Çiftçi beklediği desteği alamadı

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

Hükümet tarafından kuraklığın etkilediği 9 GAP ilindeki çiftçilere verilecek desteği Adıyamanlı çiftçiler yetersiz buldu.

Kuraklıktan etkilenen 9 ildeki çiftçilerin borçları bir yıl süreyle faizsiz ertelenmesi ve nakit olarak tohum desteği ödemesi yapılmasını olumlu bir adım olarak değerlendiren Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Yakup Taş, desteğin daha kapsamlı olması gerektiğini vurguladı. Kuraklık nedeniyle ürünlerde yüzde 50-60 arasında verim kaybı yaşandığını ve çiftçinin şu haliyle gelecek yıl ürün ekimi yapamayacak durumda olduğunu kaydeden Taş, 'Kuraklıkla ilgili hükümetin açıkladığı karar olumlu gözüküyor ama yeterli değil. Buğdayın 40-45 YKr arasında maliyeti var. Adıyaman ' da ürünlerin verim kaybı yüzde 50-60 arasındadır. Borçların ertelenmesi ve tohum desteği yapılması yeterli değil. Hükümetimizden daha geniş kapsamlı destek bekliyoruz. Çiftçi mağdur durumda ve yeteri kadar destek sağlanmazsa önümüzdeki sene ekim yapamayacak. Çiftçinin gelecek sezon ekim yapabilmesi için desteğin biraz daha arttırılması gerekiyor. Bizim beklentimiz arasında, dekar başına 20-30 YTL destek, ürün bazında primlerin arttırılması, gübrede indirime gidilmesi, akaryakıtta ÖTV indirimine gidilmesi ve enerji indirimi yer alıyordu' dedi.

Hükümetin tarım politikasını olumlu bulan Taş, 'Sevindirici olan şey bu güne kadar çiftçi ikinci plana itildi ve tarım bir yükmüş gibi lanse edildi. Ama artık tarımın konuşulması ve tarımın öneminin ele alınması bizim için sevindirici. Gıda üretmeden, buğday üretilmeden insanların ihtiyaçlarını karşılayamazsınız. Hububat hava gibi su gibi temel ihtiyaç maddesidir. Umarız bundan sonra tarım politikası birinci sırada uygulanır. Tarım kalkınmadan bu ülkenin kalkınmayacağının farkına varılması gerekiyor. Bu gün dünyada bir daralma var. Hükümetlerin tarım yanında su politikası oluşturması lazım. Barajlarımızın bir an evvel yapılması, damlama sulama sisteminin yaygınlaştırılması gerekiyor' şeklinde konuştu.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt