Çok düşük verim inek toplam günlük 13 litre

Çopu ilk doğum 11 tane simental ve holstein karışık ineğim var aşağıdaki rasyonu veriyorum ama hem sütüm çok yağsız hem de günde toplam 140 litre filan süt alıyorum Bi türlü anlamadım acaba nerede hata yapıyorum.
2 kg saman
4.5 kg süt yemi
15 kg silaj
1.5 kg yonca
1 kg mısır kırma

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Hayvanların canlı ağırlığı kaç kg ? İneklerin beslenmesinde yaşama payı ve verim payı hesaplanarak besleme yapılmalıdır. Kuru madde miktarı yetersiz olabilir. Bunun dışında hayvanın genetik kapasitesi, hayvan refahı, yemlemenin saatleri, sağlık problemleri verimi etkileyen faktörlerdir. Bir hekimden yardım alabilirsiniz. Süt veriminiz önceden yüksekti sonra mı düştü yoksa hep böyle miydi?

• Beğen
Tepkiler: acemi_
Çopu ilk doğum 11 tane simental ve holstein karışık ineğim var aşağıdaki rasyonu veriyorum ama hem sütüm çok yağsız hem de günde toplam 140 litre filan süt alıyorum Bi türlü anlamadım acaba nerede hata yapıyorum.
2 kg saman
4.5 kg süt yemi
15 kg silaj
1.5 kg yonca
1 kg mısır kırma
sağılan sürüye aşağıdaki rasyon verilebilir.

5 kg kuru yonca
5 kg saman
15 kg silaj
7-8 kg süt yemi

önce, saman, yonca artışı yapılır. yonca kademeli artırılır. 3-4 gün sonra, süt yemi artışına başlanır.
süt yemini kademeli artır. iki günde 1 kg yem artışı yapılır. başka deyişle. 1 kg sütyemi artışı yapılır. 0,5 kg sabah, 0,5 kg akşam. iki gün verilir. tekrar 1 kg artırılır.
artış istenen seviyeye kadar bu şekilde devam eder. sonra yemlemeye devam edilir.

bilgi amaçlı verildi,
sorumluluk kullananda.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: alper84
Hayvanın doğum sonrası, propilen glikol ( şeker türü) veya pancar pekmezi verilerek enerji açığı kapatılır, süt yemi verdiği sütten daha fazla veriyormuş gibi kademeli arttırılır.İşkembenin hazırlanması gerekiyor.
Kırma yem hazırlanışında 250 kg mısır, 250 kg arpa, 200 kg buğday,150 kg ayçiçek küspesi, 100 kg süpürge tohumu, 5 kg vitamin, 50 kg mermer tozu,10 kg tuz kullanıyoruz.Ayçiçek küspesi sütün yağ oranını iyileştirir, süpürge tohumu hayvanın tüylerini parlatır.
Sezonu olduğu için fiğ ve yonca süt üretimine katkı yapar.
Barınak koşulları da önemlidir.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
2 kg saman
4.5 kg süt yemi
15 kg silaj
1.5 kg yonca
1 kg mısır kırma
Melezlemeye gitmeni tavsiye ederim. Melezleme için Norveç Kırmızısı ırkını seçebilirsin bu hem holstein hemde simantel e melezleme yapabilirsiniz ben geçen yıl simantal ineklere melezleme yaptik tabi elimde simantla olduğu için ve aynı şekilde bu yılda aynı aşıları yapıcaz nasipse
Seçtiğim boğa Norveç Kırmızı Oksjale 11229

Boğa Bilgisi

11229-oksjale.jpg

• Beğen
Tepkiler: Ömer Bayram

Hayvanların canlı ağırlığı kaç kg ? İneklerin beslenmesinde yaşama payı ve verim payı hesaplanarak besleme yapılmalıdır. Kuru madde miktarı yetersiz olabilir. Bunun dışında hayvanın genetik kapasitesi, hayvan refahı, yemlemenin saatleri, sağlık problemleri verimi etkileyen faktörlerdir. Bir hekimden yardım alabilirsiniz. Süt veriminiz önceden yüksekti sonra mı düştü yoksa hep böyle miydi?
600 kg civarı canlı ağırlıkları var. süt verimi he bu şekildeydi