'Çiftçi, babadan gördüğü yöntemden vazgeçmiyor'

' Üstü açık fabrika ' olarak adlandırılan tarım sektöründeki bilinçlendirme çalışmalarına katılan uzmanlar, çiftçinin alışılan yöntemlerin dışına çıkmakta direndiğini belirtiyor.
Tarım Sigortaları Havuzu Genel Müdürü Bülent Bora, 'İlleri dolaşarak çiftçilerle yaptığımız çalışmalarda, üreticilerin yeni yöntemlere ilk aşamada güvenemediğini gözlemliyoruz. Çiftçimiz babasından gördüğü yöntemin en doğrusu olduğunu düşünüyor.' dedi. Bora, tarımda ürün kalitesini artırmanın yanında çiftçinin doğal afetlerdeki ürün kayıplarından doğacak zarardan korunmasının önemine de dikkat çekti. Çiftçiye tarım sigortasının önemini anlatmak üzere başlatılan Şekerbank ve Tarsim işbirliği tanıtım toplantısında konuşan Bora, 'Türkiye ' de çiftçilerimizin büyük kısmı doğal sebepler yüzünden oluşan kayıplarda önlem almayı da önemsemiyor.' ifadesini kullandı.
 
Ynt: 'Çiftçi, babadan gördüğü yöntemden vazgeçmiyor'

Geçen yıl gördük tarsimin marifetini.. Ayrıca çiftçilik bir bilgi birikimi ve tecrübeler bileşimidir. Atadan dededen gördüklerinin üzerine günümüz yeniliklerini katarsın verimini arttırmaya çalışırsın. Büyüklerinden hiç bir şey görmeden, hiç bir şey öğrenmeden olmaz. Atasözleri boşuna şöylenmemiştir çünkü, mesela Kasım 100 sabanı düz, kasım 150 yaz belli derler. Bu ve benzer atasözleri insanlara yol göstericidir.
 

Benzer Konular