Büyükbaş Yem, Küçükbaşa Verilir mi?

Arkadaşlar merhaba. Büyükbaşlar ve küçükbaşlar bilindiği üzere ruminant hayvanlardır. Piyasada bulunan büyükbaş yemlerin fiyatı küçükbaş yemlerin fiyatlarından daha ucuz. Vitamin, minarel ve iz elementler bakımından bu yemlerde başka farklılıklar mevcut mu? Küçükbaş yem fiyatlarının Büyükbaş yem fiyatlarından pahalı olmasının nedeni nedir? Bildiğim kadarıyla aynı ham maddeler kullanılmakta. Yardımcı olacaklara teşekkürler.

Biz pek yem vermeyiz koyuna sadece kuru ot veririz hazır
Fazla tecrubem yok yem konusunda genelde meraya salariz kuzuda cogunlukla dişiler damızlık erkekler kurbanlık
Şöyle birşey duymuştum büyük baş yem ile ilgili büyük baş süt yemi icindeki kalsiyum kuzuya erkeklere idrar yoluna kireçlenme tıkanma yapıyormuş , bunun gibi sorunlar olabilir mineraller vitaminler farklı
Karlılıkta arayiştayiz ama doğru besleme önemli

Birkac gün önce çektiğim foto etrafi çevrili reygras ekili mera burası olmasa koyuun işi zor bizim
Elimizden geldiğince kendimiz otculuk yapmalıyız yesil yada kuru hem sağlıklı
20191129_170256.jpg

Biz pek yem vermeyiz koyuna sadece kuru ot veririz hazır
Fazla tecrubem yok yem konusunda genelde meraya salariz kuzuda cogunlukla dişiler damızlık erkekler kurbanlık
Şöyle birşey duymuştum büyük baş yem ile ilgili büyük baş süt yemi icindeki kalsiyum kuzuya erkeklere idrar yoluna kireçlenme tıkanma yapıyormuş , bunun gibi sorunlar olabilir mineraller vitaminler farklı
Karlılıkta arayiştayiz ama doğru besleme önemli

Birkac gün önce çektiğim foto etrafi çevrili reygras ekili mera burası olmasa koyuun işi zor bizim
Elimizden geldiğince kendimiz otculuk yapmalıyız yesil yada kuru hem sağlıklıEkli dosyayı görüntüle 43020
Iyi gunler baskAn ben hobi koyunculuk yapiyorum kapali alanda koyunlarima 750grm sabah 750grm aksam olmak uzere1.5kg gunluk misir slaj veriyorum misir slajinin koyuna zarari olur mu koyunlar 3-4aylik gebeler

Iyi gunler baskAn ben hobi koyunculuk yapiyorum kapali alanda koyunlarima 750grm sabah 750grm aksam olmak uzere1.5kg gunluk misir slaj veriyorum misir slajinin koyuna zarari olur mu koyunlar 3-4aylik gebeler

Hocalar gebe koyuna slajı önermiyorlar. Ruminantlarda besleme kuru madde üzerinden yapılıyor. Slajın %75i su. %25 kuru madde oranı vardır. Koyuna yeterli gelebilmesi için günde 4 kg slaj vermeniz gerekiyor bu da imkansız.

Son düzenleme:
Hazir besleme konusunda fazla tecrubeli değilim
Hazır besleme ihtiyaca göre belirlenir gebelik kuzulu boş olma durumuna göre
Bu konuda denge kurulmaya çalışılır
Konu rasyon konusuna girer
Benim çevremde herkes mısır silaji veriyor ama karma karıştırma yapıyor
Mısır silaji dengelidir ama yetrli değildir
Dikkatli olmak gerek yinede araştır sen
En dengeli yem ot koyun için
En iyi karlılık mera yine ot

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Selçuk üniversitesi rasyon programına göre ;

Kuru madde olarak 3/1 sağlıyorsun EKSİK
Enerji ihtiyacı yarıdan azını sağlıyorsun EKSİK
Protein olarak 3/1 sağlıyorsun EKSİK

Sonuçları bence kötü olabilir.

Resimler ve ekler

• slaj.jpg
    slaj.jpg
    196.3 KB · Görüntüleme: 80
  • Beğen
Tepkiler: karga

Silaj tüketimi koyunlarda yavru atmalara sebep oluree aşırı şeklde altını ıslattırıyor ıslak zemin de kuzulayan kuzular üşütüp ölebilir

Selçuk üniversitesi rasyon programına göre ;

Kuru madde olarak 3/1 sağlıyorsun EKSİK
Enerji ihtiyacı yarıdan azını sağlıyorsun EKSİK
Protein olarak 3/1 sağlıyorsun EKSİK

Sonuçları bence kötü olabilir.
Başkan ilgin icin teşekkürler ben koyun isini hobi olarak yapiyorum kar amacim yok koyun bası gunluk 15kg misir kuspesi 400gr 14protein buğday 400gr aycicegi kuspesi 300gr saman veriyorum sana zahmet rasyonumu hesaplar misin

Öncelikle ben zooteknist değilim. Programın verdiklerini paylaşıyorum. Yetkin birinden yardım alın lütfen.

Verdiğiniz ham maddeler ile kuru madde hemen hemen tutuyor.

Enerji yüksek

Protein çok yüksek

BESİN MAD.İHTİYAÇLARRASYONSONUÇ
KM,kg1,421,38EKSİK
ME,Mcal2,753,25FAZLA
Ham Protein,g121202FAZLA

Resimler ve ekler

• kuru madde.jpg
    kuru madde.jpg
    240.8 KB · Görüntüleme: 51
Program ile sizin verdiğiniz ham maddeler ile kararında bir rasyon hazırladım. Daha ekonomik oldu. Dediğim gibi bunu program hazırlıyor reelde nasıl olur bilmiyorum uzman değilim.

KM,kg1,421,42TAMAM
ME,Mcal2,752,79FAZLA
Ham Protein,g121121TAMAM

Resimler ve ekler

• kuru madde2.jpg
    kuru madde2.jpg
    255.3 KB · Görüntüleme: 45
Program ile sizin verdiğiniz ham maddeler ile kararında bir rasyon hazırladım. 90kg hayvan ortalaması ile . Dediğim gibi bunu program hazırlıyor reelde nasıl olur bilmiyorum uzman değilim.

BESİN MAD.İHTİYAÇLARRASYONSONUÇ
KM,kg2,152,17TAMAM
ME,Mcal4,094,10TAMAM
Ham Protein,g181184FAZLA

Resimler ve ekler

• kuru madde2.jpg
    kuru madde2.jpg
    252.4 KB · Görüntüleme: 42

Arkadaşlar merhaba. Büyükbaşlar ve küçükbaşlar bilindiği üzere ruminant hayvanlardır. Piyasada bulunan büyükbaş yemlerin fiyatı küçükbaş yemlerin fiyatlarından daha ucuz. Vitamin, minarel ve iz elementler bakımından bu yemlerde başka farklılıklar mevcut mu? Küçükbaş yem fiyatlarının Büyükbaş yem fiyatlarından pahalı olmasının nedeni nedir? Bildiğim kadarıyla aynı ham maddeler kullanılmakta. Yardımcı olacaklara teşekkürler.
Büyükbaş yeminin kullanılması doğru değildir. Büyük baş yemleri küçükbaşın ihtiyacının çok üzerinde enerji protein içerir. Koyunun yeminin daha pahalı olmasının nedeni büyük ihtimalle piyasayla alakalı buyukbas yemi gibi sürekli mecburiyeti olmayan bi yem nadir kullanımı var. Elinizde yem olarak saman yonca felan ne varsa yazarsanız ve hayvanlardan süt et olarak bi beklentiniz varsa yazarsanız yardımcı olabilirim.

• Beğen
Tepkiler: Kürşat
Büyükbaş yeminin kullanılması doğru değildir. Büyük baş yemleri küçükbaşın ihtiyacının çok üzerinde enerji protein içerir. Koyunun yeminin daha pahalı olmasının nedeni büyük ihtimalle piyasayla alakalı buyukbas yemi gibi sürekli mecburiyeti olmayan bi yem nadir kullanımı var. Elinizde yem olarak saman yonca felan ne varsa yazarsanız ve hayvanlardan süt et olarak bi beklentiniz varsa yazarsanız yardımcı olabilirim.
Mesela bir macar merinosu nun dönemler halinde yani koç katım,gebeliğin son 1 bucuk ayı ve doğumun ilk ayı şeklinde elde cayır otu arpa saman var(gerekli dönemlerde gerekli yem takviyesi alınacak mecbur) tabi bunlara yılın 8 ayi mera takviyesi ile beraber yazarsanız sevinirim