Çiğ süt maliyeti 13 TL'ye yaklaştı | TÜSEDAD Raporu

YUKARIDAKİ ÖRNEK RASYON, BİLGİ AMAÇLI VERİLDI...
tatbikatda, denenmedi...
kullanan olursa, sorumluluk kullananda...

dikkat:
rasyonda çok miktarda tahıl var...
(AKUT ASİDOZ YA DA SUBAKUT ASİDOZ DURUMUNA DİKKAT EDİLMELİ, İNEKLERDE TOPALLIK ÖNEMLİ, SÜTVERİMİ YA DA SÜTYAĞI AZALMASI ORTAYA ÇIKARSA, DURUM YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ)
sütyemi, kademeli artırılmalı (3-4 günde bir 1 kg)

yemler ve yemleme konusunda, herzaman, yem uzmanına danışmanız önerilir...

DIKKAT:
bilgi amaçlı verilen örnek rasyonlarda gösterilen sütyemi, fabrika süt yeminden farklıdır...
burada verilen sütyemi, sadece mısır ve soya küspesi karışımıdır...(örnek rasyonlara bak)
bu sütyemi, dcp, mermer, tuz, vit-min pıremıks, soda, ve magnezyumoksıt gibi yem ilave maddeleriile desteklenir.

yembayilerinden alınan, fabrika sütyeminde, bu ilave maddeler bulunduğundan ayrıca verimez...

SUTYEMI NASIL HAZIRLANIR:
1-VERİLECEK MISIR, SOYA MİKTARLARI TARTILIR
1-TUZ, MERMER, DCP(DIKALSIYUMFOSFAT), VİT-MINERAL PIREMIKS, SODA, MAGNEZYUM OKSIT MIKTARLARI TARTILIR, MISIR-SOYA KARIŞIMINA İLAVE EDİLİR, KARIŞTIRILIR...
YEMLENEN 5 İNEK VARSA, ÖĞÜNDE VERİLECEK MİKTARLAR 5 İLE ÇARPILARAK, MİKTARLAR BULUNUR...

ELDE EDİLEN SÜTYEMİ, TEMEL RASYON (TEMEL RASYON: ATK, SAMAN, MSIR SILAJI) İLE KARIŞTIRILIR (ÖĞÜNLÜK MİKTARLAR), YEMLİĞE DÖKÜLÜR...

Son düzenleme:
ÇİĞ SÜT FİYATI BELİRLENİRKEN, GEBE DÜVE FİYATI (İNEK FİYATI), YEM (RASYON)MALİYETİ YANINDA, MARKET SÜT FİYATI DA DİKKATE ALINMALI,

MARKETTE ÇİĞ SÜT FİYATI, YA DA PASTÖRİZE SÜT FİYATI İLE ÜRETİCİDEN SATIN ALINAN ÇİĞSÜT FİYATI ARASINDA BELLİ BİR ORAN OLMALI VE BU KORUNMALI...

GÜNÜMÜZDE, SADECE, ÇİĞSÜT FİYATI/SÜTYEMİ FİYATI ORANINA BAKARAK, ÇİĞSÜTFİYATININ TESPİTİ DOĞRU OLMAYABİLİR...

MEVCUT SİSTEMDE, HEM SÜT ÜRETİCİSİ HEM DE SÜT TÜKETİCİSİ ZARARLI ÇIKMAKTADIR...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: toztoprak
ÇİĞ SÜT FİYATI BELİRLENİRKEN, GEBE DÜVE FİYATI (İNEK FİYATI), YEM (RASYON)MALİYETİ YANINDA, MARKET SÜT FİYATI DA DİKKATE ALINMALI,

MARKETTE ÇİĞ SÜT FİYATI, YA DA PASTÖRİZE SÜT FİYATI İLE ÜRETİCİDEN SATIN ALINAN ÇİĞSÜT FİYATI ARASINDA BELLİ BİR ORAN OLMALI VE BU KORUNMALI...

GÜNÜMÜZDE, SADECE, ÇİĞSÜT FİYATI/SÜTYEMİ FİYATI ORANINA BAKARAK, ÇİĞSÜTFİYATININ TESPİTİ DOĞRU OLMAYABİLİR...

MEVCUT SİSTEMDE, HEM SÜT ÜRETİCİSİ HEM DE SÜT TÜKETİCİSİ ZARARLI ÇIKMAKTADIR...

Aynen öyle

USK denilen yapı, neden üreticinin ürettiği süte tavsiye fiyatı belirlerken, tüketicinin tükettiği market fiyatına tavsiye fiYtı beliremiyor, sanayicinin işleyip sattığı ürüne tavsiye fiyatı belirlemiyor.

Misal, yüzde 1,5 yağlı işlenmiş amabalajlı sütün litre fiyat fabrikadan çıkış tavsiye fiyatı neden yok, market satış fiyatı tavsiye şeklinde neden açıklanmıyor

Bu olamıyorsa, üreticinin fiyatı için neden zahmet ediyorlarki, çok saçma bir işle uğraştıklarını fark edemediler galiba,

ama durun, farkındalar tabiyki, kimin malı değersizleştirilecek başka, korumasız olanın tabiykide. gücü yetmeyenin, sesi çıkmayanın, altta kalanın, yani üreticinin.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Laf kalabalığı yapacaz, demiş.
Sonuç , zamlı yemlerin parası nolacak belli değil.
İnek kesimine devam edebiliriz.
İnekleri kesmeden rahat uyku uytumazlar üreticiye, ben bunu böyle gördüm böyle bildim, ülkede değişen hiçbişey olmadı olmayacak, uğraşanda yok zaten.

İnekleri kesip bitirince dahi fiyat açıklamaları değişmez, insanoğlu akıllanamyacaksa sokma akılla zaten bişey olmaz.

Bakın herşeyin maliyeti, fiyatları oluru bellidir, oranlar hesaplamalar değişmez, ilim bilimde bunu tespit etmekte hiç yanılmaz, ama görmek ve uygulamak istemeyen insaoğlunun başına gelmeyen kalmaz, gerçeklerden kaçarak kimse bişey elde edemez, toplumlarda elde edemez, geri ve fakir kalmaya devam.

• Beğen
İnekleri kesmeden rahat uyku uyutmazlar üreticiye, ben bunu böyle gördüm böyle bildim, ülkede değişen hiç bişey olmadı olmayacak, uğraşanda yok zaten.
İnekleri kesip bitirince dahi fiyat açıklamaları değişmez, insanoğlu akıllanamayacaksa sokma akılla zaten bişey olmaz.
Bakın her şeyin maliyeti, fiyatları oluru bellidir, oranlar hesaplamalar değişmez, ilim bilimde bunu tespit etmekte hiç yanılmaz, ama görmek ve uygulamak istemeyen insanoğlunun başına gelmeyen kalmaz, gerçeklerden kaçarak kimse bişey elde edemez, toplumlarda elde edemez, geri ve fakir kalmaya devam.
Bu sezon yakıt fiyatı değiştikçe işleme ve nakliye dahilinde çoğu ürünün fiyatının artacağı açık gözüküyor.
Geçmiş yıllarda 2 lt süt, 1 lt yakıt alabiliyordu.
Bir m^3 beton 2000 TL, ne söylemek gerekiyor, bilemiyoruz.
DAP gübresinin kilosu 18 TL.
Köye gelen sebzeci de 20 TL altında bir sebze/meyve bulunmaz.
En ucuz malzeme samanın kilosu üç TL.
Karkas fiyatının 260-280 TL olduğu dönemde süt 18 TL fiyatlarda olmazsa kesmek mantıklı olanıdır.
Geçmiş dönemlerde de durumun böyle olduğu görülür.
Geçmiş deneyimlerimize dayanarak tavsiye verdik.
Dileyen dilediğini yapmakta özgürdür.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: toztoprak
Evet biraz daha umutla devam eden olursa, hocanın fıkrasındaki çalışmayı öğrenme aşamasında olan eşeğin akıbetine uğraması kuvvetle muhtemeldir, bu gidişat hiç iyi değil ama piyasa sürekli umut pompalayandan geçilmiyor nedense.

Nasrettin hoca eşeğine verdiği samana zam gelince buna bir çare arar, ne etsem ne eylesem diye düşünürken eşeğine günde bir balya saman yerine yarım balya saman vermeye karar verir.

Böylece masraflarını düşürecektir.

Biraz zaman geçer, bakar ki eşekte bir değişiklik yok, aynı şekilde çalışmaya devam ediyor..

Hoca biraz daha hesap kitap yapar ve eşeğe yedirdiği yarım balyayı da yarıya indirir.

Bakar eşek yine bir şey yokmuş gibi çalışmaya devam ediyor, eşek bildiği eşek çıt çıkarmıyor, ertesi günlerde de verdiğinin yarısını verir, eşek çalışmaya devam eder.

Hoca, hesaba kitaba oturduğunda “geçmişte bu eşeğe ne kadar da masraf ediyormuşum” diye iç geçirir.

Derken bir sabah kalkar bakar ki eşek hakkın rahmetine kavuşmuş. Hoca hüzünlenir, ölü eşeğinin başında “tüh, biraz daha dayansaydın sana aç karnına çalışmayı da öğretecektim” der.

Evet biraz daha umutla devam eden olursa, hocanın fıkrasındaki çalışmayı öğrenme aşamasında olan eşeğin akıbetine uğraması kuvvetle muhtemeldir, bu gidişat hiç iyi değil ama piyasa sürekli umut pompalayandan geçilmiyor nedense.

Nasrettin hoca eşeğine verdiği samana zam gelince buna bir çare arar, ne etsem ne eylesem diye düşünürken eşeğine günde bir balya saman yerine yarım balya saman vermeye karar verir.

Böylece masraflarını düşürecektir.

Biraz zaman geçer, bakar ki eşekte bir değişiklik yok, aynı şekilde çalışmaya devam ediyor..

Hoca biraz daha hesap kitap yapar ve eşeğe yedirdiği yarım balyayı da yarıya indirir.

Bakar eşek yine bir şey yokmuş gibi çalışmaya devam ediyor, eşek bildiği eşek çıt çıkarmıyor, ertesi günlerde de verdiğinin yarısını verir, eşek çalışmaya devam eder.

Hoca, hesaba kitaba oturduğunda “geçmişte bu eşeğe ne kadar da masraf ediyormuşum” diye iç geçirir.

Derken bir sabah kalkar bakar ki eşek hakkın rahmetine kavuşmuş. Hoca hüzünlenir, ölü eşeğinin başında “tüh, biraz daha dayansaydın sana aç karnına çalışmayı da öğretecektim” der.
Kardeşim güldürdün beni ama hakikaten durum bu.Gunumuzde çiğ köfte dürüm damak çatlatan lezzet olarak sunuluyor. 35 sene önce biz lisedeyken tavuk dürüm diye bir şey yoktu.Simdi kebab dürüm 180 TL olmuş,çiğ köfte dürüm nedir Allah aşkına,ekmegin icine ekmek sarmak .O bile olmuş 50-60 TL.Bu raddeden sonra ortaya çıkacak yeni lezzetler artık bizleri düşündürebilmeli ...

Kardeşim güldürdün beni ama hakikaten durum bu.Gunumuzde çiğ köfte dürüm damak çatlatan lezzet olarak sunuluyor. 35 sene önce biz lisedeyken tavuk dürüm diye bir şey yoktu.Simdi kebab dürüm 180 TL olmuş,çiğ köfte dürüm nedir Allah aşkına,ekmegin icine ekmek sarmak .O bile olmuş 50-60 TL.Bu raddeden sonra ortaya çıkacak yeni lezzetler artık bizleri düşündürebilmeli ...

Fıkradaki eşek her seferinde bişey yokmuş gibi çalışmaya devam ediyormuş ya, bizim üretken insanlarımızında bu gidişata karşı bişey yokmuş gibi davranması akıl almaz bir durum aslında, demek eşekliğe doymayan çokmuş.

Ekmeğin içine ekmek sarmayı öğrettiyseler, aç karnına çalışmayıda öğretmekten imtina etmezler, sonuçta ise zarar ettik demezler, hoca gibi azıcık hüzünlenirlermi? hiç sanmıyorum, tasarruf etmeden itibar görmeye devam ederler.

Son düzenleme:
  • Beğen