Büyükbaş hayvancılığa başlamayı düşünüyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Merhaba değerli site sakinleri.

Hayvancılıkla ilgili bilgi ararken denk geldim trakulup e, bende siz değerli kullanıcıların yorumuna başvuruyorum umarım değerli düşüncelerinizi bu kardeşinizden esirgemezsiniz.

Lisans işletme mezunu bir T.C vatandaşıyım, Ordu/Korgan ' da yaşıyorum.

Köyümüzde ufak tefek hayvancılık yapılıyor. Ben bunu geçimimi sağlamak ve köyümden ayrılmamak niyetiyle yapmayı düşünüyorum.

Sorularım:
1-) Devletten destek alabilmek için hangi şartları yerine getirmeliyim?(sadece ahır yeter mi? ayrı olarak süt sağma yeri, yeni doğan düve için ayrı yerler isetenir mi?
2-)Ne kadar hibe alabilirim(% kaçı hibe oluyor kredinin.)
3-)Hibeyi alırsam hayvanları kendim mi temin ediyorum yoksa devlet mi?
4-)Yemleri sadece satın almayla yapacağım bu işlemi. ( Sütün litresi 1 tl burada 10 inekle hem masraflarını karşılayıp hem de geçinebilir miyim?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Ynt: Büyükbaş hayvancılığa başlamayı düşünüyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Hoş geldin öncelikle.
Bu hibe destek işlerini koşturan kurumlar danışmanlar var en iyi cevaplar onlarda çünkü yöresel olarak ta hibe ve destekler farklı olabiliyor Devletten büyük baş işletme kredisi alabilmek için köyde üzerine kayıtlı arazi tapusu yada hicar sözleşmeli arazi ve çks olması gerek.
Devletten hibeli işletme kurmanın şartları daha çok ağır , çünkü belli bir plana göre kredi ve hibe veriliyor, bu plan bile şu anda bir sermaye .
Belli bir plana göre veriyor dedik ya devlet işte o planda senin yukarıda bahsettiğin gibi sınıflandırmalı işletme kuruluyor ki o işletmeler sağımhanesi doğumhanesi gebesi sağılırı küçüğü büyüğü hepsi ayrı oluyor , yani şöyle ev var 10 bin tl değerinde ev var 10 milyon tl değerinde ikiside ev .
Hayvancılık para kazanırmı kazanır ama zarar edermi eder bu ikisi arası derya deniz , anlatmakla bitmez .
10 hayvan ile bir aileyi geçindirmek normalde çok zor, ben sana şunu söyleyeyim senin doğal ve kişisel imkanların çok çok önemli , ne demek bu 10 hayvanı tamamen serbest süper bir merada yılda en az 8 ay otlatmak ile alınan yıllık hayvan başı 6 şar ton süt
yine 10 hayvandan modern bir işletmede yemi kendin yetiştirip mazotu karması gitmesi gelmesi ile olan 6 şar ton süt
yine 10 hayvandan eski zor bir işletmede sadece kuru saman nın ve fabrika yemi nin hepsi satın alınıp ta alınan 6 şar ton süt
Bu saydığım seçenekleri yüzlerce çoğaltmak mümkün hepsinin geliri farklı olacaktır, sen işletme okumuşun daha iyi bilirsin ben ilk okul mezunu.
Ben diyorum ki senin o çevrenin doğanın ürünüdür büyük baş hayvancılık olacaksa çok kolay olur, ama zorlan para kuvvetinede olur ama o para varsa .
Kişisel doğal İmkanlar varsa gir yoksa bulaşma hiç .

Ynt: Büyükbaş hayvancılığa başlamayı düşünüyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

İlgin için teşekkür ederim ismail_17
Değişik şekillerde yapmayı deneyeceğim bu işi gidip 10 baş hayvanı kendim alamam o kadar maddi durumum yok açıkçası.

olmazsa köy hayvanıyla başlayacağım param oldukça alırım o hayvanları ama kredi işini iyice araştırmayı düşünüyorum şu an ücr. öğretmenlik yapıyorum bitince araştırmaya başlayacağım.

Görüşlerinizi paylaşmanızı bekliyorum değerli site sakinleri

Ismaıl Agabey benı hatırlarmısın bılmem ben forumu uzaktan takıp edıp elımden geldıgınce yardımcı olmaya calısıyorum arkadaslara hayvancılık konusunda fakat...hayvancılık konusunda sen bırsey yazdıktan sonra bıze bısey dusmuyo...konuları guzel ozetlıyorsun...ıyı nıyetın yazılarından bıle anlasılıyor agabey...sagol varol...

Tkdk Sana destek verir ama nasıl verir ne olması gerekir ne yapman gerekir

1- Çiftçi kayıt a kayıt olmalı veya Büyükbaş hayvancılık ile İlgili bölüm bitirmiş veteriner vs zooteknist gibi veya sertifika almış Veya bir çiftlikte çalışmış oldugunu gösteren herhangi 1 tane belge istiyorlar.
2-Başvuru tarihleri oluyor değişiyor.
3-Ve ayrıca 50 Baş çiftlik için Trilyonluk projeler imzalanıyor ve sen bu çiftliği ilk olarak..
4- İlk olarak A-B Standardlarında yapman gerekir TKDK ilk Önce bitir yap Beğenirsek Verriz paranı Diyor.
5- 200-300 bin ' e Kururum diye düşünme %98 İptal eder AB standardları sitelerine bak 50 için Trilyonluk projeler..
6- Herşeyini isterler.

7- Diyorlarki senin bu çiftliği kurup kuramayacagına bakıyoruz diyolar yapabilme gücün var sa AB standardlarında herşeyiyle TKDK ozaman destek verir ama başvurular kapandı biliyorum çiftlik için.
Zengini zengin ediyorlar.

En iyisi KOGGEB Haziran 15 ' İne kadar son diye biliyorum 36 BİN Hibe desteği veriyorlar ama ilk olarak
18 yaşını doldurmus olman gerekli
ÇKS ŞART
Girişimcilik belgesi olması gerekli
girişimcilik belgesini
1GÜN Mülakat ve 2 hafta hafta içi 10 gün hergün Kurs görerek alabilirsin.
Mesleki yeterlilik belgesi.

36 Bin ' in 30bin ' i çiftlik için 6 bin ' i de Elektirik su Yem vs.

İlk olarak parça parça yapıyorsun Mesela temeli attın diyelim 5 bin Lira gitti bunun faturasını KOSGEBE verip ilk önce kom,yn üyelerine müdüre Gidip onay alıyorlar sonradan gelip bakıyorlar gerçekten yapmısmısın falan filan Sonra eğer Tamam derlerse ki tanıdık olması iyi olur

Tekrar imzalanıp Ankaraya yolluyorlar ankaradan Onay gelirse kosgebe geliyorlar ve Hereşy tamam ise 5 bin tl yi Veriyolar buda çok çok zaman alabilir.

Not--Helal kazanç ile yapmaya bak.

Ziraat muhendisligi tatim makinalari bolumunu bitirdim.Bende senin gibi çok arastirdim.Ama olmuyor adamlar çok şey istiyor o istedikleri bende olsa zaten kredi cekmem :) . Ben 15 tane kurbanlik düve aldim 2 ay önce otlatiyorum bi ay içerde baktim. Bunları kurbana sattıktan sonrada kurbanda kesilen ineklerin buzagilarini toplayip iki yil kahrini çektikten sonra tamam işte. Yeme para veriyorum sadece mazot parası yani kendim yetiştirip mala yedircem. Sende bence kredi işine hiç bulaşma yavaştan git ne olur ne olmaz...

bantun111 benim amacım da helalinden bu işi yapabilmek.

Ben en iyisi 4-5 tane köyden hayvan alayım onlara bakıp düvelerini satıp iyi sağılan inekklerden alayım.

Bir de şu sorum var normal köy ineklerini suni tohumlama ile holstain inek alma şansımız doğru mu kırma mı oluyor aynı verim alınabilir mi?

mer
torunoglu52 link=topic=83682.msg999794#msg999794 date=1431080994' Alıntı:
Merhaba değerli site sakinleri.

Hayvancılıkla ilgili bilgi ararken denk geldim trakulup e, bende siz değerli kullanıcıların yorumuna başvuruyorum umarım değerli düşüncelerinizi bu kardeşinizden esirgemezsiniz.

Lisans işletme mezunu bir T.C vatandaşıyım, Ordu/Korgan ' da yaşıyorum.

Köyümüzde ufak tefek hayvancılık yapılıyor. Ben bunu geçimimi sağlamak ve köyümden ayrılmamak niyetiyle yapmayı düşünüyorum.

Sorularım:
1-) Devletten destek alabilmek için hangi şartları yerine getirmeliyim?(sadece ahır yeter mi? ayrı olarak süt sağma yeri, yeni doğan düve için ayrı yerler isetenir mi?
2-)Ne kadar hibe alabilirim(% kaçı hibe oluyor kredinin.)
3-)Hibeyi alırsam hayvanları kendim mi temin ediyorum yoksa devlet mi?
4-)Yemleri sadece satın almayla yapacağım bu işlemi. ( Sütün litresi 1 tl burada 10 inekle hem masraflarını karşılayıp hem de geçinebilir miyim?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar öncelikle şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum umarım düşüncelerinizi gerçekleştirirsiniz öncelikle bulunduğunuz coğrafya karadeniz karadenizde yanlış hatırlamıyorsam popülasyon olarak jersey ırkı hayvanlar çoğunlukta bulunduğunuz iklime uygun hayvan seçimi öneririm size süt içinse jersey alabilirsiniz ayrıca hem süte hem ete simental ve montofon önerebilirim hatta bulunduğunuz şartlara montofon daha çok uyar gibi geliyor mera hayvancılığı yaygındır oralarda bu sebeple ben olsam az olsun benim olsun mantığıyla gidip birazda para biriktirip ihtayaçlarınızı karşılayacak kadar hayvanla başlamanız iyi olur yatırımlarla büyüyebilirsiniz bu konularla ilgili bilgileri destekleme ve hayvan seçimi konusunda il tarım müdürlükleri ve ziraat odalarındanda temin edebilirsiniz sanırım düşünceniz benimkine uymakta el işinde belli bir ücrete çalışacağıma kendi işimin patronu olayım düşüncesindesiniz sizde ama bunu yapabilmek için çok sağlam fizibilite yapmak gerekiyor yada kenarda işe yatırdığınız kadar bir sermayenizin daha olması gerekiyor hazır süt veren 6 tane iyi hayvan alırsanız kendi paranızla geçiminizi sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum sonrası ya kısmet... En sonki araştırmamda tapulu yerinizin olması bu yerin belde dışında olması ve buyerin yola cepheli olması şartı vardı sonra il tarım müdürlüğüne başvuru yapılıyor geliniyor bakılıyor belli bir metre hesabı veriliyor kaç metre kare yer yapılabilir diye sonra ahır kuruluyor ruhsat çıkıyor ve ondan sonra inek için krediye başvuruluyor tabi onun içinde bazı arkadaşlardan duyduğum ekiler yer ipotek gösterilecek mekanlar ve traktör gerekiyordu ilk zamanlar şu aralarda hayvanları sigortalayıp direk hayvanlar ipotekli oluyor diyorlar son halini bilmiyorum umarım işine yarar bu bilgiler.

bantun111 link=topic=83682.msg1000275#msg1000275 date=1431242015' Alıntı:
Tkdk Sana destek verir ama nasıl verir ne olması gerekir ne yapman gerekir

1- Çiftçi kayıt a kayıt olmalı veya Büyükbaş hayvancılık ile İlgili bölüm bitirmiş veteriner vs zooteknist gibi veya sertifika almış Veya bir çiftlikte çalışmış oldugunu gösteren herhangi 1 tane belge istiyorlar.
2-Başvuru tarihleri oluyor değişiyor.
3-Ve ayrıca 50 Baş çiftlik için Trilyonluk projeler imzalanıyor ve sen bu çiftliği ilk olarak..
4- İlk olarak A-B Standardlarında yapman gerekir TKDK ilk Önce bitir yap Beğenirsek Verriz paranı Diyor.
5- 200-300 bin ' e Kururum diye düşünme %98 İptal eder AB standardları sitelerine bak 50 için Trilyonluk projeler..
6- Herşeyini isterler.

7- Diyorlarki senin bu çiftliği kurup kuramayacagına bakıyoruz diyolar yapabilme gücün var sa AB standardlarında herşeyiyle TKDK ozaman destek verir ama başvurular kapandı biliyorum çiftlik için.
Zengini zengin ediyorlar.

En iyisi KOGGEB Haziran 15 ' İne kadar son diye biliyorum 36 BİN Hibe desteği veriyorlar ama ilk olarak
18 yaşını doldurmus olman gerekli
ÇKS ŞART
Girişimcilik belgesi olması gerekli
girişimcilik belgesini
1GÜN Mülakat ve 2 hafta hafta içi 10 gün hergün Kurs görerek alabilirsin.
Mesleki yeterlilik belgesi.

36 Bin ' in 30bin ' i çiftlik için 6 bin ' i de Elektirik su Yem vs.

İlk olarak parça parça yapıyorsun Mesela temeli attın diyelim 5 bin Lira gitti bunun faturasını KOSGEBE verip ilk önce kom,yn üyelerine müdüre Gidip onay alıyorlar sonradan gelip bakıyorlar gerçekten yapmısmısın falan filan Sonra eğer Tamam derlerse ki tanıdık olması iyi olur

Tekrar imzalanıp Ankaraya yolluyorlar ankaradan Onay gelirse kosgebe geliyorlar ve Hereşy tamam ise 5 bin tl yi Veriyolar buda çok çok zaman alabilir.

Not--Helal kazanç ile yapmaya bak.
Yeğenim maşallah zehir gibi olmuşsun, baştan sonra okudum sen zeki bir adamsın, bu kadar şeyi 10 kere okuyup 3 satırını ezberleyemeyen çok kişileri gördüm. Neyse ben yine konuyu açan arkadaşa hitaben şunu demek isterim. Hayvanın... saman, fiğ, yonca, silaj ihtiyacını kendi tarlandan temin edemiyorsan bu işi yapma arkadaş. Diğer zorluklarına hiç değinmeye gerek yok. 1 nci madde kaba yem yoksa, sende yok olursun.

torunoglu52 link=topic=83682.msg1000519#msg1000519 date=1431324632' Alıntı:
bantun111 benim amacım da helalinden bu işi yapabilmek.

Ben en iyisi 4-5 tane köyden hayvan alayım onlara bakıp düvelerini satıp iyi sağılan inekklerden alayım.

Bir de şu sorum var normal köy ineklerini suni tohumlama ile holstain inek alma şansımız doğru mu kırma mı oluyor aynı verim alınabilir mi?

Şu desteğe hiç bulaşma Zaten Zenginleri zengin ediyorlar varsa trilyonluk mal değerin bu para gitse bile acımayacak biriysen Tamam.. Zaten şu notu der sorsan oraya SENİN YAPABİLME GÜCÜNE BAKIYORUZ BU PROJELERİ YAPARSAN BİZDE SONRADAN BEĞENİRSEK Kİ AB Standralarında olursa onay veriyoruz.. İlk yap Sonra Al..
Ayrıca hayvancılık hibeside alıcam dersen bulaşma oraya Not aldıgında.. 2 Yaş gebe Vesayre yazdıgında
Örnek 100 BAŞ
Bunların %80 ' i Boş oluyor 7-8 yaşlarında olabiliyor Süt verimleri düşük olabiliyor hastalık kapma riski yüksek olabiliyor sakat olabiliyor Sigortanın karşılamayacagı her türlü sorun olabiliyor yani anlıycan.
Çünkü Sen hibe alırsan Belli belirsiz yerlerden getiriyorlar veriyolar senin gidip onları bakman %0 bunuda belirtmek isterim.
Dumum hiç yok dersen tarım kredi koop ' dan al 5 tane inek -10 tane inek 5 sene vadeli öde
Ayrıca Samanı 0,75 krsa samanı 0,30 Kurusa almıcaksan türkiye de %75 lerden daha yüksek değerlerde yem ürünleriyse bulundugun bölgeyi araştır Hiç hiç yapma bizim burda 0,35 tl Saman 1-2 yıllık alınıyor ki çünkü ekersek zarar ederiz yonca slajda böyle
İLK ÖNCE Biç.. bi ekersek ne kadar alırsak ne kadar fiyatı ne kadar 0,35 Kurus olan saman 1 yıllık boyunca alındıgında daha ucuza maal ediyorsun toptan..!
Yani yüksek değerlerde alıcaksan hazırdan hiç bir yere ekin ekemeyceksen yoksa bile kiralayıp gene ekmiyceksen Kazanmazsın..! :)
35-40 KG Sütverimli olanlar Da ise daha çabuk risk ' e girersin en ortalaması
26-32 KG Arası İDEAL.

Hayırlısı neyse olsun

sagalassos link=topic=83682.msg1000587#msg1000587 date=1431346681' Alıntı:
Yeğenim maşallah zehir gibi olmuşsun, baştan sonra okudum sen zeki bir adamsın, bu kadar şeyi 10 kere okuyup 3 satırını ezberleyemeyen çok kişileri gördüm. Neyse ben yine konuyu açan arkadaşa hitaben şunu demek isterim. Hayvanın... saman, fiğ, yonca, silaj ihtiyacını kendi tarlandan temin edemiyorsan bu işi yapma arkadaş. Diğer zorluklarına hiç değinmeye gerek yok. 1 nci madde kaba yem yoksa, sende yok olursun.
saol dayı :)
Kaba yem ' i evet üretemiyorsan zor kazanırsın kazanırsın ama 1000 saat emek verirsin 10 saatlik parasını alırsın Bu ' da rezillktir kendi kendini bitirirsin.
ek ne olursa olsun arazin uygunsa ek ek
ekemezsen Kirala gene ek ne olursan EK :d
Arkadaş inş başarır..
Bzim ruhsat plan proje bitiyor bizde bekliyooruz agustos gibi başlanıp eylül gibi bitircez inş İnşaatı

bantun111 link=topic=83682.msg1000695#msg1000695 date=1431373231' Alıntı:
saol dayı :)
Kaba yem ' i evet üretemiyorsan zor kazanırsın kazanırsın ama 1000 saat emek verirsin 10 saatlik parasını alırsın Bu ' da rezillktir kendi kendini bitirirsin.
ek ne olursa olsun arazin uygunsa ek ek
ekemezsen Kirala gene ek ne olursan EK :d
Arkadaş inş başarır..
Bzim ruhsat plan proje bitiyor bizde bekliyooruz agustos gibi başlanıp eylül gibi bitircez inş İnşaatı
Hadi bakalım inşallah yapacaksın. Artık açılışa çağırırsın, hep birlikte senin işletmeyi basarız :)

Gösterdiğiniz ilgiden dolayı tesekkur ediyorum.
Açıkçası bu kadar ayrıntılı yorumlar geleceğini beklemiyordum.
Sizin de dediğiniz gibi iyice araştıracağım destek işini. Tarlamiz var arpa ekip bicebilirim ve kurutup kışın yedirebilirim hayvanlara. Ayrıca kuru ot da ekip bicebilirim.

Akrabalarının yerleri var kiralayıp oraları da kullanabiliriz. Yine biraz yakinlarimizda yaylamız var yer kiralayıp mısır ekip silaj yapabilirim ama silaj çok kaliteli olmaz diye düşünüyorum.
Tarım krediden vadeli alıp ödemek mantıklı. O da seçeneklerin arasına girdi. Ücretli öğretmenlik işi bitecek az kaldı ondan sonra araştırmaya baslayacagim belediyeden de 12000 TL gibi bir alacağım var onu da alirsam olabilir sanki.

(Mobilden yazıyorum biraz karışım oldu sanki kusura bakmayın)

Arkadaşlar bu sitede daha önce defalarca ve defalarca 'Kosgeb ' in eğitimlerine katıldığımı' 'Yatırımcı belgesi aldığımı' 'Süreç hakkında bir miktar bilgi sahibi olduğumu' ve bu bağlamda KOSGEB ' in tarım ve hayvancılık sektöründe KESİNLİKLE destek-hibe gibi bir programının BULUNMADIĞINI, Kosgeb ' e tarımsal bir proje ile başvurduğunuzda sizi İPARD ' a yönlendirilerek eğitimlere bile kabul edilmediğinizi, çok kereler farklı konularda arkadaşlarımızla paylaşmıştım.
Hala ve hala bilmediğimiz bazı konularda yorum yapıp, buradaki bilgi sahibi abilerimizden, arkadaşlarımızdan bilgi edinmeye çalışan kardeşlerimize lütfen doğru ve rafine bilgiler vererek destek te bulunmaya çalışalım, yoksa gerisi laf salatası gibi oluyor, son kez diyorum ki 'KOSGEB ' DEN TARIM VE HAYVANCILIK PROJELERİNİZ İÇİN DESTEK-HİBE ALAMAZSINIZ'
Hala tersini iddia eden kardeşlerim bana konu ile ilgili link atarlar ise, ben de yanlışımı düzeltip, kendilerinden bir özür dileyeceğim.

http://www.kursu.biz/kosgeb-tarafindan-desteklenmeyen-sektorler

• Beğen
Tepkiler: Mstfaclk54

sagalassos link=topic=83682.msg1000761#msg1000761 date=1431414357' Alıntı:
Hadi bakalım inşallah yapacaksın. Artık açılışa çağırırsın, hep birlikte senin işletmeyi basarız :)
İnş çağırrım İnşaat bittikten sonra Zaten trakklubun Logosunu duvara yapıstırcam :)

Have a nice day

Do you need personal and business or Mutual funds without stress and quick check? If yes, contact us today because we are currently offering 2% super-interest loans.

Our funding is safe and secure. The happiness of our customers is our strength. Loans between 5,000.00 - 100,000,000.00 Euro. Now available in Business, Personal, Home, Travel and Student Loans.

Interested parties should contact the company via email for more information: Lender Email: unitedloanservice@yahoo.com
Payee name: Steve Money

Have a nice day

Do you need personal and business or Mutual funds without stress and quick check? If yes, contact us today because we are currently offering 2% super-interest loans.

Our funding is safe and secure. The happiness of our customers is our strength. Loans between 5,000.00 - 100,000,000.00 Euro. Now available in Business, Personal, Home, Travel and Student Loans.

Interested parties should contact the company via email for more information: Lender Email: unitedloanservice@yahoo.com
Payee name: Steve Money

Bakın bu arkadaş düşük faizli kredi dağıtıyormuş [emoji16]

Hoş geldin öncelikle.
Bu hibe destek işlerini koşturan kurumlar danışmanlar var en iyi cevaplar onlarda çünkü yöresel olarak ta hibe ve destekler farklı olabiliyor Devletten büyük baş işletme kredisi alabilmek için köyde üzerine kayıtlı arazi tapusu yada hicar sözleşmeli arazi ve çks olması gerek.
Devletten hibeli işletme kurmanın şartları daha çok ağır , çünkü belli bir plana göre kredi ve hibe veriliyor, bu plan bile şu anda bir sermaye .
Belli bir plana göre veriyor dedik ya devlet işte o planda senin yukarıda bahsettiğin gibi sınıflandırmalı işletme kuruluyor ki o işletmeler sağımhanesi doğumhanesi gebesi sağılırı küçüğü büyüğü hepsi ayrı oluyor , yani şöyle ev var 10 bin tl değerinde ev var 10 milyon tl değerinde ikiside ev .
Hayvancılık para kazanırmı kazanır ama zarar edermi eder bu ikisi arası derya deniz , anlatmakla bitmez .
10 hayvan ile bir aileyi geçindirmek normalde çok zor, ben sana şunu söyleyeyim senin doğal ve kişisel imkanların çok çok önemli , ne demek bu 10 hayvanı tamamen serbest süper bir merada yılda en az 8 ay otlatmak ile alınan yıllık hayvan başı 6 şar ton süt
yine 10 hayvandan modern bir işletmede yemi kendin yetiştirip mazotu karması gitmesi gelmesi ile olan 6 şar ton süt
yine 10 hayvandan eski zor bir işletmede sadece kuru saman nın ve fabrika yemi nin hepsi satın alınıp ta alınan 6 şar ton süt
Bu saydığım seçenekleri yüzlerce çoğaltmak mümkün hepsinin geliri farklı olacaktır, sen işletme okumuşun daha iyi bilirsin ben ilk okul mezunu.
Ben diyorum ki senin o çevrenin doğanın ürünüdür büyük baş hayvancılık olacaksa çok kolay olur, ama zorlan para kuvvetinede olur ama o para varsa .
Kişisel doğal İmkanlar varsa gir yoksa bulaşma hiç .
Ismail abi candır 👍🏼

Süt inekçiliği yapıp 1,5 liraya süt satacak olan, böyle bir sistem kurmayı hayal eden arkadaşlara tavsiyem bu hayalı bırakın, bunun bir karlılığı yok. Ha ben kar istemiyorum öyle can sıkıntısından süt inekçiliği yapıcam diyorsanız o zaman olur.