Çiftçi Çocuğu Olmak, Çiftçilikle beraber Çocuk Yetiştirmek

Merhaba arkadaşlar, konuyu açarken buradaki arkadaşların büyük bir kısmının çiftçilik kökenli olduğundan yola çıktım.

Sizce bir çiftçi çocuğunu nasıl yetiştirmeli?

Çiftçi çocuğu olmanın size kattığı artılar ve eksiler neler?

Ynt: Çiftçi Çocuğu Olmak, Çiftçilikle beraber Çocuk Yetiştirmek

Arslanlar 5070 link=topic=86478.msg1035383#msg1035383 date=1447619697' Alıntı:
İlk olarak çiftçiyle köylüyü birbirinden ayırmalı, çiftçi uğraşan köylününde yatanın olduğunu bilmeli.

Konuya güzel bir başlangıç olduğunu itiraf etmeliyim.
Bu şiirin (ne kadar tepki çekecek olsa da) doğruluğunu kanıtladınız.
http://www.physics.metu.edu.tr/~uoyilmaz/TurkSiiri/cagdasturksiiri/sukruerbas/SukruErbas-(Koyluleri...).htm

Vallaha babam beni bişeyi yapamıycağımı bile bile yaptırıyodu sonrada bağrıyodu :D Ama işe yarıyo başka nasıl öğrencektik :D Ve birden bire serbest bırraktı bunun bana verdiği özgüven le yanlış yapmamayı neyi nerde yapıcağımı yanlış yaparsam zararının bana olucağını öğrendim. 13-14 yaşındayken beni tarlaya bırakırdı davlum atıp o giderdi ineklere bakardı ben sürerdim. Ve 16-17 yaşımdayken 2 yıl Eskişehir ve Afyon a biçmeye gitmişti. Çeltik,Mısır,Balya,Tarla sürümü hepsininde üstesinden geldim. Tabi geldiğinde yine fırça yediğim konular oldu :D Allahın emri o :D. He amacım övünmek değil belkide övünmeliyim ama şuan bakıyorum çoğu çiftçi çocuğu işten kaçıyo kaçmasa bile anlamıyo. Çok samimi söylüyorum gece yataktan kaldırsınlar tarlaya deye giderim ama okula gitmem :D Ama en güzeli de babam geri döndüğünde bunları ben yaptım baba demek. Hesap kitap evin ihtiyaçları hepsi benim elimdeydi. O güvendi bende boşa çıkarmadım. Dedem felç hastası bazen derler ya yaşlıların gölgesi yeter. Gerçektende ihtiyacım olduğu zamanlar da oldu

köyde, tabiatla, hayvanlarla, temiz havada büyümek kadar iyi bişey olabilir mi?
şehirde, daracık, gürültülü, sokakta oyun oynanmayan, kıra hayvan gütmeye, mantar toplamaya gidemeyen çocuklara çok üzülüyorum....

Şuan 17 yasimdayim. Cok kucukten beri bu işlerin icindeyim. Ama okula hep devam ettim. Aksattirmamaya calisti babam. Okula öncelik verdi. Baya baya kucukken ogretmisti tarla surmesini, sulama işlerini. İlgi alanim da bu yönde olunca hemen kapmıştım. Yaklasik 3 4 senedir baya baya sorumluluk yukledi bana babam. Tarla sürümü olsun, sulama işleri olsun, yapacağımız işlerde fikir almak olsun, son sözü benim söylemem olsun. Allah razi olsun. Baya sorumluluk yukledi. Suan universiteye hazırlaniyorum o yuzden köye biraz ara verdim. En son ekin ekmeye gitmistim. Babam şuan baharlik yerlerini sürüyor, icimde bir huzursuzluk var. Okulda ne zaman bir tatil olsa arkadaşlarım bir etkinlik ayarlar ben köye gidecem gelemem derdim.
Şuan köyde yaşça benden buyuk ve okulla pek alakasi olmayanlar var işin icine girmezler bile.
Ayrica şöyle bir durum oluyor, genellikle ben beğenerek yaptığım işi babam beğenmez, benim begenmedigim is babamin hosuna gider. Tersi durumlar olsa da :).
Şuan cok cok iyi bir universitede okusam da cok iyi bir meslegim olsa da Allahin izniyle Köyle bağımı kesmem.

alifatiherturk link=topic=86478.msg1035398#msg1035398 date=1447622254' Alıntı:
Şuan 17 yasimdayim. Cok kucukten beri bu işlerin icindeyim. Ama okula hep devam ettim. Aksattirmamaya calisti babam. Okula öncelik verdi. Baya baya kucukken ogretmisti tarla surmesini, sulama işlerini. İlgi alanim da bu yönde olunca hemen kapmıştım. Yaklasik 3 4 senedir baya baya sorumluluk yukledi bana babam. Tarla sürümü olsun, sulama işleri olsun, yapacağımız işlerde fikir almak olsun, son sözü benim söylemem olsun. Allah razi olsun. Baya sorumluluk yukledi. Suan universiteye hazırlaniyorum o yuzden köye biraz ara verdim. En son ekin ekmeye gitmistim. Babam şuan baharlik yerlerini sürüyor, icimde bir huzursuzluk var. Okulda ne zaman bir tatil olsa arkadaşlarım bir etkinlik ayarlar ben köye gidecem gelemem derdim.
Şuan köyde yaşça benden buyuk ve okulla pek alakasi olmayanlar var işin icine girmezler bile.
Ayrica şöyle bir durum oluyor, genellikle ben beğenerek yaptığım işi babam beğenmez, benim begenmedigim is babamin hosuna gider. Tersi durumlar olsa da :).
Şuan cok cok iyi bir universitede okusam da cok iyi bir meslegim olsa da Allahin izniyle Köyle bağımı kesmem.
Yaşa be aynı fikirdeyiz :D Bende Tekirdağda okuyorum iş olsun hemen hayraboluya :D içim rahat olmuyo acaba nasıl yaptılar nasıl gitti :D Baba konusuna gelince benimkide beyenmiyo kendisi daha kötü yapsada güzel oldu diyo :D

bengogs link=topic=86478.msg1035400#msg1035400 date=1447622451' Alıntı:
Yaşa be aynı fikirdeyiz :D Bende Tekirdağda okuyorum iş olsun hemen hayraboluya :D içim rahat olmuyo acaba nasıl yaptılar nasıl gitti :D Baba konusuna gelince benimkide beyenmiyo kendisi daha kötü yapsada güzel oldu diyo :D
Aynen benimki de öyle. :) kendi yaptığı daha kötü olsa da beğenir. Bende birsey diyemem. :)
Köye gidemedigim zamanlarda telefonla özetini alırım. Babamda sagolsun sıkılmadan uzun uzun anlatır. :)

utkuk link=topic=86478.msg1035386#msg1035386 date=1447620869' Alıntı:
http://www.physics.metu.edu.tr/~uoyilmaz/TurkSiiri/cagdasturksiiri/sukruerbas/SukruErbas-(Koyluleri...).htm
sayın arslanlar 5070 şimdi siz çiftçi misiniz?yoksa köylümü?bu dünyada kim yatarak geçimini saglıyoki köylü yatsın herkes az veya çok geregi kadar çalışıyor bence yanlıs bi düşünce
sayın utkuk siz paylaştıgınız bu şiirin dogruruguna ne kadar inansanızda ben kesinlikle şiddetle reddediyorum ne bu forumda nede baska biyerde böyle bi köylü oldugunada kanaat etmiyorum

alifatiherturk link=topic=86478.msg1035403#msg1035403 date=1447622662' Alıntı:
Aynen benimki de öyle. :) kendi yaptığı daha kötü olsa da beğenir. Bende birsey diyemem. :)
Köye gidemedigim zamanlarda telefonla özetini alırım. Babamda sagolsun sıkılmadan uzun uzun anlatır. :)
Yok ya benimkisi anlatmayı sevmiyo geçiştiriyo daha çok merak ediyorum :D Bide takımları dağıtma huyu var alıyo yerine koymuyo. Sonra bide ordan fırça aldığını aldığın yere bırak :D

aganınoglu link=topic=86478.msg1035404#msg1035404 date=1447622810' Alıntı:
sayın arslanlar 5070 şimdi siz çiftçi misiniz?yoksa köylümü?bu dünyada kim yatarak geçimini saglıyoki köylü yatsın herkes az veya çok geregi kadar çalışıyor bence yanlıs bi düşünce
sayın utkuk siz paylaştıgınız bu şiirin dogruruguna ne kadar inansanızda ben kesinlikle şiddetle reddediyorum ne bu forumda nede baska biyerde böyle bi köylü oldugunada kanaat etmiyorum
Katılıyorum. Çiftçi olmayan bile sabah kalkar hayvanına bakar tavuğunu besler ekmeğini pişirir. İşi olmayan işi olana yardım eder. Hiç işi olmayan amcalarımız dedelerimiz bile sabah namazını kılar kahveye gider çay içmeye :D Ordan gelir ahırında sütlük 1-2 ineğini besler

bengogs link=topic=86478.msg1035405#msg1035405 date=1447622849' Alıntı:
Yok ya benimkisi anlatmayı sevmiyo geçiştiriyo daha çok merak ediyorum :D Bide takımları dağıtma huyu var alıyo yerine koymuyo. Sonra bide ordan fırça aldığını aldığın yere bırak :D
Her sene 2-3 kez tezgahi düzene sokarim. 10 gune kalmadan eski halini alir. Takimlar karışır :D

aganınoglu link=topic=86478.msg1035404#msg1035404 date=1447622810' Alıntı:

Hocam benim bahsetmeye çalıştığım tamamen mental yaklaşıma bir tepki, köylü ve çiftçi kelimelerinin sözlüksel ve pratik olarak bir farkı olduğuna inanmıyorum.

Ancak şiiri bütünsel değerlendirmemek lazım. Eğer şiirde geçen özelliklerin herhangi birinin tanıdığınız ve toprakla uğraşan birinde olmadığını söyleyebiliyorsanız size çok büyük saygı duyar ve sizi tenzih ederim.

utkuk link=topic=86478.msg1035386#msg1035386 date=1447620869' Alıntı:

Ömr-ü hayatımda bu kadar faşist, bu kadar ön yargılı bir şiir okumamıştım.

Teşekkürler.

sebazios link=topic=86478.msg1035419#msg1035419 date=1447626034' Alıntı:
Ömr-ü hayatımda bu kadar faşist, bu kadar ön yargılı bir şiir okumamıştım.

Teşekkürler.
Lisede edebiyat hocamız bize bu şiiri okuduğunda verdiğim tepkinin aynısını verdiniz. Ben de köyden çıkma bir insanım hocam, sizce bu şiir mental bir değişim arayışını anlatmıyor mu ?

Düzenleme: Bütünsel olarak bakarsak dediğiniz elbette doğru ama parçalara böldüğümüzde bir ülke gerçeğini yansıtmıyor mu?

Kim yazmis bu siiri..merak ettim.. :)

Herbiri villa insaatlarinda senelerce calisir
Butun omurleri labirent kerpic evlerde gecer

Kismen dogru tespitler olda da genel mantik yanlis derim... aynisini sehirde oturanlar icin hemen yazarim istek olursa:)

Saka bi yana.. kadina siddet konusunda.. garip ama gercek sehir ve tahsil daha yuksek.. inanmayan arastirsin..

Ortaokul hariç bütün hayatı köyde geçmiş biri olarak eskisi gibi köy hayatı yok köy ve şehir birbirine karışmış. Ben memlekete gidince köye gidiyom huzurlu sakin bir şeylerle uğraşmak güzel. Ben bekarım yazları abimin çocukları hevesle gelir yaz boyu köyde babama yardım ederler köyü seviyorlar. En güzel zaman hayvancılıkla uğraştığımız yıllardı 98 yılında bıraktık. Babam ve annem yaşlandı yanlarında kimsd yok yazın ve ekme hasat zamanı köyde kalıyorlar.