Çiftçileri çekirge korkusu sardı

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,301
Konum
Bilecik


SAMSUN (CİHAN)- Havaların ısınması ile birlikte Samsun’un Lâdik ilçesinde yaşayan çiftçiler, ürünlerine büyük zarar veren yeşil çekirgeye karşı mücadeleye başladı.

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, yeşil çekirgenin özellikle bitkileri yemek ve saplarını kesmek suretiyle büyük zarara yol açtığını ifade etti. Güven, genç bitkilerde ise bu zararın çok daha yüksek olduğunu, yıllık bitkilerin, yeni sürgün ve filizlerin, yaprak ve çiçeklerini, hatta dane ve meyvelerini yiyerek 100 ' de 100 ' e varan zararlara yol açtığını belirtti.

Ladik ilçesinde artan şikayetler üzerine ilaçlama yaptıklarını belirten Güven, “Budakdere köyüne ait Aluççayırı ve Darıderesi mevkilerinde yoğun olarak mücadeleye başlanmıştır. Mücadeleye yaklaşık olarak 1000 dekar alanda devletin yardımı ile yürütülmektedir. İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca köy ortak alanları kontrol edilerek, bu konuda çiftçilerimiz uyarılmıştır.” dedi.

Kadir Güven mücadelenin önemli olduğunu, belirterek “Herhangi bir çıkış olduğu anda vatandaşların müdürlüğümüze acilen haber verilmeli.” şeklinde konuştu. CİHAN

Ekleme Tarihi
07.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt