BüyükBaş hayvancılık girişimi. Lütfen Destek.

Selamun Aleyküm,

Beside büyümüş inek yaylıma gider mi ? Jersey almayı düşünüyorum inşallah Ancak süt ineği olduğu için merada değil çiftliklerde yetişiyorlar(Karadeniz bölgesi hariç). Ben alıp yaylıma gidebilir miyim ? Birde inekleri aldıktan sonra meradan ve kendi hazırladığım rasyonumdan dolayı ineklerde yem değişikliğinden kaynaklı bir sorun yaşar mıyım ?

Selamun Aleyküm,

Beside büyümüş inek yaylıma gider mi ? Jersey almayı düşünüyorum inşallah Ancak süt ineği olduğu için merada değil çiftliklerde yetişiyorlar(Karadeniz bölgesi hariç). Ben alıp yaylıma gidebilir miyim ? Birde inekleri aldıktan sonra meradan ve kendi hazırladığım rasyonumdan dolayı ineklerde yem değişikliğinden kaynaklı bir sorun yaşar mıyım ?
İnsallah bilgi verirler ama bence jarsey gider belki biraz zayıflar ama hangi bölge oda önemli

Çankırı da yapacağım inşallah. Köyün resmini koydum aşağıya. Süt ineklerini genelde merada değil de kapalı sistemde besledikleri için ne olacağını tam kestiremedim. Dediğin gibi inşallah bir bilgi veren olur :)
çankırı.jpg

merhaba,
öncelikle planladığınız sayı nedir?
ahır varmı?
tarla varmı?
herşey satın alınarakmı bakım yapılacak?

yarı karadenizli olarak jarseylerin cefakar olduğunu azla yetinebileceğini söyleyebilirim,
Yarı balıkesirli olarak holstayn veya simentallerin süt ve et veriminde jarseyi katlayacağını söyleyebilirim,

20 yıl önce karadenizde bakılan jarseyler fenni yem bilmezdi(şimdilerde nasıldır bilemiyorum) ,kepek ve tuz karıştırılan sebze artığı-bahçe sınırlarına ekilen pazıların kökleri ve yapraklarından oluşan yal mısır sapı-saman-çayır otu-taze budanmış fındık dallarının yapraklarını yerdi,verdiği sütü sorarsan 3-4 litreyi geçmezdi ama yoğurdun tadı,minzisinin(çökelek) tadı yağ oranı ,heleki tereyağı efsane olurdu.et verimi bakımından naifler karadeniz bakımıyla maksimum süt litresini maksimum et randımanı beklerseniz hayal kırıklığı olabilir.

sadece sütü düşünerek bu işe kalkışmayın çoğu zaman hesap yapılırken günlük şukadar litre süt verimi hesap edilir ama bu litre hesabı olabilecek en iyi bakım şartlarında olur,işin içine iklim,çevre koşulları,yem rasyonu girdimi yanyana iki komşunun verimi arasında bile dağlar kadar fark olur,ha ne var butik yapacaksanız jarseyin sütü yağ oranı nedeniyle kendiniz perakende satacaksanız daha yüksek fiyat talep edebilirsiniz.yağ-çökelek-yoğurt yapıp satabilirsiniz.ancak sütünüzü toplama yerine dökecekseniz 1 inekten 40 litre süt alan üreticiyle sizin 1 inekten alacağınız 20 litre süt aynı değerle ödenir.

kesime göndereceğiniz jarsey örneğin 200 kg et randımanı varken simental yada holstayn kesime gönderen üretici 300 kg et randımanıyla sizden daha karlı olabilir,
söylediklerim gözlemdir.araştırmanızı iyi yapıp durumunuzu değerlendirmenizi öneririm,

piyasadaki bu pahalılığa rağmen uğraşma biz bu işten kaçıyoruz diyenlerde olacaktır.fikirlerine saygı duymakla beraber çiftçiliğin yanında mesaili bir işim olmasaydı sizin gibi düşünüp bu işi butik yapar 5 tane jarseyle bu işe kalkışırdım.sütümü toplayıcıya dökmeyip değerini ödeyecek müşterileri bulup kendim pazarlardım.

Şöyle ki ahır olacak ancak tarla olmayacak yani kaba kesif yem dışarıdan temin edilecek.

Tabiki Jersey sütünü ve mamüllerini perakende satmaya kalkışacağım. Rasyonsuz bakımsız veterinersiz gözüm kapalı 5 inek alayım Allah ne verdiyse yesin 25 litrede süt versin kafasıyla çıkmıyorum bu yola.

İşin aslı bu işe girme sebebim "hayvancılıkta çok güzel para var" kafası değil artık İstanbulu terkedip insana layık olan hayata geçmek. Anlayacağın sattığım süt ve buzağı benim hayvanlarımın yemini çıkarsın evime ekmek girsin benim için kafidir.

Bunları geçecek olursak düşüncem şöyle; kış gelene kadar olabildiğince mera ve mera sonrasında sütü destekleyecek belli bir rasyon, Kışın gerekli araştırma sonucu hayvanları telef etmeyecek bir rasyon. Ne kadar süt verirse o kadar kardır.

Bu yüzden bu gibi forumlarda ve çiftliklerden akıl alma ve işin sonunda bir mukayese yapmaya çalışıyorum. Verdiğiniz bilgiler içinde çok teşekkür ederim :)

• Beğen
Tepkiler: filizma
@EmrahŞahin10 hocam istanbulu terketme konusunda yorum yaparsam istanbulseverler beni topa tutar :)
ben bir türlü ısınamadım nedense:)
insana layık yaşamak herkesin hayalidir.
hakkınızda hayırlısı olsun diyelim.
benimki bilgiden ziyade nacizhane gözlemlediklerimi paylaşmak oldu.
umarım gönlünüzdeki hayatı yaşarsınız,,,

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Aleyküm selam,
90 lı yıllarda Hollanda Holştein inek ithal getirmiştik.
Sarı ve mavi sertifikanın üstü seçilmiş ırk sertifikalı hayvanlardandı.
Damdaki yerli inek 15 lt süt verirken, gelen hayvanlar 30 lt süt rahat bir şekilde verirdi.
Hayvanın otlayacağı saatler zaten bellidir , sabahtan 11: 00 e kadar ve ikindiden akşama kadar hayvanlar iyi otlar.
Hem dışarı salınacak hem de çok süt verir diye bir Dünya yok, hayvan bakım yetersiz olursa zayıflıyor, destek yem şart olur.
Meranın at harası tipinde ve hayvanı fazla yürümekten yormaması gerekir.
Sütçüde süt 10,5 TL , 50 krş destek ,
Kooperatif , 1125 kuruş.
Gazoz 18 TL/lt .
Perakende süt 20 TL/lt.
Sütçüye süt vereceğiz diyorsanız, sakın bulaşmayınız.

Zaten sadece mera ile yetinmeyeceğim meradan sonra belli bir rasyonum olacak ve önlerine koyacağım bunda hemfikiriz. Süt birliklerine satmak gibi bir niyetim yok zaten 5 veya 6 jersey inekle ne kadar süt üretebilirim ki süt birliğinden para kazanayım. Ancak aldığım jerseyler meraya alışır mı onu kestiremiyorum. Çünkü ahırda besleyecek kadar gücüm yok ve olmayacaktırda.

• Beğen
Çiçek biçiyoruz şu an konuyu gördüm
Özlediğiniz hayat Konusunda umarım yaşarsınız
Ama iyi araştırın birde ne olursunuz, küçümsemeyin hayvancılıkta kendine göre zorlukları vardır
Mera iyiyse iyi verim olur merada birşey yoksa yok olur her şey
Merada olmayınca hazır verilir oda maliyet
İyi araştırın İnternet imkan var

• Beğen

Haklısınız zor bir iş buna bir lafım yok, açıkçası köyde olan şehri istiyor şehirde olan ah bir yerim olsa da gitsem diye gözlüyor. Dediğim gibi hala araştırıyorum nasıl yaparım nasıl ederim diye düşünüyorum bölgede hali hazırda mera hayvancılığı yapıldığı için bölgenin uygun olduğu kanaatindeyim. Deneyimlemek istiyorum eğer olmazsa bile üzülexeğim bir konu değil. Her fırsatta bir ormana bir dağa gitmektense istediğim hayatın bu olduğuna kesin kanaat getirdim. Rasyon öğrenmem gerekiyor örnek rasyonları karşılamam gerekiyor sadece bunları araştırıyorum adım adım ilerleyexeğim inşallah.