***Çaykur'un Geliri, Katarlılara İpotek***


Deniz Baykal’dan: ÇAYKUR tepkisi!

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, ÇAYKUR'un hisselerinin teminat karşılığında Katarlılara verildiğine yönelik iddialara sert tepki gösterdi. Baykal, “Katarlılardan 650 milyon dolar borç alınıp bunun karşılığında ÇAYKUR hisseleri teminat gösterilerek rehin verilmiştir" açıklamasını yaptı.

CHP Antalya Milletvekili Denizi Baykal,Bu durumun Türkiye maliyesi açısından bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Baykal, "Varlık Fonu'nun hangi amaçla ve nasıl kullanılacağı ortaya çıkmıştır. Katarlılardan 650 milyon dolar borç alınıp bunun karşılığında ÇAYKUR hisseleri teminat gösterilerek rehin verilmiştir. Böylece, devletin daralan finans imkanları, artan finansman ihtiyacı karşısında milletin/kamunun varlığını rehin vererek karşılamak zorunda kalmaya başlamıştır. Bu Türkiye maliyesi açısından bir dönüm noktasıdır" ifadesini kullandı.

Satış Boyutu Değerlendirilmelidir!

Olayın sadece rehin verme boyutu değil, satış boyutu da değerlendirmeye muhtaçtır. Usüllere ve ülke yararlarına uygun bir satış söz konusu olmadan, bedeli şartları rekabete açılmadan milli varlıklar yabancı fonlara aktarılmaya çalışılmaktadır."

https://www.tarimdanhaber.com/haber/tarimsal-kuruluslar/deniz-baykaldan-caykur-tepkisi