy3.jpg

5n6YKL.jpg

ZUF771.jpg

0TvxOY.jpg

ziZVgA.jpg

CnOKyP.jpg

L7qNrB.jpg
Aslında ,benimde ayni ceyhan99.basak çıkardı tarla yeşil duruyor ama yaprakları aralayınca bayrak yaprak dahi hasta gibi kurur gibi geldi bana dizde içine baktınız mi? 15 gün önce Altis premier attım.Simdi yine bir ilaç atayım mı bilemedim havalar aşırı sıcak gidiyor ,gidecek, ne yapacagimi bilemedim.
Siz bir işlem yaptınız mı,yada bundan sonra yapacakmisiniz?

Son düzenleme:
Birinci kalitede ekmeklik .Beyaz,boy 1metre hastalıklar dayanikli diyor ,kahverengi pasa orta,karapastan bahsetmemis,sarı pas ve septoryaya dayanıklı diyor.Sahil bölgelerine öneriliyor

• Beğen
Tepkiler: aenema
Aslında ,benimde ayni ceyhan99.basak çıkardı tarla yeşil duruyor ama yaprakları aralayınca bayrak yaprak dahi hasta gibi kurur gibi geldi bana dizde içine baktınız mi? 15 gün önce Altis premier attım.Simdi yine bir ilaç atayım mı bilemedim havalar aşırı sıcak gidiyor ,gidecek, ne yapacagimi bilemedim.
Siz bir işlem yaptınız mı,yada bundan sonra yapacakmisiniz?
Hocam bizim bayrak yapraklarda herhangi bir kuruma v.s olmadı yağışlar öncesinde bölge bölge sapsarı oldu ardından gelen yağışla birlikte düzeldi..Şuan sadece yaprakların üstünde turuncu ve kahvrengi renk hakim ama onlarda son dolaştığımızda azalmaya başlamıştı..Hatta o yaprakların açıp içine baktım herhangi bir sorun yok büyük ihtimal eksiklik diye düşünüyorum.Mesela eksperiada herhangi bir sorun gözükmüyor.Ben çiçeklenmeyi bekliyorum ardından 2.pası Amistar Xtra olarak atacağım belki potasyum katkılı bir yaprak gübresi veririm.Hocam yine size kalmış ama bence atmalısınız çünkü kuraklık aşırı sıcak derken baya etkilenecek öncesinde yoğun yağış görülen yerlerde de muhtemelen yine pas gelecek alttan derken hem hastalık varsa onları tedavi eder hem de koruma sağlar.

Hocam bizim bayrak yapraklarda herhangi bir kuruma v.s olmadı yağışlar öncesinde bölge bölge sapsarı oldu ardından gelen yağışla birlikte düzeldi..Şuan sadece yaprakların üstünde turuncu ve kahvrengi renk hakim ama onlarda son dolaştığımızda azalmaya başlamıştı..Hatta o yaprakların açıp içine baktım herhangi bir sorun yok büyük ihtimal eksiklik diye düşünüyorum.Mesela eksperiada herhangi bir sorun gözükmüyor.Ben çiçeklenmeyi bekliyorum ardından 2.pası Amistar Xtra olarak atacağım belki potasyum katkılı bir yaprak gübresi veririm.Hocam yine size kalmış ama bence atmalısınız çünkü kuraklık aşırı sıcak derken baya etkilenecek öncesinde yoğun yağış görülen yerlerde de muhtemelen yine pas gelecek alttan derken hem hastalık varsa onları tedavi eder hem de koruma sağlar.
Yaprak uçlarındaki turuncu ve kahverengimsi durum benim de maden cinsi buğdaylarımda oldu. Zıraat mühendisi arkadaşa sordum süne ilacındandır dedi.

• Beğen
Tepkiler: Buğday22