Çölyak hastaları için karabuğday çeşidi geliştirildi

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,275
Konum
Bilecik


ANKARA (A.A) - Glüten içermemesi nedeniyle başta çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebileceği, iki adet karabuğday çeşit adayının üretim izni alındı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye ' de karabuğday ıslah çalışmaları ilk olarak Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ' nde başlatıldı ve bugün itibarıyla iki adet karabuğday çeşit adayının üretim izni alındı.

Açıklamaya göre, dünyanın birçok ülkesinde üretilen, önemi ve yaygınlığı gün geçtikçe artan, uluslararası ticarette yeri olan karabuğday, 3-3,5 ayda yetişiyor. Karabuğday insan ve hayvan beslenmesinin yanı sıra yeşil gübre, toprak düzenleyicisi, diyet ve tıbbi amaçlı olarak kullanılıyor. Unu ve danesinin glüten içermemesi nedeniyle çölyak hastalarının rahatlıkla tüketebildiği karabuğdayın yeşil kısımlarından ise kalp damar hastalıkları ile kanser tedavisinde kullanılan rutin maddesi elde ediliyor.

Karabuğdayın tanıtımı, yetiştiriciliği, kullanım alanları ve bitkinin ülkemiz tarımına kazandırılması amacıyla da ' ' Karabuğdayla Sağlıklı Yaşama Merhaba ' ' sloganıyla çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ' nün koordinatörlüğünde, 100 kişiye 6 gün boyunca teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Çiftçilerin ikinci bir alternatif ürün olarak da ekebilecekleri karabuğdayla ilgili 14 Haziran 2012 tarihinde de Konya ' da bulunan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ' nde ' ' Tarla Günü ' ' düzenlenecek.Ekleme Tarihi
13.06.2012
 
Katılım
12.12.2008
Mesajlar
318
Konum
Eskişehir / Beylikova
Ynt: Çölyak hastaları için karabuğday çeşidi geliştirildi

2015 yılı ürünü, kendim yetiştirip hasatını yaptığım, elenip yabancı maddelerden ayrılarak kurutulmuş kara buğday satılıktır. 1Kg=20TL olarak kargo ile istenilen adrese gönderilir. Bilgi için her konuda yardımcı olmaya çalışırım.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt