çerezlik ayçiçeği gübreleme

merhaba arkadaşlar ben 350 dekarlık bir alanda çerezlik ayçiçeği üretiyorum ama gübreleme nasıl yapmam gerekiyor 30 kilo ekerken Dap kullanıyorum uzerinede ilk suda 50 kilo amonyum sülfat kullanıyorum yinede boşluk yapıyor içini tam dolduramiyor hektolitre düşük oluyor içerisini doldurması için ne yapmam gerekiyor kullandığım gübreler azmı geliyor yoksa başka çeşitli gubremi kullanmalıyız

merhaba arkadaşlar ben 350 dekarlık bir alanda çerezlik ayçiçeği üretiyorum ama gübreleme nasıl yapmam gerekiyor 30 kilo ekerken Dap kullanıyorum uzerinede ilk suda 50 kilo amonyum sülfat kullanıyorum yinede boşluk yapıyor içini tam dolduramiyor hektolitre düşük oluyor içerisini doldurması için ne yapmam gerekiyor kullandığım gübreler azmı geliyor yoksa başka çeşitli gubremi kullanmalıyız
Dap yerine 4x15 gubresinden 40 kilo kullan...amonyum sülfat yerine de magnezyum sulfat kullan...yapraktan da fetrilon combi 2 gibi kaliteli ve özellikle çinko bor magnezyum icerikli olanlarini kaliteli amino asitler ile birlikte kullanmayi tercih et boşluk yapmaz.

Dap vermeye gerek yok bence 15-15-15 İle ekin. Bir de granul magnezyum verebilirsiniz ekmeden önce 2-3kg.

Yine çinko ve bor içeren Gübreler İyi Olur. Potasyum da ister yapraktan veya damlama ile potasyum ve magnezyum verebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: MASAY

Dap vermeye gerek yok bence 15-15-15 İle ekin. Bir de granul magnezyum verebilirsiniz ekmeden önce 2-3kg.

Yine çinko ve bor içeren Gübreler İyi Olur. Potasyum da ister yapraktan veya damlama ile potasyum ve magnezyum verebilirsiniz.
GÜBRETAŞIN MAGSUL ÜRÜNÜNDE AYÇİÇEĞİNE TOPRAKTAN 15-20 KG TAVSİYE EDİYOR BU ÇOK DEĞİL Mİ

Farklı miktarlarda uygulanan potasyum ve magnezyumun ayçiçeğinde verim ve verim unsurlarına etkileri​

Ertiftik, Hakan
Bağlantı: http://hdl.handle.net/123456789/1393
Tarih: 2012-03-27

Özet:​

Bu araştırma, Konya İli Altınekin İlçesi'nde tarla koşullarında 2009 ve 2010 yıllarında yetiştirilen yağlık ayçiçeğine artan miktarlarda (0, 4, 8 ve 12 kg K2O/da ve 0, 2, 4 ve 6 kg MgO/da) topraktan uygulanan potasyumlu (potasyum sülfat; %50 K2O) ve magnezyumlu (magnezyum sülfat; %16 MgO) gübrelerin yaprağın bazı makro (N, P, K, Ca, Mg, S) ve mikro besin elementleri (Fe, Zn, Mn, Cu, B) alımı ile verim ve verim unsurlarına (bitki boyu, bitkide yaprak sayısı, tabla çapı, sap verimi, sap çapı, tane tutma oranı, bin tane ağırlığı, tohum verimi) etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Denemeler tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Potasyum ve magnezyum uygulamaları deneme alanlarının toprak analizleri yapıldıktan sonra tek seferde tabana tohum ekimi ile birlikte yapılmıştır. Üst gübre olarak azot ise birinci ve ikinci çapada verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, artan miktarlarda sadece potasyum uygulaması yaprağın besin elementleri miktarını artırırken K ile Fe ve Mn arasında sinerjik ilişkiler belirlenmiştir. Magnezyum uygulamaları ise yaprağın besin elementleri içeriğini artırırken Mg ile Mn ve B arasında sinerjik ilişkiler tespit edilmiştir. Genel olarak potasyum ile magnezyumun birlikte uygulanması antagonistik etkiyi ortadan kaldırarak yapraklarda maksimum besin elementleri miktarını sağlamıştır. Artan miktarlarda potasyum uygulaması verim unsurlarını, artan miktarlarda magnezyum uygulamasınınkine göre daha fazla artırmıştır. Potasyum ve magnezyumun birlikte uygulanması verim unsurlarını maksimum düzeylere çıkarmıştır. En yüksek tane verimi ilk yılda (731,3 kg/da) K4Mg4 uygulamasında, ikinci yılda ise (651,0 kg/da) Mg6 muamelesinde elde edilmiştir. Yaprağın makro ve mikro besin element miktarları ile verim ve verim unsurları arasında önemli (P<0,01 ve P<0,05) pozitif ve negatif korelasyonlar bulunmuştur.

Aycicegine özel gübre Altın çiçek-Gubretaş
16088996775876673832469652464638.jpg
bunu temin edin.

• Beğen
Tepkiler: aenema
GÜBRETAŞIN MAGSUL ÜRÜNÜNDE AYÇİÇEĞİNE TOPRAKTAN 15-20 KG TAVSİYE EDİYOR BU ÇOK DEĞİL Mİ
Damlamadan potasmag, potasyum nitrat magnezyum nitrat verilebilir.

Magnezyum sülfatin granul olanları var çinko ile birlikte 2kg çinko 3-4 kg Magnezyum Ekimden önce Atilabilir.

Gubretasin patentkali var potasmag aslında granul formda biraz iri şeklinde bulunabilirse o da Ekimden önce Atilabilir.

Ya da altın çiçek bulunursa o da güzel bir gübre.

Bence en kolayı yine 15-15-15 ile ekmek. Altın çicek daha pahalıya gelebilir. Çok da magnezyum yok onda. 2 kg çinko 3-5kg magnezyumu ayrı atmak. potasyum zaten 15-15-15te var. Fosfor cok vermeye gerek yok zaten sıcakta fosfor alması da daha kolay bitkinin.

Yapraktan da ne versen alır çiçek. Tüylü yaprak. 10gunde bir ure magnezyum potasyum çinko Bor combi ne olsa verilebilir

Damlamadan potasmag, potasyum nitrat magnezyum nitrat verilebilir.

Magnezyum sülfatin granul olanları var çinko ile birlikte 2kg çinko 3-4 kg Magnezyum Ekimden önce Atilabilir.

Gubretasin patentkali var potasmag aslında granul formda biraz iri şeklinde bulunabilirse o da Ekimden önce Atilabilir.

Ya da altın çiçek bulunursa o da güzel bir gübre.

Bence en kolayı yine 15-15-15 ile ekmek. Altın çicek daha pahalıya gelebilir. Çok da magnezyum yok onda. 2 kg çinko 3-5kg magnezyumu ayrı atmak. potasyum zaten 15-15-15te var. Fosfor cok vermeye gerek yok zaten sıcakta fosfor alması da daha kolay bitkinin.

Yapraktan da ne versen alır çiçek. Tüylü yaprak. 10gunde bir ure magnezyum potasyum çinko Bor combi ne olsa verilebilir
Gübretaş in potasmagi granül değil mi..eğer değilse peki havali mibzerin gübre gözünde diğer 15-15-15 ilr karıştırsak olur mu..aslinda ben Bu yil aycicegini üre ile ekmeyi düşünüyordum. Üre ile karıştırsak olur mu

25kglik olanlar damlama gübresi toz Oluyor ama bi de patentkali var potasmagin 50kglik olanları onlar daha iridir.

Killi topraksa sıcakta fosforu iyidir çok da lazım değil fosforlu gübre vermek. Ure potasmag da olur bence. 15-15-15teki azot az geliyor zaten sulama yoksa sonradan atma imkani yoksa ekerken de ure vermek iyi olabilir.

25kglik olanlar damlama gübresi toz Oluyor ama bi de patentkali var potasmagin 50kglik olanları onlar daha iridir.

Killi topraksa sıcakta fosforu iyidir çok da lazım değil fosforlu gübre vermek. Ure potasmag da olur bence. 15-15-15teki azot az geliyor zaten sulama yoksa sonradan atma imkani yoksa ekerken de ure vermek iyi olabilir.
Yillardir aycicege her türlü kg da dap kullandim baktım ki atmayan ile aramda fark yok.yalniz bi defasinda 50 kg 20-20 atmıştım çok güzel olmuştu ama sonradan sonraya anladim ki iş yapan aslında fosfor değil azot imiş. Kuru tarimda azot sonradan vermek de zarar verdiğini de gördüm. Geriye kalan tek doğru üre ile ekmek. Zaten geçen yil buğday ektiğim tarla .mibzerin azizliğine ugrayip 50 kd dap düşen tarla. Fosforun en az yarisi da duruyor dur..üre ile potasmag vercem. .sence kaç kg karistirip atayim.benim aklımdaki en az 20 kg üre ile 10 kg potasmag karıştırmak. ...sence?

• Beğen
Tepkiler: aenema
Üstüne En az iki ay yağış ihtimali var ozaman ure ile ekilir hocam.

Buğdayda cok ure olursa çimlenmeyi bozuyor biraz çiçekte olur mu bilmem ama üstüne iyi yağış olursa güzel olur.

Hocam patentkali potasmagin 50kgligi aslında.

Bir de havalı Gubreliyse banda vereceksen cok iyi olur. Harman yapacaksan Gubreyi 1kg da çinko ekle hocam zoruna gitmezse.