Dağ çayırı

Arkadaşlar 40 dönüm kadar sulak dağ çayırım var Erzurumda. Ancak çayırda nasıl tarım yapılır bir bilgim yok. Sürülür mü ekilir mi yoksa mera gibi kendi otu mu biçilir sadece. Sürülüp ekiliyorsa nasıl bir yol izlemeliyim ve ne ekmeliyim yonca ekersem verimi nasıl olur gibi genel bilgilere ihtiyacım var.Tarım işine bu yıl başladım Şimdiden teşekkür ederim.

Erzurum lu arkadaşlar var burada görürse cevap yazarlar
Sürüp ekmek maliyet bu maliyete değermi ?
Eğer doğal ot uygunsa boyu verimi kalitesi onu bicmen en iyisi bence
Bölgeler şartlar farklı ama biz çayırlara uygun zamanda azotlu üst gübresi veriyoruz verim dahada iyi oluyor , tabi bölgesel şartlar neyi gerektirir tecrübe işi

Arkadaşlar 40 dönüm kadar sulak dağ çayırım var Erzurumda. Ancak çayırda nasıl tarım yapılır bir bilgim yok. Sürülür mü ekilir mi yoksa mera gibi kendi otu mu biçilir sadece. Sürülüp ekiliyorsa nasıl bir yol izlemeliyim ve ne ekmeliyim yonca ekersem verimi nasıl olur gibi genel bilgilere ihtiyacım var.Tarım işine bu yıl başladım Şimdiden teşekkür ederim.
Erzuruma yakınım ben. Otu biçip saman veya balya yapıp satarsın. Bölgende hangisine talep varsa artık.

selam,
pasinler küçüktuy köyündenim.
çayırlık yerler,zamanımızda ziraat için en kârlı tarım alanları oldu,
sürüm,çiftleme,tohum gibi giderler olmadan,direkt su ve az miktarda hayvan veya zirai gübre ile hasat edilerek,satışa veya kendi hayranlarınıza sunulabilecek yerlerdir.
bahar aylarında, kimyasal gübre da/kğ 10-20 veya güz aylarında,yeteri kadar hayvansal gübre ile verim arttırılır.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı