Çiftçi Kayıt Sistemine kimler kayıt olabilir?

gençler yazdıklarınızda haklı ve haksız olduğunuz konular var. bence bir öğretmenin , bir doktorun veya iş adamının tarımla uğraşmasını aklım almıyor. bu insanlar değersizdir değiller ancak eğitim aldıkları alanda başarıyı arasalar daha iyi. bir arkadaş atasından kalan araziyi işlemesi gayet normal amma nedendir bilemem eğitimini tarım üzerine yapmaz? bu arada tarımla uğraşanlar da etrafıma bakıyorumda çoğu tarımın yeniliklerine kendilerini kapamışlar.
atışmaya da gerek yok yeni kanunlarla zamanla her şey yoluna girecektir. ömrü olan görür.

• Beğen
Tepkiler: YAVUZ_13
Sizin gözünüzden bakarsak avcı neden ava çıkar, mazota vereceği paranın yarısıyla istediği eti alır. Ben öğretmenim küçük çaplı çiftçiyim, çiftçilik yapmasam daha rahat olurum, daha iyi kazanırım. Ama çiftçilik yapmak beni mutlu ediyor. Traktörümün olması beni mutlu ediyor. Okulda bir haftada oluşan stres traktörün marşına basmamla birlikte uçup gidiyor. Çünkü ben köyde doğdum, çocukluğum tarlada geçti, toprağın kokusu, emek, ter, toprağın bereketini görmek beni mutlu ediyor. Memur yada öğretmen olarak çiftçilik yapmanın en güzel tarafı çiftçilikten gelecek paraya ihtiyacınızın olmaması.

Sizden küçüğüm ama çok genç değilim abi. Kendi adıma söyleyeyim. ben isterdim tarım alanında eğitim almak. Ziraat Lisesini kazanamadım. bizim zamanımızda öys de 4 matematik neti olmayınca Fen puanı hesaplanmıyordu. Ziraat Müh. yazamadım bile. Veterinerlik ise Tıp puanının bi altındaydı. Diş hekimliği puanı gibiydi. Onu hayal bile edemiyordum. Öğretmenliğim boyunca da öğrencilerim iyi bi vatan evladı olsun diye didindim durdum. Çok şükür bi çoğu da oldu. Ama beni hayal kırıklığına uğratacak çok durum da yaşadım. Son 10 yılda ise, her geçen yıl önceki yıllardaki öğrencilerimin olumsuzluklarını bile arar duruma geldim. Ben o çocukları da suçlamıyorum ama değerlerimiz çok aşınıyor toplum olarak. Belki bunlar daha çok itmiştir beni bitki ve hayvanlarla uğraşmaya. Para etseler de etmeseler de yediklerini inkar etmiyorlar.
Forumdaki hiç bir kardeşimi de incitmek istemem, yazılarımı tekrar inceledim, hakaret içermiyor. kırmışsam özür dilerim.
Konu zaten çiftçi kayıt sistemine memurun kayıt olunabilir mi sorusuydu? ben de kısaca cevap vermiştim. desteklemelerden nerelere geldi. dağıldı gitti.

Sizin gözünüzden bakarsak avcı neden ava çıkar, mazota vereceği paranın yarısıyla istediği eti alır. Ben öğretmenim küçük çaplı çiftçiyim, çiftçilik yapmasam daha rahat olurum, daha iyi kazanırım. Ama çiftçilik yapmak beni mutlu ediyor. Traktörümün olması beni mutlu ediyor. Okulda bir haftada oluşan stres traktörün marşına basmamla birlikte uçup gidiyor. Çünkü ben köyde doğdum, çocukluğum tarlada geçti, toprağın kokusu, emek, ter, toprağın bereketini görmek beni mutlu ediyor. Memur yada öğretmen olarak çiftçilik yapmanın en güzel tarafı çiftçilikten gelecek paraya ihtiyacınızın olmaması.

Aynen kardeşim, beni de ben çalışırken bi kuşun "çi pet pet pet" diye ötmesi, kur yapması, bi alıcı kuşun havada av ararken süzülmesi, yolda karşıma çıkan bi tilkiyi, bi tavşanı görmek çok mutlu ediyor. geçen yıl bi Kurt çıktı akşama doğru yoluma. beni görünce çekti gitti ağaçlıklara doğru. Yıllardır görmüyordum. o kadar mutlu oldum ki. Bi ineğin boynunun altını okşamak, siz okşarken onun boynunu uzatması niye bu kadar mutlu eder bizleri. Cami avlusunda beklerken ayak üstü, amcam bağla ilgili konuşuyor benimle. bu sohbetler de hoşuma gidiyor. Köyde doğup büyüdüğümüzden mi acaba

Bu metin benim duygularıma tercüman oldu gerçekten. Hafta sonu eşimle beraber köyde yürüyüş yapıyoruz her yerde kuş sesleri eşliğinde ve uçsuz bucaksız bir düzlük görerek...Bu dünya malının hepsine bedel bence.Bir virüs müdür bilinmez traktör sesi köyde doğup büyüyen herkeste terapi etkisi yapıyor şahsım adına ben acayip mutlu oluyorum. Konu aslında amacından iyi ki saptı çünkü sizler gibi değerli arkadaşlarım oldu.Ve yazılanları okumaktan mutlu oluyorum.Herkese iyi akşamlar

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan
Hocam, geçen yıl bir öğretmen arkadaşım traktör kredisi için başvuru yapacaktı; ancak bankadan memurların traktör kredisine başvuramadığı şeklinde bir cevap almıştı. Siz gene bankadan öğrenip bizi de bilgilendirirsiniz.

Çiftçi,okumuş,okumamış,memur,işci vb bu memlekete hilesiz bi gram mahsul yetiştiren üreten herkese tesekkur ediyorum.Arkadaşlar aynı gemideyiz.böyle meseleler için birbirimize düşmeyelim.bu ülke toprakları üreim yapmak isteyen hekeze yeter artar bizide doyurur.asıl mesele bizim emeklerimizi çalanlar geçen sezon bugdayı ucuza alanlar bu sene una niye zam koydular.Eti 23 liraya alanlar 40-45 liraya niye satıyorlar kim bu aracı,komisyoncular nerdeler ne haldeler.EMİN olun hepsi bulunduğumuz köyün kasabanın ilçenin ilin zenginleri çıkar sizde araştırın.valla ben hiç komisyoncudan zengin çifçi görmedin.hemde oturduğu yerden çiftçinin 9 ay bir anne gibi baktığı mahsulunu beğenmeyerek alanlardır bizim tartısacaklarımız.

Bana da cevap hakkı doğdu kimse kusura kalmasın.
Dr,avukat,öğretmen herkes işini yapsın, başka işe karışmasın demek haksızlıktır.O zaman bizim köyden çıkan felsefe öğretmeni,sağlıkçı hatta savaş uçağı pilotu çocuklar köye ayak basmasınlar,babalarına yardım etmesinler.Çiftçilikle uğraşmanın şartı sadece ziraat veya veterinerlik okumak olsun(zaten köydeki bütün çiftçiler veteriner veya ziraat mühendisi :) ).Babaları da rahmete gidince toprakları işlenmesin mümkünse yabancılara satılsın.Çünkü gençlerin tamamına yakını üniversite okuyor ve bitiriyor.
Bizim köyde de bana takılırlar, herkes kendi işini yapsın diye.Bende onlara ''ben bu köye helikopterle inmedim,paraşütle atlamadım,50 yıldan fazladır burdayım''diyorum.Ben gelmezsem arazimi onlar işleyecek çünkü.Akrabamız olup,köye her sene gelen ama tarlalarının yerini tam olarak bilmeyende var benim gibi tarla sınırındaki bir metrelik çıkıntının yerini bilende var.
Soğan tarımı gibi ağır bir işi ist.dan gidip gelerek,25 dekarlık bir yerde ,köy ortalamasının çok hafif üstünde verimle tamamladım (trakkulupte paylaştım).Bizim köylüler ziraat fakültesini bitirip soğan konusunda master yaptılarda ben yapamadığım için mi soğan ekemeyeceğim?
Komşu köyden bir öğretmen arkadaş 200 dekar yeri İst.dan gidip gelerek pancar dahil ekiyor(birçok kere beraber seyahat ettik),diğer bir arkadaşım( hem de jinekolog) yine gidip gelmeyle 300 dekar civarında susuz tarım yapıyor.Yani bizim gibiler (toprağından kopmamış,işi zamanında kapmış,gerekli mekanizasyona ve birikime sahip kişiler) etrafımıza iyi örnek bile oluyoruz.Köyde oturanlar çocuklarına bizleri örnek gösteriyorlar.
İlgisiz kişilerin (o bölgeye tayinle gelmiş memurlar,sonradan yerleşen tarım dışı işi olanlar vb) tarım ve hayvancılık konusunda işe girişmeleri konusunda hemfikirim, girmesinler. Ama bunu kendilerinin iyiliği için yazıyorum çünkü başarılı olmaları hemen hemen imkansız.Benim oto tamirci dükkanı market,kasap,ayakkabı dükkanı açıp başarılı olmamamı beklemem gibi bir durumun aynısı olur.Bizim bölgede de çok örneğini gördük.
Tarım sevgidir,sevgi sorgulanamaz.Sistem çıktığından beri ÇKS'li bir çiftçiyim.Esas mesleğim dışında bir mesleğim daha olduğu için onur duyuyorum.Becerebilen herkese de tavsiye ederim.

[MENTION=22024]göktürk[/MENTION] Abi, Sizin Leyland Logonuz bile yakın hisettiriyor bana sizi. Muhabbet-Geyik bölümünde Trakkulüp Üyeleri Çiftçilik Dışında Ne İşlerle Meşgul ? diye konu başlığı var. Hem de konu sabitlenmiş 5 sayfa. Burayı çok önceden okumuştum. kendimle karşılaştırdım. Hem tebessüm ettim okurken, hem de kendimi de düşünüp duygusal bi sıcaklık duydum o kardeşlerimle. o kadar farklı mesleklerden kardeşimiz var ki. Bu bi zenginlik bence. Ben zaten devletin destekleme vermesini de istemiyorum. Devlet önemli tarım politikaları oluştursun. Ombudsman gibi davransın. Yaptığı müdahalelerle ne üreticiyi, ne tüketiciyi ne de aracıyı ezdirtmesin yeter bence. Karadenizlilerin bi tabiri var onlar gibi söyleyeyim. Ander Kalsun desteklemeler.

Son düzenleme:

[MENTION=22024]göktürk[/MENTION] Abi, Sizin Leyland Logonuz bile yakın hisettiriyor bana sizi. Muhabbet-Geyik bölümünde Trakkulüp Üyeleri Çiftçilik Dışında Ne İşlerle Meşgul ? diye konu başlığı var. Hem de konu sabitlenmiş 5 sayfa. Burayı çok önceden okumuştum. kendimle karşılaştırdım. Hem tebessüm ettim okurken, hem de kendimi de düşünüp duygusal bi sıcaklık duydum o kardeşlerimle. o kadar farklı mesleklerden kardeşimiz var ki. Bu bi zenginlik bence. Ben zaten devletin destekleme vermesini de istemiyorum. Devlet önemli tarım politikaları oluştursun. Ombudsman gibi davransın. Yaptığı müdahalelerle ne üreticiyi, ne tüketiciyi ne de aracıyı ezdirtmesin yeter bence. Karadenizlilerin bi tabiri var onlar gibi söyleyeyim. Ander Kalsun desteklemeler.

ÇKS'den ödenen mazot ve gübre desteği zerre kadar umrumda değil .Zaten onu alabilmek için 100 küsür lirası ziraat odası aidatına gidiyor.Kimse dekara 10 TL destek alabilmek için tarım yapmaz.
Ama hububat,yem bitkisi gibi destekleri son kuruşuna kadar alırım çünkü ürettiğim için ve ne kadar üretirsem o kadar destekleniyorum.Suluda silajlık mısır desteği 90 TL ye çıktı ki,kimse tutmasın beni,seneye silajlık mısırı daha da artıracağım.Evet açgözlüyüm,ürettiğim bütün silajlık mısırı veya o mısırla beslenen hayvanların hepsini ben yiyeceğim, bu ülkenin insanları yemeyecek :)
Devlet üretimi desteklemek için bu teşvikleri veriyor, keyfine veya insanların cebine havadan para koymak için değil.Bütün tarlalarımız ve ektiklerimiz kontrol altında.Yani üretim yapıyoruz dedikodu değil.

Arkadaşlar öncelikle selamlar. Çiftçi Kayıt Sistemine devlet memurları kayıt olabilir mi? Etrafında buna benzer bir örnek olan var mı?Traktör kredisi için bir ihtiyaç hasıl olabilir önümüzdeki zamanlarda size danışmak istedim. İyi forumlar...

Kardeşim dolar, altın rekor üstüne rekor kırıyor. Eğer nakitiniz varsa dövizde biraz bekleyin bence.
Dolar, altın, fırlayıp duruyor, Traktörünüz yoksa paranız yettiği kadar düşük model bi traktörle devam edip,
derken bunu kast etmiştim.
Bırakın kırediyi mırediyi

• Beğen
Tepkiler: cmylmzzzz