Çiftçimiz maalesef traktör seçimini iyi bilmiyor

Ynt: Çiftçimiz maalesef traktör seçimini iyi bilmiyor

Ben tam Zetor dist.ün isteklerine uygun bir çiftçiyim.En ekonomik benim.Yaşasın.220 dönüm tarlam var.Sulu düz arazi.Çukurovada.Senedie 2 ürün alabiliyoruz.Traktörüm çok ekonomik.HİÇ YOK!!!Maalesef :(

bu adam çift çeker tek çeker ayrımı değilde beygir gücü olarak değerlendirseydi daha mantıklı olurdu avrupaya bakın bütün traktörler 55 liğide 355 liğide çift çeker yani traktörün çift çeker olmasıyla az yada çok arazi işlemesinin bir alakası yok ama beygir gücü önemli gereksiz yere yüksek beygir gücüne sahip traktör alıp yakıt israfı yapmak yanlış bişey .

Traktör alımının yapılacak işe göre yapılması en doğru olan şeydir lakin bir traktörün illa çiftçeker olması gerekliliği malesef yanlış bir görüş.

Örnek vermem gerekirse taşlık, küçük boyutlu ve engebeli tarlalara sahip olan bir bölgede yapacağınız ot biçim işlerinde (fiğ, hayvan bezelyesi, yonca, korunga vb. mahsullerin biçiminde) bulabileceğiniz en ekonomik ve en randımanlı çözüm tek çeker 50-60 hp arası bir traktör ve 165 yada 195 ' lik tamburlu biçme makinaları ile oluşturacağınız kompozisyondur.

Bunun başlıca nedeni manevra kabiliyetidir. Ne yazık ki (bazı istisnaları saymazsak) çiftçeker bir traktör, tekçeker bir traktörün manevra kabiliyetine hiçbir zaman ulaşamaz. Biçim esnasında sakal bırakılmaması ve namlu düzgünlüğü gibi nedenlerden dolayı bu manevra kabiliyeti hem iş konforu, hem zaman hem de iş kalitesi bakımından çok ama çok önem kazanır. Kısaca bunu onlarca kez hesapladım ve sonuç: biçim ve çevirme işlerinde tek çeker traktör, çiftçekerine göre en az %10-%15 az yakarak %20 daha fazla iş yapar.

İkinci neden ise ekonomidir. Çift çeker traktörler bu özellikleri kazanabilmeleri için (şaft, kalın ön dingil, ön aks ve büyük ön tekerlekler gibi) ekstra parçalara sahiptirler. Bu ekstra parçalar da ekstra ağırlık demektir.

Sürüm gibi ağır işlerde bu ekstra ağırlık patinajı engellemesi açısından avantajdır ama bu ağırlık fazlalığı biçim yada çevirme gibi hafif işlerde gereksiz yakıt sarfiyatından başka işe yaramaz. Unutulmamalıdır ki bu sebepten dolayı aynı hp ve aynı model iki traktörü ele aldığımızda bile çiftçeker olan tekçeker olana göre (çok yada az) her zaman daha fazla yakar.

Son olarak da tekerlek sarfiyatı bakımından düşünmek gerkeli. Örnek olarak şu an kullandığımız traktörlerden MF 3050 ' nin çiftçeker olanının ön tekerleğinin çifti 1200 tl iken tek çekerinin çifti 220 tl. Tek çeker de olsa çift çeker de olsa 2500 saatte bu lastikler bitiyor ve aradaki fark 1000 tl.

Yukarıdaki bilgiler sadece bu sezonda 3000 dekar ot biçim ve çevrilmesinden sonra elde edildiğinden defalarca kanıtlandı. Doğruluğu garantidir.

Hatta son yaptığımız bir test vardı ki unutamıyorum. (Marka tartışması çıkmaması için marka vermiyorum) 2004 model 85 hp 4x4 bir traktör ile 1978 model 50 hp tek çeker bir traktörü yarıştırdık. Amaç bir günde ne kadar yer biçip ne kadar yakıt yakacaklarını bulmaktı.

85 hp 4x4 73 litre (302 liralık mazotla) 47 dekar (dönüm) yer biçti.
50 hp tekçeker 24 litre (99 liralık mazotla) 56 dekar (dönüm) biçti.

Biraz daha açayım:
Yani 4x4 85 hp tam tamına 3 (üç) kat fazla yakıp % 20 az iş yapabildi.

Burdan çıkartılabilecek tek sonuç vardır:
Büyük ve 4x4 traktör en iyi traktör değildir.
Yaptığın işe uygun olan traktör en iyi traktördür!

Not: Bir de üstüne çayır biçme taş fırlatıp 85 ' liğin yan camını kırdı. Hesaba bunu hiç katmadım bile 😄😄

sebazios link=topic=59340.msg786014#msg786014 date=1382055168' Alıntı:
Traktör alımının yapılacak işe göre yapılması en doğru olan şeydir lakin bir traktörün illa çiftçeker olması gerekliliği malesef yanlış bir görüş.

Örnek vermem gerekirse taşlık, küçük boyutlu ve engebeli tarlalara sahip olan bir bölgede yapacağınız ot biçim işlerinde (fiğ, hayvan bezelyesi, yonca, korunga vb. mahsullerin biçiminde) bulabileceğiniz en ekonomik ve en randımanlı çözüm tek çeker 50-60 hp arası bir traktör ve 165 yada 195 ' lik tamburlu biçme makinaları ile oluşturacağınız kompozisyondur.

Bunun başlıca nedeni manevra kabiliyetidir. Ne yazık ki (bazı istisnaları saymazsak) çiftçeker bir traktör, tekçeker bir traktörün manevra kabiliyetine hiçbir zaman ulaşamaz. Biçim esnasında sakal bırakılmaması ve namlu düzgünlüğü gibi nedenlerden dolayı bu manevra kabiliyeti hem iş konforu, hem zaman hem de iş kalitesi bakımından çok ama çok önem kazanır. Kısaca bunu onlarca kez hesapladım ve sonuç: biçim ve çevirme işlerinde tek çeker traktör, çiftçekerine göre en az %10-%15 az yakarak %20 daha fazla iş yapar.

İkinci neden ise ekonomidir. Çift çeker traktörler bu özellikleri kazanabilmeleri için (şaft, kalın ön dingil, ön aks ve büyük ön tekerlekler gibi) ekstra parçalara sahiptirler. Bu ekstra parçalar da ekstra ağırlık demektir.

Sürüm gibi ağır işlerde bu ekstra ağırlık patinajı engellemesi açısından avantajdır ama bu ağırlık fazlalığı biçim yada çevirme gibi hafif işlerde gereksiz yakıt sarfiyatından başka işe yaramaz. Unutulmamalıdır ki bu sebepten dolayı aynı hp ve aynı model iki traktörü ele aldığımızda bile çiftçeker olan tekçeker olana göre (çok yada az) her zaman daha fazla yakar.

Son olarak da tekerlek sarfiyatı bakımından düşünmek gerkeli. Örnek olarak şu an kullandığımız traktörlerden MF 3050 ' nin çiftçeker olanının ön tekerleğinin çifti 1200 tl iken tek çekerinin çifti 220 tl. Tek çeker de olsa çift çeker de olsa 2500 saatte bu lastikler bitiyor ve aradaki fark 1000 tl.

Yukarıdaki bilgiler sadece bu sezonda 3000 dekar ot biçim ve çevrilmesinden sonra elde edildiğinden defalarca kanıtlandı. Doğruluğu garantidir.

Hatta son yaptığımız bir test vardı ki unutamıyorum. (Marka tartışması çıkmaması için marka vermiyorum) 2004 model 85 hp 4x4 bir traktör ile 1978 model 50 hp tek çeker bir traktörü yarıştırdık. Amaç bir günde ne kadar yer biçip ne kadar yakıt yakacaklarını bulmaktı.

85 hp 4x4 73 litre (302 liralık mazotla) 47 dekar (dönüm) yer biçti.
50 hp tekçeker 24 litre (99 liralık mazotla) 56 dekar (dönüm) biçti.

Biraz daha açayım:
Yani 4x4 85 hp tam tamına 3 (üç) kat fazla yakıp % 20 az iş yapabildi.

Burdan çıkartılabilecek tek sonuç vardır:
Büyük ve 4x4 traktör en iyi traktör değildir.
Yaptığın işe uygun olan traktör en iyi traktördür!

Not: Bir de üstüne çayır biçme taş fırlatıp 85 ' liğin yan camını kırdı. Hesaba bunu hiç katmadım bile 😄😄
tambur gibi bi iste 50 hp ile 85 hp yi kiyaslamak yanlis 50 hp ile 50 hp cifti kiyaslamalisin.benimde tamburum var kac farklı traktörle kullandim .50-55 hp ciftceker en uygunu o is için 50 hp tek cekerden aynisinin 50 hp çiftcekeri arazide fazla yakmaz.

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Trakya ' da çiftçilerin lüks traktörlere para verdiğini söyleyen Zetor Traktörleri Türkiye Distribütörü Behçet Durak 'Çiftçimiz maalesef traktör seçimini iyi bilmiyor' dedi.

zetortraktorleriturkiye.jpg

Trakya ' da çiftçilerin ihtiyacından fazlası olan lüks traktörlere para verdiğini söyleyen Zetor Traktörleri Türkiye Distribütörü Behçet Durak, 'Çiftçimiz maalesef traktör seçimini iyi bilmiyor. Hava olsun diye ihtiyacının fazlası lüks traktör alıyor.' dedi.

Çek Cumhuriyeti üretimi Zetor Traktörleri ' nin Türkiye Distribütörü Tekirdağlı Akdeniz Tarım şirketinin sahibi Behçet Durak, Türk çiftçisinin traktör alımında özen göstermediğini söyledi. Çiftçilerin traktör seçiminde piyasa araştırması yapmadan çevredekilerin tavsiyeleriyle traktör aldığını kaydeden Durak, 'Maalesef çiftçilerimiz arazisinin büyüklüğü ve ihtiyaçları doğrultusunda traktör seçimi yapmıyor. İhtiyacı olmadığı halde işlediği küçük arazisine çift çeker traktör alıyor. Özellikle başta Trakya çiftçisi olmak üzere çiftçilerimizde lüks traktör hastalığı var. Sırf hava olsun diye çiftçilerimiz lüks traktörlere boş yere para yatırıyor.' dedi.

Avrupa ' da bir traktörün bütün araziyi işlediğini kaydeden Durak, 'Bizde durum çok farklı. 50 dönüm arazisi olan çiftçinin dahi çift çeker traktörü var. Bir köyde hemen herkesin bir traktörü var. Lüks tutkunu bir milletiz. Bunun yerine arazinin gereksinimini karşılayan traktörler almalıyız. Küçük arazilere sahip çiftçilerimizin daha ekonomik ve pratik traktörleri tercih etmesi gerekir.' dedi.

Traktör alacaklara da tavsiyelere bulunan Durak, 'Öncelikle çiftçilerimiz arazisinin ihtiyacı olan çapta bir traktör belirlesin. Boş yere parasını ihtiyacı fazlası traktörlere yatırmasın. Çiftçilerimiz alacağı traktörü mutlaka test etsin. Mümkünse traktörle tarla sürüp çekiç gücünü ve performansını yakından görsün. Yedek parça ve servis ağına dikkat etsin.' dedi.

12.09.2012
Çok tanımadığım bir firma sanırım büyük klasmanda üretimi yok gibi!! Eskiden iş dönemi hergün 3-4 traktör mutlaka batardı kalanlar onları çekmeye giderdi... Rampalarda tek yönlü işlemlermi dersin günlerce bitmeyen... Konfor yoksunu çalışma şartları hey gidi günler hey bence çiftçi imkan olsa fazlasınıda hakediyo! Birde ayrı realiti bişeyler alırsan birikim oluyo bugün garajım nakit para malesef ülke bu şekilde ben ne yapim👍🏻

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Çok tanımadığım bir firma sanırım büyük klasmanda üretimi yok gibi!! Eskiden iş dönemi hergün 3-4 traktör mutlaka batardı kalanlar onları çekmeye giderdi... Rampalarda tek yönlü işlemlermi dersin günlerce bitmeyen... Konfor yoksunu çalışma şartları hey gidi günler hey bence çiftçi imkan olsa fazlasınıda hakediyo! Birde ayrı realiti bişeyler alırsan birikim oluyo bugün garajım nakit para malesef ülke bu şekilde ben ne yapim👍🏻
4×4 traktör her eve lazım. Konfor, güvenlik, çeki gücü ve araziye tutunma vs. Tek çeker traktörle iş yapacağımı bilsem, tarlaları satarım yapmam.

Abi büyük konuşma bence
Allah kimseyi olduğundan geri koymasın
Kardeşim sen beni yanlış anladın. Elbette insanlar kendi imkanları doğrultusunda seçim yapmak zorunda kalıyor. Bu örneği kendimi göstererek verdim. Yoksa bizim herkese saygımız vardır. Benim bahçelerim engebeli ve aşırı derecede çetin olduğu için tek çekerle kesinlikle işlenemez. Bu yüzden, "eğer tek çeker traktörle bu arazileri işleyeceğimi bilsem, arazileri satıp yapmamak daha güvenli olur." demek istedim.

Yanlış anlaşılmışsam özür dilerim.

Kardeşim sen beni yanlış anladın. Elbette insanlar kendi imkanları doğrultusunda seçim yapmak zorunda kalıyor. Bu örneği kendimi göstererek verdim. Yoksa bizim herkese saygımız vardır. Benim bahçelerim engebeli ve aşırı derecede çetin olduğu için tek çekerle kesinlikle işlenemez. Bu yüzden, "eğer tek çeker traktörle bu arazileri işleyeceğimi bilsem, arazileri satıp yapmamak daha güvenli olur." demek istedim.

Yanlış anlaşılmışsam özür dilerim.
Estağfurullah abi bende seni yanlış anlamis gibi oldum
👍😃😃

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96