Canlı Hayvan Borsaları Kurulmalı, Çobanların Maaşları Arttırılmalı

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,266
Konum
Bilecik


Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından Hakkari’de düzenlenen ‘Küçükbaş Hayvan Çalıştayı’ önemli konu başlıklarına ev sahipliği yaptı

Potansiyel kullanılmıyor

Çalıştaya konu olan illerdeki mevcut coğrafi koşulların ve meraların küçükbaş hayvancılığa uygun olduğu ifade edilirken, buna karşılık mevcut potansiyelin yeterince kullanılmamasından şikayet edildi. Türkiye’deki mevcut küçükbaş hayvanın yüzde 17’sinin Hakkari, Muş, Bitlis ve Van illerinde yetiştirildiğinin anlatıldığı çalıştayda, bölgedeki çayır ve meraların sığırdan çok koyun ve keçi yetiştiriciliğime uygun olduğunun altı çizildi.

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki tarımsal alt yapının koyun ve keçi yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasına son derece uygun olduğu kaydedilirken, var olan sıkıntılar nedeniyle üretim kapasitesinin arttırılamadığı belirtildi. Bölgede hayvancılığın yaygınlaştırılmasının önündeki en büyük sıkıntının güvenlik sorunundan kaynaklandığının üzerinde durulurken, bir diğer önemli sorunun meraların mülkiyeti ve kullanımıyla ilgili olduğu vurgulandı.

Çalıştırılacak çoban yok

Çalıştırılacak çoban bulunmamasının da küçükbaş hayvancılığın önündeki bir diğer engel olduğu dile getirilirken, çobanların eğitimi ve sosyal güvenliği olmadan çalıştırıldığı ifade edildi.

Çalıştayda, Doğu Anadolu Bölgesi’nde koyun ıslahı için ön düzenlemeler yapılması gerektiği üzerinde durulurken; güvenlik, ulaşım, iletişim, sağlık ve eğitim sorunlarının biran evvel çözülmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

Yerli ırklar melezlenmemeli

Yerli ırkların korunması için gen bankası oluşturulmasının önerildiği çalıştayda, yerel ırkların kesinlikle melezlenmemesi gerektiği belirtildi. Meraların amaç dışı kullanımının engellenmesinin küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için önemli olduğu ifade edilirken, bir yem bankası oluşturulması da gündeme getirildi.

Çalıştayın ilk gününde son olarak Doğu Anadolu Bölgesi’nde hayvancılığın canlandırılması için Ticaret Borsaları bünyesinde canlı hayvan borsalarının kurulması fikri ortaya atılırken, yapılacak ıslah çalışmalarından olumlu sonuç alınması için yetiştiricilerin ve çobanların gelirlerinin arttırılması gerektiği ifade edildi.
 
Katılım
18.02.2011
Mesajlar
5,881
Konum
sivas
Ynt: Canlı Hayvan Borsaları Kurulmalı, Çobanların Maaşları Arttırılmalı

o zaman teşvik ediyorlarsa madem koyunu olana devlet ayda 300 -400 tl çoban maaşı desteği versin bunuda min 300 koyun olarak bellirtsin o zaman teşvik olur
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt