ÇAYKUR'dan, ABD'ye İhracat

AYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, ABD'ye 10bin paket maça çaça çayı (yeşil çay) ihraç edeceklerini ve 2020'de yaklaşık 753 bin ton yaş çay aldıklarını açıkladı.

Yusuf Ziya Alim:
"Karşılığında 141 bin ton kuru çay üretip 132 bin ton satış gerçekleştirdik. İnşallah bu sene, yıl içinde aldığımız çayın karşılığını satışa çevirip tamamını tüketiciye ulaştırabilelim. Bu sene 135 bin ton üzerinde çay satışı yapmamız gerekiyor. Hedefimiz o."

"Bu yıl özel sektöre 20-30 bin ton kuru çay satmayı hedefliyoruz. Bu satışlar zaman zaman eleştiriliyor ama satışlar kurumun, üreticinin, çayın menfaatinedir. Bu satışlar ile depolar boşaltılmış oluyor. Kurumun elinde 2019 yılı kuru çayı yok. Sadece 2020 yılına ait elimizde stokumuz yaklaşık 120 bin ton. Bizim mali yıl başımız mayıs ayıdır. Mayıs ayına kadar çay girişi olmadığı için stoktan çıkış oluyor. Mayıs ayında 70-75 bin ton civarında stok kalacağını düşünüyoruz. Stok miktarını 20-25 bin ton seviyelerine çekmemiz gerekiyor. İnşallah bir kaç yıl içerisinde stokları eriterek aldığımızı satacak denk bir seviyeye geleceğiz."1613649420856.png


kaynak: dunya.com
 
Arada bir iç piyasaya verdikleri çaya da bir baksalar çok sevinirim. Eskiden kalite dedin mi Çaykur çay gelirdi akla. Şimdi yaptığımız çay boz bulanık bir şey oluyor.
Daha da eskiden, radyasyonlu çayları içtiğimiz de geldi aklıma. O günlerde dökme olarak gelen çayların paketlendiği yerler oldu bizim bölgede. Muhakkak ki İmha edilmesi gereken çayları buralara getirip gözlerden uzak yerlerde paketlediler. Yoksa, trakyada çayın ne işi var.
 

Benzer Konular