çiftçilikte nasıl kazanırz.

Ynt: TARIMDAN NASIL PARA KAZANILIR ...SİZLER NELER YAPIYORSUNUZ PARA KAZANMAK İÇİN...

mustafagursacli link=topic=49688.msg491836#msg491836 date=1324065402' Alıntı:
fiğ balyası altın mutlaka alınır ancak demek istediğim bu ara bi balya makinası olsa sungurluda para kazanır....
Kesinlıkle Senelik izninde, aslında tam sana göre bişi.. 1 Sezonda, parasını cıkartır mı aceba ?

Ynt: TARIMDAN NASIL PARA KAZANILIR ...SİZLER NELER YAPIYORSUNUZ PARA KAZANMAK İÇİN...

wan7ed link=topic=49688.msg491842#msg491842 date=1324065823' Alıntı:
Kesinlıkle Senelik izninde, aslında tam sana göre bişi.. 1 Sezonda, parasını cıkartır mı aceba ?
mutlaka bakmak lazım hacı sadece bir buğdayın arkasına bekleyip tarım yapmak mümkün değil...

mustafagursacli link=topic=49688.msg491847#msg491847 date=1324066072' Alıntı:
mutlaka bakmak lazım hacı sadece bir buğdayın arkasına bekleyip tarım yapmak mümkün değil...
Kesinlıkle haklısın, bugday 50 kuruş/kg. Herhangı bır kazancı yok..( Yazın ki fiyat bile değil ) Sadece kuru Tarım yapmakla, günümüzde çiftçilik yapmak kar elde etmek imkansızz.. Hayvancılıkla desteklenmeli yada, piyasada balya saman.. Buna benzer, destelemek lazım Sen bu balya işini düşün cidden.

köyde yaşayıpta sadece tarımla uğraşmak bu devirde pek karlı değil mazot gübre fiyatları açısından ele alınınca,beraberinde imkan varsa bu işler hayvancılıkla beraber yürütülmeli bu sayede hem ekim işleri için edilen masraf karşılanabiliyor ve ekilen yerdende hayvanların yem vs giderleri karşılanıyor.biz senelik ortalama 500 600 dönüm yer ekiyoruz 20 25 kadarda inek gezdriryz 15 kovanda arımz var önceden saman işiylede uğraşıyoduk çiftçilik hakkını verebilirsek karşılığını veren bi iş

by-edo link=topic=49688.msg491855#msg491855 date=1324067151' Alıntı:
köyde yaşayıpta sadece tarımla uğraşmak bu devirde pek karlı değil mazot gübre fiyatları açısından ele alınınca,beraberinde imkan varsa bu işler hayvancılıkla beraber yürütülmeli bu sayede hem ekim işleri için edilen masraf karşılanabiliyor ve ekilen yerdende hayvanların yem vs giderleri karşılanıyor.biz senelik ortalama 500 600 dönüm yer ekiyoruz 20 25 kadarda inek gezdriryz 15 kovanda arımz var önceden saman işiylede uğraşıyoduk çiftçilik hakkını verebilirsek karşılığını veren bi iş
öyle tabi hayvancılıkla desteklenmeli ve münavene ürüne geçilmeli

arkadaşlar ben çiftçilik hakkında yıllardır hep bir şeyi savundum. köylü eğer okumuşsa, bir meslek sahibi olup köyü terk edip gidiyor. çiftçilikle uğraşan insanlarımızın pek çoğu ilkokul mezunu. dolayısıyla eğitime ihityacı var. yaptığımız çiftçilik kulaktan dolma bilgiler ve babalarımızdan görüp öğrendiklerimizden ibaret. buna bir de tecrübelerimizi de ekleyip çiftçiliği sürdürmeye gayret ediyoruz. bundan sonrası için devreye devlet girmeli. çiftçilikle uğraşanları sıkı bir şekilde seminer, konferans ve de uygulamalarla eğitmeli. ülkemizde boş dolaşan işsiz bir sürü ziraat mühendisi var. bunlardan başlayarak bir eğitim çalışması yapılmalı. eğitimini alan mühendisler ilçe ilçe yurdun her yanında programlı bir şekilde toprak analizleri, bölgeye uygun ürün ve tohum belirleme çalışmaları yaparak sistemli bir şekilde teknolojiden nasıl yayarlanılması gerektiğini, uygun ekim, biçim, bakım vs faaliyetlerini, uygun ekipmanları, kullanım ayarlarını çiftçilere anlatmalılar. ( en basitinden bir örnek; düşünsenize bir toprak analizi kadar kolay bir şey yok. ama yaptıran kimse de yok. çok az kişi var. milli servet boşu boşuna gübre parası diye akıp gidiyor. bilinçli birisi bu duruma düşer mi?) yapılan seminerlere katılımın yoğun olması ve denetimi için de köylüye belli bir pirim verilsin veya katılımcılara has bir destekleme, kredilendirme gibi teşvikler getirilsin. köylü bilinçlensin ki daha çok verim, daha çok kazanç elde etsin. kooperatifçilik yaygınlaştırılarak bölgesel ürünler işlenip paketlensin, pazarlansın. buradan sonra asıl söylemek istediğime geleyim. bizler de bu ve benzeri projeleri köylerimizde bu uzun gecelerde oturup konuşalım. birleştiğimiz ortak noktaları ilçelerde ilgi birimlere giderek- gerekirse toplu dilekçeyle- bildirelim. bakanlığın ilgili bölümlerine mail ler atalım. toprak bol, kendi kendimize yetecek ender ülkelerden biriyiz diye diye yıllardır gururlandık durduk, aç kaldık. lafla peynir gemisi çok yürüttük ama karada geminin yürütülemeyeceği gerçeğini hep görmezden geldik. devlet çiftçiyle bir olmalı. destek olmalı. balık veya balık parası vermemeli bunun yerine balık tutmasını öğretmeli. teknolojinin geliştiği bu dönemde isteyen her yere ulaşabiliyor artık. evimizden mailler atalım. geleneksel tarım yerine profesyonel tarıma geçmek için devletten destek isteyelim. organize olabilinirse ilgi görecektir illaki. yurt dışında yaşayan eşiniz dostunuz vardır illa ki; sorun onlara tarım nasıl yapılıyor oralarda. emin olun avrupa çiftçisi bizim buradaki ziraat profösörlerine taş çıkartacak bilgiye sahipler. toprak olmadan saksıda yetiştirmesini biliyorlar tonlarca sebzeyi. artık deneme yanılma çiftçiliği yerine bilimsel bilgiye dayalı profesyonel çiftçilik yapalım.

Ynt: çiftçilikte nasıl kazanırz.

Arkadaşlar aynı konudan iki üç tane açmanın bir mantığı yok,onun için aynı içerikteki iki konuyu birleştirdim,tek olarak burdan devam edelim.Yorumlarla ilgili bir düzenleme gerekirse biz yaparız,sürekli aynı konudan yenisini açmaya gerek yok.

Konuya kaldığımız yerden devam edelim ve lütfen konuyu saptırmayalım,sitenin kuralları açıktır.

Çağrı link=topic=49666.msg491903#msg491903 date=1324071861' Alıntı:
Arkadaşlar aynı konudan iki üç tane açmanın bir mantığı yok,onun için aynı içerikteki iki konuyu birleştirdim,tek olarak burdan devam edelim.Yorumlarla ilgili bir düzenleme gerekirse biz yaparız,sürekli aynı konudan yenisini açmaya gerek yok.

Konuya kaldığımız yerden devam edelim ve lütfen konuyu saptırmayalım,sitenin kuralları açıktır.
konu saptığı için ben yeni konu açmıştım ve konu toparlanmıştı ...ama siz bilirsiniz...

mustafagursacli link=topic=49666.msg491904#msg491904 date=1324072074' Alıntı:
konu saptığı için ben yeni konu açmıştım ve konu toparlanmıştı ...ama siz bilirsiniz...
ben ayarladım konuları sabitledim ayrıca,takipteyim bir sorun olursa çözeriz problem olmaz merak etmeyin ;) konumuz önemli bir konu daha fazla araya girmeyelim kaldığı yerden devam etsin.

bana göre çiftçilikte para kazanmanın önündeki en büyük engel devletin tarımla ilgili bir planının olmaması. bugün türkiye ' de kaç dekar şekerpancarı ekildiğini biliyorsun. ama ne kadar patates, soğan, buğday, arpa, mısır, ayçiçeği ekildiğini bilmiyorsun. devlet bu işi organize etmediği için
ürün bir bakıyorsun tavan yapıyor. ertesi sene herkes o ürüne yüklendimi bu seferde para yapmıyor. bence bir an önce devlet bu planı yapmalı ve şekerpancarında olduğu gibi diğer ürünlerdede kaç dekar araziye ne ekileceği belirlenmeli.

mstfaygz link=topic=49666.msg491737#msg491737 date=1324058892' Alıntı:
[size=14pt]bence çiftçi bi sene ekmesin yeter[/size] AÇ KALINCA ANLAR BİZİM KIYMETİMİZİ BUNLAR
eczacıları süpermarketlerde ilaç satmakla doktorları yabancı doktor getirmekle malcıları (Hayvacılık) anduslarla terbiye eden devlet biz senin dediğini yaparsak bizide bir şekilde terbiye eder bence bu yanlış başka çözümler bulmalıyız bur da tartışılan da o çözümlerin neler olabileceği..

hatırladığım kadrıyla yıllar önce italya şaraplık üzümleri ispanyadan getirmeye kalktığında italyada yer yerinden oynamıştı.bukadarla yetinmeyip tırları yaktıklarınıda hatırlıyorum;ayrıca yunanistan dada bir zamanlar traktörlerle yolları kapattıklarınıda televizyondan izlemiştim.birliğin yaptırımı farklı oluyor.

Türkiye makineleşme bakımından çok ileri noktalara geldi. Ama ortada bir gerçek var, Türkiye ' de işletme ölçeği küçük olduğu için ortalama 120 dekara bir traktör düşerken Avrupa ' da 500-600 dekara bir traktör düşüyor. Makineleşme bize göre orada daha verimli. Günümüzde traktör sahibi olmak çiftçilerimizin bir statü meselesi haline geldi. Her çiftçinin evinin önünde bir traktör. Ancak hedef şu olmalı, traktörlerden yılda ekonomik çalışma saati kadar bir kazanım sağlamalı.100 - 150 dönüm olan değil, 300 ila 500 dönümü olan kişiler traktör almalı diğerleri de Türkiye ' de ortak makine parkı sistemi kurulabilir. O zaman kazancımızın daha çok artacağına inanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: tokinau

mete26 link=topic=49666.msg492800#msg492800 date=1324196259' Alıntı:
Türkiye makineleşme bakımından çok ileri noktalara geldi. Ama ortada bir gerçek var, Türkiye ' de işletme ölçeği küçük olduğu için ortalama 120 dekara bir traktör düşerken Avrupa ' da 500-600 dekara bir traktör düşüyor. Makineleşme bize göre orada daha verimli. Günümüzde traktör sahibi olmak çiftçilerimizin bir statü meselesi haline geldi. Her çiftçinin evinin önünde bir traktör. Ancak hedef şu olmalı, traktörlerden yılda ekonomik çalışma saati kadar bir kazanım sağlamalı.100 - 150 dönüm olan değil, 300 ila 500 dönümü olan kişiler traktör almalı diğerleri de Türkiye ' de ortak makine parkı sistemi kurulabilir. O zaman kazancımızın daha çok artacağına inanıyorum.
abi bu ülkede meslek sahipleri işini iyi bilir demirci toracı makinacı inşaatci mühnedisi genelde püf noktalarını iyi bilir elindeki ekipmanı en üst düzeyde verimli kullanmaya calışır ama ülke cifcisinin yüzde 60 lık bi bölümü fason bilgi ve ekipmanı en üst verimsiz şekilde kullanır yani bu ülkede elimizdeki ürünlerle teşkilatla en üst seviyede kullanmayız veya kullandırtmazlar önce tarıma bakış acımız degişecek sonra trkatör vs düşünmeliyiz en basit örnegini vereyim ben 7.5 dekardan 7 ton bugday aldım hala babam bunu kabullenmeyip tarla iyidi su iyidi vs diyor ve dahada güvenmiyor kabullenmiyor bu ülke insanıyla cifcilik gercekden zor iş

şimdi ben daha geminin dümenine geçemedim ama kaptanın en büyük rakibiyim......

kara düzen tarımla olmaz bu sene bir çok toprağı analiz ettrip ona uygun ürün ekecem ilk denemem de tırtıkale olacak....

mustafagursacli link=topic=49666.msg491638#msg491638 date=1324054245' Alıntı:
biz yöremizde bulgur çeker ve bu işten sezonda 3-5 bin tl kazanırız ...kendime ait olan 17500 m2 yerden 5300 kg ekin çıktı bunu bulgur haline getirip satarsam kazanacağım para 5300/8=662 çinik oda 662*15=9400tl eder ekin olarak satarsan ise 2650 artı 200 tl muhtahsl makbuzu 2850 eder aradaki fark 6750 tl

2. bir husus toprak analizi amcam toprak analizi yaptırmadan 8-26 gübre attı ben ise toprak analizi ile 20-20-zn attım fark kireçli toprağa birimiz kireç verdik diğerimiz ise gereksinimi olanı....
çok az verim almışsın mustafa biz sadece 12 dönümlük tarladan 4900 kg verim aldık bulgur işinde daha çok para var katılıyorum sana

Freston link=topic=49666.msg505939#msg505939 date=1325948120' Alıntı:
çok az verim almışsın mustafa biz sadece 12 dönümlük tarladan 4900 kg verim aldık bulgur işinde daha çok para var katılıyorum sana
evet ama sebepleri var daha tarlanın özelliklerini felan hiç bilmiyoruz ve tam olarak toprağı işleyemedik bakalım seneye ne olacak Allah büyüktür....

mustafagursacli link=topic=49666.msg505942#msg505942 date=1325948606' Alıntı:
evet ama sebepleri var daha tarlanın özelliklerini felan hiç bilmiyoruz ve tam olarak toprağı işleyemedik bakalım seneye ne olacak Allah büyüktür....
hadi inşallah bakalım