Çukurova'da çiftçinin kulağı TMO'da

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,299
Konum
Bilecik

-Türkiye ' nin buğday üretiminin yaklaşık yüzde 10 ' unun üretildiği Çukurova ' da hasat başlarken, üreticiler TMO ' nun açıklayacağı alım fiyatını bekliyor -Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Tezcan: ' ' Bölgede hasat başladı, ancak ekim alanları yüzde 25 oranında daraldığı için rekolte az olacak ' '

ADANA (A.A) - Türkiye ' nin buğday üretiminin yaklaşık yüzde 10 ' unun üretildiği Çukurova ' da hasat başlarken, üreticiler TMO ' nun açıklayacağı alım fiyatını bekliyor.

Adana ' nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, AA muhabirine, Türkiye ' nin önemli buğday üretim merkezlerinden biri olan Çukurova ' da havaların iyi gitmesiyle geçen hafta başlayan hasadın, 20 Haziran ' a kadar tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Çukurova ' da geçen yıl 2,5 milyon dekar olan buğday ekim alanlarında bu yıl yüzde 25 ' lik bir daralmanın olduğunu ifade eden Tezcan, ' ' Bu daralma buğdayın girdi maliyetlerinin yüksek olmasından ve geçen yıl hasat sonrasında fiyatların gerilemesinden kaynaklandı. Ürününü hemen satmayan üreticiler, zarar etti. Buğday çiftçiye çok para kazandıran bir ürün değil. Çukurovalı üreticiler buğdayın yerine yer fıstığı, mısır ve ayçiçeğine yöneldi ' ' dedi.

Tezcan, Çukurova ' nın Türkiye ' de ilk hasadın yapıldığı yer olduğunu dile getirerek, ' ' Çukurova ' da üretilen buğday, turfanda ve kalitesi yüksek bir üründür. Bölgedeki üreticilerin kulağı Toprak Mahsulleri Ofisi ' nin (TMO) açıklayacağı alım fiyatında. Beklentimiz 70 kuruş civarında. Buğday, stratejik bir ürün, olmazsa olmaz. İleri ki yıllarda buğday rekoltesinin daha da geriye gitmemesi için TMO, bir an önce alım fiyatını açıklayarak devreye girmesi gerek ' ' diye konuştu.

Türkiye genelinde de bu yıl rekoltede bir azalmanın söz konusu olduğuna değinen Tezcan, şunları kaydetti:
' ' Türkiye genelinde geçen yılki rekolte 20 milyon ton, Çukurova ' nın da 1 milyon 300 bin tondu. Bölgede hasat başladı, ancak ekim alanları yüzde 25 oranında daraldığı için rekolte az olacak. Bu yıl Çukurova ' da rekoltenin 1 milyon tonun altında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Şu anda ofis fiyat açıklamadığı ve alımlara başlamadığı için bazı üreticiler, ürünlerini tüccara 60-63 kuruştan veriyor. Üreticinin buğdaya küsmemesi ve emeğinin karşılığını alabilmesi için TMO ' nun iyi bir fiyat açıklaması gerek. Umudunuz da bu yönde. ' 'Ekleme Tarihi
06.06.2012
 
Katılım
25.07.2008
Mesajlar
6,465
Konum
Kırklareli
Ynt: Çukurova'da çiftçinin kulağı TMO'da

Açıklamak için geç kaldılar , üreticiyi tüccar a mahkum etmemeleri lazım
 
Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale

Ynt: Çukurova'da çiftçinin kulağı TMO'da

eger geçen yıl ki gibi geç açıklarlarsa ve düşük fiyat verirlerse çokkötü olur.tahminim %8-10 arası bir zam.çay fiyatlarına yapaılan artışla dogru orantılı heryıl aynı sistem.
 
Katılım
25.07.2008
Mesajlar
6,465
Konum
Kırklareli
Ynt: Çukurova'da çiftçinin kulağı TMO'da

TMO yeterince aktif değil , en azından hasat döneminde daha aktif olması lazım.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt