Çayır otu arpa ve samanla hayvancılık

Merhabalar . süt hayvancılığını, fiyatların kötü olmasından kaynaklı yapmıyoruz (1.4 tl) o yüzden elimizdeki montofon melezi ineklerden süt beklentimiz yok buzaklarına yetirsinler yeter. Çayırlarımız var ve arpa ekiyoruz yani saman arpa ezmesi ve çayır otu ile bu hayvanlara bakacağız yazında meradan faydalanacağız sizlere sormak istediğim bu besleme yöntemi ile problem yaşarmıyım yada bunlarla bir rasyon yapabikecek olan var mı önerileriniz veya katkıda bulunmak istediğiniz bir şey varmı ?

Rasyon bilgisi bede fazla yok
Bildigim kadarı şöyle anaç ineklerde yuksek süt verimi beklemezsen bir çok konuda sorundan kurtulmuş olursun
Yüksek süt verimi yanında birçok detay ve sıkıntı getirir
Düşük süt veriminde çayır otu arpa ezmesi ve uygun miktarda ayçiçek kuspesi yeterli olur derim
Arpa ezmesi yaninda sana uygun miktarda aycicek kuspesi olsa verim daha dengeli ve iyi olur diye düşünüyorum
Tabi çayır ve ve meracilik olunca bunları dengelemek tecrübe işi
Çayır mera zamani hayvan yem yemeyebiliyor bazen yem gerekmiyor bile

• Beğen
Tepkiler: Kürşat
Rasyon bilgisi bede fazla yok
Bildigim kadarı şöyle anaç ineklerde yuksek süt verimi beklemezsen bir çok konuda sorundan kurtulmuş olursun
Yüksek süt verimi yanında birçok detay ve sıkıntı getirir
Düşük süt veriminde çayır otu arpa ezmesi ve uygun miktarda ayçiçek kuspesi yeterli olur derim
Arpa ezmesi yaninda sana uygun miktarda aycicek kuspesi olsa verim daha dengeli ve iyi olur diye düşünüyorum
Tabi çayır ve ve meracilik olunca bunları dengelemek tecrübe işi
Çayır mera zamani hayvan yem yemeyebiliyor bazen yem gerekmiyor bile
Ayçiçek yada pamuk küspesine erişim çok zor bulunduğum yerde

En çok yalama taşlarından alıp önlerine koyabilirim vitamin mineral eksikliği bakımından protein eksikliği için maalesef bir ürüne erişim çok zor sadece fabrika yemleri ile oluyor onlarda pahalı olduğu için almak istemiyoruz
Bizdede yem fiyatlarının yüksekliğinden sıkıntı var
Bir kac yıldır kuru tarim da uygun gitmiyor bizde kendimizden yeteri kadar birşeyler depolayamiyoruz
Benim yeteri kadar yem bitkisi yetiştirme imkanim olduğu halde
Bu yil bahar biraz daha iyi bizde insallah bakalım Allah yardımcımız olsun
Kendimizden bir seyler olursa ama cayir ot ama arpa buğday iyi oluyor
Kıtlık olursa işimiz zorlaşıyor

Bizdede yem fiyatlarının yüksekliğinden sıkıntı var
Bir kac yıldır kuru tarim da uygun gitmiyor bizde kendimizden yeteri kadar birşeyler depolayamiyoruz
Benim yeteri kadar yem bitkisi yetiştirme imkanim olduğu halde
Bu yil bahar biraz daha iyi bizde insallah bakalım Allah yardımcımız olsun
Kendimizden bir seyler olursa ama cayir ot ama arpa buğday iyi oluyor
Kıtlık olursa işimiz zorlaşıyor
Erzurumda kış uzun sürdü bu yıl hala daha kar var ve soğuk o yüzden ot bitti milletin elinde sıkıntı var anlayacağın arpa ektik çayır otumuzda yeterince olur yazın zaten meradan yararlanacağız mecburen sütten vazgeçtik bakalım ne olacak hayırlısı